Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.11.2013, 18:29:48
izmenuzza izmenuzza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2009
Locație: galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit paraclisul maicii domnului

eu tot nu am gasit nicaieri si nu stiu ,in paraclisul maicii domnului este un citat din evanghelie se citeste sau nu de catre noi mirenii
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.11.2013, 18:49:30
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izmenuzza Vezi mesajul
eu tot nu am gasit nicaieri si nu stiu ,in paraclisul maicii domnului este un citat din evanghelie se citeste sau nu de catre noi mirenii
Nu numai un pasaj din Evanghelie, ci și ectenii, rugăciuni și pomeniri. Paraclisul Maicii Domnului, ca orice paraclis de altfel, este o slujbă liturgică cu preot și sobor, doar relativ recent s-a mutat în canonul privat al credincioșilor.
De reținut: folosești varianta din cărțile de rugăciuni pentru mireni, fără omisiuni sau adăugiri...
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.11.2013, 18:51:34
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izmenuzza Vezi mesajul
eu tot nu am gasit nicaieri si nu stiu ,in paraclisul maicii domnului este un citat din evanghelie se citeste sau nu de catre noi mirenii
Din ce stiu eu, nu se citeste... Sursa "stiintei" mele este de la vietuitorii unei manastiri. In unele carti de rugaciuni chiar lipseste Evanghelia din Paraclisului Maicii Domnului. O alta sursa spre verificare, nu stiu sa dau ai putea de exemplu sa intrebi pe duhovnicul tau si ce iti va spune, sa faci!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.11.2013, 10:12:02
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izmenuzza Vezi mesajul
eu tot nu am gasit nicaieri si nu stiu ,in paraclisul maicii domnului este un citat din evanghelie se citeste sau nu de catre noi mirenii
Maica Domnului se scrie cu litere mari din respect pentru Preasfanta Nascatoare de Dumenezeu Fecioara Maria! Intreaba preotul cum se citeste.
Reply With Quote
Răspunde