Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 16.10.2014, 15:33:03
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
"Voi merge cu capul sus, fara teama, fiindca voi fi in prezenta Domnului nostru si a Fecioarei Maria" a declarat Asia Bibi, crestina pakistaneza care a fost condamnata la moarte pentru "blasfemie" adusa Islamului.

Maine, 16 octombrie, este o zi de cumpana pentru ea. Maine, 16 octombrie, se va judeca ultimul recurs, ultima ei sansa pentru a se face dreptate. Ea a scris cuvintele de mai sus familiei ei, care este atat de incercata.

Sa ne rugam pentru Asia Bibi. In seara aceasta, sa spunem, dupa ce ne facem rugaciunea obisnuita:

"Doamne, priveste la roaba ta, Asia Bibi, si da-i ei ajutor! Adu-ti aminte, Doamne, de cate ori ne-am rugat, spunand "precum in Cer, asa si pe Pamant" si arata, Doamne, dreptatea Ta in zi de cumpana, in procesul ei. Arata, Doamne, bunatatea ta! Da un semn lumii intregi! Asa cum ai facut cu cei trei tineri din vremea lui Nabucodonosor, asupritorul poporului Tau, trimitand ingerul Tau pentru a-i scapa pe aceia, asa fa si acum, aratand ca niciun veac Tu nu-l scapi din putere si scapa, Doamne, pe roaba ta din mainile asupritorilor poporului Tau. Dar, daca socotesti mai potrivit, da-i ei taria de a te marturisi pana la sfarsit, da-i curajul supranatural de a fi asemenea miilor de martiri care impodobesc cununa Ta, fiindca sangele mucenicilor de astazi este samanta Bisericii de maine. Amin.
Doamne, n-o lăsa, salveaz-o!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #282  
Vechi 16.10.2014, 21:00:53
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stimata domnisoara,bine ati venit inapoi!
Acum, ce parer aveti totusi de nunatarea subliniata de mine: daca acesta curajoasa femeie, Dumnezeu sa o apere, ar fi fost o musulmana intr-un sat de crestini sau budisti sau atei fanatici, ati mai fi privit-o ca martira? Amintiti-va de unul din primele precepte educationale, pe care le primim in primii ani de viata: e lasitate si crima atacul a multi impotriva unuia singur. Si nu ma refer doar la atacul fizic. Femeile acelea musulmane, care au acuzat-o, se comportau excat ca niste animale dintr-o haita, adunate la ordinul animalului alfa: perfect "aglutinate sub steag": credeau, deci isi faceau datoria, "latrand pentru cauza". De obicei, cind o multime intaritata de lacomie, barfa sau evlavie monstruoasa, ca in acest anume caz, isi ameninta victima, poti vedea un caine latrand in chipurile fiecarui participant la acea orgie emotionala. Si asta, INDIFERENT ce religie/ideologie/mod de viata ar marturisi/trai agresorii. Interschimbati religiile sau punctele de vedere intre agresori si victima (inainte sa ziceti bat campii, va amintesc de cruciade sau de arderea ereticilor pe rg, chiar din primul mileniu), si tot acealsi rezultat este: fanatism religios frizind patologicul.
Sper la un raspuns obiectiv si profund, cum sunt obsinuit sa citesc de la dvs.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 16.10.2014 at 21:03:44.
Reply With Quote
  #283  
Vechi 16.10.2014, 23:44:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Din pacate, Inalta Curte din statul pakistanez Lahore a respins recursul apararii, mentinand decizia instantei inferioare de condamnare la moarte prin spanzurare a Asiei Bibi. Avocatul (crestin) afirma ca va incerca un recurs extraordinar.

Sursa: http://www.fides.org/fr/news/38673-A...i#.VEAswxEcTIU

Sa ne rugam in continuare. Dum spiro, spero!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #284  
Vechi 18.10.2014, 01:25:28
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Stimata domnisoara,bine ati venit inapoi!
Acum, ce parer aveti totusi de nunatarea subliniata de mine: daca acesta curajoasa femeie, Dumnezeu sa o apere, ar fi fost o musulmana intr-un sat de crestini sau budisti sau atei fanatici, ati mai fi privit-o ca martira? Amintiti-va de unul din primele precepte educationale, pe care le primim in primii ani de viata: e lasitate si crima atacul a multi impotriva unuia singur. Si nu ma refer doar la atacul fizic. Femeile acelea musulmane, care au acuzat-o, se comportau excat ca niste animale dintr-o haita, adunate la ordinul animalului alfa: perfect "aglutinate sub steag": credeau, deci isi faceau datoria, "latrand pentru cauza". De obicei, cind o multime intaritata de lacomie, barfa sau evlavie monstruoasa, ca in acest anume caz, isi ameninta victima, poti vedea un caine latrand in chipurile fiecarui participant la acea orgie emotionala. Si asta, INDIFERENT ce religie/ideologie/mod de viata ar marturisi/trai agresorii. Interschimbati religiile sau punctele de vedere intre agresori si victima (inainte sa ziceti bat campii, va amintesc de cruciade sau de arderea ereticilor pe rg, chiar din primul mileniu), si tot acealsi rezultat este: fanatism religios frizind patologicul.
Sper la un raspuns obiectiv si profund, cum sunt obsinuit sa citesc de la dvs.
Bine v-am regăsit și vă mulțumesc foarte mult pentru mesaj!
Desigur că, dacă această persoană ar fi fost o musulmană persecutată de către "creștini", mi-aș fi exprimat aceeași admirație și stimă profundă față de curajul ei eroic de a-și sacrifica viața pentru cauza în care crede!
Fanatismul religios - atitudine contrară dragostei creștine, duhului libertății evanghelice - constituie atât o gravă încălcare a libertății semenilor și o renegare a datoriei de a-i iubi, cât și o blasfemie împotriva lui Dumnezeu. Faptul de a comite crime în numele Dumnezeului iubirii, trădarea semenilor în numele consecvenței în blândețe - cum altfel ar putea fi caracterizată această atitudine, prin ce alt cuvânt, dacă nu prin cel de "blasfemie" și "păcat împotriva Duhului Sfânt"? E păcat împotriva Duhului despre Care Scriptura ne învață că "unde este Duhul Domnului, acolo este libertate" (IICor3, 17).
Oare nu tocmai fanatismul a fost și motivația celor care, cu mai bine de două mii de ani în urmă, au strigat în delirul sadismului, fără să poată menționa niciun motiv al furiei lor: "răstignește-L, răstignește-L"?!...
Sunt, prin urmare, întru totul de acord cu dvs și cred că Dumnezeul nostru... nu poate rămâne indiferent față de dorul oamenilor de perfecțiune și autodăruire totală în slujba unui ideal, chiar dacă, în virtutea împrejurărilor, acel ideal nu este, în mod explicit, idealul creștin.
Asum poziția lui C. S. Lewis care, într-una dintre lucrările sale ("Creștinismul redus la esențe"), își exprima opinia (și poate că speranța) potrivit căreia toți cei care se vor mântui vor trăi mântuirea prin Hristos, ceea ce nu înseamnă că doar cei care au crezut în Hristos vor fi mântuiți prin El...
Dumnezeu să fie cu dvs!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #285  
Vechi 18.10.2014, 01:32:35
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din pacate, Inalta Curte din statul pakistanez Lahore a respins recursul apararii, mentinand decizia instantei inferioare de condamnare la moarte prin spanzurare a Asiei Bibi. Avocatul (crestin) afirma ca va incerca un recurs extraordinar.

Sursa: http://www.fides.org/fr/news/38673-A...i#.VEAswxEcTIU

Sa ne rugam in continuare. Dum spiro, spero!
Da, este foarte important să ne rugăm, să ne rugăm, pentru că Dumnezeu "creează căi prin imposibil" și n-o va părăsi!
Nu știu de ce cazul acesta mă tot duce mereu cu gândul la Sf. Felicitas... probabil fiindcă și ea a arătat aceeași dragoste pentru Hristos, aceeași disponibilitate totală de a-și da viața pentru El.
Domnul s-o salveze pe Asia Bibi, să-i salveze atât sufletul, cât și trupul!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #286  
Vechi 18.10.2014, 21:23:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Sunt, prin urmare, întru totul de acord cu dvs și cred că Dumnezeul nostru... nu poate rămâne indiferent față de dorul oamenilor de perfecțiune și autodăruire totală în slujba unui ideal, chiar dacă, în virtutea împrejurărilor, acel ideal nu este, în mod explicit, idealul creștin.
Tu spui ca nu are importanta ce ideal are omul si pentru ce isi sacrifica si viata. Si Hitler avea un ideal, nu are importanta credinta si morala. Daca un martir isi da viata pentru Hristos sau un credincios hindus pentru Shiva nu ar fi prea multa deosebire. Dar chiar si satanistii cred in ceva si au un ideal.
Daca inainte iti atrageam de mai multe ori atentia ca ceea ce crezi tine de ecumenismul protestant, acesta tine mai mult de umanismul ateu. Sper sa iti dai seama la un moment dat ca drumul pe care te indrepti te indeparteaza de ortodoxie, dei, probabil, tu crezi ca e invers.
Sa fim atenti la ce spunea Sfantul Ignatie Briancianinov: "Ceea ce numiti dumneavoastra ratiune sanatoasa noi, crestinii, cunoastem ca este o ratiune atat de bolnavicioasa, atat de intunecata si ratacita, incat vindecarea ei nu poate avea loc decat prin retezarea cu palosul credintei a tuturor stiintelor si cunostintelor care o compun, si prin lepadarea lor. Daca insa vom socoti ratiunea ca sanatoasa, considerand-o astfel pe baza a ceva necunoscut, sovaielnic, nedeterminat, mereu schimbator, atunci ea, ca "sanatoasa", va renega neaparat pe Hristos."
Sa urmam invataturile sfintilor si nu rationamentele noastre sau invataturile altora.
Reply With Quote
  #287  
Vechi 20.10.2014, 19:44:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Pentru prima data in istorie, pastori crestini din SUA vor primi amenzi de o mie de dolari pe zi sau vor merge 6 luni in puscarie daca vor refuza sa oficieze "casatorii" homosexuale.

Sursa: http://dailysignal.com/2014/10/18/go...dding-go-jail/

Desigur, sursa e "de mana a doua" si trebuie sa avem rabdare ca stirea sa fie confirmata de mediile de incredere. Daca se confirma, ar fi nu doar trist, ci ingrijorator. In "Tara Libertatii", in "Tara amendamentului unu", iata ca Cezarul ii constrange pe crestini sa faca ceea ce Dumnezeu interzice sa fie facut. Ar fi o nebunie sa ne linistim, ori chiar sa ne bucuram ca asta li se intampla pastorilor protestanti. Maine s-ar putea intampla preotilor catolici ori ortodocsi. Hodie mihi, cras tibi.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #288  
Vechi 20.10.2014, 22:14:33
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pentru prima data in istorie, pastori crestini din SUA vor primi amenzi de o mie de dolari pe zi sau vor merge 6 luni in puscarie daca vor refuza sa oficieze "casatorii" homosexuale.

Sursa: http://dailysignal.com/2014/10/18/go...dding-go-jail/

Desigur, sursa e "de mana a doua" si trebuie sa avem rabdare ca stirea sa fie confirmata de mediile de incredere. Daca se confirma, ar fi nu doar trist, ci ingrijorator. In "Tara Libertatii", in "Tara amendamentului unu", iata ca Cezarul ii constrange pe crestini sa faca ceea ce Dumnezeu interzice sa fie facut. Ar fi o nebunie sa ne linistim, ori chiar sa ne bucuram ca asta li se intampla pastorilor protestanti. Maine s-ar putea intampla preotilor catolici ori ortodocsi. Hodie mihi, cras tibi.
De cand imi racesc eu gura ca, cu "globalistii din umbra" singura solutie este seditiunea armata si asasinatul politic. Propria noastra credinta lucreaza aparent impotriva intersului normalitatii si supravietuirii speciei: prea multa supunere, prea mult obraz intors. Si nu cum porunceste Domnul, iertare de spatezeci cate sapte, in viata privata, ci iertam pe dusmanii lui Dumnezeu. Adica singurii pe care avem dreptul si datoria sa ii uram si sa ii luptam. Ca sa fiu mai clar, supunerea catre "Cezar" a trecut deja de limita la care e o forma de suicid al speciei. Vrei ca copiii tai sa traiasca intr-o lume normala, in care barbatii se casatoresc cu femei? Atunci, acel milion de coreligionari ai tai, care au demonstrat in Franta acum ceva vreme, fiind nebagati in seama de cainii masonici din legislativ si executiv, pardon, de alesii democratic, ar fi trebuit sa fie inarmati si pusi pe actiune. Alesilor le-ar fi tremurat nitel interfata gelatinoasa dintre hoit si scaunul ocupat, si poate altfel s-ar fi pus problema.
Ca si in credinta, si in politica sunt vag "adenominational", desi am, ca si tine, nostalgii pentru Evul Mediu (mai putin quasimonopolul crestinismului oficial, cruciadele si arderea ereticilor), insa consider ca acei care conduc trebuie, ei si nu noi, sa traiasca in teroare. Da, ai citit bine. Teroarea ca, daca isi fac de cap, o multime furioasa ii poate rupe la propriu in bucati. De ce? Pentru ca natura de narcotic, pe care o are puterea lumeasca sau spirituala, pentru cei mai multi oameni, este...truism.
Pe de o parte, oamenii trebuie sa se remasculinizeze ca specie, sa stie ce vor si de ce a nevoie, sa fie credinciosi darji. Pe de alta parte, cum am zis, politicienii trebuie sa stie ca prima consecinta a abuzului de putere sau a furtului este moartea prin actiuni Lynch-like. Atunci vor servi adevaratele valori, adica in ultima instanta, pe Dumnezeu, chiar daca, unii, poate multi, dintre ei, scrasnind.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 20.10.2014 at 22:17:56.
Reply With Quote
  #289  
Vechi 24.10.2014, 12:34:15
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Cotidianul de prestigiu "Telegraph" relateaza despre o scoala confesionala britanica ce risc sa fie inchisa deoarece a refuzat prezenta unui imam ca si conducator al unei adunari in cadrul scolii. Un imam ar trebui sa tina lectii in cadrul unei scoli crestine, dupa parerea inspectorilor.

Articolul mai relateaza si alte abuzuri anti-crestine ale autoritatilor britanice:
http://www.telegraph.co.uk/news/reli...-assembly.html
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #290  
Vechi 28.10.2014, 10:16:15
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Speranta pentru crestinii din orient

În această lună, la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Balamand – Liban a avut loc întâlnirea întâistătătorilor Bisericilor creștine din Orient.

Patriarhi, episcopi, preoți, dar și parlamentari din Irak, Siria, Liban, Egipt și Iran au pus pe tapet situația actuală a comunității creștine aflate pe teritoriul țărilor arabe. Au fost discutate problemele legate de securitate și asistența umanitară. La finalul întrevederii a fost redactat un acord comun, prin care s-au adresat mai multe cereri instituțiilor internaționale pentru drepturile omului:

- o politică de apărare pentru creștinii din țările arabe;

- delimitarea unei zone în Irak, în care creștinii să trăiască în pace;

- accesul liber al echipelor umanitare în zonele de conflict din Siria și Irak;

- asigurarea de apă, hrană și medicamente creștinilor refugiați în Kurdistan;

- încetarea execuțiilor de creștini în sânul Califatului Islamic.

Adunarea de la Balamand s-a încheiat cu o rugăciune adusă lui Dumnezeu pentru pacea lumii și bunăstarea fraților creștini din Orientul creștin.

Sursa:
http://www.doxologia.ro/actualitate/...inii-orientali
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 22:50:26
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 11:27:11