Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.04.2016, 00:15:26
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cu alte cuvinte, omul este Duh care traieste in trup; trupul domina duhul, iar acesta se mantuieste numai daca reuseste sa stapaneasca trupul.
adica duhul sa stapanesca trupul
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.04.2016, 01:04:06
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Relatiile sexuale sunt cele mai distructive in duh. De aceea la botez i se spune ”pacat stramosesc”, fara de care nu poate exista nastere si, prin urmare, nici botez.
Hopa?! Demetrius, m-ai surprins foarte tare: vrei sa spui ca despre acest pacat stramosesc e vorba la Botez? Nu despre acela al protoparintilor, cand au pierdut Raiul?
Sunt cu totul in ceata...
Poate ma lamureste cineva, va rog frumos!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.04.2016, 06:19:58
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Hopa?! Demetrius, m-ai surprins foarte tare: vrei sa spui ca despre acest pacat stramosesc e vorba la Botez? Nu despre acela al protoparintilor, cand au pierdut Raiul?
Sunt cu totul in ceata...
Poate ma lamureste cineva, va rog frumos!
Este unul si acelasi.
Practic, protoparintii n-au pierdut Raiul, n-au cazut din El, ci nu au ajuns acolo unde li s-a pregatit sa fie si erau abilitati sa ajunga daca se abtineau de la relatii trupesti fiindca acestea paraziteaza Duhul. Cum sa ajunga in Rai daca se desfraneaza in trup? Ei au "decazut" din demnitatea atribuita.
6. Eu am zis: "Dumnezei sunteți și toți fii ai Celui Preaînalt".
7. Dar voi ca niște oameni muriți și ca unul din căpetenii cădeți. (Psalmi81,6-7)


Nu esti in ceata, ci te surprinde Adevarul pentru ca traiesti in imaginar.

Tuturor ne place sa spunem(cu ipocrizie) ca protoparintii au gresit, din cauza lor murim si noi, cand de fapt si noi facem exact ca ei. Aceeasi consideratie avem si noi pentru aceeasi porunca. Nu e niciun mister.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 25.04.2016 at 05:00:05.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.04.2016, 08:08:49
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Am un sentiment de deja viu: o piatră, un lac, câțiva înțelepți...
Iertați-mă!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.04.2016, 08:32:36
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Este unul si acelasi.
Practic, protoparintii n-au pierdut Raiul, n-au cazut din El, ci nu au ajuns acolo unde li s-a pregatit sa fie si erau abilitati sa ajunga daca se abtin de la relatii trupesti fiindca acestea paraziteaza Duhul. Cum sa ajunga in Rai daca se desfraneaza in trup?
Pai intri in contradictie cu Sfantul Ioan Gura de Aur.https://books.google.ro/books?id=PS4...20adam&f=false
In plus, Adam a cazut din Rai pt ca s-a inaltat cu mintea si nu cu.... =))
A cazut din Rai pt ca a vrut sa fie ca Dumnezeu.A cazut din mandrie.

Ce spune sarpele:
Dar Dumnezeu știe că în ziua în care veți mânca din el vi se vor deschide ochii și veți fi ca Dumnezeu, cunoscând binele și răul".
Diavolul ii propune omului sa fie ca Dumnezeu, adica mandrie.

Și a strigat Domnul Dumnezeu pe Adam și i-a zis: "Adame, unde ești?"
10. Răspuns-a acesta: "Am auzit glasul Tău în rai și m-am temut, căci sunt gol, și m-am ascuns".
11. Și i-a zis Dumnezeu: "Cine ti-a spus că ești gol? Nu cumva ai mâncat din pomul din care ti-am poruncit să nu mănânci?"

Tu spui ca Adam n-a ajuns in Rai din cauza relatiilor trupesti.Intrebare pt tine:
Cum sa stii de relatiile trupesti din moment ce nu stiai ca esti gol?Din moment ce conceptul de goliciune nu exista in mintea ta ?

Ai observat copii mici la 4-5 ani ? la varsta aia fetitele si baietii pot sa stea goi intrei si fara sa aia ganduri de
desfranare, pt ca ei traiesc in starea lui Adam inainte de cadere.
Apoi cand cresc incep sa se rusineze unul de altul si incep sa le vina ganduri de desfranare.Asta este starea lui Adam de
dupa cadere.

Deci omul a fost in Rai si din cauza mandriei a cunoscut binele si raul. Binele insa il stia dinainte de cadere.Insa
dupa cadere a cunoscut raul(adica starea fara de bine).Si cunostere raului inseamna toate pacatele.Deci mandria
a deschis poarta tuturor pacatelor inclusiv a desfranarii.
N-ai cum sa ai desfranare inainte de a avea mandrie.
Din momentul in care Adam a primit mandria a primit si toate pacatele care se nasc din mandrie:
curvia, crima, razbunarea, minciuna, etc

Citat:
Tuturor ne place sa spunem(cu ipocrizie) ca protoparintii au gresit, din cauza lor murim si noi, cand de fapt si noi facem exact ca ei.
Dar nu-i ipocrizie. O spune Sfanta Scriptura cu subiect si predicat despre pacatul stramosesc.
Iar noi facem ca ei pt ca mostenim aceiasi structura de ADN de la Adam care a fost modificata in urma caderii.
Insa tot ca si Adam avem liberul arbitru de a alege.Mergem pe calea cazuta a lui Adam cel vechi sau mergem
pe calea cea noua, a Invierii deschisa de Adam Cel Nou(Hristos) .

Deci relatiile trupesti care se fac pentru procreere nu le condamna Dumnezeu.Sunt perfect normale.
Daca aceste relatii sunt facute in alte scopuri atunci este desfranare.

Last edited by Copacel; 24.04.2016 at 09:10:18.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.04.2016, 11:47:56
motan25 motan25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Lightbulb

Bună. Mă bucur să știu că mai e cineva în situația asta pe aici. Petronius, să știi că nu ești singurul într-o astfel de situație deoarece, mai există (cel puțin) o persoană care e exact în aceeași situație: are 27 de ani și e virgină. Și acea persoană sunt eu.
Mai mult, și eu am avut ocazia unor relații trupești dar dorința de a avea parte de o persoană care e capabilă și de dragoste (nu doar de plăcere pur trupească) m-a împins să refuz acele relații. Acum și eu caut o persoană (fată) potrivită pentru o relație bazată pe dragoste (și, bineînțeles, o relație care să ducă către o cununie). Este foarte greu de găsit ceva bun, mai ales că nu scrie pe fruntea nici unei fete "Sunt fată de casă, caut băiat virgin care să mă i-a de nevastă și să își întemeieze o familie alături de mine". Ori, din păcate, fete (dar și băieți deopotrivă) care caută doar plăcere trupească se găsesc foarte ușor. Probabil așa se distruge valoarea familiei.
Prin acest mesaj al meu sper să găsești ca răspuns că nu ești singurul și că mai sunt și alte persoane (eu sunt sigur că sunt mai multe și că sunt, cu siguranță, și fete) doar că nu le cunoaștem noi.
Dacă vrei să schimbăm păreri, să vorbim, putem, lasă-mi mesaj în privat.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.04.2016, 12:34:17
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Unde e castigul ?

Probabil l-ai cheltuit pe macheala.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.04.2016, 13:32:47
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de motan25 Vezi mesajul
are 27 de ani și e virgină. Și acea persoană sunt eu.
Citat:
Acum și eu caut o persoană (fată) potrivită pentru o relație bazată pe dragoste (și, bineînțeles, o relație care să ducă către o cununie).
Deci esti o fata care cauta o fata pentru cununie...okay iar nickul tau este unul
masculin:motan.
Lol.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.04.2016, 17:30:59
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petronius Vezi mesajul
Buna ziua
Sunt crestin ortodox si pana in aceasta zi am respectat Dogma Ortodoxa. Am 27 de ani. Dogma zice "sa nu curvesti" si "sa nu preacurvesti". Am 27 de ani si sunt fecior. Sunt mandru de asta (in limita mandriei duhovnicesti), dar sunt frustrat. Se poate spune ca sunt frustrat sexual. Nici prin malahie nu pacatuiesc pentru ca e dezgustator. Am o gramada de prieteni care sunt prieteni foarte rai. Ma indeamna sa merg la prostituate si sa-mi pierd fecioria cu orice pret. Cand îi aud, imi dau seama ca prin ei vorbeste necuratul, pentru ca imi aduc niste argumente extrem de filozofice pe care ei nu le-ar putea elabora in mod normal. Dar eu sunt constient ca plata pacatuui este moartea. Mai sunt constient de rata bolilor cu transmitere sexuala din judetul meu si din toata Romania (sunt extrem de informat). Numai ca nu gasesc fata potrivita cu care sa-mi intemeiez o familie. Toate parca au disparut. Imi innec amaraciunea in alcool. Chiar in momentul in care scriu aceste randuri sunt un pic baut. Stiu ca cei care raman feciori pana la sfarsitul vietii primesc o cununa in viata urmatoare. Dar eu nu-mi doresc aceasta cununa. Si nu o sa o primesc pentru ca nu o vreau. Nu o sa imi pierd fecioria decat dupa casatorie caci Dogma Ortodoxa e tot ce ma tine in viata. Am avut o prietena la un moment dat. Ma încearca ganduri dracesti de parere de rau. "Oare de ce nu m-am culcat cu ea, pentru ca ea voia asta". Dar sunt frustrat. Si cad in pacate cum ar fi abuzul bautura. Am devenit cinic, depresiv si manios. Nu stiu ce a mai fac si ce sa mai gandesc. Aveti vreun sfat pentru mine?
Va multumesc.
Petronius
Citeste pilda celor zece fecioare. Cinci erau intelepte si cinci erau nebune. Dar toate erau fecioare.

Relatiile trupesti din timpul casatoriei sunt binecuvantate de Dumnezeu. Cei casatoriti se pot mantui. Sfantul Antonie a fost trimis sa ia exemplu de virtute crestina de la doua femei maritate. Cand le-a intrebat ce fapte bune au facut ele au raspuns doar atat: nu s-au certat niciodata.

Deci putem mania pe Dumnezeu si cu vorba si cu fapta si cu gandul. Celor feciorelnici le vin alte ispite, asa cum singur deja ai observat. Pe care o mai intereseaza ca un baiat este feciorelnic daca il vede mereu beat? Care fata vrea un sot alcoolic mai ales in vremurile astea cand salariile sunt destul de modeste? Ti-ai pus problema ca vinovatul esti chiar tu?

Asadar, ia un indreptar de spovedanie si spovedeste-ti toate pacatele. Cauta sa inveti sa conduci o familie crestina si sa lupti cu toate patimile, nu doar cu cele trupesti. Fa rugaciuni cu multe metanii in camera ta. Lasa bautura care este poarta de intrare a maniei si a altor pacate grave. Daca vei impresiona prin purtarea ta, e imposibil sa nu observe cineva acest lucru la timpul potrivit. Nu lua decizii pripite si in niciun caz la bautura.
Cauta intelepciunea, caci e nevoie de barbati intelepti care sa poata conduce spre mantuire familia pe care o intemeiaza.

Roaga-te sa-ti arate Dumnezeu calea ta de mantuire si lupta cu tine insuti, caci lupta cu patimile sufletesti si trupesti ii este placuta lui Dumnezeu. Nu insista ca Dumnezeu sa-ti indeplineasca dorinta acum, caci El stie mai bine de ce n-ai gasit o fata. O fecioara inteleapta isi doreste un sot intelept, nu un betivan care sa duhneasca a bautura mereu. Doamne ajuta sa-ti vezi greselile si sa te indrepti.

Last edited by antoniap; 24.04.2016 at 17:33:08.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.04.2016, 17:39:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Deci esti o fata care cauta o fata pentru cununie...okay iar nickul tau este unul
masculin:motan.
Lol.
Cred ca baiatul era emotionat si s-a exprimat cam confuz.
Reply With Quote
Răspunde