Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.07.2007, 00:39:19
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Mantuieste-ma Doamne, miluieste-ma si iarta-mi tot ceea ce eu, caun om neputincios, am gresit Tie si m-am smintitsi nebuneste m-am departat de la calea mantuirii iar prin desertaciunea mintii mele m-am abatut, ca un netrebnic, catre fapte necuviincioase.
Rogu-ma dar intoarce-ma iarasi pe calea mantuirii, prin dumnezeiasca Ta purtare de grija ( o inchinaciune ). Toata nadejdea mea spre tine o pun, Maica lui Dumnezeu, pazeste-ma sub acoperamantul tau. Doamne Ajuta-ne! icamilin
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.05.2009, 08:22:15
Daniela-Iulia Daniela-Iulia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit rugaciunea mea

Ma iarta, Doamne, ca eu Ti-am gresit mai mult ca toata firea
Doamne, mult ma mai prigonesc si ma incearca vrajmasii, se lupta si ma tulbura, si ma incearca
dar nu ei Iti gresesc, ci eu
ci iarta-le lor, Doamne, mai intii de a-mi ierta mie, si ai milostivire lor, mai inainte de a-mi fi mie milostiv, ma iarta Doamne
de ar izvori din inima-mi iubire, cum ar topi a lor vedere dura, de ar izvori din sufletu-mi lumina, cum ar atrage pacea si lumina imprejur
dar, Doamne, de nemilostivirea mea, de neiubirea mea, eu Iti gresesc, nu ei de imi gresesc cumva ei mie,
si-mi vad greseala mea in altii, si ma lovesc
caci eu de socotesc la altii rautate, dar eu in mine plina sunt de ea,
de as avea iubire sa-i vad pe altii ca pe mine, sa-mi pese, sa-i iubesc, n-as mai vedea-o eu crescind asa
ca intunericul eu sunt, si-n jurul meu milostivirea nu-si face loc,
ca intunericul ce’atrage lucruri murdare si de ascuns, si de durere, si eu ma inconjor de toate ale lor, din nemilostivirea mea
o, Doamne, lasa-mi, ia-mi din mindrie, sa-si faca loc pentru iubire, si pentru Tine, ajuta-mi sa ma fac lacas al darurilor Tale


Doamne, Dumnezeul meu, Tu esti Facatorul meu, Tu m-ai sadit, si m-ai crescut, m-ai asezat, m-ai ridicat, Tu mi-ai dat cele de mi-au adus intelepciune, minte, Tu mi-ai dat mie sufletul
Stiu Doamne ca mult Ti-am gresit, ca mai mult ca mine nimeni nu Ti-a adus suparare si minie, ca mai eram si nemultumitoare, si indaratnica, si oarba la cele ce mi-ai dat si ai sadit in mine, mai mult ca mine nimeni nu Ti-a gresit asa
Dar Te rog, Doamne, fa cu mine milele Tale, da-mi mie din bucuria Ta, din pacea Ta, ajuta-ma ca sunt neputincioasa, ajuta-ma ca ma chinuiesc si nu mai stiu nici a ma ruga, nici a-Ti multumi, nici a-Ti ridica slava
Te rog, Doamne ajuta-ma ca ma chinuiesc si ii chinuiesc si pe cei din jurul meu, ajuta-ma si da-mi linistire si pace ca prin mine sa primeasca pace si binecuvintarea Ta si cei din jurul meu
Ajuta-ma sa fiu vas al pacii Tale, ajuta-ma sa nu fac de ris marturisirea mea, vreau sa Te marturisesc, dar firea mea natinga face ca cei ce imi sunt departe sa ia in ris, ajuta-ma Doamne ca cei ce sunt departe sa vada in mine faclia Ta de lumina si sa Te recunoasca pe Tine.


Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, ticaloasa!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubeste aproapele ca pe tine insuti dobrin7m Spiritualitatea ortodoxa 54 16.05.2013 14:58:37
Cunoaste-te pe tine insuti florin.oltean75 Generalitati 12 10.01.2012 16:39:59
sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti Eutifiev_EMI Despre Sfanta Scriptura 42 06.09.2011 00:21:53
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 22:45:09
Pentru tine, pentru mine!... OmuBun Rugaciuni 22 02.08.2010 15:20:54