Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.12.2007, 15:16:04
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Eu vad viata ca pe o zi pe pamant: Rasari, traversezi viata (luminand sau umbrind), iar la final apui.
...pacatosii Apun , iar cei mantuiti Stralucesc!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.12.2007, 15:30:47
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea_Oana
Acum 2 ani si ceva ma inscriam pe acest forum in speranta ca voi gasi raspunsuri la intrebari. Am gasit pe moment. Dar, se pare ca n-am invatat nimic, caci ma-ntorc de unde am plecat, ba si cu cativa pasi inapoi. Dilema mea de atunci: ce sens are viata, ce trebuie eu sa fac. Imi cer iertare ca pun in discutie un subiect care a devenit cliseu. Cunosc o multime de oameni care intr-un fel sau altul se intreaba de ce traiesc. Si totusi ceilalti parca sunt mai puternici. Eu nu-mi mai gasesc fortele, m-am saturat sa o tot iau de la zero, in speranta ca voi reusi sa aleg drumul bun. Pe masura ce scriu, imi dau seama de stupiditatea vorbelor mele. Adevarul e ca fac o tragedie din faptul ca ma despart de un prieten. Imi dau seama ca nu stiu sa traiesc, si ca nu stiu ce conteaza cu adevarat. As putea sa scriu pagini in sir, dar ma rezum la atat. Ca vorbesc mult si prost.
Daca zici ca ai rezistat 2 ani cautand un sens al vietii tale, doar nu ai sa deznadajduiesti chiar acum cand ai ajuns poate chiar in fatza usii! Deschide usa cu curaj! Nu te lasa coplesita de ganduri contrare. Esti aproape, desi acum poate nu-ti dai seama! Apropie-te de Biserica, de Dumnezeu cu incredere. Un mic pas de la tine in directia lui Dumnezeu sunt milioane de pasi de-a lui Dumnezeu spre tine! Nu lasa rugaciunea, fapt abuna si gandul bun sa te insotzesca tot timpul si atunci sa vezi cum coboara lumina in suflet!
Ai credinta in Dumnezeu! Dumnenezeu te iubeste! Pe toti ne iubeste! Amin!


Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.12.2007, 16:14:38
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
Starile de spirit sunt de fapt cioburi de trecut adunate laolalta cu sperante de viitor. Din punctul meu de vedere acestea sunt precum lacurile, cu ape mai limpezi sau mai tulburi in care te scalzi sau te zbati. :)
Cine se baga intre lupi trebuie sa-i poata imblanzi, altfel nu are ce cauta acolo!

Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.12.2007, 07:33:07
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea_Oana
ce sens are viata, ce trebuie eu sa fac.
eu vad viata ca o devenire, ca o cautare a Adevarului. tu trebuie sa te impaci cu tine insati si sa nu ai stari vindicative fata de nimeni. cea mai importanta in viata este familia, ea ne da echilibru si puterea de a renaste din propria cenusa. Si, sa nu uitam ca Dumnezeu vegheaza!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.07.2009, 01:56:20
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb sensul vietii

Citat:
În prealabil postat de Andreea_Oana Vezi mesajul
Acum 2 ani si ceva ma inscriam pe acest forum in speranta ca voi gasi raspunsuri la intrebari. Am gasit pe moment. Dar, se pare ca n-am invatat nimic, caci ma-ntorc de unde am plecat, ba si cu cativa pasi inapoi. Dilema mea de atunci: ce sens are viata, ce trebuie eu sa fac. Imi cer iertare ca pun in discutie un subiect care a devenit cliseu. Cunosc o multime de oameni care intr-un fel sau altul se intreaba de ce traiesc. Si totusi ceilalti parca sunt mai puternici. Eu nu-mi mai gasesc fortele, m-am saturat sa o tot iau de la zero, in speranta ca voi reusi sa aleg drumul bun. Pe masura ce scriu, imi dau seama de stupiditatea vorbelor mele. Adevarul e ca fac o tragedie din faptul ca ma despart de un prieten. Imi dau seama ca nu stiu sa traiesc, si ca nu stiu ce conteaza cu adevarat. As putea sa scriu pagini in sir, dar ma rezum la atat. Ca vorbesc mult si prost.
Nu stiu daca mai esti pe aici ... Sper din toata inima sa-ti mearga bine!

Sensul vietii este lupta pentru mantuire, pregatirea vietii vesnice a sufletului nostru. Altfel viata noastra nu ar avea niciun sens. La ce folos sa te nasti, sa te chinui si apoi sa dispari pur si simplu? Creatia lui Dumnezeu nu este absurda, ci plina de sens, dragoste!
Sfantul Antonie cel Mare, care a trait vreo 100 de ani, spunea ca merita o suta de ani de munci si nevointe pentru a castiga o vesnicie de fericire! Adevarata fericire!

Last edited by LapetiteMoc; 11.07.2009 at 03:46:50.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.07.2009, 16:32:34
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Cică ar fi dragostea și umanitatea, dar cum nimeni nu mai prea ține cont de așa ceva trebuie să le înlocuiești cu altele (nu cu unele negative, ci cu unele pozitive, gen pasiuni (hobby-uri)).
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.07.2009, 14:00:18
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Eu cred ca nu are sens sa pui o astfel de intrebare intr-un moment de rascruce al vietii tale, ca s-ar putea sa nu poti accepta un raspuns potrivit, fie venit de la tine fie de la cei care te sfatuiesc.

Probabil ca sensul vietii e iubirea (pentru mine asta e sensul vietii) in sensul absolut.

O despartire e un moment de dezechilibru in viata fiecaruia, dar va trece. Dupa suferinta va veni pacea si vei putea iubi din nou. Pune-ti aceasta intrebare cand vei putea iubi din nou (te asigur ca oricat de neverosimil ar parea, momentul acela va veni mai devreme sau mai tarziu). Pana atunci, roaga-te!
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.07.2009, 15:07:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea_Oana Vezi mesajul
Acum 2 ani si ceva ma inscriam pe acest forum in speranta ca voi gasi raspunsuri la intrebari. Am gasit pe moment. Dar, se pare ca n-am invatat nimic, caci ma-ntorc de unde am plecat, ba si cu cativa pasi inapoi. Dilema mea de atunci: ce sens are viata, ce trebuie eu sa fac. Imi cer iertare ca pun in discutie un subiect care a devenit cliseu. Cunosc o multime de oameni care intr-un fel sau altul se intreaba de ce traiesc. Si totusi ceilalti parca sunt mai puternici. Eu nu-mi mai gasesc fortele, m-am saturat sa o tot iau de la zero, in speranta ca voi reusi sa aleg drumul bun. Pe masura ce scriu, imi dau seama de stupiditatea vorbelor mele. Adevarul e ca fac o tragedie din faptul ca ma despart de un prieten. Imi dau seama ca nu stiu sa traiesc, si ca nu stiu ce conteaza cu adevarat. As putea sa scriu pagini in sir, dar ma rezum la atat. Ca vorbesc mult si prost.
Unde e lipsă de armonie, acolo nu mai sălășuiește Hristos, inimile devin reci, și chemarea Sa nu mai aude. Iisus stă la ușă și bate. Este discret și așteaptă ca tu să-I deschizi. Te lasă ca tu să alegi momentul. Grăbește-te și deschide ușa inimii tale lui Hristos, Dătătorul de viață. Când El intră, toate valurile și furtunile vieții încetează și în inima ta se va sălășui pacea și binecuvântarea lui Dumnezeu.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.07.2009, 15:16:50
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de Andreea_Oana Vezi mesajul
Acum 2 ani si ceva ma inscriam pe acest forum in speranta ca voi gasi raspunsuri la intrebari. Am gasit pe moment. Dar, se pare ca n-am invatat nimic, caci ma-ntorc de unde am plecat, ba si cu cativa pasi inapoi. Dilema mea de atunci: ce sens are viata, ce trebuie eu sa fac. Imi cer iertare ca pun in discutie un subiect care a devenit cliseu. Cunosc o multime de oameni care intr-un fel sau altul se intreaba de ce traiesc. Si totusi ceilalti parca sunt mai puternici. Eu nu-mi mai gasesc fortele, m-am saturat sa o tot iau de la zero, in speranta ca voi reusi sa aleg drumul bun. Pe masura ce scriu, imi dau seama de stupiditatea vorbelor mele. Adevarul e ca fac o tragedie din faptul ca ma despart de un prieten. Imi dau seama ca nu stiu sa traiesc, si ca nu stiu ce conteaza cu adevarat. As putea sa scriu pagini in sir, dar ma rezum la atat. Ca vorbesc mult si prost.
Daca ai sa ajungi sa constientizezi ca singurul scop al omului pe pamant este mantuirea sufletului si apropierea cat mai mult de desavarsirea lui Dumnezeu, atunci e bine.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.07.2009, 16:44:18
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

In viata conteaza cel mai mult [COLOR=darkred]sa fii om[/COLOR] ! Sa nu cumva sa traim anormal, inuman, decazut, etc. A fi om inseamna a trai dupa voia lui Dumnezeu, potrivit tuturor randuielilor puse de asesta in noi si in cele de langa noi.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
conteaza meseria ca sa fii un bun crestin? alexya89 Generalitati 35 31.03.2011 01:09:47
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 08.12.2010 23:54:23
Ce conteaza la rugaciune?Calitatea sau cantitatea? tigerAvalo9 Generalitati 34 20.09.2010 22:41:21
vis adevarat? pisi Generalitati 22 04.02.2009 07:46:49