Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.07.2009, 14:51:41
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Faptul ca o prietenie nu se leaga, ca o planta nu traieste la nesfarsit, ... nu inseamna ca lumea este lipsita de sens.

Daca o carte nu-mi place nu inseamna ca nu voi mai citi niciodata. Asa ca trebuie sa luptam dupa fiecare nereusita.

Lumea e minunata. NU merita sa stau intr-un fotoliu si sa ma uit pe pereti, gandindu-ma ca lumea nu are sens.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.07.2009, 15:27:12
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Kazantzakis

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Faptul ca o prietenie nu se leaga, ca o planta nu traieste la nesfarsit, ... nu inseamna ca lumea este lipsita de sens.

Daca o carte nu-mi place nu inseamna ca nu voi mai citi niciodata. Asa ca trebuie sa luptam dupa fiecare nereusita.

Lumea e minunata. NU merita sa stau intr-un fotoliu si sa ma uit pe pereti, gandindu-ma ca lumea nu are sens.
A propos de cuvintele tale pline de inteles, imi vin in minte cateva ale lui Nikos Kazantzakis din romanul "Raport catre El Greco": "Ai invins, continua! N-ai invins, continua!"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.07.2009, 16:32:34
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea_Oana Vezi mesajul
Acum 2 ani si ceva ma inscriam pe acest forum in speranta ca voi gasi raspunsuri la intrebari. Am gasit pe moment. Dar, se pare ca n-am invatat nimic, caci ma-ntorc de unde am plecat, ba si cu cativa pasi inapoi. Dilema mea de atunci: ce sens are viata, ce trebuie eu sa fac. Imi cer iertare ca pun in discutie un subiect care a devenit cliseu. Cunosc o multime de oameni care intr-un fel sau altul se intreaba de ce traiesc. Si totusi ceilalti parca sunt mai puternici. Eu nu-mi mai gasesc fortele, m-am saturat sa o tot iau de la zero, in speranta ca voi reusi sa aleg drumul bun. Pe masura ce scriu, imi dau seama de stupiditatea vorbelor mele. Adevarul e ca fac o tragedie din faptul ca ma despart de un prieten. Imi dau seama ca nu stiu sa traiesc, si ca nu stiu ce conteaza cu adevarat. As putea sa scriu pagini in sir, dar ma rezum la atat. Ca vorbesc mult si prost.
Citeste tot Noul Testament cu multa rabdare si frangere de inima, ca acolo sunt raspunsurile la toate intrebarile tale! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.08.2009, 18:17:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

In viata conteaza sa fii om de omenie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
conteaza meseria ca sa fii un bun crestin? alexya89 Generalitati 35 31.03.2011 01:09:47
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 08.12.2010 23:54:23
Ce conteaza la rugaciune?Calitatea sau cantitatea? tigerAvalo9 Generalitati 34 20.09.2010 22:41:21
vis adevarat? pisi Generalitati 22 04.02.2009 07:46:49