Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1441  
Vechi 04.03.2011, 20:40:34
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Era o intamplare povestita de doi penticostali. Acestia incepusera sa citeasca despre ortodoxie si aflasera de rugaciunea inimii.
Odata cand s-au dus la adunare au inceput sa spuna in gand rugaciunea inimii. Dupa un timp nimeni n-a mai putut sa vorbeasca in limbi. Au incercat si n-a mai reusit nimeni in acea adunare in acea zi. Cei doi si-au dat seama ca rugaciunea inimii alungase ingerii cazuti care faceau sa se vorbeasca in limbi si s-au convertit apoi la ortodoxie.
Păi în filmulețele cu vorbitorii în limbi, oamenii parcă erau posedați, se maimuțăreau și urlau.
  #1442  
Vechi 04.03.2011, 22:37:41
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Era o intamplare povestita de doi penticostali. Acestia incepusera sa citeasca despre ortodoxie si aflasera de rugaciunea inimii.
Odata cand s-au dus la adunare au inceput sa spuna in gand rugaciunea inimii. Dupa un timp nimeni n-a mai putut sa vorbeasca in limbi. Au incercat si n-a mai reusit nimeni in acea adunare in acea zi. Cei doi si-au dat seama ca rugaciunea inimii alungase ingerii cazuti care faceau sa se vorbeasca in limbi si s-au convertit apoi la ortodoxie.
Ai uitat sa scrii finalul: „Și cei doi penticostalo-ortodocsi au trait fericiti pana la adanci batraneti!”
  #1443  
Vechi 04.03.2011, 22:58:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Ai uitat sa scrii finalul: „Și cei doi penticostalo-ortodocsi au trait fericiti pana la adanci batraneti!”
Era chiar adevarata, era povestita de unul din cei doi prieteni, dar nu o mai gasesc acum. Daca vrei poti verifica, la urmatoarele adunari spune toata sedinta rugaciunea inimii, adica "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul". Si vezi daca se intampla ceva. Sau se mai poate ruga cineva si sa-i arate adevarul in timpul adunarii.
  #1444  
Vechi 04.03.2011, 23:29:37
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Catalin, iarta-ma dar eu nu pot crede.
Nu pot inghiti povesti dintr-astea.
Dar daca tu poti crede astfel de povesti, eu continuu sa te respect.
In mintea mea pot sa accept ca suntem diferiti si poate TU ai dreptate si povestea e adevarata.
In acest moment eu nu pot sa o cred.

Daca vrei sa fii sigur ca te cred cand zici ceva, povesteste si tu din ceea ce au zis Apostolii sau Mantuitorul.
Sunt mai credibili.
  #1445  
Vechi 04.03.2011, 23:38:38
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Mai sus ai avut o "sclipire" cu care sunt de acord, si anume: nu ajunge sa ceri ci trebuie sa-i aparti lui Dumnezeu. Iar acum vine intrebarea: Cum sti ca-i apartii?
I te daruiesti Lui. Eu cred ca in viata fiecaruia trebuie sa existe un moment in care sa sa se lepede de Satana si sa i se daruiasca lui Dumnezeu.

Aveam 18 ani cand m-am hotarat sa renunt la viata lumeasca pe care o duceam si sa ma dedic lui Dumnezeu. Luni de zile am avut aceeasi rugaciune: „Doamne iti predau viata mea in intregime. Curateste-o Tu si fa ce vrei Tu cu ea!”. Asata s-a intamplat in cazul meu. Nu este normativ.

Am ascultat in casa mea marturia unui preot ortodox. Modul in care el s-a convertit este uluitor. Eu am fost impresionat. (recitind postarea mi-am dat seama ca trebuie sa precizez: s-a convertit - adica i s-a dedicat lui Dumnezeu, nu s-a convertit la penticostali)

Ca sa concluzionez: eu cred ca îi apartin Domnului toti cei care i s-au daruit Lui. Ei, macar ca mai pacatuiesc, se pocaiesc si macar ca mai cad, se ridica iarași.
Eu stiu ca îi apartin lui Dumnezeu. Sunt al Lui. El m-a ales pe mine. Eu L-am ales pe El. Este Domnul meu. Ce as mai putea spune?

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Apoi daca ai asa de multa convingere ca duhul care vine asupra ta este de la Dumnezeu, cand si cum aplici indemnul: "Cercetati duhurile..."?
In aceea postare nu vorbeam despre mine.
Vorbeam despre toti credinciosii care cer Duhul Sfant in viata lor.
Cand cer pentru prima data Duhul Sfant in viata lor vor primi Duhul Sfant, nu un alt duh.
Domnul Isus a spus-o clar in Luca 11:13. Si El este cea mai înaltă autoritate in ceea ce priveste invatatura pentru noi.

Domnul Isus a zis: „ - Cereti Duhul Sfant cu incredere! Nu veti primi un alt duh!” El a spus-o, eu o cred.
Pot multi sa cante un alt refren, eu voi crede ceea ce El a spus. E prea clar.

„Cercetati duhurile!” este indemnul Apostolului Ioan in contextul aparitiei unor erezii gnostice care negau umanitatea Domnului. Erau probabil unii care spuneau ca Domnul Isus nu a avut un trup real ci era numai un duh.

Daca ar fi sa actualizam eu cred ca Apostolul ne indeamna pe noi sa fim foarte exigenti cu invataturile pe care le auzim. Toate sa fie comparate cu invatatura apostolica. Se pare ca ereziile, in mod special legate de persoana Mantuitorului, au la baza un duh strain care le propaga.

„Cercetati duhurile!” este un semnal de alarma pentru toti crestinii, si in mod special slujitorii bisericilor. Ei trebuie sa fie foarte atenti cu ceea ce se intampla in jurul lor in lumea spirituala.

Fiule Risipitor eu emit pareri pe forum. Cred ca sunt adevarate. Dar nu am nici un fel de teama ca ceea ce spun sa fie filtrat si cercetat prin Biblie si cu ajutorul Duhului Sfant care este in tine. Chiar recomand cercetarea. In toate cazurile.

Vigilenta este necesara pentru ca duhurile rele trebuiesc respinse.
Este de asemenea necesara Increderea ca atunci cand cerem Duhul Sfant, Dumnezeu ne va da Duhul Sfant, NU un alt duh.

Last edited by Iosif77; 04.03.2011 at 23:42:30.
  #1446  
Vechi 04.03.2011, 23:41:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Catalin, iarta-ma dar eu nu pot crede.
Nu pot inghiti povesti dintr-astea.
Dar daca tu poti crede astfel de povesti, eu continuu sa te respect.
In mintea mea pot sa accept ca suntem diferiti si poate TU ai dreptate si povestea e adevarata.
In acest moment eu nu pot sa o cred.

Daca vrei sa fii sigur ca te cred cand zici ceva, povesteste si tu din ceea ce au zis Apostolii sau Mantuitorul.
Sunt mai credibili.
Nu trebuie sa ma crezi pe mine, ti-am spus ca poti face si tu. Presupun ca penticostalii se roaga si ei, deci spune acea rugaciune in gand la urmatoarele adunari.
Iar legat de Sfanta Scriptura acolo scrie "cercetati duhurile". Eu iti spun ca acelea sunt duhuri cazute, sper ca tu nu te increzi orbeste fara sa urmezi ce scrie in Biblie, adica sa cercetezi duhurile.
Tot in cercetare poate intra si citirea a ceea ce se intampla in alte religii sau la spiritisti. Vei vedea aceleasi manifestari atunci cand aceia se lasa posedati temporar de un duh. Desigur ca exista si vorbire in limbi, acel duh vorbeste prin ei.
  #1447  
Vechi 05.03.2011, 00:02:00
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Am scris despre cercetarea duhurilor in postarea anterioara.

Iar legat de spiritisti, samani, religii esoterice, satanisti, demonizati si alte specii m-am plictisit sa scriu.
Unii au o atractie morbida spre aceste cazuri.
Si le vor mentiona la nesfarsit. E subiectul lor favorit.
Cunosc cantecul:
Youtubeeee satanisti
Penticostali indraciti
Si samani si pocaiti
Mama lor de derbedei
Bine ca nu suntem ca ei
Cred ca se potriveste in Re major. Daca ma soliciti ii voi pune si o melodie si voi posta pe youtube, canalul mult indragit...


Dragul meu Catalin, eu prefer sa ma axez pe lucrarea curata a Duhului Sfant.
Descrisa in Biblie. Experimentata in viata mea si a multor altor crestini.
Gunoaiele de mai sus le las altor cercetatori.

Last edited by Iosif77; 05.03.2011 at 00:07:59.
  #1448  
Vechi 05.03.2011, 09:09:20
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Unii penticostali cauta senzationalul. La fel ca si ortodocsii.

Dar nu separa vorbirea in limbi de celelalte daruri.
Senzationalul nu se poate observa doar in cazul vorbirii in limbi ci si in cazul celorlalte daruri ale Duhului Sfant.
Dar bolboroseala si trepidatiile demonice nu le poti pune pe seama Duhului Sfant, ajungi sa pacatuiesti.
Penticostalii cauta sa fie botezati cu duh sfant , sustinand ca numai aceia sunt , care vorbesc in limbi...

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Darul vindecarilor, de exemplu. In Topraisar era acum cativa ani un preot caruia i se dusese vestea ca ar face vindecari.
Sa vezi cum mergea lumea acolo. Era ceva senzational. Veneau din toata tara.
Toti cei care veneau cautau senzationalul, asa-i?
Daca popa a cautat senzationalul, si nu pe D-zeu, chiar de ar prooroci sau demoni de ar scoate sau minuni de tot felul ar face, nu inseamna ca este omul lui D-zeu (vezi Matei 7, 22-23).
Tu crezi ca toti facatorii de minuni sunt ai lui D-zeu? -

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Ce sa mai vorbim despre senzationalul preotilor clarvazatori, a icoanelor care plang, a vindecarii prin intermediul moastelor...si muuulte, muuuulte altele.
Toti cei care merg la moastele Sfintei Paraschiva cauta senzationalul, asa-i?
Hmm...multi mai sunt.
Clarvazatorii pot de 2 feluri: ai lui D-zeu (daca traieste in smerenie, post si rugaciune) si ai Satanei (cauta mandrie, bani, renume etc...).
Acum cei care merg pe la icoane si pe la moaste (cum e cazul :Paraschiva), nu merg de buieci... daca au simtit ajutorul si-l simt, de ce sa nu se duca. Nu e nici un senzational sa cauti rezolvare la problemele si necazurile vietii tale... senzational este cand te mandresti ca esti cineva si cauti sa iesi in evidenta cu calitatile tale...)



Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Ce sa mai spunem despre senzationalul din predicarea lui Ioan Botezatorul. Cand a inceput sa le zica fariseilor: „pui de naparci” toata iudeea a iesit la el. Dar de senzationalul lucrarilor lui Isus? De cateva ori in Scripturi ni se spune „...si El i-a vindecat pe toti.” Intr-unul din cazuri toata cetatea se adunase la usa. Nu mai aveau timp nici sa manance. Dar cand a inmultit painile si pestele cat a fost de senzational evenimentul?
Nu stiu de ce amesteci minunile lui Hristos cu vorbirea in limbi de la penticostali; de pe urma lui Hristos s-au vazut minuni, de pe urma penticostalilor se vede mandrie si se aude galagie...


Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Deci, Geony, senzationalul a inconjurat lucrarea lui Isus si a apostolilor. Senzationalul este prezent in Biserica Ortodoxa.
Senzationalul se manifesta oriunde este vorba despre vreo minune sau de o lucrare supranaturala.
In categoria "senzationalului" poti include atat minunile lui Hristos cat si minunile satanei...despre acestea am vb mai sus, cand am vb de facatorii de minuni....

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Oamenii lui Dumnezeu nu cauta senzationalul dar atunci cand Dumnezeu este la lucru intr-un loc, acolo se va petrece ceva senzational, fii sigur.
Dar tu nu vezi nimic din toate astea. Tu vezi senzationalul doar la penticostali.
Vizionare placuta!
P.S. Convingerea mea este ca omul lui Dumnezeu NU ar trebui sa umble dupa minuni si dupa senzational. Consider ca minunile si senzationalul ar trebui sa-l urmeze.
Senzationalul il intalnim si la femeie cu duh pitonicesc (Fapte 16, 16)....
Simon Magul era vrajitor, care vazand semnele si minunile lui Filip , a crezut si el si s-a botezat (Fapte 8, 12-13); vazand ca prin punerea mainilor se da Duhul Sfant a adus bani si a cerut si el sa i se dea aceasta putere (v.18-19)...
Relatarea cu Simon Magul se potriveste de minune penticostalilor (doar atat ca ei nu dau bani- ci numai adera la credinta pieritoare a penti).

Si unde este diavolul se petrec minuni...dar nu are rost sa mai vb..
Daca chiar doresti, sunt 2 carti interesanta: "Despre inselare" si "Despre vise si vedenii" de Sf. Ignatie Briancianinov....citeste-le si ai sa vezi de ce nu cred eu toate balacariile NP...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1449  
Vechi 05.03.2011, 09:30:51
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Nu este o aberatie dragul meu frate.

Daca Domnul Isus (care este Dumnezeu) se putea ruga lui Dumnezeu de ce crezi ca Duhul Sfant (care este Dumnezeu) nu se poate ruga lui Dumnezeu?

Mai Iosife, am crezut ca esti mai destept , dar chiar m-am inselat.
De ce a postit Iisus si cazul a fost relatat in Biblie? - ca sa ne ea noua exemplu si sa ne arate cat de mare este puterea postului.
De ce S-a rugat? ca sa ne dea exemplu si sa ne arate cum trebuie si pentru ce trebuie sa ne rugam...
In multe cazuri Il vedem pe Iisus rugandu-se si cerand ceva lui D-zeu Tatal: pt ca era nu doar D-zeu Adevaratci si Om Adevarat; in Ghetsimani a plans cu lacrimi de sange in timp ce se ruga (in suferinta si necaz se roaga omul mai staruitor lui D-zeu); la Golgota a simtit durerea si povara suferintei ca om...

Unde spune ca Duhul Sfant se roaga lui D-zeu si pentru ce cauza se roaga?

Duhul penticostalilor se roaga, tare si cu zgomote, ca si slujitorii lui Baal din vremea lui Ilie stapaniti de ceva duh:
"...si au chemat numele lui Baal de dimineata pana la amiaza, zicand: "Baale, auzi-ne!" Dar n-a fost nici glas si nici raspuns. Si sareau in jurul jertfelnicului (asta merge bine la carismatici si la Miscarea strajerilor) pe care-l facusera. Iar pe la amiaza, Ilie a inceput sa rada de ei (de ce n-as rade si eu ne voi) si zicea: "Strigati mai tare, caci doar este D-zeu! Poate sta de vorba cu cineva , sau se indeletniceste cu ceva , sau este in calatorie, sau poate doarme; strigati tare sa se trezeasca..." - III Regi 18, 26-27...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.

Last edited by Geony; 05.03.2011 at 09:32:55.
  #1450  
Vechi 05.03.2011, 09:49:17
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Păi în filmulețele cu vorbitorii în limbi, oamenii parcă erau posedați, se maimuțăreau și urlau.
Ce e draga, "duhul sfant" nu se poate manifesta si el cum o vrea? are si el limitele si puterile lui...
inca sa vezi cand urla prin adunare, ca zici ca-i circ sau ca-i piata (am facut o aluzie la ce am auzit in adunare penticostala fara sa intru, si ce aud la piata cand merg la cumparaturi...toata lumea in limba lui; pai ce toata lumea vinde rosii in piata? alti castraveti, lapte, branza, oua, patrunjel etc...la penticostali nu stiu ce cer , dar piata e deschisa ...).
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10