Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #371  
Vechi 15.06.2012, 12:06:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu cred că e motiv de amuzament, căci Biblia nu are nevoie de suportul tradiției pentru a a fi cu adevărat Cuvântul lui Dumnezeu.
Am mai spus-o? "Idei puține, dar fixe!"
Dacă n-am mai spus-o, o repet atunci!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #372  
Vechi 15.06.2012, 12:08:32
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
deci, cu alte cuvinte, astazi, doar Biserica Adventista de ziua a 7-a poate fi numita pe drept "Biserica Crestina" ?
Nu. Toate denominațiunile creștine fac parte din Biserica Creștină. Hristos n-a instituit BC, BO, BP, BAZȘ, etc.; ci Biserica Creștină.
În ce măsură seamănă fiecare din aceste biserici cu Biserica Creștină,știe Dumnezeu mai bine decât noi. Singurul nostru criteriu de apreciere este Sfânta Scriptură...
  #373  
Vechi 15.06.2012, 12:13:22
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu. Toate denominațiunile creștine fac parte din Biserica Creștină.
ei, atunci poate veti lua in considerare sfatul meu dezinteresat:

Citat:
În prealabil postat de Cornel
sfatul meu: reveniti in Ortodoxie, si o sa vedeti ce avantaje veti avea, in primul rand nu va mai trebui sa platiti niciun ban (acei 10% din venitul lunar, in loc sa-i dati la cult, puteti sa-i depuneti la banca intr-un depozit si dupa nici zece ani veti avea bani de masina...va puteti plimba familia intr-un Logan nou-nout! ce ziceti? adica de ce sa se plimbe pastorul Darvasan cu Loganul cand va puteti plimba dumneavoastra familia?; am dreptate?)
de ce sa fiti adventist si sa cheltuiti atatia bani, cand puteti fi ortodox? doar la Dumnezeu nu se are in vedere culoarea doctrinara, dumneavoastra ati spus!
  #374  
Vechi 15.06.2012, 12:13:25
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Am mai spus-o? "Idei puține, dar fixe!"
Dacă n-am mai spus-o, o repet atunci!
Mda, deci avem și noi o dogmă. Biserica Ortodoxă are o imaginație mai bogată, cu dogme mai multe. Calitatea acestora, nu face obiectul acestui topic.
  #375  
Vechi 15.06.2012, 12:16:16
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

daca admiteti ca crestinii ortodocsi sau catolici sunt crestini in masura in care si dumneavoastra va considerati crestin, atunci pentru ce atata tam-tam pe forumuri??! ce doriti sa-i invatati, daca ei sunt ok din punctul lui Dumnezeu de vedere? eu asta nu inteleg, nici pe dumneavoastra si nici pe "ucenic", daca e perfect sa fii ortodox atunci de ce nu reveniti fratilor la Ortodoxie??!
  #376  
Vechi 15.06.2012, 12:22:51
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
ei, atunci poate veti lua in considerare sfatul meu dezinteresat:

În prealabil postat de Cornel
sfatul meu: reveniti in Ortodoxie, si o sa vedeti ce avantaje veti avea, in primul rand nu va mai trebui sa platiti niciun ban (acei 10% din venitul lunar, in loc sa-i dati la cult, puteti sa-i depuneti la banca intr-un depozit si dupa nici zece ani veti avea bani de masina...va puteti plimba familia intr-un Logan nou-nout! ce ziceti? adica de ce sa se plimbe pastorul Darvasan cu Loganul cand va puteti plimba dumneavoastra familia?; am dreptate?)
Nu prea. Cu cât cauți să-L înșeli pe Dumnezeu, cu atât mai puțină binecuvântare vei avea. Apartenența la o biserică nu trebuie să aibă de-a face cu componenta materială. Unii au încercat și au ajuns rău; alții n-au luat în calcul și au ajuns mult binecuvântați. Atât de binecuvântați încâtau devenit un motiv de permanentă invidie din partea celorlalți.

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
de ce sa fiti adventist si sa cheltuiti atatia bani, cand puteti fi ortodox? doar la Dumnezeu nu se are in vedere culoarea doctrinara, dumneavoastra ati spus!
Nu țin minte să fi spus asta.
  #377  
Vechi 15.06.2012, 12:24:11
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
daca admiteti ca crestinii ortodocsi sau catolici sunt crestini in masura in care si dumneavoastra va considerati crestin, atunci pentru ce atata tam-tam pe forumuri??! ce doriti sa-i invatati, daca ei sunt ok din punctul lui Dumnezeu de vedere? eu asta nu inteleg, nici pe dumneavoastra si nici pe "ucenic", daca e perfect sa fii ortodox atunci de ce nu reveniti fratilor la Ortodoxie??!
Asta chiar că n-am spus-o! De unde le scoateți?
  #378  
Vechi 15.06.2012, 12:25:19
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu țin minte să fi spus asta.
recititi, va rog:

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Toate denominațiunile creștine fac parte din Biserica Creștină.
  #379  
Vechi 15.06.2012, 12:29:04
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
recititi, va rog:
Asta presupune neapărat ca toate componentele acestei Biserici să fie perfecte? Uitați-vă doar la nivel local: puteți afirma că toți credincioșii din acea biserică sunt niște sfinți? Cu toate acestea, ei sunt creștini; nu musulmani ori budiști.
  #380  
Vechi 15.06.2012, 12:33:26
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu adventiștii au avut grijă, ci Bunul Dumnezeu; iar acesta e așa cum spuneți un adevărat motiv de bucurie. Slavă Lui!

Nu cred că e motiv de amuzament, căci Biblia nu are nevoie de suportul tradiției pentru a a fi cu adevărat Cuvântul lui Dumnezeu.
Cu siguranta , nu Dumnezeu a creat adventismul... ci visele eretice ale Ellenei White.
Pe de alta parte , Biblia are o stransa legatura cu Sfanta Traditie (iar cand spun Sfanta Traditie ma refer la asta : "Multe lucruri aveam să-ți scriu; totuși, nu voiesc să ți le scriu cu cerneală și condei, Ci nădăjduiesc să te văd în curând, și atunci vom grăi gură către gură." IIIepistola a lui Ioan). Si , desigur , problema este ca adventistii NU au traditie , pentru ca ei au doar o vechime de aprox. 149 ani ; in timp ce Biserica Ortodoxa are o vechime de aprox 2000 ani . Deci , nu cred ca Dumnezeu isi paraseste propia Sa Biserica (zidita de insisi sfinti apostoli) - pentru niste indivizi din SUA.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09