Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 18.12.2010, 01:35:47
alex_geani alex_geani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2010
Mesaje: 18
Implicit ........

Si ce trebuie sa pupam si sa ne facem cruce????Iisus cat a fost in viata a facut cruce??ne-a indemna sa ne inchinam??si sa pupam crucea????eu nu cred,asa ca noi trebuie sa facem ce a facut el...nu ce au zis uni dupa el!!!si daca Iisus era rastignit pe o roata??nu ne mai faceam cruce?????Haideti.....ati uitat cele 10porunci clare ale lui Dumnezeu una dintre ele,sa nu ne facem un alt Dumnezeu inafara de el.......
Reply With Quote
  #52  
Vechi 18.12.2010, 11:53:31
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Cumva trebuie să se remarce identitatea noastră, totuși n-aș fi atât de sigur că fugim de simbolurile văzute, atâta timp cât poți vedea crucea pe bisericile și în cimitirele noastre. În aceeași idee: procentul de 10% care ne diferențiază e chiar neglijabil - cu bucurie constat lucrul acesta! Mai să mă apuce așa un val de ecumenism pozitiv (e știut faptul că atât ortodocșii, cât și adventiștii sunt anti-ecumeniști convinși).
domnul trice sa inteleg ca voi mergeti pa-cela-si drum cu noi pina la o vreme, de unde o luati cohi-coha-ntralta parte.poate va aduna Dl. IIsus intr-o buna zi in staulul nostru.

Domnul sa te scoata la lumina.Amin.Amin.Amin.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 18.12.2010, 17:53:19
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex_geani Vezi mesajul
Si ce trebuie sa pupam si sa ne facem cruce????Iisus cat a fost in viata a facut cruce??ne-a indemna sa ne inchinam??si sa pupam crucea????eu nu cred,asa ca noi trebuie sa facem ce a facut el...nu ce au zis uni dupa el!!!si daca Iisus era rastignit pe o roata??nu ne mai faceam cruce?????Haideti.....ati uitat cele 10porunci clare ale lui Dumnezeu una dintre ele,sa nu ne facem un alt Dumnezeu inafara de el.......
lasati-ne credinta ortodoxa in pace,daca nu va place lumina,atunci stati in intuneric ca asa e mai bine pentru voi.Habar nai ca in momentul rastignirii Sangele Sau sa scurs pe Cruce si a Sfintito cu Sangele Sau e acelasi moment cu Botezul Sau din Iordania,a Sfintit Apa cu Dumnezeieasca Sa putere.Mai voi nu mai la moarte va ganditi,desteptativa mai Domnul Dumnezeu este Dumnezeu Cel Ce a Inviat,o sa vedeti voi la sfarsitul veacurilor se vedem cine are dreptate si cine nu are,ca il negi pe Mantuitorul,o sa stii ca tu esti un simplu om si nu ar trebui sa iei nici o decizie a Stapanului ca El schimba Legile,nu omul.Stim poruncile cele 10 dar trebuie urmate si Legile cele noi,nu numai pe cele vechi,mai citeste in Noul Testament la Matei capitolele 5-7 ca acolo sunte legi noi,chiar si la Cina Cea de Taina ca acolo tot o Lege e noua.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #54  
Vechi 18.12.2010, 17:57:42
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex_geani Vezi mesajul
Si ce trebuie sa pupam si sa ne facem cruce????Iisus cat a fost in viata a facut cruce??ne-a indemna sa ne inchinam??si sa pupam crucea????eu nu cred,asa ca noi trebuie sa facem ce a facut el...nu ce au zis uni dupa el!!!si daca Iisus era rastignit pe o roata??nu ne mai faceam cruce?????Haideti.....ati uitat cele 10porunci clare ale lui Dumnezeu una dintre ele,sa nu ne facem un alt Dumnezeu inafara de el.......
raspunsul e da ia binecuvantat cu ambele maini pe Sfintii Apostoli asa cum si urmasii Mantuitorul il faceau tot timpul,asta sa zicem ca nu stiu daca au facut la fel,fiecare cum a facut semnul Sfintei Cruci.Pentru voi crucea este pieritoare,dar pentru noi crestini ortodocsi:mantuirea.Si in plus alunga diavolii,la fel atunci cand arunci o bata dupa caini ca se sperie.Si in plus cine poarta Crucea pe pieptul ortodox diavolul nu se poarte apropia fiindca stie ca poarta la gat si ca se insemneaza el pleaca ca nu poate fiindca se aarat.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #55  
Vechi 18.12.2010, 18:36:02
T E O L O G U L T E O L O G U L is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.12.2010
Locație: Tg Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru T E O L O G U L
Implicit

SF CRUCE pt noi este arma impotriva tuturor relelor. Mantuitorul a sfintit CRUCEA cu SANGELE SAU... Pt noi, ce-i ce credem este mantuire, iar pt voi este pieire...
Marele nostru parinte Cleopa Ilie ne spune clar: Ca voi aveti un demon (imi scapa numele) care stie BIBLIA pe de rost, dar numai ca va invata sa o interpretati GRESIT.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 18.12.2010, 23:15:47
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
domnul trice sa inteleg ca voi mergeti pa-cela-si drum cu noi pina la o vreme, de unde o luati cohi-coha-ntralta parte.poate va aduna Dl. IIsus intr-o buna zi in staulul nostru.

Domnul sa te scoata la lumina.Amin.Amin.Amin.
Dea Domnul să vină ziua aceea când să ne strângă nici în staulul vostru, nici în al nostru, ci în staulul Lui. Acolo toți sunt frați întru El și niciunul nu mai are motive să critice credința greșită a celuilalt.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 18.12.2010, 23:17:35
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
Si in plus alunga diavolii,la fel atunci cand arunci o bata dupa caini ca se sperie.Si in plus cine poarta Crucea pe pieptul ortodox diavolul nu se poarte apropia fiindca stie ca poarta la gat si ca se insemneaza el pleaca ca nu poate fiindca se aarat.
Ce simplu ar fi... Realitatea însă demonstrează că și ucigașul și curvarul și hoțul și drogatul poartă cruce pe piept, iar diavolul nu numai că nu fuge dar își face toate metehnele cu el. Nu crucea aia de pe piept îl îndepărtează pe diavol, ci crucea aia din piept - iubirea lui Hristos și viața Lui de slujire și jertfire imitată de creștin. Fie ortodox, fie neoprotestant.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 18.12.2010, 23:46:11
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Dea Domnul să vină ziua aceea când să ne strângă nici în staulul vostru, nici în al nostru, ci în staulul Lui. Acolo toți sunt frați întru El și niciunul nu mai are motive să critice credința greșită a celuilalt.

Un pastor a spus in una din predicile sale urmatoarea pilda:

" Am visat intr-o noapte ca am murit. Un inger a venit sa ma ia si la un moment dat ne-am oprit in dreptul a doua usi. Stiam cumva ca dincolo de prima usa se afla iadul. Si l-am intrebat pe inger:
- Sunt dincolo de usa asta frati de-ai mei, penticostali?
- Sunt ! i-a raspuns ingerul.
- Dar carismatici sunt?
- Sunt!
- Da adventisti sunt?
- Sunt!
- Dar ortodocsi?
- Sunt si ortodocsi!
- Si catolici?
- Sunt si catolici!

Cand am ajuns in dreptul celei de-a doua usi, ne-am oprit ... Stiam cumva ca dincolo de usa aceea se afla raiul. Si l-am intrebat pe inger:
- Daca in iad se afla atatia credinciosi, de atatea feluri, atunci dincolo de aceasta usa, cine se afla??
- Ucenicii lui Isus, mi-a raspuns ingerul."

Cand am auzit aceasta pilda mi s-a frant sufletul. Atata straduinta sa fiu de o anumita culoare religioasa si uit esentialul.

Singura cale care conteaza este calea uceniciei ... Dar sunt eu oare dispusa sa platesc pretul ???
Reply With Quote
  #59  
Vechi 19.12.2010, 00:00:42
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit The play of the day :)

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Un pastor a spus in una din predicile sale urmatoarea pilda:

" Am visat intr-o noapte ca am murit. Un inger a venit sa ma ia si la un moment dat ne-am oprit in dreptul a doua usi. Stiam cumva ca dincolo de prima usa se afla iadul. Si l-am intrebat pe inger:
- Sunt dincolo de usa asta frati de-ai mei, penticostali?
- Sunt ! i-a raspuns ingerul.
- Dar carismatici sunt?
- Sunt!
- Da adventisti sunt?
- Sunt!
- Dar ortodocsi?
- Sunt si ortodocsi!
- Si catolici?
- Sunt si catolici!

Cand am ajuns in dreptul celei de-a doua usi, ne-am oprit ... Stiam cumva ca dincolo de usa aceea se afla raiul. Si l-am intrebat pe inger:
- Daca in iad se afla atatia credinciosi, de atatea feluri, atunci dincolo de aceasta usa, cine se afla??
- Ucenicii lui Isus, mi-a raspuns ingerul."

Cand am auzit aceasta pilda mi s-a frant sufletul. Atata straduinta sa fiu de o anumita culoare religioasa si uit esentialul.

Singura cale care conteaza este calea uceniciei ... Dar sunt eu oare dispusa sa platesc pretul ???
Deci in iad ar fi(conform povestii):Ortodocsi,catolici,penticostali,carismat ici,adventisti.In Rai ar fi ,,ucenicii lui Isus".Din moment ce pastorul nu a vazut in iad anglicani,lutherani sau calvinisti rezulta ca.... Ar trebui sa-mi anunt amicii..surprize,surprize

Last edited by Scotsman; 19.12.2010 at 00:03:08.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 19.12.2010, 00:05:05
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ti-am remarcat de multa vreme umorul si ironia fina ...

Last edited by macsim; 19.12.2010 at 00:08:36.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crucea de la gat colaps Generalitati 14 02.03.2014 23:59:31
Crucea Sf. Apostol Petru vs. crucea satanica camy_d Sfintii Apostoli Petru si Pavel 19 14.04.2011 04:23:25
Crucea catolica Dia20_diana Biserica Romano-Catolica 135 06.12.2010 23:45:33
crucea celtica oncioiu Generalitati 4 14.10.2010 11:11:57
Crucea Lui - comoara mea Ioan_Ciobota Generalitati 0 30.03.2007 11:24:39