Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.09.2009, 01:39:03
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace. Apropape mi-au dat lacrimile. Si eu am pierdut pe cineva drag sufletului meu recent.

Posibil ca unii au sa sara in sus, dar astazi m-a marcat un mic film cu un cantec de inmormantare catolic: http://www.youtube.com/watch?v=7DgM-...eature=related

"In Paradisum deducam te Angeli; In tuo adventu suscipiant te martyres et perducant te in civitatem sanctam Ierusalem; Chorus angelorum te suscipiat, et cum Lazaro quondam paupere aeternam habeas requiem."

"In Paradis sa te conduca ingerii; la venirea ta sa te intampine martirii si sa te conduca spre cetatea sfanta a Ierusalimului; Corul ingerilor sa te intampine, si impreuna cu Lazar, cel care candva era sarac, vesnic sa te odihnesti"

Last edited by Noesisaa; 22.09.2009 at 01:45:23.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.09.2009, 02:21:48
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Posibil ca unii au sa sara in sus, dar astazi m-a marcat un mic film cu un cantec de inmormantare catolic: http://www.youtube.com/watch?v=7DgM-...eature=related
Am ascultat "In paradisum" si te asigur draga Noesissa ca sunt inca pe scaun(nu am sarit)... de fapt mi s-a facut pielea gaina... de emotie si vibratie
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.09.2009, 08:22:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Dumnezeu să-l odihnească în lumea celor drepți !

Acum am citit acest topic și mi s-au umezit ochii, pentru că eu însumi am asistat la astfel de clipe când aveam 14 ani și când tatăl meu a plecat pentru totdeauna din astă lume de lângă mine. Nu am să uit niciodată acele clipe . L-am iubit enorm , dar asta a fost voia lui Dumnezeu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.09.2009, 08:59:18
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

În prealabil postat de Noesisaa
Posibil ca unii au sa sara in sus, dar astazi m-a marcat un mic film cu un cantec de inmormantare catolic: http://www.youtube.com/watch?v=7DgM-...eature=related

In paradisum... emotionant ,vocea remarcabila ...
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.09.2009, 12:24:25
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca impreuna cu dreptii Lui!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.09.2009, 14:15:06
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc tuturor care-ati intrat sa cititi pe-aici. In ce ma priveste, consider ca n-am facut mare lucru si in orice caz, probabil ca nu indeajuns fata de cat merita acest om. Cineva m-a intrebat cum il chema; Il chema Vasile, iar noi il strigam Lica. Asa l-am cunoscut si asa il stia toata lumea… Extrem de multa lume !
Isi dorea sa se faca bine si chiar spera, dupa ce, intr-un tarziu a renuntat la citostatice si s-a apucat de tratament naturist. Tarziu… Mult prea tarziu !... Isi facuse prieteni dintre colegii de suferinta cunoscuti pe la Bucuresti sau la Cluj. Isi dorea sa se faca bine si el si cei pe care-i cunoscuse si sa mearga in vizita cu copii pe la ei. Primea telefoane din toata tara, dar vocea lui era atat de slaba incat nu mai putea fi auzita la capatul celalalt.
Mult timp a fost neimpacat cu gandul mortii si era ingrozit. Ne ruga (cu vreo doua saptamani in urma) sa nu-l lasam sa adoarma. Undeva in sufletul lui se dadea o lupta pentru niste fapte din tinerete. Fiecare dintre noi, daca ne analizam viata, vom gasi destule de care sa ne fie jena, rusine, teama ca va trebui sa platim. Nici el nu facea exceptie.
De fapt, totul a inceput pe cand avea vreo 19 ani si cand a surprins orasul cu o relatie controversata : se indragostise nebuneste de verisoara lui, iar ea la randul ei ar fi fost in stare de orice pentru el. Parintii i-au certat cand au aflat si le-au interzis sa se mai intalneasca. Atunci el a avut o tentativa de sinucidere si foarte putin a lipsit sa reuseasca. Cu toate ca a fost salvat in ultimul moment, el continua sa spuna ca tot va reusi intr-o zi.
In astfel de imprejurari, cea care urma sa-i devina sotie a fost deosebit de impresionata si si-a propus sa faca orice sa-l salveze. Se cunosteau oarecum si fiind o persoana deosebit de credincioasa a inceput sa se roage in fiecare seara la Dumnezeu sa-i dea putere si sa salveze acest baiat din ghearele diavolului. Incet – incet au devenit prieteni dar nu se punea problema casatoriei (ea era pe stil vechi, el pe nou dar nu avea nimic comun cu religia…) Abia dupa vreo 10 ani, au decis in sfarsit sa se casatoreasca, trecand si el la religia ortodoxa pe stil vechi.
A fost un compromis, niciodata acceptat de catre parintii lui. Totusi, casatoria nu a schimbat prea multe pentru el. A ramas acelasi "copil", prieten cu toti, saritor la nevoie, dar si la bucurii, onorand si cate o invitatie "la o bere" dupa program. Desi nu venea niciodata beat, intarzierile o exasperau pe sotie, mai ales dupa ce au aparut si copiii in viata lor. Discutiile il oboseau si oricum n-ar fi putut face fata avalanselor de reprosuri din partea ei. Si-atunci se pomenea spunand "As vrea sa mor ! Sa scapi odata de mine !" Si iarasi ea se apuca sa planga si sa se roage : "Fa-l, Doamne sa inteleaga drumul drept !" Dar care-i drumul drept ? Cine poate sti cu adevarat ? Poate s-ar fi cuvenit sa spuna "Da-ne , Doamne rabdare si intelepciune sa le putem duce pe toate !" Daca am sti cat rau ne putem face doar printr-o vorba aruncata sau chiar o rugaciune care se doreste sa faca cu totul altceva, probabil ne-am cutremura. Din momentul in care el a aflat rezultatul unei analize, a inceput intr-adevar sa cunoasca "drumul drept "!... Si ea la fel !...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.11.2010, 21:35:05
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Infioratoare cele descrise de tine Omu Bun.Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca!Poate sa o sa ne intalnim cu cei dragi undeva..candva..si despartirea sa nu fie definitiva...poate o sa te intalnesti cu prietenul tau cine stie...important e ca ati trait clipe fericite impreuna si ca ati avut credinta si v-ati ajutat reciproc.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.11.2010, 22:20:17
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Moartea este o taină! Ne înspăimântă căci sufletul nu știe ce va fi dincolo
Timpul pe care l-am primt pentru a ne îndrepta s-a terminat și vine clipa când trebuie să dăm socoteală pentru toate și să primim răspuns la toate.

Am fost alături de tatăl meu când a murit.Cele povestite de Culai se aseamănă aproape perfect cu cele pe care le-am trăit atunci când tata și-a trăit ultimele ore din viață.
E o experiență foarte specială Oamenii se tem în general să stea cu cei cei care mor dar,când este cineva la care ai ținut mult, sentimentul este cu totul deosebit.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.11.2010, 00:18:13
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Dumnezeu sa il odihneasca in ceata dreptilor.In ceea ce priveste trecerea la cele vesnice ea e diferita de la fiecare om si in functie de sufletul acestuia.Cand tatal meu a murit acu 4 ani a fost crunt era o stare apasatoare si de groaza asemeni unui vuiet dar care era doar acolo si pana in usa camerei mele.Nu ii doresc nimanui sa cunoasca sa simta astfel de clipe sufleteste ,apoi am asistat la trecerea unui parinte batran si desi se siptea o oarecare apasare era calm pace si zambet cald acolo.Mama mea fie iertata imi povestea ca bunicul meu a trecut dincolo zambind sa intors catre bunica i-a zambit din ochi ia spusramas bun sa intors cufata la perete si bun dus a fost in lumea cealalta ,asa ca starile difera.Dumnezeu sa va mangaie si pe tine om bun si pe sotia si copii celui care a plecat din lumea aceasta
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.11.2010, 00:23:04
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

M-a impresionat pana la lacrimi, postarea ta, Om bun!
Am retrait cele intamplate cu mama mea (bunica mea care m-a crescut) care s-a dus la Domnul in urma cu 7 ani. Si ea tot de cancer s-a stins si ca si prietenul tau, tot la 5.50 intr-o zi frumoasa de mai.N-am sa uit niciodata ultimele ei clipe.
Am fost alaturi de ea in fiecare noapte timp de apr. 5 luni, timp in care simteam ca Dumnezeu imi da niste puteri nebanuite. Desi dormeam f putin (pt ca o urmaream noaptea) si munceam si la serviciu 10 ore + naveta, nu ma simteam obosita. Cand faci ceva din dragoste, niciodata nu ti se pare greu si simti ca nu faci suficient. Mama a facut f multe sacrificii pt mine, iar eu am vrut sa-i rasplatesc, standu-i alaturi atat cat imi permitea timpul.

Dumnezeu sa-i odihneasca in pace pe toti cei dragi ai nostri!
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta unui orb Elena_Elena Intrebari utilizatori 3 13.09.2010 20:14:49
O zi obișnuită din viața unui creștin! I.Calin Intrebari utilizatori 0 21.08.2010 19:56:07
Semnificatia unui cantec The_Fallen Generalitati 14 01.04.2010 00:32:29
Dimineata unui inceput... viviana Generalitati 7 14.11.2007 11:39:42