Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.12.2009, 12:59:20
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit Dilema

Buna
Vreau sa va intreb ceva, poate stiti mai bine ca mine.
Colega mea impreuna cu viitorul ei sot trebuie sa fie nasi de botez la cineva, inainte de cununia lor religioasa.
Problema e in felul urmator: se mai pot ei casatori religios in urma faptului ca ei vor deveni parinti spirituali ai bebelusului?
Sau sa faca botezul la o sapatmana dupa cununia lor religioasa?
Multumesc pentru raspunsuri
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.12.2009, 13:21:45
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tia Vezi mesajul
Buna
Vreau sa va intreb ceva, poate stiti mai bine ca mine.
Colega mea impreuna cu viitorul ei sot trebuie sa fie nasi de botez la cineva, inainte de cununia lor religioasa.
Problema e in felul urmator: se mai pot ei casatori religios in urma faptului ca ei vor deveni parinti spirituali ai bebelusului?
Sau sa faca botezul la o sapatmana dupa cununia lor religioasa?
Multumesc pentru raspunsuri
Sincer, nu inteleg care-i dilema, bineinteles ca se pot casatori, este chiar bine, pentru ca, la fel ca si botezul, cununia are rangul de taina; aceste doua evenimente nu au cum sa se excluda unul pe altul, doar ca acuma bebelusul va avea doi parinti spirituali in loc de unul. Cine este in avantaj? - bebelusul!
Eu asa vad lucrurile...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.12.2009, 13:53:59
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Oricum, nas cu adevarat nu este decat o singura persoana, cel care il tine in brate pe copil, spune crezul...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.12.2009, 14:49:48
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tia Vezi mesajul
Buna
Vreau sa va intreb ceva, poate stiti mai bine ca mine.
Colega mea impreuna cu viitorul ei sot trebuie sa fie nasi de botez la cineva, inainte de cununia lor religioasa.
Problema e in felul urmator: se mai pot ei casatori religios in urma faptului ca ei vor deveni parinti spirituali ai bebelusului?
Sau sa faca botezul la o sapatmana dupa cununia lor religioasa?
Multumesc pentru raspunsuri
Nu se mai pot casatori pentru ca fiind nasi ai aceluiasi copil, deja devin rude duhovnicesti. Nu numai casatoria intre rude de sange pana la gradul al 3 lea sau al 4 lea este interzisa, ci si cea intre rude spirituale. Se pot casatori daca numai unul din ei va fi nas al bebelusului. Sa fii foarte categorica cu ei, pt ca sunt multe cazuri, care au facut greseala asta, si au avut, nu o viata, ci un calvar. E un pacat fffff mare. Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.12.2009, 15:06:59
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Viitorul sot este ruda cu bebelusul?!
Din cate inteleg de la Noesisaa, doar o persoana este nas, sa zicem colega ta, iar din cate inteleg de la Andrei, daca ar fi amandoi nasi inainte de casatoria lor (ceea ce presupun ca nu este cazul, fiindca o singura persoana este nas de botez), atunci devin rude spirituale, deci nu se mai pot casatori.
Prin urmare, daca doar una dintre persoane este nas (fata), iar viitorul sot nu este in niciun fel inrudit cu bebelusul, atunci inteleg ca nu este niciun impediment...sau mi-a scapat mie ceva?...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.12.2009, 12:37:38
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Pai cununia religioasa a colegei mele va fi la anul in mai. si au niste prieteni care voiau sa ii ia nasi de botez pentru bebelusul lor. Botezul ar fi vrut sa il faca inainte de cununia religioasa, dar in momentul in care cei doi ar fi nasi de botez, ar deveni rudenii duhovnicesti si atunci ,din cate stiu eu, nu se mai pot casatori.
Bine, in mod normal, nasa e cea care tine bebelusul in brate, ea zice Simbolul Credintei, deci rolul nasului e doar simbolic, ca sa zic asa, cel putin in timpul Botezului.
Cat despre dilema, ea era in felul urmator: faptul ca devin nasi de botez inainte de cununia religioasa ar avea vreun efect negativ asupra lor?Adica e voie sa boteze inainte de a se cununa religios sau nu?
Va multumesc pentru raspunsuri.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.12.2009, 12:40:22
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tia Vezi mesajul
Pai cununia religioasa a colegei mele va fi la anul in mai. si au niste prieteni care voiau sa ii ia nasi de botez pentru bebelusul lor. Botezul ar fi vrut sa il faca inainte de cununia religioasa, dar in momentul in care cei doi ar fi nasi de botez, ar deveni rudenii duhovnicesti si atunci ,din cate stiu eu, nu se mai pot casatori.
Bine, in mod normal, nasa e cea care tine bebelusul in brate, ea zice Simbolul Credintei, deci rolul nasului e doar simbolic, ca sa zic asa, cel putin in timpul Botezului.
Cat despre dilema, ea era in felul urmator: faptul ca devin nasi de botez inainte de cununia religioasa ar avea vreun efect negativ asupra lor?Adica e voie sa boteze inainte de a se cununa religios sau nu?
Va multumesc pentru raspunsuri.
Da, cred ca raspunsul complet este cel dat de Andrei, si anume ca cei doi trebuie sa se cunune inainte de botez, sau numai unul din ei sa fie nas de botez, iar celalalt sa nu fie inrudit in nici un chip cu bebelusul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.12.2009, 14:14:26
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de Tia Vezi mesajul
Pai cununia religioasa a colegei mele va fi la anul in mai. si au niste prieteni care voiau sa ii ia nasi de botez pentru bebelusul lor. Botezul ar fi vrut sa il faca inainte de cununia religioasa, dar in momentul in care cei doi ar fi nasi de botez, ar deveni rudenii duhovnicesti si atunci ,din cate stiu eu, nu se mai pot casatori.
Bine, in mod normal, nasa e cea care tine bebelusul in brate, ea zice Simbolul Credintei, deci rolul nasului e doar simbolic, ca sa zic asa, cel putin in timpul Botezului.
Cat despre dilema, ea era in felul urmator: faptul ca devin nasi de botez inainte de cununia religioasa ar avea vreun efect negativ asupra lor?Adica e voie sa boteze inainte de a se cununa religios sau nu?
Va multumesc pentru raspunsuri.

inainte de cununie va boteza unul singur. daca e baiat - el, daca e fata - ea. dupa cununie, prin alianta celor doi, automat devine nas al copilului si cel de-al doilea. asa ca, sa faca ceea ce trebuie crestineste si va fi bine. totul se aranjeaza. raspuns final: nu e voie sa boteze amandoi inainte de cununie. dar, dupa cununie, devin nasi amandoi. nicio paguba...
Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."

Last edited by axios; 03.12.2009 at 14:16:39.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.12.2009, 15:11:54
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Taina Sf.Botez

În Biserica Ortodoxă a Răsăritului se menține de foarte multă vreme instituția nășiei. Rădăcinile ei vin din practica iudaică a tăierii împrejur, când o persoană - bărbat - se punea chezaș pentru creșterea în iudaism a pruncului, astfel încât acesta să fie inițiat în cunoașterea doctrinei și moralei iudaice până la momentul proclamării lui solemne ca bar mițva sau „fiu al poruncii“ (în aramaică), la vârsta de 12 ani. Practica s-a luat și în creștinism, cu prilejul botezării pruncilor, copiilor, ba chiar și a adulților. De la cei mai simpli credincioși și până la negustori, nobili, militari și chiar împărați, primirea în brațe a pruncului la Botez a constituit un mare eveniment pentru părinții copilului și pentru nași, nașul fiind purtătorul de grijă spiritual pe viață, uneori și material, al finului sau finei sale.
În epoca apostolilor, atunci când mulțimile se botezau după convertirea lor la creștinism, nu era nevoie de garant, de naș. Harul Duhului Sfânt lucra prin gura și prin mâinile Sfinților Apostoli sau prin ale diaconilor (ex. Filip în Samaria). Astfel, ca mărturie canonică post-apostolică, Didahia nu menționează nașii, dar cere ca atât cel ce se botează cât și cel ce efectuează Botezul, să postească trei zile în avans. Prevederea canonică din Didahie s-a păstrat. Apoi, în primele secole de creștinism, s-a dezvoltat catehumenatul și grija de a se da garanție Bisericii pentru cel ce se boteza. De aici și nașii, în primul rând diaconii pentru bărbați și diaconițele pentru femei, care-l ajutau pe preot la Botez, precum și afundătorul. Despre acesta din urmă există, într-un vechi Molitfelnic, o referire interesantă din punct de vedere ritual: afundătorul stă în picioare în baptisteriu, ia copilul de la preot și îl afundă. Desigur, afundătorul nu era naș, în sensul de azi, dar avea grijă cum afunda copilul, astfel încât să-l dea viu și nevătămat înapoi, fie preotului de la care l-a luat, fie nașilor care îl primeau.
Limbajul bisericesc este atent cu ceea ce se întâmplă cu nașii la Botez. În limba română se utilizează cuvântul naș sau nașă, provenit din termenul slavon care înseamnă „al nostru“, „a noastră“.
Nașii sunt părinți spirituali, „părinți în Dumnezeu“.
Întrucât se creau grade de rudenie spirituală între nașii de botez, finii, mama copilului și celelalte rude ale lor, Sfinții Părinți au rânduit unele restricții canonice privind căsătoria dintre ei. Astfel, prevede clar Canonul 53 de la Sinodul V-VI Ecumenic: „Deoarece rudenia cea după suflet este mai mare decât legătura trupurilor, iar noi am aflat că în unele locuri unii primesc copii din sfântul și dătătorul de mântuire Botez, iar după aceea încheie însoțire de nuntă cu mamele văduve ale acelora, orânduim ca, de la prezentul «canon», nimeni să nu mai facă un lucru ca acesta. Iar de s-ar prinde vreunii făcând aceasta, după canonul de față, unii ca aceștia să părăsească mai întâi o atare însoțire nelegiuită, iar apoi să fie supuși epitimiei pentru cei desfrânați“. „Pravila cea Mare“ sau „Îndreptarea legii“, tipărită prin cheltuiala voievodului Matei Basarab la Târgoviște, în anul 1652, a preluat ideea că rudenia religioasă este mai presus decât cea după trup și a oprit încuscririle incriminate aici. De altfel, în popor s-au menținut și s-au respectat prevederile din Canonul 53 de la Sinodul V-VI Ecumenic. Ele acționează și astăzi în Biserica Ortodoxă Română și în Bisericile Ortodoxe surori. Nașii de la Botez trebuie să fie ortodocși, fără îndoială. Nașul primește individual în brațe pruncul de parte bărbătească sau finul, iar nașa primește în brațe, tot individual, pruncul de parte femeiască sau fina. Nu are importanță dacă nașii de Botez sunt căsătoriți sau nu. Ei primesc pruncul, respectiv prunca, din mâinile părinților și îl/o țin în brațe pe timpul ritualului de exorcizare, răspund în locul finului (respectiv, finei) la întrebările preotului oficiant, se leapădă de trei ori de satana, scuipă și suflă pe satana de trei ori în pridvorul bisericii, apoi declară că se unesc cu Hristos, recită sau citesc Crezul, adică Mărturisirea de credință, aduc pruncul sau prunca, personal, în pronaosul bisericii, unde se desfășoară Sfânta Taină a Botezului, primind în hrisma albă pruncul sau prunca, iar după Botez țin lumânarea nou aprinsă. Apoi trec prin ritualul Mirungerii, al spălării Mirului și al tunderii pruncului în semnul Sfintei Cruci. În fine, aduc în brațe, în naos, pentru Sf. Împărtășanie, pe cel nou botezat, chiar la sfintele uși ale altarului. După primirea Sf. Împărtășanii, pruncul băiat este luat în brațe de preot și închinat la cele patru colțuri ale sfintei mese și, în sfârșit, îl dă din nou nașului sau nașei, care vor duce pruncul la casa părinților și îi vor face prima băiță, atunci sau a doua zi, pentru „luarea Mirului“, astfel încât Sf. Mir să nu se întineze în vreun fel.
De aici înainte, nașii de Botez vor fi întotdeauna grijulii cu creșterea în duh ortodox a celui botezat de ei. Este posibil ca nașii de Botez să devină, ei sau vreunul dintre copiii lor, nași de cununie ai finului sau finei. Astfel, legătura de rudenie creștină se întărește mai mult.

Taina Sfântului Botez nu se repetă. Căci «este un Domn, o credintă, un botez» (Efes. IV, 5)... «Mărturisesc un botez spre iertarea păcatelor», rosteste cel ce primeste Sfânta Taină a Botezului (Art. 10 din Simbolul Credintei). Intr-adevăr, după cum cineva nu se naste trupeste decât o singură dată, tot asemenea nasterea sufletească nu poate fi decât una singură. Numai dacă a fost găsit un prunc si nu se stie sigur de a fost sau nu botezat, atunci acesta este botezat conditionat, dacă n-a fost botezat. Deci nici aici nu se săvârseste un al doilea botez.

Articol de Pr.Prof.Univ.Dr.Alexandru I. STAN din Ziarul Lumina
Sursa: siteul Epsicopiei Severinului si Strehaiei, linkul http://www.radiolumina.ro/stiri-reli...n-dumnezeu.htm
__________________
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.12.2009, 16:04:22
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Eu la Facultate, la Drept Canonic ne-a spus Pr.prof.Lect.Dr.Irimie Marga ca in canonul 54 Trulan se mentioneaza ca nasul sa fie ortodox, sa fie matur (nu mai mic de 14 ani) nu trebuie sa fie neaparat casatorit, dar nu pot fi nasi eterodocsii, cei care duc viata imorala (care traiesc in desfranare, adulter, si sunt opriti de la Sf.Euharistie, cei care fac avorturi, cei care se feresc sa aiba copii), monahii si proprii parinti!

Traditia Bisericii a pastrat obiceiul ca nasii sa fie cununati in virtutea faptului ca ei sunt PARINTI SPIRITUALI si model de vietuire si educatie pt FINI!
Deci daca nasii care l-au botezat traiesc viata imorala si s-au despartit, ce model mai sunt ei pt fini??? Model de dezbinare???
De aceea bine este sa fie cununati!!! Iar daca nu sunt cununati si vor sa boteze inaintea casatoriei lor, daca aceasta este SIGURA, nu sa se ajunga la despartire inainte de cununie, pot boteza!!!
__________________
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dilema luciamanta Pocainta 7 09.04.2012 21:57:46
Dilema Azzuurra Generalitati 32 06.10.2011 15:10:28
dilema Mirela0110 Generalitati 26 07.06.2011 15:42:08
Dilema Adriana-Simona Biserica Romano-Catolica 11 24.01.2011 16:01:19
dilema paraschiva Generalitati 8 20.10.2006 00:03:54