Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 20.01.2011, 13:39:25
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
tricesimusquintus asa jignesti oamenii ortodocsii pe un forum ortodox si speri ca nu vei fi banat? Uita-te la traducerea la Isaia cap 66 sa vezi cat de proasta si mincinoasa este cea protestanta in legatura cu acest subiect!3. Cine injunghie un bou ca jertfa nu este mai bun decat cel ce ucide un om; cine jertfeste un miel este ca cel ce ar rupe gatul unui caine; cine aduce un dar de mancare este ca cel ce ar varsa sange de porc; cine arde tamaie este ca cel ce s-ar inchina la idoli; toti acestia isi aleg caile lor, si sufletul lor gaseste placere in uraciunile lor.
Deci inteleg ca cine ucide un bou e la fel ca cine ucide un om? Sau cine tamaiaza ca se inchina idolilor?
Cum mai căutați voi subtrefugii atunci când vă vedeți la colț! Intenționat am îngustat domeniul "obiectelor sfințite" la "lumânări" (mai sunt și altele, timp să fie doar pentru a le discuta) pentru a nu ne pierde în divagații, și când colo ce primesc? Decât patru pagini de

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Deci si cei din vechime tamaiau aiurea? Se inchinau la idoli?
Nu. Evreii din vechime aveau alt Legământ care includea în serviciul lor de închinare tămâie, animale jertfite, jertfe de mâncare și băutură, candele (NU lumânări), etc. Acel legământ a fost abrogat odată cu venirea lui Hristos și Jertfa Sa. Eu credeam că lucrul acesta e clar pentru un ortodox...

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Traducerea corecta este cu totul alta si schimba semnificatia:3. Cel ce junghie un bou si in acelasi timp omoara un om, cel ce jertfeste o oaie si in acelasi timp rupe gatul unui caine, cel ce aduce prinos si in acelasi timp aduce sange de porc, cel ce aduce jertfa de tamaie si in acelasi timp se inchina la idoli, - toti acestia si-au ales cai nelegiuite si in uraciunile lor traieste sufletul lor.
De aceea sunteti niste lucratori ai satanei ca schimbati sensul traduceti gresit sunteti obraznici etc etc!
Eu nu am amintit nimic de Isaia 66. Dacă te neliniștește problema, fă reclamație la topicul:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...?t=8430&page=9
Reply With Quote
  #42  
Vechi 20.01.2011, 17:05:29
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul




Pentru simplul fapt că în dispensațiunea creștină nu mai există tămâie, altar, candele. Hristos a devenit și Jertfă și Altar, Hristos este Lumina Lumii; Duhul Sfânt și Cuvântul este Candelă șu Lumină pe cărarea noastră, iar tămâia este "rugăciunile sfinților" (Apoc.5,8)

Ați omis să-mi dați în Noul Testament al Domnului Isus Cristos, cel care descrie practica creștină.

Nu vă mai necăjesc cu faptul că 1 Macabei e carte necanonică și trec direct la subiect. "Lumânările" de care scrie acolo sunt de fapt λύχνους, adică lămpi.

inexistentele lumânări, cădelnițele și tămâia din text se referă la niște elemente simbolice care nici măcar nu sunt într-o biserică creștină, ci în Templul Ceresc. Tot Apocalipsa explică acele elemente și ce semnifică ele.

Deplasata concluzie la care ați ajuns demonstrează cât de puțin cunoașteți din Noul Legământ statornicit de Domnul Cristos - legământ în care nu mai există ceremoniale legate de altare, foc, sânge, animale junghiate și cohorte de preoți și leviți.
Unde scrie ca pentru a ma mintui trebuie sa cunosc biblia? Nicaieri. Ca sa ma mintuiesc am nevoie de un singur lucru: sa-L iubesc pe Dumnezeu din toata puterea, din tot sufletul si din tot cugetul, iar pe aproapele meu ca pe mine insami; noi, catolicii (si presupun ca si ortodocsii) Il iubim pe Dumnezeu atunci cind sfintim altarul, pentru ca pe acest altar se aseasza sfintul Trup si Singe al Lui Isus Cristos; tot ceea ce inconjoara acest preasfint Trup trebuie sa fie cit mai sfint.

Referitor la sfintirea obiectelor: In Biblie scrie ca obiectele se sfintesc.Nicaieri in Biblie nu scrie ca e gresit. Biserica Catolica ca si cea ortodoxa procedeaza corect facind acest lucru.

PS1 Aducerea argumentului "canonic" in discutie mi se pare alta dovada de viclenie. Aveti dumneavoastra, canoane?
PS2. Traducerea din greaca a cuvintului pe care l-ati mentionat imi arata ca ati vrut sa ne demonstrati ca stiti greaca. Din traducerea dumneavoastra se nasc doua concluzii: ori dumneavoastra trebuie sa invatati mai bine, ori noi, toti pamintenii trebuie sa ne revizuim cunostintele si sa admintem ca sticla s-a inventat cu 1000 ien; ca asta inseamna lampa: un obiect superior candelei; in vorbirea populara lampa este un obiect cu petrol, festila si sticla.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 20.01.2011, 20:47:52
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Unde scrie ca pentru a ma mintui trebuie sa cunosc biblia? Nicaieri.
"Cercetați Scripturile, că socotiți că în ele aveți viață veșnică. Și acelea sunt care mărturisesc despre Mine." (Nicăieri 5,39)

Dacă ai Biblia și nu o studiezi -așa cum spune Cristos- cum mai poți avea viața veșnică? Dacă Scripturile mărturisesc despre Cristos, de ce să caut informații despre El în alte surse (povești, tradiții, etc.)? Bineînțeles simpla citire a Bibliei nu ne mântuiește, ci conformarea la învățătura ei și credința în Domnul Cristos. Dacă "socotesc" că am viață veșnică arzând niște lumânări (ori alte forme și practici ceremoniale), neglijând Scriptura ce cu adevărat mărturisește despre Cristos, voi rămâne pe acest pământ arzând alături de ele.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
PS1 Aducerea argumentului "canonic" in discutie mi se pare alta dovada de viclenie. Aveti dumneavoastra, canoane?
Tocmai am spus că nu aduc în discuție.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
PS2. Traducerea din greaca a cuvintului pe care l-ati mentionat imi arata ca ati vrut sa ne demonstrati ca stiti greaca. Din traducerea dumneavoastra se nasc doua concluzii: ori dumneavoastra trebuie sa invatati mai bine, ori noi, toti pamintenii trebuie sa ne revizuim cunostintele si sa admintem ca sticla s-a inventat cu 1000 ien; ca asta inseamna lampa: un obiect superior candelei; in vorbirea populara lampa este un obiect cu petrol, festila si sticla.
V-am dat termenul în original din 1 Macabei tocmai pentru a evita confuzia. Pe vremea macabeilor nu exista nici curent electric, nici lampă cu petrol, nici măcar lumânări. Termenul λύχνους desemna „lampă” sau "opaiț", nu o lumânare așa cum folosim noi astăzi. Lămpile din vechime erau făcute dintr-un ceașcă de lut sau de metal adesea în forma unei cești, cu feștila plutind în ulei (de regulă ulei de măsline) și partea ei care ardea rezemată pe marginea ceștii sau ieșind printr-un orificiu special.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 21.01.2011, 09:16:58
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
"Cercetați Scripturile, că socotiți că în ele aveți viață veșnică. Și acelea sunt care mărturisesc despre Mine." (Nicăieri 5,39)

Dacă ai Biblia și nu o studiezi -așa cum spune Cristos- cum mai poți avea viața veșnică? Dacă Scripturile mărturisesc despre Cristos, de ce să caut informații despre El în alte surse (povești, tradiții, etc.)? Bineînțeles simpla citire a Bibliei nu ne mântuiește, ci conformarea la învățătura ei și credința în Domnul Cristos. Dacă "socotesc" că am viață veșnică arzând niște lumânări (ori alte forme și practici ceremoniale), neglijând Scriptura ce cu adevărat mărturisește despre Cristos, voi rămâne pe acest pământ arzând alături de ele.
.
Versetul pe care mi l-ati dat este legat de urmatorul:
"40. Și nu voiți să veniți la Mine, ca să aveți viață!"

Tocmai ca cercetarea Sfintei Scripturi in detaliu, pentru a patrunde tainele ei (cine le poate patrunde?), poate sa ne duca sa fim ca fariseii: "plini" de invatatura insa lipsiti de iubire. Isus ne-a invatat sa fim plini de iubire. Atit. Ne-a indemnat sa ne rugam, sa intoarcem obrazul, sa daruim haina aproapelui. Sa nu uitam nici de apostolul Pavel care ne spune ca "cunoasterea semeteste, iar iubirea zideste."
Referitor la sfintirea obiectelor: ca si catolica am gasit destule argumente in Biblie ca sa vad ca nu e o practica gresitata.

Last edited by nutucutu; 21.01.2011 at 19:49:50.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintirea icoanei costel Generalitati 8 25.01.2012 12:11:34
Sfintirea icoanelor georgeval Generalitati 7 20.05.2011 17:58:46
sfintirea cruciulitelor Ioana-Andreea Generalitati 47 17.02.2011 20:03:46
VINZAREA obiectelor de cult cristiboss56 Reguli in Biserica 33 24.08.2010 19:01:45
Targul Obiectelor Bisericesti ( TOB) MadalinaM Generalitati 3 09.06.2009 20:16:16