Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.05.2008, 00:08:29
alynna alynna is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2007
Mesaje: 47
Implicit

De unde atata ironie la adresa Parintelui Arsenie Boca?
Ba da, prin botez, se iarta pacatele, insa inclinatiile spre pacat mostenite de la parinti raman. E logic, copiii seamana cu parintii, cu cine altcineva sa semene. Atat fizic, cat si moral. Si e logic ca mostenesc atat cele bune, cat si cele rele.
Si ce ai spus tu in legatura cu acele carti care n-ar avea binecuvantare este o mare minciuna. Eu am cateva carti scrise de Parintele Arsenie Boca si au binecuvantarea Preasfintitului Calinic, episcopul Argesului. Asa ca nu mai dezinforma.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.05.2008, 00:15:20
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

cartile cuviosiei sale CUVINTE VII ,SI ATLASUL DE LA BISERICA DRAGANESCU au fost scoase sub ingrijirea EPISCOPULUI DANIIL DE VIRSET ,care scrie f.f.frumos despre pictura bisericii de la DRAGANESCU numind-o o smeria marturisire de credinta,iar biserica o numeste VORONETUL MUNTENIEIIata deci un ierarh BOR care nu numai ca s-a ingrijit de editare ,dar a insotit si de comentarii f.f.frumoase acest atlas si o introducere la cartea CUVINE VII .
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.05.2008, 02:15:05
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

In articolul cu pricina nu se spune in niciun caz ca pacatele nu s-ar sterge prin botez.
Ba mai mult se spune foarte clar ca exista liber arbitru.
Domnul Arsenie Boca a mai scos si alte "teorii" ciudate pe care nu mai am chef sa le amintesc.
Domnul Arsenie Boca este contrazis in totalitate de:
Sfanta Maria Magdalen care era desfranata inainte de a ajunge sfanta.
Sfanta Maria Egipteanca de ajunsese in vremea ei cel mai sfant om de pe pamant dupa ce traise atatea pacate trupesti.
si multzi altzi sfintzi.

Asemenea teoriile dansului nu pot sa explice mantuirea talharului de pe cruce.
Exista o teorie cumplita si foarte eretica care spune ca sufletul copilului este creat din unirea sufletelor parintzilor.
Ca aceasta teorie nu are nicio legatura cu crestinismul este partea a doua.

Vedetzi dvs care este urmarea teoriei domnului Arsenie Boca foarte evidenta?
Daca nu sa va explic eu:
Cum copilul zice-se mosteneste virtutile sau patimile parintilor de ce nu i-am pune pe marii sfintzi sa aiba copii (ce blasfemie oribila...) ca sa se pastreze buna lor mostenire?

Si cum cel mai sfant dintre oameni si mai presus de sfintenie a fost Domnul si Dumnezeul nostru Iisus Hristos de aici rezulta ceva gen "Codul lui DaVinci" a la Dan Brown.


[/b]
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.05.2008, 09:42:29
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mihait, parintele Paisie Aghiritul spunea asa: Copii ce mostenesc pacate grele sunt ajutati mai mult de Duhul Sfant DACA VOR sa se lupte cu ele. Spre exemplu oare stim noi mamelor si tatilor sa si actul sexual in timpul sarcinii poate contribui la dezvoltarea sexuala premaura a fatului? Am citit undeva (o sa imi amintesc si revin) diferentele dintre un copilas crescut inca din pantece cu Sf Impartasanie si unul cu o viata dezordonata. SI totusi IATA ca nici pe aceia nu ii lasa Domnul ptr nestiinta si delasarea parintilor.. Ci daca voiesc primiesc ajutor si plata mai mare. Astfel imi amintesc de cuvintele Mantuitorului....crezi tu asta? si abia dupa aceea il tamaduia...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.05.2008, 15:29:36
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Legatura dintre copii si stramosi este una sufleteasca si aceasta se pastreaza si dupa moarte.
Este foarte clara aceasta legatura ca vedetzi si dvs ce zice dreapta credintza:
ca daca un calugar se mantuieste neamurile sale pana la al 14lea neam primesc posibilitatea de a iesi din iad daca vor.

Tot despre domnul Arsenie Boca:
astept cu interes marturiile celor care l-au vazut/auzit/sau au marturii scrise despre dansul citind moliftele Sfantului Vasile cel Mare.


Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.05.2008, 16:14:32
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mihailt, nu cred ca e cazul sa spui "Domnul Arsenie Boca", atunci cand vorbesti despre Parintele Arsenie Boca. De fapt care e motivul pentru care ii spui domn in loc de parinte? Indiferent cate greseli consideri tu ca le-ar fi facut, ramane pentru noi acelasi Parinte Arsenie Boca.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.05.2008, 16:31:54
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stii mihaita, modul tau de adresare in casa noastra (fiind forum ortodox) echivaleaza cu o palma peste obraz. Ce spui, te opresti sau intoarcem si obrazul celalat? :)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.05.2008, 17:18:50
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Domle pai hai sa o luam mai departe:
Daca copii mostenesc pacatelor parintilor si Sfanta Taina a Botezului nu actioneaza datorita pacatelor mostenite oare nu e mai potrivit sa nu mai botezam copii de mici si sa ii lasam sa aleaga daca se boteaza sau nu?
Asa cum se face stim noi unde?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.05.2008, 18:09:30
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata ce scrie pe "Sfaturi ortodoxe.ro" referitor la Sfantul Botez:
"Efectele primirii Tainei Sfântului Botez sunt : iertarea păcatului strămosesc si a tuturor păcatelor săvârsite înainte de Botez în situatia celor ce se botează mai târziu ; renasterea, sau nasterea la o viată nouă duhovnicească, viată de curătie si sfintenie ; de asemenea, primirea în sânul Sfintei Biserici, adică numărarea celui botezat între fiii ei, putându-se împărtăsi de toate celelalte Sfinte Taine si de bunurile sufletesti pe care Sfânta Biserică le dăruieste membrilor ei (cum s-a mai arătat)."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.05.2008, 22:38:08
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Iubitilor frati si surori , daca vreti sa stiti adevarul in legatura cu domnul Arsenie Boca cautati in "Ne vorbeste Parintele Arsenie Papacioc" volumul 2 la sfarsitul cartii.
Si va rog sa ma iertati pe mine pacatosul !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 15:14:43
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 22.02.2012 00:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 16:34:34
un sectant care se rusineaza in fata preotul in legatura cu Taina Botezului vidoveczandrei Secte si culte 861 29.08.2011 20:03:25