Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.10.2008, 19:58:19
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Dar despre faptul ca "femeia trebuie sa faca voia barbatului"ce spui?Si eu fac de multe ori milostenii fara stirea sotului care aduce bani mai multi in casa.Cand ma spovedesc trebuie sa spun.caci,este totusi furt si este si minciuna! Parintele meu spune ca e bine sa fac totul cu stirea sotului.
Dorina, stiind ca milostenia te insoteste pana la usa raiului, tu ii permiti sotului tau sa te opreasca de la mantuire?!? Cred ca nu. Nici el nu o doreste. Pentru o fapta buna nu cred ca iti trebuie acordul sotului. Nu numai ca el nu trebuie sa stie, dar si tu trebuie sa uiti ca ai facut-o. Intreaba-ti duhovnicul; cu siguranta se referea la alte fapte decat milostenia, atunci cand ti-a spus sa dai ascultare sotului.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 27.10.2008, 10:14:47
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Desi subiectul topicului parea banal la inceput, iata cate situatii greu de rezolvat scoate in evidenta.Fiecare om este unic,fiecare familie are legile ei,fiecare comunitate functioneaza dupa anumite principii,pentru ca de fapt invataturile crestine ne arata cum sa traim cu propia noastra unicitate in diversitatea lumii.
Eu nu pot schimba lumea oricat as vrea iar adevarul nu este acelasi pentru toti.Fiecare avem dreptate in felul nostru dar sunt si situatii cand chiar nu stii cum sa reactionezi si voi da din nou un exemplu.
In una din rugaciunile care se citesc inainte de impartasanie spune"sau vre-un necajit a plecat de la usa ta nemiluit"(cit.aprox.).Intr-o duminica dpa ce am venit de la biserica a sunat la poarta un om.Avea scris pe un carton cu litere de tipar rugamintea sa-l ajutam si urma o lista foarte lunga cu produse de care avea nevoie.Am ignorat ce scria acolo si i-am dat ce aveam in frigider(de-ale gurii).S-a uitat in sacosa si furios mi-a inapoiat ce-i dadusem aratandu-mi lista .I-am dat cativa bani desi eram si eu in nevoie, dar m-am necajit.
Poate voi cei care scrieti pe acest forum sunteti perfecti si stiti cum sa va compotati in orce situatie oricat ar fi ea de absurda.Eu am limite!!!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 27.10.2008, 12:02:10
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dorina, cand cineva iti cere un ajutor specific, da-i, daca poti, ceea ce-ti cere, nu ceea ce vrei tu.
Din pacate am constatat ca si eu mai fac acest lucru si ma gandesc, ca atunci ajutorul dat nu ni se socoteste ca fapta buna ci mai degraba ca dorinta de a controla situatia, sau de a ne impune propria voita: "te ajut, dar in termenii stabiliti de mine!"

In ceea ce priveste ultima ta fraza:
"Poate voi cei care scrieti pe acest forum sunteti perfecti si stiti cum sa va compotati in orce situatie oricat ar fi ea de absurda.Eu am limite!!! ",
Aceste cuvinte aceasta oglindesc mult din propria ta personalitate si lipsuri, din care avem cu totii cu prisosinta. Cred ca ti-am raspuns la aceasta cu cuvintele de mai sus.
Nimeni nu e perfect, ci perfectibil. Limitele se pot depasi, daca vrei. Ar fi pacat sa ne complacem in limitele existente si sa nu vrem sa ne imbunatatim. Daca credinta poate fi infinita, si noi putem fi infinit de buni, luand exemplul Mantuitorului. Comparativ cu EL, cu totii suntem doar la inceput de drum.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 27.10.2008, 13:53:28
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Sa i le fi dat! Nu te mai uita in stinga si-n dreapta ce spune unul si altul; cind iti vine sa ajuti un necajit, fa-o! Indiferent de nationalitate sau religie! Samarineanul cel milostiv era si el de alta religie si neam decit victima si Dumnezeu l-a laudat! Nu te mai teme de barbatul tau cind ajuti pentru ca la poarta raiului vei merge fara el dar impreuna cu faptele tale!
Afirmatia lui bmd nu are putere generalizatoare, si se refera strict la cazul de fata: "Nu te teme de barbatul tau cand AJUTI..."
Reply With Quote
  #35  
Vechi 27.10.2008, 14:03:05
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Dorina, cand cineva iti cere un ajutor specific, da-i, daca poti, ceea ce-ti cere, nu ceea ce vrei tu.
Din pacate am constatat ca si eu mai fac acest lucru si ma gandesc, ca atunci ajutorul dat nu ni se socoteste ca fapta buna ci mai degraba ca dorinta de a controla situatia, sau de a ne impune propria voita: "te ajut, dar in termenii stabiliti de mine!"

In ceea ce priveste ultima ta fraza:
"Poate voi cei care scrieti pe acest forum sunteti perfecti si stiti cum sa va compotati in orce situatie oricat ar fi ea de absurda.Eu am limite!!! ",
Aceste cuvinte aceasta oglindesc mult din propria ta personalitate si lipsuri, din care avem cu totii cu prisosinta. Cred ca ti-am raspuns la aceasta cu cuvintele de mai sus.
Nimeni nu e perfect, ci perfectibil. Limitele se pot depasi, daca vrei. Ar fi pacat sa ne complacem in limitele existente si sa nu vrem sa ne imbunatatim. Daca credinta poate fi infinita, si noi putem fi infinit de buni, luand exemplul Mantuitorului. Comparativ cu EL, cu totii suntem doar la inceput de drum.
Ce bine imi pare ca am gasit un om cu adevarat bun si care vrea si se lupta sa fie si mai bun.Eu scriu poezii(poezie religioasa).Nu am publicat prea mult deoarece am o pensie modesta.Prin bunavointa unor persoane credincioase am terminat culegerea textelor in discheta pentru tipografie la urmatoarea carte.Ma rog la bunul Dumnezeu(caci nu pot cresi de la oameni) sa ma ajute sa pot termina si aceasta lucrare............... !!??
Reply With Quote
  #36  
Vechi 27.10.2008, 14:26:30
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este minunat cata credinta este in Romania si cata poezie izvoraste din ea.
Cunosc si eu o poeta, doamna Eugenia Popa din Timisoara, care a scris nenumarate poezii, dar care pareau ca nu vor bucura pe nimeni din lipsa banilor pentru tipar. Spre marea ei si a mea bucurie, s-a oferit Editura Mirton sa-i tipareasca fara bani un numar restrans de carti sub titlul: " Rugaciunile mele". Iar la autor scrie simplu si smerit Eugenia K.P. Cartea cuprinde poezii in limbile: romana, germana, maghiara, sarba si franceza. Iata ca Dumnezeu isi face simtita lucrarea. Numai noi sa ne punem nadejdea in El si ne trimite oamenii, care ne pot ajuta.
Sa te ajute Dumnezeu, ca visul tau sa se implineasca si cartea ta sa vada lumina tiparului, spre bucuria celor care o vor citi.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 27.10.2008, 14:27:38
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In ceea ce ma priveste, ma lupt cu pacatele mele; nimic mai mult.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 27.10.2008, 21:13:14
siana siana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.10.2008
Mesaje: 4
Smile Doamne ajuta!

Mai sunt tineri pe acest forum de varsta mea (28 de ani)?
As vrea sa stiu,pt ca eu nu sunt in Romania si as vrea sa comunic cu tineri ortodocsi.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 28.10.2008, 13:10:58
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Siana, raspunsul il gasesti pe topicul: "O alta limpezire..." la Generalitati.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 03.11.2008, 20:12:08
goldfinger17 goldfinger17 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2008
Locație: Craiova,Dolj,Romania
Mesaje: 72
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
mi se pare aiurea de tot postarea asta. esti cumva din team-ul lui king, sniper & co?

liniste si respecta omul...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O nelamurire. Templier Knight Biserica Ortodoxa Romana 2 05.03.2012 00:23:55
nelamurire mirela.b Calugarul 77 22.07.2011 23:49:35
Nelamurire !? ducesa Sectiune dedicata profesorilor de religie 9 04.12.2010 12:23:26
nelamurire cristina83 Generalitati 2 28.10.2007 18:22:40