Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 13.05.2009, 19:31:10
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
La ce bun sa te bucuri daca traiesti departe de Dumnezeu??? Mai bine sa ne plangem in tristete pacatele, nu???
Doamne cita contaminare exista deja

Cum poti sa afirmi ca nu are rost sa te bucuri daca esti departe de Dumnezeu. Cum de ai ajuns la concluzia ca cel care se bucura de viata este departe de Dumnezeu.

Eu am vorbit personal cu parintele Roman Braga, pe care eu unul il consider sfint. Nici nu-ti poti imagina cita bucurie de viata are acest om pe chipul sau si nici o clipa nu a facut atita caz din deplingerea permanenta a pacatelor. Dupa o discutie cu dinsul pleci cu o mare liniste in suflet si bucurie

Omul mai are si momente de liniste sufleteasca, de echilibru, nu numai de durere si suferinta continua
Reply With Quote
  #42  
Vechi 13.05.2009, 19:38:53
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Doamne cita contaminare exista deja

Cum poti sa afirmi ca nu are rost sa te bucuri daca esti departe de Dumnezeu.

Daca esti departe de Dumnezeu esti exact in iad, aici pe pamant! si eu cred ca nu are rost sa te bucuri (de fapt cum te mai poti bucura?!) daca esti departe de El! Cum sa te bucuri daca te ai departat de Dumnezeu!!
cu cate lacrimi L-a chemat Sf Siluan Athonitul inapoi pe Dumnezeu!
"Sufletul meu tanjeste dupa Dumnezeu si Il cauta cu lacrimi. Doamne, da-mi duhul smereniei Tale, ca sa nu pierd iarasi Duhul Tau, si sa nu plang in hohote dupa el, cum plangea Adam dupa rai si dupa Dumnezeu."" El hohotea si intreaga pustie auzea suspinul sau;lacrimile lui erau amare de intristare si multi ani le-a varsat el."
Reply With Quote
  #43  
Vechi 15.05.2009, 18:40:37
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Daca esti departe de Dumnezeu esti exact in iad, aici pe pamant! si eu cred ca nu are rost sa te bucuri (de fapt cum te mai poti bucura?!) daca esti departe de El! Cum sa te bucuri daca te ai departat de Dumnezeu!!
cu cate lacrimi L-a chemat Sf Siluan Athonitul inapoi pe Dumnezeu!
"Sufletul meu tanjeste dupa Dumnezeu si Il cauta cu lacrimi. Doamne, da-mi duhul smereniei Tale, ca sa nu pierd iarasi Duhul Tau, si sa nu plang in hohote dupa el, cum plangea Adam dupa rai si dupa Dumnezeu."" El hohotea si intreaga pustie auzea suspinul sau;lacrimile lui erau amare de intristare si multi ani le-a varsat el."
Nu asta am vrut sa spun. De fapt stiai insa dorinta tipica de a sanctiona te-a facut sa alegi doar portiunea care atrage o asemenea remarca. De ce n-ai comentat a doua fraza care clarifica ce vreau sa spun?..care de fapt explica faptul ca nu poate NIMENI ADFIRMA ABERATI ca daca te bucuri si esti vesel automat esti departe de Dumnezeu

cu alte cuvinte,...daca te veselesti esti deja cu un picior in iad

Nimeni nu zice sa nu te caiesti pentru pacate, insa asta nu inseamna ca stai posac si ingindurat asa toata viata, ca doar nu esti monah ci ai o familie , copii care asteapta de la tine un zimbet un semn de veselie.

Doamne cita ipocrizie pe forumul asta!...dar nu toti
Reply With Quote
  #44  
Vechi 15.05.2009, 18:46:10
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

pentru Jenica , Eduard

Ortodox de OCAZIE NU EXISTA, chair daca nu frecventeaza biserica regulat si doar la marile sarbatori si deasemenea nu este indepartat AUTOMAT(cum ar crede unii) de Dumnezeu

Deci acest titlu este o mare ABRATIE

Deci nu poti fi ortodox astazi iar miine alegi sa nu mai fii deloc, raminem ORICUM ortodocsi pina la moarte indiferent de frecventa vizitelor la biserica. Vorbesc despre cei care sunt botezati
Reply With Quote
  #45  
Vechi 15.05.2009, 18:49:55
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Ai dreptate Andrei. Ori crezi ori nu crezi. E ca in viata ori iubesti ori nu, nu exista "sa vezi ca.." Aici suntem pe aceeasi lungime de unda. De aceea nici nu am postat (deloc) la acest subiect.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 15.05.2009, 18:56:55
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
pentru Jenica , Eduard

Ortodox de OCAZIE NU EXISTA, chair daca nu frecventeaza biserica regulat si doar la marile sarbatori si deasemenea nu este indepartat AUTOMAT(cum ar crede unii) de Dumnezeu

Deci acest titlu este o mare ABRATIE

Deci nu poti fi ortodox astazi iar miine alegi sa nu mai fii deloc, raminem ORICUM ortodocsi pina la moarte indiferent de frecventa vizitelor la biserica. Vorbesc despre cei care sunt botezati
Nuuuuuu.
Nu ramai "automat" ortodox pt ca asa esti botezat.
A fi ortodox este o cale, un urcus, nu un loc in care te-ai asezat confortabil.

Spune Sf. Pavel: "De aceea, cel căruia i se pare că stă neclintit să ia seama să nu cadă. " (I Corinteni 10:12)
Ni se atrage de multe ori atentia sa ne temem pt starea noastra, deoarece cu usurinta putem cadea daca nu veghem asupra noastra. Gandim ca suntem cineva? Deja am cazut in pacat. Sf. Parinti sunt foarte fermi in acest punct de vedere:

"Iubite frate, este asa de necesar a nu te increde in tine insuti, in acest razboi, ca fara aceasta, fii sigura ca nu numai nu vei izbuti a castiga victoria dorita, dar nici nu poti rezista catva timp. Aceasta sa se intipareasca in mintea ta. Fiindca de la Adam avem o mare conceptie despre noi insine. Totdeauna credem ca suntem ceva mai mult si credem ca ar fi o mare gresala sa ne socotim ca nu suntem nimic. Suntem ceva. E o prezumtie. E un defect greu de recunoscut, si care nu-i placut lui Dumnezeu Caruia ii place o patrunzatoare cunostinta de aceasta, cele mai sigure incredintari." (din Razboiul Nevazut, Sf. Nicodim Aghioratul; sursa: http://www.razboiulnevazut.org/capitol.php?id=1207)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.05.2009, 19:00:03
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Andrei, dar ai uitat ca talantul primit la botez se va lua, daca nu e inmultit prin fapte crestinesti? Iar pacatele fac, ca Duhul Sfant primit la botez sa se retraga aproape de tot, ca daca S-ar retage de tot, am muri? Nu putem dormi pe urechea bleaga, ca de acum suntem botezati si nu mai trebuie sa facem nimic...
Daca ne uitam in jur vedem ca sunt oameni, care nu se pot opri din a face rau; iar altii isi inmultesc talantul facand fapte bineplacute lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 15.05.2009, 19:04:23
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Anna, nu te supara dar si eu am aceeasi parere ca Andrei. Ortodox esti in veac. NU exista sa fii bun crestin numai duminica, de Paste si Craciun in rest sa fii criminal. Crezi sau nu. Credinta nu e ca o haina pe care sa o lepezi si sa o imbraci cand vine sezonul. Da toti cadem ...dar ne ridicam!!.. Esti ortodox in veac, datorita botezului! Dar daca alegi sa faci si faptele ortodoxiei e altceva. In functie de aceste fapte ale credintei vom merge in Iad sau Rai. Dar ortdox esti in veac! Sa nu lamurim despre ce vorbim, despre faptele credintei sau despre statutul tau de ortodox , care fie vorba intre noi,, nu el te va mantui ci faptele!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 15.05.2009, 19:08:08
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Anna, nu te supara dar si eu am aceeasi parere ca Andrei. Ortodox esti in veac. NU exista sa fii bun crestin numai duminica, de Paste si Craciun in rest sa fii criminal. Crezi sau nu. Credinta nu e ca o haina pe care sa o lepezi si sa o imbraci cand vine sezonul. Da toti cadem ...dar ne ridicam!!.. Esti ortodox in veac, datorita botezului! Dar daca alegi sa faci si faptele ortodoxiei e altceva. In functie de aceste fapte ale credintei vom merge in Iad sau Rai. Dar ortdox esti in veac! Sa nu lamurim despre ce vorbim, despre faptele credintei sau despre statutul tau de ortodox , care fie vorba intre noi,, nu el te va mantui ci faptele!
Am presupus ca sustineti ca botezul te salveaza automat. Scuze, am inteles gresit.

Dar acum se ridica alta problema: cum poti numi ortodox pe cineva care nu stie nimic din invatatura ortodoxiei (nici Crezul, de exemplu)? Eu cand ma refer la ortodocsi ma gandesc la cei care sunt constienti ce este ortodoxia si se straduiesc sa o traiasca si sa-i asimileze invatatura.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 15.05.2009, 19:10:51
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Anca, postarea ta mi-a amintit de un cuvant auzit recent la un parinte. Spunea asa; din pacate in ziua de azi nu se mai fac cateheze mirilor si tinerilor, ii cununam asa oricum.pentru ca oricum suntem tara majoritar ortodoxa!! Suntem multi la numar..ce mai conteaza? Problema e ortodoxa..ortodoxa dar faptele ortodoxiei, unde sunt? La catolici nu se cununa doi fara a le face in prealabil o mica instrire.. la noi, cati parinti macar spovedesc mirii inainte de a-i cununa? Cred ca e doar o intrebare retorica..
Reply With Quote
Răspunde

Tags
biserica, ortodox, ortodoxa



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Eventuala vizita a papei in Romania,ocazie de marturisire a credintei cu smerenie mihailt Biserica Romano-Catolica 39 18.02.2010 20:48:00