Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.01.2009, 19:53:44
Florentina75 Florentina75 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2007
Mesaje: 24
Unhappy Ce faci cand iti pierzi increderea in cei de langa tine??

Doamne ajuta !

Dupa multe framantari , poate in zadar sau poate cu folos, postez cateva intrebari fireasti sau nefiresti, ce faci cand iti pierzi increderea in persoanele in care aveai mare incredere???? Ce ar trebui sa faci... sa le spui sau sa taci ... sa pui o intrebare sa accepti scuze sau mirare ... sau sa renunta si sa incerci sa o iei de la capat???????
Ce faci cand cei de langa tine iti lasa o impresie normala si de fapt ei gandesc cu totul si cu totul altceva ?
Ce ar trebui sa faci cand vrei sa-i faci cadou unui om, din dragoste si cu recunosstinta, si acea persoana te refuza fara sa-ti dea macar dreptul la replica??????

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.01.2009, 20:06:58
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Florentina,parintele Arsenie Papacioc spune in "Despre stapanirea gandurilor" asa : "Uite,sa va spun o intamplare : ca orice faceti si e o placere si renuntati cu virtute,va-ncununati"

Acum sfatul meu,daca tu simti placerea in suflet sa-i spui prietenului/ei :"Bai,esti asa si asa,x si y,nu esti bun de nimic " ,atunci fa exact invers si nu spune nimic.Lasa sa se creada ca esti atat de vinovata incat nu ai replica,și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție.

PS desigur ,Tatal Care vede in ascuns,vede si cealalta parte a povestii :).Spera doar sa-ti dea tie dreptate.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.01.2009, 20:07:06
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Spunea parintele Porfirie asa, ceea ce nu poti spune cuiva prin vorba spune-i prin rugaciune. Pleaca genunchii si roaga-te curat si din inima pentru celalalt. E singura cale.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.01.2009, 20:13:54
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florentina75 Vezi mesajul
Doamne ajuta !

Dupa multe framantari , poate in zadar sau poate cu folos, postez cateva intrebari fireasti sau nefiresti, ce faci cand iti pierzi increderea in persoanele in care aveai mare incredere???? Ce ar trebui sa faci... sa le spui sau sa taci ... sa pui o intrebare sa accepti scuze sau mirare ... sau sa renunta si sa incerci sa o iei de la capat???????
Ce faci cand cei de langa tine iti lasa o impresie normala si de fapt ei gandesc cu totul si cu totul altceva ?
Ce ar trebui sa faci cand vrei sa-i faci cadou unui om, din dragoste si cu recunosstinta, si acea persoana te refuza fara sa-ti dea macar dreptul la replica??????

Doamne ajuta!
Offfffff ,ce sa faci? Te izolezi,iti faci prieteni sfintii,cauti prieteni virtuali,te rogi si meregi mai departe ca nu ai incotro.Viata este un sir nesfarsit de incercari! TE INTELEG PERFECT.Dumnezeu sa te intareasca.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.01.2009, 22:06:20
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florentina75 Vezi mesajul
Doamne ajuta !

Dupa multe framantari , poate in zadar sau poate cu folos, postez cateva intrebari fireasti sau nefiresti, ce faci cand iti pierzi increderea in persoanele in care aveai mare incredere???? Ce ar trebui sa faci... sa le spui sau sa taci ... sa pui o intrebare sa accepti scuze sau mirare ... sau sa renunta si sa incerci sa o iei de la capat???????
Ce faci cand cei de langa tine iti lasa o impresie normala si de fapt ei gandesc cu totul si cu totul altceva ?
Ce ar trebui sa faci cand vrei sa-i faci cadou unui om, din dragoste si cu recunosstinta, si acea persoana te refuza fara sa-ti dea macar dreptul la replica??????

Doamne ajuta!
Ce faci?
Nu stiu eu prea bine, insa uite ce as face eu:

1. iau o bucata de hartie si in timp as pune 2 coloare: una pro si una contra
2. dupa ce am stabilit foarte bine si gandit foarte profund, nu subiectiv care sint pro si care sint contra, incep rugaciunile cu mintea clara ca stiu ce vreau acuma
3. postesc
4. ma spovodesc
5. ma rog sfintilor.

Nu stiu daca te ajuta pe tine, insa asa as face eu.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.01.2009, 22:13:08
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florentina75 Vezi mesajul
Ce faci cand iti pierzi increderea in cei de langa tine??
Ai rabdare pana ti-o capeti iar!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.01.2009, 23:18:28
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Sora Florentina,
Noi in oamneni nici nu trebuie sa avem incredere daca e s-o luam duhovniceste! Doar intr-un singur om si acela este DUHOVNICUL! Tot ce avem trebuie sa ii spunem LUI, si apoi noi IN RUGACIUNE Domnului Hristos si Maicii Preacurate si unui Sfant sau mai multora, la care avem evlavie...

Si eu sunt la fel... fff.inchis! Nu vb cu nimeni, tot ce am spun duhovnicului si Sf.Nectarie, vb cu El ca si cu Duhovnicul... iau Icoana in brate si incep sa vb cu el simplu si sincer! chiar de nu imi raspunde in vorbe auzite imi raspunde in suflett... asa si cu Domnul Hristos, nu asteapta cine stie ce fel de rugaciuni pompoase si cu N formule de adresare, NU, ci SIMPLU SI SINCER asa cum suntem noi, cum simtim, cum putem! Asa ne vine si UMILINTA apoi LACRIMILE si ATENTIA in "convorbire"... Noi folosim cartile de Rugaciune ca niste SABLOANE pt ca nu stim sa ne rugam! De aceea ne-au lasat Sf.Parinti atatea rugaciuni! Noi daca am COMUNICA cu Dl Hs asa sincer si simplu in mintea noastra, in fata icoanelor, ne-am uni cu El.. si am avea atata binecuvantare.. deapt aici trebuie sa ajungem: la UNIREA TAINICA cu El...

Tot ce avem sa Ii spunem Domnului sincer si simplu si sa lasam sa se faca VOIA Lui, nu a noastra! Sa facem numai ce tine de noi, restul STIE Dumnezeu CE are de facut si CUM!

Sa comunicam sincer si staruitor cu Domnul Hristos!
Fii binecuvantata!!
__________________
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.01.2009, 23:27:54
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florentina75 Vezi mesajul
Doamne ajuta !

Dupa multe framantari , poate in zadar sau poate cu folos, postez cateva intrebari fireasti sau nefiresti, ce faci cand iti pierzi increderea in persoanele in care aveai mare incredere???? Ce ar trebui sa faci... sa le spui sau sa taci ... sa pui o intrebare sa accepti scuze sau mirare ... sau sa renunta si sa incerci sa o iei de la capat???????
Ce faci cand cei de langa tine iti lasa o impresie normala si de fapt ei gandesc cu totul si cu totul altceva ?
Ce ar trebui sa faci cand vrei sa-i faci cadou unui om, din dragoste si cu recunosstinta, si acea persoana te refuza fara sa-ti dea macar dreptul la replica??????

Doamne ajuta!
Doamne-ajuta!

Florentina, iata cateva din invataturile Maicii Tereza:

- Omul este irational, egoist. Nu are importanta, iubeste-l!
- Daca faci bine vor spune ca ai interese ascunse. Nu-i asculta! Du binele la bun sfarsit!
- Binele pe care il faci va fi maine uitat. Nu are importanta, implineste-l.
- Onestitatea si sinceritatea te fac vulnerabil. Mergi mai departe, fii deschis si cinstit.
- Ceea ce ai construit ani in sir poate fi distrus intr-o clipa. Nu te opri. Zideste mai departe!
- Daca ii ajuti pe oameni se vor ridica impotriva ta. Nu baga de seama, ajuta-i!

Cere de la Dumnezeu putere sa aplici toate acestea in viata ta! Problema cea mai grea a mea, pacatosul sunt chiar eu!

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.03.2010, 16:53:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Faptul ca unele persoane sunt cu mai multe chipuri, te face sa-ti pierzi increderea in acestea. Eu unor persoane de acest gen nu le intorc spatele, dar nici nu le mai vestesc cele ce se petrec in inima mea.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.03.2010, 18:29:39
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florentina75 Vezi mesajul
Doamne ajuta !

Dupa multe framantari , poate in zadar sau poate cu folos, postez cateva intrebari fireasti sau nefiresti, ce faci cand iti pierzi increderea in persoanele in care aveai mare incredere???? Ce ar trebui sa faci... sa le spui sau sa taci ... sa pui o intrebare sa accepti scuze sau mirare ... sau sa renunta si sa incerci sa o iei de la capat???????
Ce faci cand cei de langa tine iti lasa o impresie normala si de fapt ei gandesc cu totul si cu totul altceva ?
Ce ar trebui sa faci cand vrei sa-i faci cadou unui om, din dragoste si cu recunosstinta, si acea persoana te refuza fara sa-ti dea macar dreptul la replica??????

Doamne ajuta!
Ce faci ?...Te maturizezi !
Te maturizezi si realizezi faptul ca asa sunt oamenii, asa suntem si noi atunci cand ne vine randul si ne incearca o ignoranta de nerecunoscut.
Poate ca oamenii nu stirbesc increderea in ceilalti, poate ca doar raman nedescoperiti si neidentificati, astfel ceilalti le croiesc un tipar gresit, sau un tipar incomplet si ajung sa fie dezamagiti de propria consideratie.
Oamenii trebuiesc luati ca atare, fiindca, in realitate nu reactia lor conteaza atat de mult, cat ceea ce vor ceilalti cu adevarat. Daca iti doresti sa daruiesti ceva, cuiva, doar pentru faptul ca simti placere si interes pentru aceasta daruire trebuie sa fii multumit, indiferent de atitudinea celuilalt, care poate nu se implica intr-atat in gestul tau.
Dezamagirile intre oameni stau la tot pasul, lacrimile si suferintele sunt mereu asociate cu aceste dezamagiri, omitand din vedere faptul ca cei din jururl nostru pot fi diferiti, pot avea un anumit grad de educatie , un anumit grad de compasiune si recunoastinta, un anumit nivel de maturitate care tine de individualitate si de marea diversitate in care traim.
Oricum, instinctul firesc inaintea dezamagirii , ne indeamna sa dam inapoi, sa renuntam sau sa ne razbunam si , poate in ultima instanta sa iertam, ori sa uitam. Uneori, nici macar iertarea nu este solutia, ci acceptarea sau respingerea a ceea ce consideram ca poate sa sau nu coexiste impreuna cu noi, astfel facem alegeri. Viata este formata dintr-un manaunchi de decizii .
In realitate ne completam intr-un anume fel in care ajungem sa contabilizam destul de bine defectele si calitatile celorlalti in functie de propriile defecte si calitati.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 03.03.2010 at 18:31:47.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Daca faci psihologie iti pierzi sufletu" timeea89 Generalitati 14 29.01.2013 15:23:25
Ce trebuie sa faci cand chemi un Sfant sa-ti fie ocrotitor? roxana23 Reguli in Biserica 6 20.02.2011 00:30:09
Ce acatist sa faci cand esti acuzat pe nedrept? ellamarin Rugaciuni 18 15.02.2011 00:42:05
ce faci cand nu mai dai de duhovnic? onyx235 Preotul 10 05.09.2009 17:30:23