Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 15.05.2011, 18:48:04
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit @ Parinte Haralambie

Sincer iti marturisesc ca IUBESC IEROMONAHII FOARTE MULT!!! Ceea ce NU voi accepta niciodata este SPOVEDANIA MIRENILOR de ei! NU am nimic cu calugarii... nici cu sfintia ta, numai ca si calugar nu prea ai ce sta pe calculator, afara de ASCULTAREA de la Pr.Staret! Iar KALOS GHERON (Batran frumos - batran BUN) nu prea se mai potriveste AZI.... Iar daca ai net in chilie, stii mai bine cum te lupta dracii! Ar trebui sa stai vreo jumatate de an la Prodromul sa vezi acolo SMERENIE SI LIPSA AVERILOR PERSONALE! Macar la VATOPEDI... cand NU ai voie sa faci NIMIC fara BINECUVANTAREA PR.EFREM!

Iar faptul ca sunt SUBIECTIV asta e cel mai bine! Sf.Ta esti OBIECTIV. Si nu e bine! Daca privesti omul sau spovedania OBIECTIV, iti dai dreptate la toate patimile... iar cand esti SUBIECTIV ai in vedere mantuirea de la HRISTOS!!! Un duhovnic in general, DEZLEAGA patimile oamenilor, dupa cum sunt ei insisi stapaniti de acele patimi!

Nu vorbesc din carti, ci vorbesc trairea mea, care cu ajutorul unor SFINTI au luminat sufletul meu! Daca vietuiesti in manastire, nu mai fa lucruri MIRENESTI si ti le fa pe cele calugaresti! Citeste PATERICUL de care te lepezi (si din care am vazut ca nu ai cunostinte) si invata sa iti ocupi timpul din CHILIE cu rugaciunea! Iar ca sa vezi cum traieste un calugar, citeste pe GHERON IOSIF ISIHASTUL!!!!

CANOANELE NU SE APLICA IN LITERA ca risti sa pierzi oamenii de la spovedanie si chiar de pe drumul Bisericii! De ce Dumnezeu nu te pedepseste la fiecare pacat facut? pt ca in ICONOMIA Lui, IARTA si asteapta intoarcerea! Tu daca dai CANOANE in litera DEZNADAJDUIESTI INIMILE OAMENILOR si vor carti: asa Dumnezeu neiertator avem? NU fii ridicol, ci pune mai intai IUBIREA apoi DREEPTATEA!

Canoanele sunt BINE STABILITE si bine spui, dar OAMENII DE AZI secularizati plini de idei filosofice si creationiste/evolutioniste, NU ASCULTA si nu poti sa fii HABOTNIC! Crestinii veacurilor Sf.Grigorie de Nyssa, erau CRESTINI ADEVARATI! Azi e slabita de tot PRACTICA crestina... cu mii de erezii.. nu ca atunci! Si erau OAMENI SFINTI ce tineau tare credinta! Iar sf.ta esti atat de MARE incat sa tii atat de sus PRACTICA CRESTINA??? FII REALIST SI VEZI NEPUTINTA OMENEASCA si FII INGADUITOR CU EA, cum spune si Pr.Arsenie Boca!

Daca nu iti vezi ispitele ca si calugar spovedind mireni, inseamna ca esti atat de jos incat esti NESIMTITOR, ai ajuns aproape de MOARTEA SUFLETEASCA! Un calugar are grele ispite de la MIRENI! Stiu, ca si eu m-am spovedit la calugari pana la Casatorie! Si am avut duhovnic nu bun, ci foarte bun, dar ca si necasatorit, aveam o relatie foarte stransa cu el! Asa cum TREBUIE SA ISI IUBEASCA CALUGARUL PE STARET! Sa fie ca si "dumnezeul" lui!!! Iar aici iar te las sa il citesti pe gheorn EMILIANOS SIMONOPETRITUL cu TALCUIRI LA FILOCALIE "AVVA ISAIA" vol 1.

Pe cei mai buni duhovnici NI-I FACEM NOI prin ascultare si buna-randuiala! Educatia crestina in familie conteaza cel mai mult de la inceput! Apoi ASCULTAREA de Duhovnic si nu ridicarea MONAHISMULUI ASUPRA MIRENISMULUI, ci subiectiv EVANGHELIA E UNA pt toti! MANTUIREA E UNA PT TOTI! Numai obiectiv VORBIND felul de vietuire DIFERA!

NU TOTI CALUGARII SE MANTUIESC DAR NICI TOTI MIRENII SE PRAPADESC!!!

AZI nu se mai tine de DISCIPLINA in manastire si de buna randuiala! Daca nu erau preotii de mir buni, ramaneau numai CALUGARII! Asadar, din VIATA PRACTICA monahul e duhovnic pt MONAHI, iar PAROHUL pentru MIRENI! Ca nu se mai tine decat de proasta EVLAVIE si de FATARNICIE, azi merg FAMILISTII la calugari si ii umplu cu necuratiile lor!

pr TEOFIL spunea mereu "CEL SMERIT STA LA LOCUL LUI"! Asa ca fii smerit si stai in chilia ta si nu te amesteca in treburile familiale, ca nu ti se cade a grai, ca nu te ridici tu la nievlul Sf.Ioan gura de Aur, sau Sf.Ioan de Kronstatd, sau Sf.Grigorie de Nyssa! Esti un UMIL IEROMONAH, care din mandrie, intra pe forum mirenesc, nevazndu-si de locul de calugar in chilie si sa se ROAGE pentru lume, asa cum ii este REALITATEA LUI DUHOVNICEASCA, in invatatura Sf.Vasile cel Mare sau Sf.Pahomie cel Mare, sau cum sunt marii sfinri Athoniti!

Daca vrei sa ajuti lumea, spune-le familistilor sa isi ajute PAROHUL cu rugaciunea, respectul si pretuirea, iar Dumnezeu va lucra in el si parohul va ajunge PREOT EXEMPLU care sa lumineze si sa ajute la mantuirea lor!

REPET, nu vorbesc din carti, ca ORTODOXIA E UNA, nu mai fii OBIECTIV, ci incearca macar sa TE RIDICI sa vezi lucrurile SUBIECTIV! si iti recomand citirea Pr.SOFRONIE SAHAROV, si sa asculti predicile si conferintele pr.RAFAIL NOICA ca sa TE MAI LUMINEZI si sa ajungi cu PICIOARELE IN REALITATEA LUMII DE AZI, atat dpdv DUHONICESC cat si PAMANTESC!

INCEARCA SA FACI DUPA CUM GANDESTE HRISTOS SI DUPA CUM LUCREAZA EL CU IUBIRE SI IERTARE SI BUNATATE, ASA CUM EL VREA SA FACEM SI NOI LA RANDUL NOSTRU, NU SA NE RIDICAM MAI PRESUS DE HRISTOS SI SA DAM CU PUMNU-N MASA SI SA FACEM NOI PE VREDNICII SFINTI!

SUNT OM FOARTE ASPRU, CARE IUBESTE BUNA RANDUIALA, SI TOATE CELE SFINTE SA FIE PRACTICATE LA VALOAREA LOR, CI NU DIN SUPERFICIALITATE, SI DIN MANDRIE! TOATE CU REALISM SI DUPA GANDUL LUI HRISTOS!

Blagosloviti si ma iertati!!!

Last edited by Aghioritul; 15.05.2011 at 18:53:21.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 16.05.2011, 01:38:22
88hharalambos 88hharalambos is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Sincer iti marturisesc ca IUBESC IEROMONAHII FOARTE MULT!!! Ceea ce NU voi accepta niciodata este SPOVEDANIA MIRENILOR de ei! NU am nimic cu calugarii... nici cu sfintia ta,
Dacă i-ați iubii pe călugări ați avea respect pt ei, ori dvs dovediți contrariul în comportamentul cu mine , cel puțin, care pe deasupra sunt și preot, așa că vă rog, nu mă uburiți că am văzut mulți din ăștia ca dvs...
Că nu acceptați dvs spovedania mirenilor la călugări, e problema dvs personală, și dacă ar fi numai atât nu ar fi nici o problemă, dar dvs vă arogați abuziv dreptul de a da sfat altora, periclitâd astfel chiar mântuirea unora, care poate fi prin călugări.
Poate sunteți conștient sau nu, dar acest fapt este extrem de grav și intră în contradicție cu practica ortodoxă de pretutindeni din totdeauna și cu sfinții.
Ori numai pentru un singur suflet, dacă i-ați fost piatră de poticnire vă riscați pierderea mântuirii dvs, cândva poate veți ajunge la cuvântul meu.
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
numai ca si calugar nu prea ai ce sta pe calculator, afara de ASCULTAREA de la Pr.Staret!
Dle, aici e un domeniu pe care dvs nu-l cunoașteți, anume, ce trebuie să facă un călugăr, decât doar din citire, vă lipsește resortul de actualitate.
Calculatorul, ca și altele, fac parte din lucrurile care nu sunt nici bune nici rele în sine, ci devin după modul de întrebuințare, rele sau bune.
Ori, dacă ortodoxia este una pt toți, cum spuneți mai jos, și calculatorul este un rău în sine, atunci nici dvs nu aveți permisiune a de a sta pe el, cu atât mai mult dacă nu sunteți păstor.
Apostolul Pavel, care se chinuia să scrie epistole și să le trimită pretutindeni, care folosea tehnica de la vremea aceea, să fiți sigur că dacă ar fi în vremea noastră s-ar folosi de tehnica modernă.
Iar faptul ascultării, este problema mea personală, și să fiți sigur de asta că o am.
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Iar KALOS GHERON (Batran frumos - batran BUN) nu prea se mai potriveste AZI.... Iar daca ai net in chilie, stii mai bine cum te lupta dracii! Ar trebui sa stai vreo jumatate de an la Prodromul sa vezi acolo SMERENIE SI LIPSA AVERILOR PERSONALE! Macar la VATOPEDI... cand NU ai voie sa faci NIMIC fara BINECUVANTAREA PR.EFREM!
Dle, dacă te luptă dracii pe net, de ce îl tineți în casă calculatorul? Această luptă numai pt călugări este valabilă? Dta nu ai făgăduit lepădare de satana la botez? Nu ești ostaș a lui Hristos? Dacă pt dvs este un rău, aruncă-l dle! Iar dacă eu nu-l consider un rău de ce vă arogați dreptul de ami da sfaturi?? Dvs, care spuneți că ați citit atâtea cărți, nu ați găsit că trebuie să fi pildă cu fapta mai întâi, nu cu cuvântul? Duhovnicul dvs nu v-a învățat?
Iar KALOS GHERON (Batran frumos - batran BUN) nu este singurul și atot cuprinzător termen ce definește monahul, sunteți sărac cu exprimarea la acest capitol.
monachos+monos( termen grecesc),(e)bado, (ebraică), ihidăyă ( siriac), are sensul de "singur", dar nu oricum , ci, "fără femeie", " pustnic" retras, sau "postnic" cu mult post.
mai este "iohad" în ebraică rădăcina semitică de la ihidăyă, care înseamnă nu numai a fi " singur" ci a fi "unul", "unic" , "unificat", "unificare interioară", ăsta este adevăratul sens. povățuiește-mă Doamne, pe calea ta și voi merge întru Adevărul Tău, " unește" inima mea ca să se teamă de Numele Tău.
Apoi mai este "amerimnous"= fără de grijă, sau neâmpărțit, sau neclintit.
Apoi " monotropos"= un singur scop, preamărirea lui Dumnezeu cu scopul de dobândire a unității,( sf V cel MARE, G de N azianz, etc).
Apoi, străin de dualitate, de uniune "μουασ" pt că monahul este chipul slavei îngerești. ș.a. dar deja m-am plictisit.
Deci dle, dacă Sf Antonie cel Mare s-a dus de tânăr în pustie, asta înseamnă că nu mai era monah??, pt că nu era KALOS GHERON (Batran frumos - batran BUN).
Sau eu tr să aștept până sunt bătrân de 80 de ani, ca să aștept aprecierile dvs? sincer, nu le simt nevoia nici acum.
Așa, și ce legătura are cu averile personale și cu Vatopedul? Ați tras cumva concluzie că ași avea calculatorul și ăsta e o avere personală? Știți cumva că este al meu sau al mănăstirii? Cunoașteți cumva viața mea și pe unde am stat și ce am făcut, și că am fost sau nu la Vatoped?
Afirmațiile dvs sunt rupte de realitate și nu își au locul, cel puțin pt mine sunt naive.
Iar după felul cum îmi vb, m-ați clasat din prima în clasa celor necunoscători.
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Iar faptul ca sunt SUBIECTIV asta e cel mai bine! Sf.Ta esti OBIECTIV. Si nu e bine! Daca privesti omul sau spovedania OBIECTIV, iti dai dreptate la toate patimile... iar cand esti SUBIECTIV ai in vedere mantuirea de la HRISTOS!!!
Dle, afirmația dvs este pe dinafară, nu la asta m-am referit prin subiectiv,ci la faptul cu nu vedeți esența, ci apreciați lucrurile de mai mică valoare, sau fără profunzime, fără maturitate, ați înțeles?
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Un duhovnic in general, DEZLEAGA patimile oamenilor, dupa cum sunt ei insisi stapaniti de acele patimi!
Nu e chiar așa, duhovnicul dezleagă păcatele făcute pt a nu osândii veșnic pe făcător, iar cu patimile trebuie să se lupte fiecare, este o diferență foarte mare.
Este adevărat că putem primii vindecare de anume patimă, de la Dumnezeu prin duhovnic, dacă bine-nțeles este duhovnicesc și prieten cu Dumnezeu duhovnicul, dar nu așa oricum, ci dacă știm cum trebuie să ne raportăm noi înșine cu zdrobire de inimă și implorere, cu plîngere la picioarele duhovnicului sau starețului, dar hotărâre, cum vedem în patericul egiptean( ăla care, absurd, fără să mă cunoașteți, imi spuneți că nu-l cunosc, la awa Zinon, la paragraful 9) aici http://www.sfaturiortodoxe.ro/pateric/slovaz.htm

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Nu vorbesc din carti, ci vorbesc trairea mea, care cu ajutorul unor SFINTI au luminat sufletul meu!
Dvs ați spus, că ați citit cărți doar, și că nu ați stat în mănăstire ci pe lângă, și tot dvs ați spus că nu poți să cunoști ceva dacă nu ai experimentat, așadar nu cunoașteți , dar, veniți și-mi dați mie sfaturi, care pt mine sunt puerile, sau demult consumate. Ori eu am avut duhovnic aproape 10 ani de mănăstire, până să intru în ea, și altfel vedeam lucrurile dinafară, și cu totul altfel după ce am intrat, cu toate că datorită familiarității duhovnicului meu am avut acces la multe cunoștințe privind viața actuală mănăstirească.
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Daca vietuiesti in manastire, nu mai fa lucruri MIRENESTI si ti le fa pe cele calugaresti!
Dragule, dta, nu știi ce anume trebuie să fac eu, și stul pe forum din partea dvs ca mirean, nicidecum nu este un drept al dvs rezervat, nici unul interzis pt călugăr, așa că vă rog, să nu îndrăzniți în mod habotnic și samavolnic să-mi faceți mie program, pt că sincer, mi rușine mie de îndrăznele dvs, obișnuiți-vă cu purtarea de grijă doar pt dvs și cu decența, care bag semă, vă lipsește.
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Citeste PATERICUL de care te lepezi (si din care am vazut ca nu ai cunostinte) si invata sa iti ocupi timpul din CHILIE cu rugaciunea! Iar ca sa vezi cum traieste un calugar, citeste pe GHERON IOSIF ISIHASTUL!!!!
Modul de adresare direct mie, nu mă deranjează, dar când este însoțit cu tupeu și aroganța de ami da sfaturi de sus, cu abundență, pe mine mă lasă cu sentimentul de prost gust și lipsă de educație elemantară și impertinență, mă iertați dacă vă supăr, dar din comportament așa rezultă, și înțeleg duhovnicul, după fiul duhovnicesc.
Nu mă lepăd de pateric, nu am spus așa ceva, am întrebat doar unde scrie , și este foarte normal să argumentezi ceea ce susții.
Oricât m-ași chinuii nu am cum să spun altfel decât că sunteți subiectiv în unele afirmații, dar vorbiți bine în alte.

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
CANOANELE NU SE APLICA IN LITERA ca risti sa pierzi oamenii de la spovedanie si chiar de pe drumul Bisericii!
Am spus eu așa ceva? de unde ați tras concluzia asta? Iar după felul cum se aplică credeți că eu am intrat pe forum să învăț acum, sau să vă cer sfatul?
Reply With Quote
  #53  
Vechi 16.05.2011, 01:44:30
88hharalambos 88hharalambos is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

?
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
De ce Dumnezeu nu te pedepseste la fiecare pacat facut? pt ca in ICONOMIA Lui, IARTA si asteapta intoarcerea! Tu daca dai CANOANE in litera DEZNADAJDUIESTI INIMILE OAMENILOR si vor carti: asa Dumnezeu neiertator avem? NU fii ridicol, ci pune mai intai IUBIREA apoi DREEPTATEA!
Scumpule, mulțumesc pt sfaturi, dar sunt de măsura grădiniții când ești duhovnic.
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Canoanele sunt BINE STABILITE si bine spui, dar OAMENII DE AZI secularizati plini de idei filosofice si creationiste/evolutioniste, NU ASCULTA si nu poti sa fii HABOTNIC! Crestinii veacurilor Sf.Grigorie de Nyssa, erau CRESTINI ADEVARATI! Azi e slabita de tot PRACTICA crestina... cu mii de erezii.. nu ca atunci!
Habotnic nu trebuie să fi niciodată, dar ideea care se vehiculează la scară largă că acum nu ar mai fi credința de altă dată, este falsă și eretică, este exact ce vor să audă P/NP, anume că noi nu mai avem trăire și credință adevărată și nu mai ascultăm, eretici au fost și vor mai fi până la sfârșit, la fel și sfinți. In toate timpurile au fost și sfinți și păcătoși, Hristos același este!
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Si erau OAMENI SFINTI ce tineau tare credinta! Iar sf.ta esti atat de MARE incat sa tii atat de sus PRACTICA CRESTINA??? FII REALIST SI VEZI NEPUTINTA OMENEASCA si FII INGADUITOR CU EA, cum spune si Pr.Arsenie Boca!
Am lăsat eu impresia că nu sunt realist, și că nu sunt îngăduitor cu neputința omenească? Sau poate vreți să nu-i mai spunem păcatului și virtuții pe nume de dragul neputinței?? Sau să folosim neputința ca acoperemânt al vicleniei și pretext a trăirii libertine?? nu este o scuză, mirenii dvs o să vă judece care vor trăii adevărul poruncilor evanghelice în același timp, cu aceleași neputințe.
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Daca nu iti vezi ispitele ca si calugar spovedind mireni, inseamna ca esti atat de jos incat esti NESIMTITOR, ai ajuns aproape de MOARTEA SUFLETEASCA!
Nu că nu le văd ispitele, dar nici nu le dau importanța și exagerarea care le dați dvs, ca și cum ar fi groaznic, ceva de netrecut. Alea, ispitele, le îngăduie Dumnezeu fiecăruie după măsura creșterii lui duhovnicești spre folos, și sunt indispensabile, ori dvs aveți cu totul o altă viziune, ireală, ca și cum ar fi ceva extrem de rău.
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Un calugar are grele ispite de la MIRENI! Stiu, ca si eu m-am spovedit la calugari pana la Casatorie!
Una este să te spovedești și cu totul alta este să spovedești. Iarăși vă spun, știți înainte de-a ști cu adevărat. Foarte bine că le știți fără să le fi experimentat, numai că dacă intră în conflict cu realitatea atunci este înșelare.
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Si am avut duhovnic nu bun, ci foarte bun, dar ca si necasatorit, aveam o relatie foarte stransa cu el! Asa cum TREBUIE SA ISI IUBEASCA CALUGARUL PE STARET! Sa fie ca si "dumnezeul" lui!!!
Dacă l-ați părăsit e clar.
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Iar aici iar te las sa il citesti pe gheorn EMILIANOS SIMONOPETRITUL cu TALCUIRI LA FILOCALIE "AVVA ISAIA" vol 1.
Mulțumesc pt indicații necerute și gratuite, mă simt un "ucenic" al dvs, ei, se mai schimbă rolurile câte o dată, ajunge oaia să fie păstor și invers.
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Pe cei mai buni duhovnici NI-I FACEM NOI prin ascultare si buna-randuiala! Educatia crestina in familie conteaza cel mai mult de la inceput!
Da dle, ăsta este un mare rol al dvs celor căsătoriți, să nașteți copiii, să-i creșteți în evlavie, să ajungă mari duhovnici și sfinți, ca să aveți bucurie de pe urma lor, nu să pierdeți vremea pe net.
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Apoi ASCULTAREA de Duhovnic si nu ridicarea MONAHISMULUI ASUPRA MIRENISMULUI, ci subiectiv EVANGHELIA E UNA pt toti! MANTUIREA E UNA PT TOTI! Numai obiectiv VORBIND felul de vietuire DIFERA!
De vrei să te mântuiești ține poruncile, etc, etc, de vrei să fi desăvârșit, du-te vinde averile și urmează mie, este o diferență între mântuire și de săvârșire, foarte mare.
Evanghelia este una pt toți, dar măsura împlinirii ei este diferită, așa că mai aveși de învățat...
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
NU TOTI CALUGARII SE MANTUIESC DAR NICI TOTI MIRENII SE PRAPADESC!!!
Ei, și asta ce vă spune? Nu vedeți nici o diferență?
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul

AZI nu se mai tine de DISCIPLINA in manastire si de buna randuiala! Daca nu erau preotii de mir buni, ramaneau numai CALUGARII! Asadar, din VIATA PRACTICA monahul e duhovnic pt MONAHI, iar PAROHUL pentru MIRENI!
Ați uitat să spuneți, asta este părerea mea.
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Ca nu se mai tine decat de proasta EVLAVIE si de FATARNICIE, azi merg FAMILISTII la calugari si ii umplu cu necuratiile lor!
Stați liniștit că nu-i proastă evlavie și nici fățărnicie, este un fapt lăudabil. Necurătiile le spală Hristos care sunt, iar la mireni vezi și virtuți multe și frumoase, depinde unde îți ațintești ochiul minții.
Poți să stai în adâncul pustiului și să preacurvești mereu cu mintea, și poți să spovedești numai " necurății" cum spuneți dvs, 24 din 24 și să nu fi afectat deloc, totul depinde de lucrarea minții și harul sfintelor taine.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 16.05.2011, 01:51:35
88hharalambos 88hharalambos is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

.
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
pr TEOFIL spunea mereu "CEL SMERIT STA LA LOCUL LUI"! Asa ca fii smerit si stai in chilia ta si nu te amesteca in treburile familiale,
Serios?? oare Apostolul Pavel care spune fiți mie următori precum și eu lui Hristos, a greșit când a îndrăznit să se amestece în treburile familiale, și să spună cum trebuie să fie compotamentul unuia și celuilalt dintre soți, pt că nu era căsătorit??
la fel și ceilalți apostoli și toți sfinții care au vorbit de familie??
Știți care este menirea preotului?? Oare trebuie să tac pt că oaia a începus să vorbească, să se interpună arogant în locul păstorului? Afară doar dacă nu cumva sunteți preot, dar și atunci este lipsit de cuviință ca un preot să se ridice cu mândrie să învețe pe un altul, fără ca acesta să ceară sfatul, dar de mirean ce să mai spun?? Vă arăt dle ce înseamnă să stați în locul dvs, ca să fiți smerit, canonul 64, al șaselea sobor ecumenic


Cum că nu se cuvine mireanului a porni cuvânt în public, sau a învăța, însușindu-și de aici luiși dregătorie dăscălească, ci a urma rânduirii celei predate de Domnul, și a deschide urechea, la cei ce au luat Darul învățărescului cuvânt, și a se învăța de la dânșii cele Dumnezeiești. Că într-o Biserică osebite mădulare a făcut Dumnezeu, după glasul Apostolului [1 Corinteni 12: 27]. Pe care Teológul Grigorie arătat tâlcuind pe rânduiala cea întru acestea o arată zicând: „Pe această rânduială să o cinstim fraților, aceasta să o păzim. Unul oricare fie ureche. Iar altul limbă; unul mână; iar celălalt altceva. Acela învețe; iar acesta învață-se; și după puține; și cel ce se învață (fie) întru bună supunere, și cel ce dă întru blândețe; și cel ce slujește întru osârdie; să nu fim toți limbă, parte cea preagata; că, au doar toți sunt Apostoli? Au doar toți Prooroci; Au doar toți tâlcuitori? Și după oarecare: Ce te faci pe tine Păstor oaie fiind? Ce te face cap, picior fiind? Ce te apuci a comendui oști, fiind rânduit între soldați? Și aiurea înțelepciunea poruncește; nu fi grabnic în cuvinte, nu te întinde împreună cu bogatul sărac fiind; nici căuta a fi mai înțelept decât cei înțelepți.” (În cuvântul pentru buna rânduială în grăiri) Iar de se va prinde cineva strămutând Canonul acesta, patruzeci de zile să aforisească.

TÂLCUIRE
Oprește Canonul acesta pe tot mireanul a nu învăța ca un Dascăl în arătare, și în Biserică, ci mai vârtos el învață-se de la cei ce au luat darul învățăturii. Căci precum într-un trup se află osebite mădulare, precum zice Pavel, așa și într-o Biserică se află osebiți oameni, după rânduiala ce Dumnezeu o dat fiecăruia. Precum Teológul Grigorie tâlcuind cuvântul Apostolului zice, că altul este în Biserică ureche, altul limbă, altul mână, și altul altceva mădular, nici toți sunt limbă, adică învățători, nici toți Apostoli, nici toți Prooroci. Deci, omule, tu oaie fiind, ce te face păstor? Picior fiind, ce te faci cap? Soldat fiind, ce te apuci a te face General de oști? Zice și Solomón: Nu fii lesnicios a vorbi, nici sărac fiind, să te întreci cu cei bogați, nici căuta a te face mai înțelept între cei înțelepți. Iar care va face afară de Canonul acesta, să se aforisească pe 40 de zile. De va fi însă vreun mirean iscusit în cuvânt, și cu chip cucernic, nu se oprește de a răspunde și a învăța îndeosebi pe cei ce îl întreabă, precum zice Zonará, și capul 32 a Cărții a 8-a din Apostoleștile așezământuri; că vor fi zice toți învățați de Dumnezeu; în ce chip grăia și Apolós, și învăța cele pentru Domnul, cu toate că numai Botezul lui Ioan știa [Fapte 18, 25] și Achíla, și Priscíla, cei ce au învățat pe acestași Apolós mai cu scumpătate calea lui Dumnezeu (acolo).

Da dle, așa trebuie să fie sfatul dvs dacă nu sunteți preot, cu mare frică, dacă sunteți întrebat să spuneți ca o părere personală și dacă cunoașteți cu adevărat, nu să vă arogați dreptul de învățător și să vorbiți de sus, mai ales unui preot, asta este oribil, eu mă rușinez personal.
Datoria mea este să vorbesc în Biserică și în public, desigur, nu sunt obligat pe forum, dar nici aici nu greșesc mai ales fiind un forum ortodox, dar dvs veți da socoteală pt orice sminteală și cuvânt nefolositor mai ales greșit, precum și pt acest canon.
Una este să greșești din neștiință și alta este să contazici cu orice preț să-ți susți părerea.

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
ca nu ti se cade a grai, ca nu te ridici tu la nievlul Sf.Ioan gura de Aur, sau Sf.Ioan de Kronstatd, sau Sf.Grigorie de Nyssa!
Deja m-ați și judecat?Deja știți și la ce adfâncime sunt? Duhovnicul dvs nu v-a învățat că judecarea preotului neste un păcat?, ci, doar învățătura lui poți să o judeci dacă este bună sau rea.
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Esti un UMIL IEROMONAH, care din mandrie, intra pe forum mirenesc, nevazndu-si de locul de calugar in chilie si sa se ROAGE pentru lume, asa cum ii este REALITATEA LUI DUHOVNICEASCA, in invatatura Sf.Vasile cel Mare sau Sf.Pahomie cel Mare, sau cum sunt marii sfinri Athoniti!
Mulțumesc scumpule pt că judecându-mă frăția ta, scap de judecata Lui Dumnezeu, văd că patericul nu prea dă roade în cazul dvs, și nici duhovnicul.
Nu știam că a intra pe un forum, care se cheamă ortodox, nu mirenesc, înseamnă mândrie, și că acest fapt este un drept exclusiv pt mireni. Stați liniștit că oricum nu am timp și nu o să vă obosesc cu mesajele mele.
Iar cu rugăciunea stă un pic altfel treaba, în patericul egiptean( ăla care spuneți că eu nu-l știu) awa Ioan Colov, în timp ce erau adunați frații la Biserică, dar care au ieșit afară în vremea rugăciunii la pierdut vremea la taclale, a ieșit și el, văzîndu-l frații i-au spus, awa, dar tu nu stai în Biserică? Tu nu te rogi pt frați? iar el a spus, nu! pt ce să stau în Biserică și să mă rog pt voi, dacă voi sunteți afară și pierdeți vremea, unde sunteți voi acolo este Biserica, acolo este rugăciunea, dacă este, dacă nu, nu( parafrazez din amintire)
Așa dle, dacă dvs nu vă rugați să nu așteptați rugăciune altora.
Și asta este realitatea, nu numai aia care vreți dvs, dacă forumul este un loc rău, și rugăciunea este unul bun, pt ce dle piedeți vremea pe el și nu vă rugați? Că doar mai sus spuneați că aceeași evanghelie este atât pt călugăr cât și pt mirean, Apostolul nu a spus doar călugărilor să se roage neâncetat, ci tuturor.
Ori eu ca preot nu am dreptul să mai verific și ce prostii mai vb dvs pe forum în numele Bisericii? sau prezența mea deranjează?
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul

Daca vrei sa ajuti lumea, spune-le familistilor sa isi ajute PAROHUL cu rugaciunea, respectul si pretuirea, iar Dumnezeu va lucra in el si parohul va ajunge PREOT EXEMPLU care sa lumineze si sa ajute la mantuirea lor!
Eu nu sunt împotriva parohului, chiar îi îndemn pe oameni, dar acolo unde se folosesc, la acei parohi.
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
REPET, nu vorbesc din carti, ca ORTODOXIA E UNA, nu mai fii OBIECTIV, ci incearca macar sa TE RIDICI sa vezi lucrurile SUBIECTIV!
Mulțumesc încă o dată pt caracterizare și "respect" față de mine și sfat, sunt profund impresionat.
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
si iti recomand citirea Pr.SOFRONIE SAHAROV, si sa asculti predicile si conferintele pr.RAFAIL NOICA ca sa TE MAI LUMINEZI si sa ajungi cu PICIOARELE IN REALITATEA LUMII DE AZI, atat dpdv DUHONICESC cat si PAMANTESC!
Dacă pe deasupra imi recomandați cateheza ortodoxă nu m-ar fi mirat.
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
INCEARCA SA FACI DUPA CUM GANDESTE HRISTOS SI DUPA CUM LUCREAZA EL CU IUBIRE SI IERTARE SI BUNATATE, ASA CUM EL VREA SA FACEM SI NOI LA RANDUL NOSTRU, NU SA NE RIDICAM MAI PRESUS DE HRISTOS SI SA DAM CU PUMNU-N MASA SI SA FACEM NOI PE VREDNICII SFINTI!
Deja trebuie să le notez ca să le țin minte pe toate sfaturile. Oricum, mulțumesc mult pt grija deosebită cu care vreți să mă învățațai ortodoxia.
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
SUNT OM FOARTE ASPRU, CARE IUBESTE BUNA RANDUIALA, SI TOATE CELE SFINTE SA FIE PRACTICATE LA VALOAREA LOR, CI NU DIN SUPERFICIALITATE, SI DIN MANDRIE! TOATE CU REALISM SI DUPA GANDUL LUI HRISTOS!
Nu știu dacă era nevoie să-mi spuneți, că deja mi-am făcut o părere cu mult mai completă.
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Blagosloviti si ma iertati!!!
După ce-mi trageți palme, îmi oferiți o floare? Vă mustru cu dragoste, că de altfel sunteți simpatic, și nu m-am supărat pe dvs. Apreciez interesul dvs pt cele duhovnicești, doar că mai trebuie un pic de respect sau bună cuviință, de cunoștință, de nuanțare în vedere, de atenție și prudență în a da sfaturi și imparțialitate în judecare .
Dumnezeu să vă dăruiască pace și cele bune și de folos!
Vă îmbrățișez cu dragoste părintească și vă sărut.
iertați.

Last edited by 88hharalambos; 16.05.2011 at 02:46:22.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 16.05.2011, 08:43:30
machho's Avatar
machho machho is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Eforie N
Religia: Ortodox
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Asta-i metoda anticonceptionala ortodoxa?! In ritmul acesta, cu greu mai nimeresti sa faci copii!

"De la aproapele vine si viata, si moartea. Ca'ci, daca' aducem folos duhovnicesc aproapelui, pe Dumnezeu dobandim si daca gresim aproapelui, lui Hristos gresim." (Sf. Antonie cel Mare)...

Tu,sora' Melissa...ne "povestesti'' ceva de genul...:Dragilor,eu de cate ori sunt in act....,o fac pentru a face copii.Ba mai mult...ne-ai ''maturat'' cu singurul adevar... "O senzatie e mult mai apropiata de Dumnezeu decat o idee despre El!''. Sora' Melissa,senzatia in si din Dumnezeu este cu totul altceva,este ceva de genul :"Cei de jos nu pot pricepe mintea “nebunului întru Hristos”,Sfântul Apostol Pavel "
A spus deja cineva,dar voi repeta...de ce ?,,,daca' faci o suta' de metanii,fii sigura' ca' doar 2 le-ai facut inaintea lui Dumnezeu,,restul sau dus pe apa sambetei,tocmai din cauza acelei senzatii la care te referi tu.
Deci:'' este omeneste sa' gresesti,ingereste sa' te ridici si draceste sa' ramai in groapa' '', daca' din cauza partenerului(sot,sotie) ai fost nevoita' sa' .....,cu o zi inainte de a merge la biserica'...pai.mergi la biserica' si cere iertare ,daca' te simti "murdara' sufleteste''...acolo e locul de unde pleci curata',si daca' iar gresesti...o iei de la capat.Dar,sa'-i faci cunoscut partenerului,ce munca' aduce in sufletul tau,acele 5 minute de "senzatie'' conjugala',si de te va iubi,te va proteja.

cu lumanarile .."Dumnezeu,ne cunoaste vointa dar si neputinta'', cand sunt bani,dupa' sufletul tau sa' dai...cand nu sunt bani,mai intai sa' dai copiilor tai,apoi cele doua lumanari.

''Nu vom fi invinuiti,cand vom muri pentru ca nu am facut minuni, nici pentru ca n-am patruns inaltele taine ale teologiei, nici pentru ca n-am ajuns sa dobandim contemplatia, ci cu adevarat vom da seama lui Dumnezeu de ce n-am plans mereu.''
Reply With Quote
  #56  
Vechi 16.05.2011, 11:44:14
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit @ Parinte Haralambie

Pe mine ca MIREAN nu ma stie NIMENI, pt ca este o lume virtuala! Pe Sf.ta ca esti CALUGAR deja esti JUDECAT de TOTI! Crezi ca mirenii forumului nu isi pun intrebarea ce cauta calugarii pe net???? e deja o sminteala!!!

Dar ceva spune ca NU ESTI CALUGAR! Sau daca esti calugar esti unul din razvratiti, adica din schismaticii vechi calendaristi! Numai astia sunt asa de PORNITI atunci cand sunt atacati in MANDRIE si in PATIMI!

Iar dovada Sf.tale de smerenie CALUGAREASCA nu se vede! Esti IN manastire, dar PE LANGA... cunostintele nu impresioneaza, ci SMERENIA! Asta defineste un calugar! Iar din postari se VEDE... Apoi eu ca mirean, RECUNOSC ca sunt patimas, si nu am ajuns la nivelul Sf.tale de sfintenie PREOTEASCA si mai ales INVATATOREASCA si duhovnicie apostoleasca pe mess... SA FIM SERIOSI! Se vede HARUL din sf.ta care UMBRESTE si LUMINEAZA!

Aici e "lumea" noastra, din care CALUGARII nu-si au locul! Sf.ta vezi-ti de slujbe si de mantuirea lumii in spovedanie, ca deh, esti DUHOVNIC! Calculatorul este al nostru al mirenilor, a CALUGARULUI NU ESTE NIMIC DIN LUMEA ASTA, afar de imbracaminte si hrana, iar hrana cu masura... pt calugarul ce se vrea desavasit! Mirenii sunt mai patimasi decat calugarii... asa ca nu iti mai pierde vremea cu ei!

Eu nu te-am judecat primul, ca nu eu am inceput CRITICA fiecarei fraze de pe acest topic! Daca ai inceput cu critica si judecata, ti-am aratat ca si eu pot face acelasi lucru! Desi nu imi sta in caracter sa fac asta, ci doar din HAMBITIE! adica din MANDRIE! ca nu ma arat 'SFANT' ca sf.ta... ci ma arat patimas! Asta ca sa iti creasca INIMA ca monahii sunt mai presus de MIRENI!

Sa stii una si buna: AZI MIRENII INREC PE CALUGARI IN VIETUIREa DUHOVNICEASCA, ca ei sunt obisnuiti cu toate cele LUMESTI si le leapada, pe cand calugarii hapsani alearga in goana mare dupa cele lumesti, lepadate de mireni!

Ori Sf.ta nu numai ca nu imi aratati "argumente" realiste, ci cu nerusinare "cu cartea pe masa"! ADICA esti nesincer! Se VEDE de la o mie de MILE ca esti ATACAT in "corda sensibila" si te rzvratesti, ca boul lovit intre coarne!

DUHOVNICIE PE NET, hai sa ne spovedim pe mess, si ne impartasim pe facebook!

CRED CU TARIE CA Ti-AR TREBUI 6 LUNI LA VATOPEDI sa TE SMEREASCA PUTIN PR EFREM CA AI LIMBA PREA LUNGA! sau la PRODROMUL ca NU AI CURENT DELOC, si NU MAI AI CUM SA STAI PE LEPTOP! SI NICI NET! SI NIC TELEFON! te-ai facut frate cu dracu pana treci puntea vietii... si cu el ramai in carca!

si ULTIMUL MEU cuvant pt Sf.TA:

CALUGARUL IEROMONAH ISI ARE LOCUL NUMAI IN FATA SF.MESE SI IN CHILIE RUGANDU-SE PT DOBANDIREA DUHULUI SFANT SI PT LUME, CA S-A LEPADAT DE LUME, CA S-O MANTUIASCA CU RUGACIUNILE LUI. CALUGARUL CU NIMIC NU AJUTA LUMEA DECAT CU RUGACIUNEA!

Dumnezeu sa te lumineze si sa iti dea GANDUL Sau!

Last edited by Aghioritul; 16.05.2011 at 11:46:27.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 16.05.2011, 14:36:24
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aspre vorbe, fratilor, aspre vorbe, of cum ne lasam purtati uneori de suparari de la aproapele...
Ma mangai cu nadejdea ca au fost, totusi, ganduri spuse cu intentii bune, de fiecare. Si cu nadejdea ca Dumnezeu ne iarta tuturor pornirea spre dascalirea aspra a aproapelui si ca le indreapta pe toate acestea intru folosul nostru duhovnicesc. AMIN

iertare daca am vorbit stramb, iertare
Reply With Quote
  #58  
Vechi 17.05.2011, 00:02:03
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit gresala cea mare eu cred ca este a mea:

eu am stirnit praful neintelegerii,si facindu-o cu intentie buna[calauza ortodoxa]si cu cele exemple de curatie trupeasca,si sa ajuns prost la expresii dure neortodoxe.binenteles de expresii sunt vinovati doar protagonistii.insa daca haralambos este un calugar stilist este rugat insistent sa nu mai intervina, decit pe topicuri rezervate lor.pai eu cred ca e cam mult dragi frati crestini.
de stiam eu la ce se ajunge, mai bine mergeam si ma ascundeam undeva, sa nu ma mai vada nimeni.

Doamne Iartane si ne Miluieste.Amin.

Last edited by mihaila_alin; 17.05.2011 at 00:07:20.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 17.05.2011, 00:19:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ioane, Ioane , . . .

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Aspre vorbe, fratilor, aspre vorbe, of cum ne lasam purtati uneori de suparari de la aproapele...
În aceași capcană cazi și tu mai mereu , ultima dată repezindu-te pe nedrept la gâtul meu , dar . . . te iert căci ești țărână ca și mine , indiferent de filozofiile pompoase emise într un context sau altul ! Sper că ți-a trecut "mâhnirea" ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #60  
Vechi 17.05.2011, 00:34:33
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation si eu am incasat

uneori fara sa fiu vinovat,dar rog pe Bunul Dumnezeu sa ne ierte pentru ca nu ne putem face bine intelesi tot timpul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre superstitii GLAdoS Generalitati 21 20.08.2017 20:15:17
despre superstitii Andreea2012 Generalitati 21 05.12.2012 19:08:14
Superstitii babesti si obiceiuri gresite tigerAvalo9 Generalitati 22 03.04.2012 00:37:38
Superstitii sau traditii? Victoria_7 Despre Sfanta Scriptura 9 02.04.2009 17:27:09