Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #781  
Vechi 07.02.2013, 00:38:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
cred si eu ca nu ma pot compara cu duhovnicul meu!! dansul are o pace, o liniste si-o limpezime in priviri ca n-as mai pleca de-acolo, i-as cere sa vorbeasca intr-una normal ca eu sunt mai slaba si mai usor de influentat de duhul lumesc
ai dreptate insa cu risipitul energiei... cel mai bine e sa vorbesti cu oamenii pe care-i cunosti, oameni in care ai incredere... sa te arunci in discutii aiurea pe internet chiar e pierdere de liniste.... mare greseala!
Si ia zi-ne si noua, de la el ai binecuvantare sa faci prozelitism cipofob?

O imbratisat doctrina de la Petru Voda cum ca cei care au acte cu cip nu trebuie spovediti/impartasisti sau si-a creat propria versiune mai "soft"?

Te-o canonisit sa arunci cardurile bancare cu cip?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 07.02.2013 at 01:04:00.
  #782  
Vechi 07.02.2013, 00:45:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
Actiunile subversive indreptate impotriva BOR???
Pai ce, BOR are opinie separata atat in privinta Tainei spovedaniei cat si a celor sapte Taine fata de Biserica Ortodoxa de pretutindeni?
Si daca am duhovnic rezulta ca sunt absolvita de greseli/ pacate? sau ca daca parintele nu-mi da voie sa ma impartasesc foarte des, fiind mai sever, inseamna ca Sfanta Impartasanie are termen de garantie? Ma uit la ceas si vad ca la ora 12 a expirat timpul de la ultima Euharistie si deci gata a plecat Hristos de la mine??
Sau tu consideri (in nesfarsita simpatie ecumenista fata de cei de alte confesiuni - dupa ale caror aplauze tanjesti) ca….. “Practic, o data spovedit, se poate impartasi toata viata fara spovedanie”?? ca vorba ceea... "unde scrie", daca nu exista norme....
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=381
Tanti, iertati-mi directa, dar matalutza sunteti cu capul?

Ma chinui sa gasesc o explicatie si nu reusesc iar o parte din concluzii se indreapta in directia asta.

Ca totusi se pare ca niste cunostinte de baza despre folosirea internetului si a forumului aveti.

Deci ce legatura are topicul respectiv - "EREZIILE romano-catolice" cu discutia de aici "Implementarea si pericolele implanturilor CIP RFID 666 in SUA" , si ce legatura ai mataluta cu postarea asta, citata de mataluta, care i-am adresat-o userului catolic?

Sunteti catolica cumva?
Sa mai mentionez ca n-ati inteles nimic din ce am scris pe topicul respectiv?

Suferiti chiar atat de profund de lipsa de bagare in seama, incat va agatiti de orice farama de atentie care nici macar nu va este adresata domniei voastre ci altora?

Ma agat de aceasta speranta, ca daca mi-o spulberati si pe asta, nu ramane decat un singur raspuns, cel afirmativ la intrebarea cu care am deschis aceasta postare.

Restul nu mai comentez pentru ca oricum este pe langa subiect cum suntem obisnuiti, in lipsa de intelect pe subiect, distinsa si venerabila domnisoara trebuie sa divagheze cumva, niscai politie politica, niscai injuraturi mai subtile si deloc subtile, etc.

In cazul in care cineva este totusi tentat sa ia de bune elucubratiile matale, ca si cand ar avea la capat un oaresice rationament de om asezat, sunt dispus sa accept intrebari si sa dau lamuriri.

In ceea ce va priveste pe mataluta, consider ca sunteti fara speranta in viitorul apropiat si daca n-ati observat, in baza acestei concluzii trasa si fara ajutorul ultimelor postari ale dvs., nu v-am mai adrisat cine stie ce de ceva vreme si cu atat mai putin de acum inainte.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 07.02.2013 at 01:16:37.
  #783  
Vechi 07.02.2013, 02:05:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si acum sa revenim "on topic", asa imbacsit cum e, ca sa nu para si asta fara speranta si sa fie inchis.

Inca un argument ca cipofobia "ortodoxa" este defapt de origine neoprotestanta.

Filmul "Six", de origine certa neoprotestanta, vehiculat si la noi in cadrul curentului cipofob "ortodox", curent cipofob care aparut 5 ani (2009) dupa acest film neoprotestant din 2004.

Ideile neoprotestante de la baza lui fiind fara doar si poate mai vechi decat data aparitiei filmului sunt exact cele care au fost vehiculate si la noi de cipofobi:

1. implantul cu cip, conectat la o retea prin satelit

2. implatul cu cip modifica comportamentul, vointa, etc.

3. "fiara" nu are nimic in mod direct cu crestinii, cei care nu accepta cipul sunt inchisi dar li se permite sa faca lecturi biblice in inchisoae, singura conditionare sub pedeapsa cu moartea (dupa un timp de gandire si studiu biblic ) fiind acceptarea cipului.

In opozitie cu carte Apocalipsei care spune:

"Și i s-a dat ei să insufle duh chipului fiarei, ca chipul fiarei să și grăiască și să omoare pe toți câți nu se vor închina chipului fiarei."

"Și i se vor închina ei toți cei ce locuiesc pe pământ, ale căror nume nu sunt scrise, de la întemeierea lumii, în cartea vieții Mielului celui înjunghiat."

Cu alte cuvinte, adevarata conditionare sub pretul vietii este cea legata de inchinare la fiara, nu de acceptarea vreunui implant - care de altfel tine de o interpretare literala a Apocalipsei 13:16-18 care nu prea exista in interpretarile ortodoxe.

Sa mai zica cineva ca neoprotestantii cunosc Biblia.
Tragic este ca si unii "ortodocsi" au luat-o pe urmele lor.

Six (2004) imdb
http://www.imdb.com/title/tt0344777/

In numarul viitor: cum cipofobia de romania urmeaza (decalat substantial in timp) pas cu pas absurdul celei de la americani.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 07.02.2013 at 02:08:08.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cipurile RFID supuse atentiei publice Iustin44 Generalitati 162 15.12.2013 21:55:02
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Inca un thread despre cipurile RFID implantate Delirul Generalitati 19 13.10.2010 17:37:53
Noile permise au cip RFID ? axios Generalitati 9 12.09.2010 02:13:34