Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 08.10.2013, 01:21:28
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Ca face Parintele cel din Ceruri cand copii Sai (credinciosii) repeta aceeasi greseala (pacat) de o suta de ori si nu inteleg de vorba buna?

... in timp ce aceiasi copii se roaga Lui "si ne iarta noua greselile noastre precum iertam si noi gresitilor nostrii"...

Oare cum se asteapta sa fie "educat" de catre Dumnezeu, pentru pacatele sale, un om care isi bate copilul?
Domnule, problema gravă este că UNII DINTRE cei care fac apologia "științifică" și chiar "teologică" a pedepselor fizice asupra copiilor Îl percep pe Dumnezeu într-un mod diferit față de noi.
În loc să se automodeleze după asemănarea Tatălui ceresc, ei și-L imaginează pe El după asemănarea lor, atribuindu-I inclusiv comportamentele pe care ei le adoptă în relația cu proprii copii.
Ei Îi atribuie lui Dumnezeu toate nenorocirile și tragediile din lume - ce erezie! -, imaginându-și, apoi, că-L apără și formulând, în acest scop, idei aberante de tipul: "Dumnezeu îi pedepsește pe copii pentru păcatele părinților"; "El nu vrea să suferim, dar aduce suferința asupra noastră din motive pedagogice" etc etc.
Argumentele tipice, vechi de când lumea, ale prietenilor lui Iov și "avocaților" autoproclamați ai Divinității.
Am curaj să pariez că, la întrebarea dvs (care, în mod normal, ar trebui să rămână retorică), veți primi inclusiv răspunsuri de tipul: "Ce face Dumnezeu cu cei neascultători? Le pedepsește copiii după a patra generație".
Nu știu... În ultima vreme, începe să mă mâhnească din ce în ce mai mult dogmatismul... nu dogmatica, ci dogmatismul.
Dumnezeu să fie cu dvs și vă felicit din toată inima pentru toate mesajele pe care le postați, mesaje care-mi umplu inima de liniște și bucurie!
Cu deosebită prețuire,
L S
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 08.10.2013 at 01:55:56.
Reply With Quote
  #252  
Vechi 08.10.2013, 01:49:10
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Doar randul asta si dovedeste ca n-ai citit nimic din ce a fost scris mai sus.
De priceput, ce sa mai vorbesc.

SAU e o tehnica de manipulare, clasa ieftina: denaturam ce a spus interlocutorul astfel incat prostiile care urmeaza sa le debitam sa para pura intelepciune.

Si inca ceva, un lucru care femeile il invata destul de greu: logorea nu tine loc de argumente cu atat mai putin de intelepciune.

Apropo, nu ai ajuns niciodata sa vezi in Sfanta Scriptura cum este prezentata bataia in raport cu procesul educational?
Ai cateva citate mai sus.
Cand ai sa ajungi la ele, sunt curios cum ai sa te iei de piept si cu Dumnezeu.
Ca deh, tu ai facut Teologia, El nu.

P.S. Libertinajul duhovnicesc e cel putin la fel de periculos ca cel moral. Daca nu si mai mult.

P.S. 2


Daca au profesori de calitate, nu e nimic rau in a-ti insusi ceea ce spun profesorii.
"gandirea proprie, originala" nu e neaparat sinonimul calitatii si nici o virtute in sine.

De fapt, e greu sa ai o "gandire originala" in conditiile in care cei dinaintea ta au spus cam tot ce se putea spune, constructiv si superior calitativ, cam pe orice subiect in definitiv.

Ma tem ca in acest caz, indemnul la"gandirea originala" este similar cu a
impinge omul sa iasa din contextul sau.

Am intalnit asta la neoprotestanti, folosind acest gen de indemnuri (eventual sub forma de acuzatii) cu scop manipulator vs. psihologie inversa: ca deh, fiind ortodox, nu poti fi original, repeti doar, papagaliceste, ce te invata preotul, pe cand ei, vezi Doamne, au studiat asiduu Sf. Scriptura si ce minune! au ajuns independent de vreo educatie teologica, exact la aceleasi dogme ca si confesiunea din care fac parte.

Sigur, pura ipocrizie, dar pe oameni imaturi si nitel fuduli, poate sa functioneze.
Domnule AlinB, în primul rând, nu a fost nici o tehnică de manipulare, de vreme ce am și precizat că am citit doar parțial materialele postate. Dacă aș fi avut o intenție manipulativă, aș fi acționat într-un cu totul alt mod.
Nu este necesar să manipulezi pentru a susține că 2+2=4.
Da, în V T există acele citate... Există și legea talionului etc.
Dacă ne asumăm o normă morală din V T (la acel nivel, mă refer, nu combat morala V T), uitând că suntem în secolul XXI d. Hr (nu î. Hr), atunci datori suntem să ne însușim toată legea morală mozaică - inclusiv bine cunoscutele aserțiuni "dinte pentru dinte...".
Știți cum le spunea Apostolul galatenilor: cine s-a circumcis este dator să respecte întreaga Lege.
Nu-ți poți asuma anumite norme iudaice, combinându-le cu cele creștine... pentru că riscul căderii în sincretism este, în acest caz, aproape inevitabil.
Ideea că-L contrazic pe Dumnezeu fiindcă El n-a făcut Teologia e chiar o glumă bună! Sincer! :))
Acum vorbind serios, știți formulările Predicii de pe Munte: "ați auzit că s-a spus... iar Eu zic vouă".
Mai puțin importantă este, așadar, Legea Veche ("pedagogul către Hristos"); esențială este, în orice dilemă morală, expresia "iar Eu spun vouă"... Esențial este nu ceea ce "ați auzit că s-a spus celor de demult", ci ceea ce El ne spune nouă.
Ceea ce s-a spus, s-a spus "celor de demult";
El, însă, ne spune nouă.
"Plinirea Legii și a Proorocilor Tu Însuți fiind, Hristoase...", nu-i așa?
Iar ceea ce am văzut în acele comentarii este, pur și simplu, ceea ce Kierkegaard numea, într-un cu totul alt context, "suspendarea teologică a eticii".
Una este să comiți un păcat, la mânie și alta e să-l justifici prin argumente "teologice".
Am studiat, în facultate, Pedagogie creștină și n-am găsit nicăieri, în textele patristice studiate, vreo binecuvântare a Părinților în privința bătăii aplicate celor mai mici și vulnerabili decât noi.
P. S. 1. Părintele meu duhovnic are o opinie diferită față de dvs în privința stării mele duhovnicești...
Prefer să-l cred pe sfinția sa... nu de alta, da' cel puțin mă cunoaște incomparabil mai bine!
P. S. 2. Tot ceea ce a fost constructiv s-a spus deja?
Atunci, să nu mai progresăm, să nu mai creăm nimic, să rămânem la acest nivel în știință, filosofie, literatură, artă, în toate domeniile cunoașterii (inclusiv în teologie)?
Dacă ar fi gândit așa și înaintașii noștri?...
Da, orice inventator iese din contextul său, merge împotriva curentului!!!
Gândirea originală, creativă, nu-i o virtute în sine?
E "nașpa" să avem opinii personale, să gândim liber?
Haideți, în acest caz, să desființăm următoarele facultăți:
1. Teologie;
2. Filosofie;
3. Litere;
4. Psihologie;
5. Istorie;
6. Științe Politice;
7. și toate celelalte.
Nu mai rețin cine spunea că, de fapt, conservatorii sunt cei care apără, fără simț critic, opiniile unor inovatori din alte generații.
Ei resping creativitatea, dar apără idei și practici care nu ar fi existat, dacă alții, mai "eretici", n-ar fi avut curajul să le inventeze.
Personal sunt mai moderată (deși-mi place să cred că mă situez în categoria inovatorilor), încercând să reconciliez cele două atitudini.
Consider că inovatorii și conservatorii le sunt indispensabili, absolut necesari unii altora:
fără inovatori, omenirea ar stagna;
fără conservatori, ideile valoroase formulate de către inovatori n-ar mai putea fi duse mai departe.
Toate cele bune vă doresc!
P. S. 3. Precizez că acel domn profesor nu era teolog; asta ca să nu înceapă din nou unii dintre colegii noștri de forum să "anatemizeze" Facultatea de Teologie.
Era de la altă facultate; nu spun care, facultate însemnată... și-n strânsă legătură cu Teologia. :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 08.10.2013 at 01:53:45.
Reply With Quote
  #253  
Vechi 08.10.2013, 01:53:39
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Era de la altă facultate; nu spun care, facultate însemnată... și-n strânsă legătură cu Teologia. :)
Cumva.... Tipografia?.......:)
Reply With Quote
  #254  
Vechi 08.10.2013, 02:07:21
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Cumva.... Tipografia?.......:)
Daa!... Ați ghicit! :))
Toate cele bune vă doresc, domnule Cezar, Hristos în mijlocul nostru!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #255  
Vechi 08.10.2013, 02:27:03
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Bănuiam eu! Indiciul a fost când ai zis că-i însemnată. Și mi-am dat seama că nu poate fi decât Tipografia, întrucât tipografii folosesc puzderie de semne, nu-i așa?
Reply With Quote
  #256  
Vechi 08.10.2013, 15:24:56
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Bănuiam eu! Indiciul a fost când ai zis că-i însemnată. Și mi-am dat seama că nu poate fi decât Tipografia, întrucât tipografii folosesc puzderie de semne, nu-i așa?
Da, exact.
Și când am zis că-i în strânsă legătură cu Teologia, putea fi și acesta un indiciu: cât de importante au fost tipografiile pentru răspândirea cărților liturgice, inclusiv în Țările Române!
N-am dreptate? :))
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #257  
Vechi 08.10.2013, 15:57:55
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

In unele cazuri intradevar "bataia este rupta din rai"":

-fie in cazul unor copii neascultatori sau foarte obraznici, o palma data la fund poate face mai mult decat cuvintele. Asta nu inseamna acele batai demente aplicate de unii "parinti"", care-si bat copii pana i baga in spital sau i nenorocesc pe viata;

-fie in cazul unor indivivizi ce comit fapte deoasebit de grave (precum: crime, pedofilie, incest, proxenetism, violuri, ultraj contra politistilor, furturi din instalatiile CFR). Pentru aceste infractiuni eu as fi de acord inclusiv cu introducerea pedepsei cu moartea, deoarece astfel de indivizi nu mai pot fi recuperati pentru societate, iar a ramane in libertate printre cetateni reprezinta un pericol public.
Acestia merita cu siguranta batuti la sange!

-fie in cazul unor indivizi care provoaca scandal in mod repetat. Foarte corect se proceda cu ei inainte de 1990: erau luati la postul de militie, batuti bine, si a doua oara nu mai provocau scandal sau sa se lege aiurea de oameni pe strada.
Reply With Quote
  #258  
Vechi 08.10.2013, 16:33:13
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Ca face Parintele cel din Ceruri cand copii Sai (credinciosii) repeta aceeasi greseala (pacat) de o suta de ori si nu inteleg de vorba buna?

... in timp ce aceiasi copii se roaga Lui "si ne iarta noua greselile noastre precum iertam si noi gresitilor nostrii"...

Oare cum se asteapta sa fie "educat" de catre Dumnezeu, pentru pacatele sale, un om care isi bate copilul?
Iar comparam pe om cu Dumnezeu! Ce bine ar fi sa avem si noi rabdarea si puterile Lui. Dar nu le avem.
Si si Dumnezeu mai pedepseste...

Mi-as dori si eu sa putem educa in asa fel copiii incat sa nu fie nevoie de pedepse si sa fie cuminti. As vrea sa stiu solutia.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #259  
Vechi 08.10.2013, 17:10:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
In unele cazuri intradevar "bataia este rupta din rai"":

-fie in cazul unor copii neascultatori sau foarte obraznici, o palma data la fund poate face mai mult decat cuvintele. Asta nu inseamna acele batai demente aplicate de unii "parinti"", care-si bat copii pana i baga in spital sau i nenorocesc pe viata;
In teorie corect.

Citat:
-fie in cazul unor indivivizi ce comit fapte deoasebit de grave (precum: crime, pedofilie, incest, proxenetism, violuri, ultraj contra politistilor, furturi din instalatiile CFR). Pentru aceste infractiuni eu as fi de acord inclusiv cu introducerea pedepsei cu moartea, deoarece astfel de indivizi nu mai pot fi recuperati pentru societate, iar a ramane in libertate printre cetateni reprezinta un pericol public.
Acestia merita cu siguranta batuti la sange!
Persoane care gandesc altfel au sanse maxime sa incalce teoria enuntata putin mai sus.
Nu exista "oameni irecuperabili" in functie de natura infractiunii.

Citat:
-fie in cazul unor indivizi care provoaca scandal in mod repetat. Foarte corect se proceda cu ei inainte de 1990: erau luati la postul de militie, batuti bine, si a doua oara nu mai provocau scandal sau sa se lege aiurea de oameni pe strada.
Si toate sub umbrela "Statului de drept", nu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #260  
Vechi 08.10.2013, 17:14:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Ca face Parintele cel din Ceruri cand copii Sai (credinciosii) repeta aceeasi greseala (pacat) de o suta de ori si nu inteleg de vorba buna?

... in timp ce aceiasi copii se roaga Lui "si ne iarta noua greselile noastre precum iertam si noi gresitilor nostrii"...

Oare cum se asteapta sa fie "educat" de catre Dumnezeu, pentru pacatele sale, un om care isi bate copilul?
Dumnezeu intr-adevar foloseste nuiaua (referinta gasesti in Sf. Scriptura) dar nu in functie de cum iti bati sau nu copilul, ci in functie de cum si cat intelegi.

La fel si bataia aplicata copilului, nu trebuie ridicata la nivel de principiu ci este in functie de copil si nivelul sau de intelegere.

Dar cei care n-au avut de a face efectiv si direct cu copii (educational vorbind) sau cu o diversitate de caractere avand contact poate doar cu un copil destul de docil SAU fiind extrem de permisiv (ca deh, e copil, este doar unul si ii poate satisface toate capriciile), nu poate intelege cum vine treaba la capitolul "corectii fizice".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 18:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 21:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 16:27:11
Bataia e rupta din rai ! Oare ? Rodica50 Intrebari utilizatori 20 14.11.2010 10:56:49
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 22:35:11