Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 06.04.2016, 04:06:31
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Inteleg ca e vorba de o "sfanta neascultare", nu de razvratire fata de ierarhi.
Bun, in acest caz intre ce limite se face aceasta? Ce pot face dreptmaritorii, egali in "preotia universala", astfel incat demersurile lor sa aduca folos iar nu paguba?
Cum se pot feri de ispita de stanga, fara a cadea in extrema de dreapta?
Intreb pentru ca nu imi e deloc clar... Si ma tem de o eventuala noua discordie semnificativa peste cele deja existente - nu putine.
Catalin si Antonia, puteti da un raspuns, va rog?
  #102  
Vechi 06.04.2016, 11:09:20
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Inteleg ca e vorba de o "sfanta neascultare", nu de razvratire fata de ierarhi.
Bun, in acest caz intre ce limite se face aceasta? Ce pot face dreptmaritorii, egali in "preotia universala", astfel incat demersurile lor sa aduca folos iar nu paguba?
Cum se pot feri de ispita de stanga, fara a cadea in extrema de dreapta?
Intreb pentru ca nu imi e deloc clar... Si ma tem de o eventuala noua discordie semnificativa peste cele deja existente - nu putine.
Catalin si Antonia, puteti da un raspuns, va rog?
Din ce-am mai citit:
Sa ne intoarcem la Scrierile Sfintilor Parinti din vechime pentru a cunoaste noi insine ortodoxia. Sa cautam preoti cat mai traditionalisti. Sa fim preocupati noi insine mai activ de mantuirea noastra, precum pustnicii din vechime. Sa ne ferim de pacate mari si sa inmultim rugaciunea. Sa facem ascultare strict in limita canoanelor ortodoxe. Asta inseamna ca nu avem ce cauta la slujbe religioase impreuna cu cei de alte confesiuni. Putem sa ne impartasim cat timp vom vedea pe prescura insemne crestine.

Daca Sfanta Liturghie, asa cum o stim, se va desființa, atunci crestinul ortodox se va ruga doar acasa ori in catacombe, unde va mai gasi preoti ortodocsi. Sa avem nedejde, totusi. Traim vremuri de cernere. Cine vrea sa se spurce se va spurca, iar cine vrea sa se sfinteasca se va sfinti. Sa nu fim caldicei in credinta, caci vom cadea cu usurinta.

De citit cartea Sfantului Lavrentie de Cernigov pentru a observa ca biserica ecumenista va cuprinde ,,toata adunarea satanică". Si ne vom mantui mai ales prin mucenicie. Vine musulmanul si te intreaba daca esti crestin. Daca spui ,,Da." , si nu accepti sa treci la religia musulmana, el te omoara, dar te mantuiesti. Insa, ca sa putem spune ,,Da" in acele momente, avem nevoie de mult ajutor de la Dumnezeu. Avem nevoie de pace sufleteasca pentru a ne ruga pentru dusmanii nostri personali si chiar pentru cei care ne-ar omori pentru Hristos.

Moscheea se face, musulmanii o sa vina, sinodul prin care suntem dati dracului cu acte in regula e aproape, asa ca sfintii care au spus ca crestinismul se va sfarsi in sange par sa aiba dreptate.

Era bine ca acest sinod sa nu fie in aceste vremuri. De aceea, in Moldova
s-au profilat doua cai de protest: rugaciune intensa si nepomenirea temporară a ierarhului.
  #103  
Vechi 06.04.2016, 11:37:13
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Din ce-am mai citit:
Sa ne intoarcem la Scrierile Sfintilor Parinti din vechime pentru a cunoaste noi insine ortodoxia. Sa cautam preoti cat mai traditionalisti. Sa fim preocupati noi insine mai activ de mantuirea noastra, precum pustnicii din vechime. Sa ne ferim de pacate mari si sa inmultim rugaciunea. Sa facem ascultare strict in limita canoanelor ortodoxe. Asta inseamna ca nu avem ce cauta la slujbe religioase impreuna cu cei de alte confesiuni. Putem sa ne impartasim cat timp vom vedea pe prescura insemne crestine.

Daca Sfanta Liturghie, asa cum o stim, se va desfiinta, atunci crestinul ortodox se va ruga doar acasa ori in catacombe, unde va mai gasi preoti ortodocsi. Sa avem nedejde, totusi. Traim vremuri de cernere. Cine vrea sa se spurce se va spurca, iar cine vrea sa se sfinteasca se va sfinti. Sa nu fim caldicei in credinta, caci vom cadea cu usurinta.

De citit cartea Sfantului Lavrentie de Cernigov pentru a observa ca biserica ecumenista va cuprinde ,,toata adunarea satanică". Si ne vom mantui mai ales prin mucenicie. Vine musulmanul si te intreaba daca esti crestin. Daca spui ,,Da." , si nu accepti sa treci la religia musulmana, el te omoara, dar te mantuiesti. Insa, ca sa putem spune ,,Da" in acele momente, avem nevoie de mult ajutor de la Dumnezeu. Avem nevoie de pace sufleteasca pentru a ne ruga pentru dusmanii nostri personali si chiar pentru cei care ne-ar omori pentru Hristos.

Moscheea se face, musulmanii o sa vina, sinodul prin care suntem dati dracului cu acte in regula e aproape, asa ca sfintii care au spus ca crestinismul se va sfarsi in sange par sa aiba dreptate.

Era bine ca acest sinod sa nu fie in aceste vremuri. De aceea, in Moldova
s-au profilat doua cai de protest: rugaciune intensa si nepomenirea temporară a ierarhului.
As imparti textul de mai sus in doua parti:
- prima parte, mai voluminoasa, contine repetarea unor indemnuri catre o viata personala in duh crestin asa cum a fost intotdeauna; de cand e pe pamant, Biserica a trait dupa astfel de coordonate - scrie in toate cartile, o stim cu totii, o mai si practicam dupa puterile fiecaruia;
- a doua parte e mult mai scurta si se rezuma la: actiunea de a ne ruga pentru ca Sinodul sa nu aiba loc (deci o rugaciune impotriva Sinodului); nepomenirea ierarhului.

Dupa opinia mea, prima parte e o precizare inutila, fara legatura cu Sinodul. De cand Biserica, toti preotii, in toate bisericile noastre, si toti crestinii care au o oarecare aplecare mai serioasa fata de conditia lor, se ocupa cu astfel de lucruri. Nimic nou, asadar! Doar repetarea acelorasi lucruri pe care le stim cu totii si pe care le practica fiecare crestin ortodox.

A doua parte este in mod evident un indemn la rebeliune. Fapte schismatice.

In concluzie, eu inteleg din text ca, invelita bine in scutece parfumate, tipa dinlauntru si da din picioruse fetita rebela a impotrivirii: fetita schismatica, nemultumita, revolutionara, protestatara, cea care vrea ca lumea sa fie dupa voia ei si dupa intelesurile pe care doar ea stie sa le teasa atunci cand citeste din cartile sfinte. Si care, intorcind spatele imbufnata, zice ca nu se mai joaca deloc cu jucariile astea noi... Si zice ca-i sfarsitul lumii daca nu se joaca ceilalti cu ea asa si numai asa cum vrea ea.
Ei bine, in astfel de situatii eu stiu ca parintii o lasa pe fetita, o vreme, sa se zvarcoleasca cat pofteste; o ignora, isi vad de ale lor, cu speranta ca pana la urma pruncusorul se va linisti... Ii mai dau cand si cand un mic ajutor, o mangaiere, o vorba buna, o privire calda, o imbratisare... Eventual se mai si roaga pentru ea (nu impotriva ei!, cum face ea cand o apuca dracii, uitind ce au invatat-o de la bun inceput Parintii!)... Iar la sfarsit, daca fetita capritioasa si rasfatata tot nu se potoleste, vine de obicei tati si ii aplica la fundulet una bucata corectie. In ciuda protestelor tot mai infocate ale "iubitorilor" moderni de drepturi ale copiilor, orice taticut responsabil si orice mamicuta mai inteleapta mai scot cateodata nuiaua si curelusa. Nu de alta, dar pentru ca tot vorbim de Traditie, pe la noi aceasta spune ca nu numai cu aplauze si bombonele faci om dintr-un copil. Cu atat mai mult cu cat acesta da semne ca iarasi isi cam face de cap, jucindu-se de-a mami si de-a tati...

Last edited by ahilpterodactil; 06.04.2016 at 11:40:05.
  #104  
Vechi 06.04.2016, 11:51:25
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru linistirea tuturor copiilor, inclusiv a celui care vine azi acasa, intr-un sfarsit, o dedicatie potrivita:
https://www.youtube.com/watch?v=HKtSNGdwYO4

Si o perspectiva organica, simfonica: https://www.youtube.com/watch?v=-89N...z81JG5cSVBFY8U

Last edited by ahilpterodactil; 06.04.2016 at 11:56:47.
  #105  
Vechi 06.04.2016, 12:21:14
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Chiar nu pot să-mi dau seama de ce-i sperie pe unii în halul ăsta sinodul din Creta! N-am găsit nici cea mai mică justificare de panică.

Documentele sunt atât de generale și lipsite de consecințe practice, că lasă impresia unei întâlniri formale de genul "ne mai vedem, povestim, ne rugăm, aprobăm oficial niște documente negociate la sânge anterior și ne vedem fiecare de treabă". Dacă aduce ceva nou și benefic este decizia de a se aduna periodic, fapt care întărește unitatea panortodoxă.

Orice spaimă generată de eventualitatea jocurilor de culise n-are absolut nici un temei rațional. Jongleriile s-au petrecut deja în etapa pregătitoare, s-a tăiat ce era de tăiat, a rămas doar ce a convenit tuturora, rezultatele se văd, nimic nou n-are ce să apară sub soarele Cretei. Biserica doar bifează un moment istoric, oricum mai puțin măreț și frenetic decât se aștepta lumea.

De unde până unde atâta agitație cu iz schismatic și sectar?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #106  
Vechi 06.04.2016, 13:23:04
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca citesti declaratia episcopului o a vezi ca nu s-a mai infaptuit nepomenirea. Nepomenirea nu inseamna intrarea in schisma, s-a mai intamplat sa nu fie pomenit Patriarhul ecumenic, de exemplu. Repomenirea se face cand ierarhul isi schimba conceptiile sau cand vine urmatorul ierarh.
Ingrijorarea nu tine de acele modificari, ci de adoptarea unor idei ecumeniste (care sunt protestante). De exemplu catolicii au facut asta la Vatican II.
Catalin, eu nu am o problema cu crestinii non-ortodocsi si o eventuala unire cu catolicii; am si precizat ca spre deosebire de tine si Antonia cum nu sint un credincios adevarat ci mai mult un filosof, cum mi-au zis si Mihnea si altii pe buna dreptate faza cu "dumnezeul filosofilor", nu ma deranjeaza deloc ideea ecumenismului INTRACRESTIN NON-SINCRETIC, ATENTIE.
Insa reforme precum cele citate (muieri in cler, fie si ca diaconi - cauta pe gugal: sint niste ierarhi greci si finlandezi care sustin mizeria asta; muzica instrumentala in biserica, pogoraminte pastorale fata de semenii nostri mai speciali si asa-zisele lor uniuni civile, pogoraminte fata de practici biologice mirsave gen clonarea, etc) sint efectiv calul troian pentru Neprietenul.
Nu imi revin nici acum din discutia telefonica avuta anul trecut cu un prieten, crestin practicant si impartasit des, nu ca mine, pe care l-am intrebat plainly: "Daca prin absurd si nu tocmai, Biserica accepta ca pogoramint casatoriile homosexualilor, accepti acea decizie din supusenie pastorala? Deci Biserica va fi tot Biserica si daca face pasul asta oribil, si nu iesi din ea?". Ghici ce raspuns mi-a dat: ca cica accepta, daca Biserica decide. Ce sa ii daci, omul are familie. "Hau-hau-hau, pentru cauza latram, sub steag ne aglutinam". Stii cu ce ajung sa semene, simbolic vorbind, crestinii apostaziati, care se vind lui Satan pentru o coaja de piine mucegaita, adica pentru nimic, cu atit mai dureros? Cu ciinii lui Pavlov. Conditionare totala si nimicire aproape totala a Chipului Dumnezeiesc din om.
Atit cei cu supusenia oarba, cit si cei cu schisma ca reflex se roaga la sfinti (eu nu ma rog, dar ii respect cumva ca modele umane si eroi). Insa cind vine vorba de profetii destul de recente, ale unor sfinti martiri, privind vremurile din urma, brusc, lasa cinstirea si increderea mai moale, ca de, "piinea si cutitul" vin de la stapinire, nu de la sfintii martiri din Biseria Triumfatoare, nu?).
Marea mea satisfactie, este ca si cei pro-sistem, intr-un final vor fi reprimati, cind vor deveni prea siguri de ei sau sistemul ii va defini ca inutili, vor ajunge si ei striviti, nu in primul val, ci al enspelea. La urma urmei, si Yagoda, seful NKVD in anii '30, a ajuns in Gulag, nu? Fain.
  #107  
Vechi 06.04.2016, 15:41:45
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Daca Sfanta Liturghie, asa cum o stim, se va desființa, atunci ....
Vom vedea atunci!
Dar acum, in prezent, ce legatura are Sinodul cu aceasta perspectiva?
E vreun semn concret, pe undeva, ca Sfanta Liturghie se va desfiinta?
Iar daca nu e, atunci cum de le trec oamenilor asemenea ganduri prin minte si cum de le asociaza, in stil de detractor, cu Biserica de azi?
  #108  
Vechi 06.04.2016, 20:45:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Inteleg ca e vorba de o "sfanta neascultare", nu de razvratire fata de ierarhi.
Bun, in acest caz intre ce limite se face aceasta? Ce pot face dreptmaritorii, egali in "preotia universala", astfel incat demersurile lor sa aduca folos iar nu paguba?
Cum se pot feri de ispita de stanga, fara a cadea in extrema de dreapta?
Intreb pentru ca nu imi e deloc clar... Si ma tem de o eventuala noua discordie semnificativa peste cele deja existente - nu putine.
Catalin si Antonia, puteti da un raspuns, va rog?
E vorba de sfanta invatatura si de discernamant, altfel e pietism fara invatatura de credinta. Biserica este infailibila in invatatura sa, de aceea ascultarea se face in primul rand de Biserica. O ascultare oarba exista la secte (de exemplu MISA). Astfel, daca un preot spune ca toti sa adopte invatatura adventista nu se face nicio ascultare, altfel acei credinciosi devin eretici si ei. Sfintele Sinoade condamnau pe initiatorii ereziei, dar si pe cei care ii urmau.
A existat un caz de curand intr-o localitate, preotul s-a suparat pe episcop (cred ca pentru ca era mutat), s-a mutat la greco-catolici si jumatate din credinciosi s-au dus si ei cu el.
Ca sa cada toata Biserica nu s-a intamplat si nu se va intampla, tot timpul au ramas marturisitori care au pastrat dreapta credinta si i-au intors pe ceilalti la adevar.
  #109  
Vechi 06.04.2016, 21:21:47
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Valkorion Vezi mesajul
Nu imi revin nici acum din discutia telefonica avuta anul trecut cu un prieten, crestin practicant si impartasit des, nu ca mine, pe care l-am intrebat plainly: "Daca prin absurd si nu tocmai, Biserica accepta ca pogoramint casatoriile homosexualilor, accepti acea decizie din supusenie pastorala? Deci Biserica va fi tot Biserica si daca face pasul asta oribil, si nu iesi din ea?". Ghici ce raspuns mi-a dat: ca cica accepta, daca Biserica decide. Ce sa ii daci, omul are familie. "Hau-hau-hau, pentru cauza latram, sub steag ne aglutinam". Stii cu ce ajung sa semene, simbolic vorbind, crestinii apostaziati, care se vind lui Satan pentru o coaja de piine mucegaita, adica pentru nimic, cu atit mai dureros? Cu ciinii lui Pavlov. Conditionare totala si nimicire aproape totala a Chipului Dumnezeiesc din om.
...intrebarea mai interesanta e :De ce l-ai intrebat ce l-ai intrebat pe "crestinul practicant si impartasit"?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
  #110  
Vechi 07.04.2016, 00:10:44
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
...intrebarea mai interesanta e :De ce l-ai intrebat ce l-ai intrebat pe "crestinul practicant si impartasit"?
Simplu. E o intrebare care ma framinta demult: care e rolul jucat de supusenia minata doar de supravietuirea personala si cel mult familiala, ceva jalnic de subuman, in prabusirea evlaviei si, mult mai important, moralitatii in aceasta epoca? Pentru ca oamenii devin din ce mai mult dupa modelul imaginat de infernalii Weishaupt si Hegel. Anume se supun autoritatii statelor de o maniera din ce cin ce mai panicata si penibil de lasa. Si asta, pe baza a doua tipuri de frica: frica fizica, propriu-zisa, obtinuta prin instrumentarea asa-numitei amenintari teroriste, si frica economica, obtinuta prin instrumentarea asa-ziselor crize economice. A treia frica este cea a absentei indrumarii spirituale. Biserica este amenintata deopotriva de ierarhi modernisti/complianti cu puterea si de ierarhi schismatici care, in numele credintei, pot debusola credincisii. Ambele actiuni sint instilate de serviciile secrete si/sau de francmasonii dintre ierarhi, fie acei ierarhi jucind rolul "modernist" sau "traditionalist". E vechea joaca a viermilor lui Weishaupt: teza versus antiteza da sinteza. Daca nu e agent sau initiat, atunci Ps Longin este un inselata, exact ca legionaroidul Iustin Privu, omul care a smintit mase uriase de credinciosi cu cipofobie si antisemitism, Dumnezeu sa ii ierte pacatele si sminteala. Poate Longin de Banceni ar trebui sa se gindeasca ca daca intra in schisma, de splendida sa lucrare de milostenie, lucrare sfinta, pentru acei copilasi se va alege praful.
Pe de alta parte, daca prestigiul mistic al Bisericii cade, familia, crestina si nu numai, se va prabusi in umrmatoarea generatie.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare