Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.01.2011, 16:01:17
irina_savoiu irina_savoiu is offline
 
Data înregistrării: 21.11.2010
Mesaje: 1
Implicit Dr Loredana Angelescu

Parerea mea este ca cei care au comentat acest articol au atins punctele principale.
http://www.crestinortodox.ro/editoriale/medicul-dusman-omului-123125.html
In astfel de situatii este bine sa te adresezi unui doctor credincios, dar si unui preot care are cunostinte medicale. Exista astfel de persoane, va spun din experienta, merita sa le cautati.

Last edited by irina_savoiu; 24.01.2011 at 16:18:47.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.01.2011, 16:46:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Medicii se dau neaparat-necesari cand de fapt sunt ocazional-necesari. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.01.2011, 17:37:10
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina_savoiu Vezi mesajul
Parerea mea este ca cei care au comentat acest articol au atins punctele principale.
http://www.crestinortodox.ro/editoriale/medicul-dusman-omului-123125.html
In astfel de situatii este bine sa te adresezi unui doctor credincios, dar si unui preot care are cunostinte medicale. Exista astfel de persoane, va spun din experienta, merita sa le cautati.
Medicii nu sunt dusmani ai omului, dimpotriva au fost luminati de Divinitate sa ajute oamenii, dar sunt putini care o fac cu pasiune , mai multi o fac pt bani, ca pe orice meserie fara sa puna suflet.Ati vazut cazul unui medic excelent care a operat mii de oameni si la batranete a ramas fara nimic , locuind intr una din camerele din spitalul in care a vindecat atatia oameni.Trist!
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.01.2011, 17:42:54
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Eu nu prea am gasit niciun medic care sa fie ok. Toti se cred buni,se dau atotstiutori,expertii lu' peste etc. si nu m-au vindecat deloc! Dimpotriva! Sper sa apelez cat mai putin la serviciile lor,fug vazand cu ochii de ei si de spitale! Cel mai bun doctor este Hristos!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.01.2011, 17:55:00
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Din moment ce Hristos l-a readus pe om din moarte la viata, e clar ca are putere sa-l tamaduiasca de orice boala. Problema e ca omul in zilele noastre are putina credinta sau chiar deloc in puterea lui Hristos.

Bolile mentale e un subiect greu de rezolvat. Un medic nu poate si nu trebuie sa inlocuiasca preotul. Un om poate sa fie cuprins de lucrarea demonului si ceilalti sa-l creada nebun. Ce facem cu acest om? Ii dam doar medicamente?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.01.2011, 18:02:06
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sa ne rugam sa ne trimita Dumnezeu in cale oameni buni. Si sa ne dea sanatate, sa nu ajungem la doctor!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.01.2011, 18:05:41
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Medicii pot face erori grave și la problemele de ordin strict trupesc, mi s-a întâmplat să primesc de la mai mulți medici rețete diferite pentru aceeași problemă, iar fiecare să zică că rețeta cealaltă nu-i bună. Sau făceam tratament pt. o umflătură la gât și mi-au apărut niște bube. O doctoriță a zis că aveam vărsat de vânt și că să nu mai iau antibiotice, așa că am întrerupt tratamentul. Umflătura a reapărut, iar bubele erau o simplă alergie. Slavă Domnului că n-am avut probleme grave, de care să depindă viața mea! Dar nu toți medicii sunt răi, trebuie să mai întrebi pe cunoscuți și găsești pe cineva bun, am găsit un endocrinolog care nu mi-a prescris 10 feluri de antibiotice, doar ca să-și justifice munca, pentru că n-aveam nevoie, mai rău îmi făceau, mi-a zis doar să iau un leac naturist. Mai sunt și medici echilibrați.

La probleme de ordin sufletesc creștinul nu are nevoie nici de medic, nici de psiholog sau psihiatru, doar de duhovnic. Restul le-aș recomanda doar ateilor.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.01.2011, 18:12:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Titlul topicului îmi aduce aminte de cea mai bună piesă a lui Ibsen: "Un dușman al Poporului". E vorba de un medic acolo, bineînțeles. El este cel care ajunge un dușman al Poporului.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.01.2011, 18:33:01
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Medicii pot face erori grave și la problemele de ordin strict trupesc, mi s-a întâmplat să primesc de la mai mulți medici rețete diferite pentru aceeași problemă, iar fiecare să zică că rețeta cealaltă nu-i bună. Sau făceam tratament pt. o umflătură la gât și mi-au apărut niște bube. O doctoriță a zis că aveam vărsat de vânt și că să nu mai iau antibiotice, așa că am întrerupt tratamentul. Umflătura a reapărut, iar bubele erau o simplă alergie. Slavă Domnului că n-am avut probleme grave, de care să depindă viața mea! Dar nu toți medicii sunt răi, trebuie să mai întrebi pe cunoscuți și găsești pe cineva bun, am găsit un endocrinolog care nu mi-a prescris 10 feluri de antibiotice, doar ca să-și justifice munca, pentru că n-aveam nevoie, mai rău îmi făceau, mi-a zis doar să iau un leac naturist. Mai sunt și medici echilibrați.

La probleme de ordin sufletesc creștinul nu are nevoie nici de medic, nici de psiholog sau psihiatru, doar de duhovnic. Restul le-aș recomanda doar ateilor.
Imagineaza-ti ca o colega de a mea avea un inceput de pneumonie si doctorita a trimis-o sa isi faca ecografie, ca poate o fi gravida! Sau mie mi s-a spus ca am hepatita, cand aveam, de fapt, o tulburare gastro-intestinala...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.01.2011, 18:36:22
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Daca e sa amintesc cazuri cu erori medicale grave m-as satura de scris! Mie imi vine in minte melodia de la Codul Penal - M-ai fi lasat sa mor. Contine texte obscrene,versuri vulgare si necrestine,insa descrie foarte bine realitatea!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rautatea omului bun! OmuBun Pocainta 60 29.12.2010 16:28:43
Televizorul, dusman sau prieten? amatyyy Generalitati 35 31.12.2009 02:11:57
Medicul sufletelor frante Ioan_Ciobota Generalitati 0 21.09.2007 09:19:49
Libertatea omului Laurentiu Generalitati 0 05.07.2007 10:12:44