Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1831  
Vechi 06.06.2017, 23:35:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Daca-l iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti, ce inseamna salvarea ta fara salvarea aproapelui?

Daca nu-l iubesti, ce inseamna, de fapt, salvarea?
"Paradoxurile" tale nu difera foarte mult de pura ignoranta spirituala.

Incerci sa definesti un "supra-bine" dar ajungi sa cazi in cele de mai jos..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1832  
Vechi 07.06.2017, 00:07:15
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Aline pe pagina 181 ai un mesaj care nu prea ajuta pe nimeni. Si flying ti-a tinut partea la "rele". Oamenii chiar daca nu esti de acord cu ei, cred ca trebuie sa gasesti o cale mai acceptabila, ca omul sa inteleaga ce vrei sa zici,si singur sa se duca in directia dorita.Si conversatia sa fie amiabila.

Am intalnit de-a lungul timpului oameni crestini deosebiti. Atunci cand incercari mari imi puneau la incercare credinta ,oameni astia ramaneau ca "o icoana vie" in fata mea. O bunicuta de-a lui nevastamea care atunci cand am vazut-o, am iubit-o in cel mai scurt timp. Era o bucurie mare ptr ea ,sa ii treaca cineva pragul,imediat iti punea ceva pe masa de mancare,din saracia ei de multe ori.Pasaje mari recita din Biblie din cap.Era o bucurie sa o revad ,tot timpul.
Era un om de la Oastea Domnului ,a facut cativa ani de puscarie ptr credinta, de multe ori cand il intalneam in adunari,venea si dadea mana cu noi si ne imbratisa,statea cu noi de vorba .Un suflet cald ,iubitor. Si asta te indeamna la a face la fel ,fiindca simti ca faci parte din viata lui. Eu nicodata nu il uit pe omul asta.Este ultimul, din cei doi oameni care i-am cunoscut personal ,care au facut puscarie ptr credinta.Ni se duc oamenii astia, incet incet si ramanem noi cu click-urile.
Si atunci vor veni vremuri grele cu adevarat.

Am intalnit zilele asttea un om al Bisericii,care printre altele mi-a spus o povestioara cu parintele Sofronie de la Essex.Era in timpul Liturghiei si apare la ei un budist si se pune pe culoarul central al Bisericii si se aseaza in pozitia lor ,Lotus, parintele iese sa faca cadirea mare si il ocoleste frumos, cadeste in continuare.Dupa slujba il critica toti ca a venit paganul ala, sa strice randuiala etc.Dar el i-a luat apararea ca nu stia omul randuiala noastra,si apoi omul a devenit monah acolo, la manastiirea lor.A lasat budismul si s-a facut ortodox.Eu cred ca trebuie sa te apropii de om ,sa vorbesti cu el, sa stie ca il consideri ca un om, indiferent cine este.
Ce ma gandesc eu asa in capul meu: sa ne gandim totdeauna daca placem lui Dumnezeu, cu ceea ce spunem,sau mai rau chiar,sa nu il suparam.Asta ar fi de rau!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #1833  
Vechi 07.06.2017, 01:02:24
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Aline pe pagina 181 ai un mesaj care nu prea ajuta pe nimeni. Si flying ti-a tinut partea la "rele". Oamenii chiar daca nu esti de acord cu ei, cred ca trebuie sa gasesti o cale mai acceptabila, ca omul sa inteleaga ce vrei sa zici,si singur sa se duca in directia dorita.Si conversatia sa fie amiabila.

Am intalnit de-a lungul timpului oameni crestini deosebiti. Atunci cand incercari mari imi puneau la incercare credinta ,oameni astia ramaneau ca "o icoana vie" in fata mea. O bunicuta de-a lui nevastamea care atunci cand am vazut-o, am iubit-o in cel mai scurt timp. Era o bucurie mare ptr ea ,sa ii treaca cineva pragul,imediat iti punea ceva pe masa de mancare,din saracia ei de multe ori.Pasaje mari recita din Biblie din cap.Era o bucurie sa o revad ,tot timpul.
Era un om de la Oastea Domnului ,a facut cativa ani de puscarie ptr credinta, de multe ori cand il intalneam in adunari,venea si dadea mana cu noi si ne imbratisa,statea cu noi de vorba .Un suflet cald ,iubitor. Si asta te indeamna la a face la fel ,fiindca simti ca faci parte din viata lui. Eu nicodata nu il uit pe omul asta.Este ultimul, din cei doi oameni care i-am cunoscut personal ,care au facut puscarie ptr credinta.Ni se duc oamenii astia, incet incet si ramanem noi cu click-urile.
Si atunci vor veni vremuri grele cu adevarat.

Am intalnit zilele asttea un om al Bisericii,care printre altele mi-a spus o povestioara cu parintele Sofronie de la Essex.Era in timpul Liturghiei si apare la ei un budist si se pune pe culoarul central al Bisericii si se aseaza in pozitia lor ,Lotus, parintele iese sa faca cadirea mare si il ocoleste frumos, cadeste in continuare.Dupa slujba il critica toti ca a venit paganul ala, sa strice randuiala etc.Dar el i-a luat apararea ca nu stia omul randuiala noastra,si apoi omul a devenit monah acolo, la manastiirea lor.A lasat budismul si s-a facut ortodox.Eu cred ca trebuie sa te apropii de om ,sa vorbesti cu el, sa stie ca il consideri ca un om, indiferent cine este.
Ce ma gandesc eu asa in capul meu: sa ne gandim totdeauna daca placem lui Dumnezeu, cu ceea ce spunem,sau mai rau chiar,sa nu il suparam.Asta ar fi de rau!
Oamenii duhovnicesti nu au timp de forum,de internet,deci e cam deplasat sa ceri de la noi,care avem timp de forum, sa fim ca parintele Sofronie.
Ori duhovnicie ,ori internet -nu exista compatibilitate intre ele ,de fapt sunt invers proportionale...
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #1834  
Vechi 07.06.2017, 09:43:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Dar el i-a luat apararea ca nu stia omul randuiala noastra,si apoi omul a devenit monah acolo, la manastiirea lor.A lasat budismul si s-a facut ortodox.
In primul rand, sunt sigur ca n-a fost atat de simplu pe cat suna povestea.
Si cum crezi ca ar fi sunat povestea daca in loc sa se aseze in mijlocul bisericii, se ducea in fata si incepea sa-l contrazica pe parinte, zicand ca nu face bine ce face, ca nu vorbeste cum trebuie, ca mai buna ar fi o "liturghie" budhista si mantuirea cu Raiul e o poveste pentru naivi, stie el o "mantuire" superioara?

Este o diferenta cand cineva se pune in drum, din ignoranta, si altceva cand vine sa-ti spuna ca el stie mai bine cum stau lucrurile cu mantuirea decat 2000 de ani de crestinism..

In al doilea rand, exista si o varianta in care cineva s-a convertit in urma unei intalniri pe Internet, un forum, ceva?

Sigur, postarile si atitudinea asta denonta frustrari, neimpliniri, o suferinta interioara - dar problelemele astea nu se rezolva pe Internet, cel mult omul poate fi lamurit, daca ar cauta lamuriri, si a tot fost lamurit daca se vroia lamurit, dar se pare ca vrea altceva.

Iar intr-o biserica nu vrea sa calce, nici macar cat sa stea acolo cuminte intr-un colt, lotus sau nu, de spovedit se spovedeste la duhuri imaginare, etc...

Uite, o pilda chiar pe limba lui, din "spiritualitatea" budhista:

Nan-in, un maestru japonez care a trait in timpul erei Meiji (1868-1912), a primit vizita unui profesor universitar. Acesta era dornic sa cunoasca mult mai multe despre traditia Zen.
Nan-in a servit un ceai. Acesta l-a servit si pe vizitatorul sau. I-a turnat ceai in cana pana la refuz, iar apoi a continuat sa-i toarne.
Profesorul a privit uimit intreaga scena, pana in momentul in care nu s-a mai putut stapani: "Este plina! Nu mai ai de ce sa mai torni ceai."
"La fel ca si in cazul acestei cesti", a spus Nan-in, "esti plin de propriile tale opinii si speculatii. Cum pot sa-ti arat eu Zen daca nu reusesti sa-ti golesti ceasca?"

Ei bine, calugarul par. Sofronie era in biserica, cu o atitudine provocatoare dar si smerita in acelasi timp, pentru ca a intuit ca in ciuda filosofiei pe care o practica, ceasca lui a ramas in continuare (in mare parte) goala de ceea ce este spiritual autentic.

Daca ar fi fost plina (de sine, ca altceva nu avea ce), nu mai era acolo.

Asa si cu olteanul nostru, nu o sa-i oblojeasca nimeni ranile pe Internet, oricat de mult ajutor ar cere prin atitudinea lui, cel putin atat timp cat este dublata de infatuarea unei pseudo-spiritualitati, dar daca isi mai iubeste cat de cat sufletul, o sa caute acolo unde poate primi ajutor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 07.06.2017 at 12:49:37.
Reply With Quote
  #1835  
Vechi 07.06.2017, 23:47:33
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Oamenii duhovnicesti nu au timp de forum,de internet,deci e cam deplasat sa ceri de la noi,care avem timp de forum, sa fim ca parintele Sofronie.
Ori duhovnicie ,ori internet -nu exista compatibilitate intre ele ,de fapt sunt invers proportionale...
Acuma nu cer eu sa fim ca parintele Sofronie, dar nici nu as vrea doar sa facem "dactilografiere" aici.Daca nu putem ajuta, ce rost are sa raspundem cuiva?...Pai mai bine trecem pe Softpedia,mai un program,mai gradinarit, mai vedem cum face unul o casa etc.
Ca sunt invers proportionle celle doua nu contest. Dar cred ca ar fi foarte util sa vorbim cu oamenii la un anumit nivel, sa nu jignim, chiar daca nu suntem de acord cu ei.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #1836  
Vechi 07.06.2017, 23:57:46
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In primul rand, sunt sigur ca n-a fost atat de simplu pe cat suna povestea.
Si cum crezi ca ar fi sunat povestea daca in loc sa se aseze in mijlocul bisericii, se ducea in fata si incepea sa-l contrazica pe parinte, zicand ca nu face bine ce face, ca nu vorbeste cum trebuie, ca mai buna ar fi o "liturghie" budhista si mantuirea cu Raiul e o poveste pentru naivi, stie el o "mantuire" superioara?

Este o diferenta cand cineva se pune in drum, din ignoranta, si altceva cand vine sa-ti spuna ca el stie mai bine cum stau lucrurile cu mantuirea decat 2000 de ani de crestinism...

In al doilea rand, exista si o varianta in care cineva s-a convertit in urma unei intalniri pe Internet, un forum, ceva?

Sigur, postarile si atitudinea asta denonta frustrari, neimpliniri, o suferinta interioara - dar problelemele astea nu se rezolva pe Internet, cel mult omul poate fi lamurit, daca ar cauta lamuriri, si a tot fost lamurit daca se vroia lamurit, dar se pare ca vrea altceva.

Iar intr-o biserica nu vrea sa calce, nici macar cat sa stea acolo cuminte intr-un colt, lotus sau nu, de spovedit se spovedeste la duhuri imaginare, etc...

Uite, o pilda chiar pe limba lui, din "spiritualitatea" budhista:

Nan-in, un maestru japonez care a trait in timpul erei Meiji (1868-1912), a primit vizita unui profesor universitar. Acesta era dornic sa cunoasca mult mai multe despre traditia Zen.
Nan-in a servit un ceai. Acesta l-a servit si pe vizitatorul sau. I-a turnat ceai in cana pana la refuz, iar apoi a continuat sa-i toarne.
Profesorul a privit uimit intreaga scena, pana in momentul in care nu s-a mai putut stapani: "Este plina! Nu mai ai de ce sa mai torni ceai."
"La fel ca si in cazul acestei cesti", a spus Nan-in, "esti plin de propriile tale opinii si speculatii. Cum pot sa-ti arat eu Zen daca nu reusesti sa-ti golesti ceasca?"

Ei bine, calugarul par. Sofronie era in biserica, cu o atitudine provocatoare dar si smerita in acelasi timp, pentru ca a intuit ca in ciuda filosofiei pe care o practica, ceasca lui a ramas in continuare (in mare parte) goala de ceea ce este spiritual autentic.

Daca ar fi fost plina (de sine, ca altceva nu avea ce), nu mai era acolo.
Da e buna pilda pe care ai pus-o.Intradevar ,am vazut ca, cei care vin cu un duh de cearta ,si nu aveau un duh smerit atunci cand s-au apropiat de Dumnezeu,au ramas tot pe loc si doar au criticat,si nu s-au ales cu nimic. Da ,cand omul e plin de sine, greu e loc ptr adevarata invatatura.Eu ce nu am fost de acord ,a fost faptul sa nu jignim,ca trebuie sa gasim o modalitate sa vorbim respectuos cu oamenii,chiar daca nu suntem de acord cu ei. Omul cand nu ii vorbesti frumos se incranceneaza si mai tare,si in loc sa fie cat de cat o cale de comunicare reala si ultima sansa se pierde.

Vezi aici vin tot felul, vrea sa vorbeasca de casatorie, si nu dupa mult timp vrea sa afle de povesti cu Harap Alb.Ce sa mai iei de bun? Te intrebi oare are 23 ani cum spunea? Sau altul ne ispiteste ,ca relatiile trupesti sunt doar ptr procreere.Si dupa alt mesaj ne spune ca are tendinte homosexuale. DE aia e bine ca noi care suntem mai demult pe calea credintei sa pastram un echilibru , sa lamurim lucrurile, dar sa nu jignim .

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asa si cu olteanul nostru, nu o sa-i oblojeasca nimeni ranile pe Internet, oricat de mult ajutor ar cere prin atitudinea lui, cel putin atat timp cat este dublata de infatuarea unei pseudo-spiritualitati, dar daca isi mai iubeste cat de cat sufletul, o sa caute acolo unde poate primi ajutor.
Da asta ar fi sansa lui,sa caute ajutor in lumea reala,stiind doar ,...asa cum spunea Socrate:"Stiu, ca nu stiu nimic."
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #1837  
Vechi 08.06.2017, 09:05:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Acuma nu cer eu sa fim ca parintele Sofronie, dar nici nu as vrea doar sa facem "dactilografiere" aici.Daca nu putem ajuta, ce rost are sa raspundem cuiva?...Pai mai bine trecem pe Softpedia,mai un program,mai gradinarit, mai vedem cum face unul o casa etc.
Ca sunt invers proportionle celle doua nu contest. Dar cred ca ar fi foarte util sa vorbim cu oamenii la un anumit nivel, sa nu jignim, chiar daca nu suntem de acord cu ei.

Daca un copil trebuie sa mearga la scoala, ce faci? ii canti un cantec de leagan, nu-l bagi in seama..?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1838  
Vechi 08.06.2017, 11:58:49
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca un copil trebuie sa mearga la scoala, ce faci? ii canti un cantec de leagan, nu-l bagi in seama..?
si il punem sa stea in pozitie de lotus si sa mediteze
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #1839  
Vechi 08.06.2017, 21:49:25
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Pacea nu poate fi atinsa pana cand nu realizam aspectul comun al tuturor identitatilor.
__________________

Reply With Quote
  #1840  
Vechi 08.06.2017, 23:07:42
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca un copil trebuie sa mearga la scoala, ce faci? ii canti un cantec de leagan, nu-l bagi in seama..?
Iti raspund daca imi raspunzi si tu mie la o alta intrebare.Cand un om e in dificultate pe Internet, hartuit, si vezi mai multi ca il sustin ii iei apararea sau nu? E nevoie, sau nu ii bagi in seama.Ma rog intrebarea e si ptr restul?
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=17734&page=17
Mesajul 164, in care o sustineam pe Lizzie Velasquez.Aici nimeni nu s-a alaturat, dar ma asteptam sa vad ceva nume cu iz romanesc,acolo pe Youtube, dupa data de 24 ianuarie dar nu am vazut.Poate mi-a scapat ,ati fost sau nu careva sa o sustineti?
Cred ca e greu pana apar vreo trei,in viata reala ma refer, ca apoi isi fac curaj si restul.Deci aia primi trei cred ca sunt de baza ca sa apara si altii.
Haide-ti ca va dau instant cerere de prietenie, daca ati facut-o.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Citate preferate, cugetari, vorbe de duh silverstar Generalitati 1175 03.08.2016 14:54:36
Cugetari ORTODOXE ! cristiboss56 Pocainta 80 02.07.2015 21:05:47
Cugetari si Citate Ortodoxe adorcrysti Generalitati 90 12.11.2014 21:55:18
Cugetari despre Hristos florin.oltean75 Generalitati 55 07.04.2012 10:13:01
Cugetari de Craciun florin.oltean75 Generalitati 5 25.12.2011 20:14:10