Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.07.2014, 06:51:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

1.Mă îndoiesc că BOR va juca speculativ la Bursă.
2.Cele ce zici tu se întâmplau ÎN templu. D'aia reacția mânioasă a Mântuitorului.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.07.2014, 09:45:51
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
1.Mă îndoiesc că BOR va juca speculativ la Bursă.
2.Cele ce zici tu se întâmplau ÎN templu. D'aia reacția mânioasă a Mântuitorului.
Bursa prin definitie este un instrument economic speculativ, creat pt ca
"baietii destepti" sa traga tunuri financiare, pe "aia mai fraieri" in cautare
de profit, realizat din speculatii si nu din munca .
Singurele care castiga tot timpul( adica "casele de pariuri") sunt firmele
de brokeraj, care percep un comision pt fiecare tranzactie, indiferent daca tranzactia este una reusita sau nu.Adica putin le pasa daca tu castigi mai mult sau pierzi , pt ca ei oricum percep comision la tranzactie, indiferent ce tranzactioneaza.
Din pacate, Bursa asigura mediul ideal ,pentru scheme piramidale si alte
chestii de genul asta.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.07.2014, 14:57:38
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Crearea unor site-uri nu este ceva rau, insa crearea unor forumuri la nivel de parohie poate fi ,,valorificata" la o adica. Apar marturii negru pe alb privind nivelul discutiilor, problemele enoriasilor, iar in conditiile ecumenismului nivelator si al tendintei spre control total, acestea conteaza undeva... Daca se cer site-uri, sa se faca, dar cu minimum de informatii, si fara exces de date personale.

Sfaturile date sunt individuale, la biserica, la spovedanie, la catehizari etc. Omul trebuie deprins sa mearga la biserica, sa se smereasca in fata preotului, sa mai aprinda o lumanare, nu sa apese doar pe clapele calculatorului. Nu calculatorul ne mantuieste, totusi.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.07.2014, 18:19:54
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Sfaturile date sunt individuale, la biserica, la spovedanie, la catehizari etc. Omul trebuie deprins sa mearga la biserica, sa se smereasca in fata preotului, sa mai aprinda o lumanare, nu sa apese doar pe clapele calculatorului. Nu calculatorul ne mantuieste, totusi.
Asa este ... dar la fel de adevarat este ca internetul si calculatorul au devenit ceva nelipsit, in viitorul apropiat se va renunta la calculator si se va trece treptat pe smartphone ...

Daca cineva poate pune intrebari pe forum, pe teme ortodoxe, de ce sa nu obtina niste raspunsuri avizate, de la preoti care sa posteze cu toata autoritatea pe care o au ... cu nume si prenume si nu sub masca anonimatului.

Preotul trebuie si el deprins sa comunice cu enoriasii ... sub orice forma si nu doar la biserica. Daca un forum este bine administrat, nimeni nu-si va permite sa jigneasca sau sa ia in ras parerile unui preot ortodox, sunt sigur de asta.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.07.2014, 18:49:01
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Asa este ... dar la fel de adevarat este ca internetul si calculatorul au devenit ceva nelipsit, in viitorul apropiat se va renunta la calculator si se va trece treptat pe smartphone ...

Daca cineva poate pune intrebari pe forum, pe teme ortodoxe, de ce sa nu obtina niste raspunsuri avizate, de la preoti care sa posteze cu toata autoritatea pe care o au ... cu nume si prenume si nu sub masca anonimatului.

Preotul trebuie si el deprins sa comunice cu enoriasii ... sub orice forma si nu doar la biserica. Daca un forum este bine administrat, nimeni nu-si va permite sa jigneasca sau sa ia in ras parerile unui preot ortodox, sunt sigur de asta.
Si eu sunt de acord cu tine, Insa problema apare atunci cand i se cere preotului sa dea un anumit tip de raspuns unor probleme... Vine X si pune exact intrebarea respectiva:
,,Misionarul": -Cipurile implantate sunt bune din punct de vedere religios?
Preotul:-Sunt extraordinare!
Enoriasii: - A, sunt bune. Perfect. Cine zicea ca nu sunt?

,,Misionarul": Ce parere aveti, parinte, despre ecumenism?"
Preotul: - E minunat! ( Stie ca, daca raspunde altfel, isi pierde parohia.)
Enoriasii: Ai vazut? Ce atata ortodoxie? Posturi aspre, canoane, exorcisme... Aici e raiul , aici e iadul. Ne putem numi ortodocsi, problema e sa nu fim...

Si uite-asa, se ajunge la o ortodoxie nemantuitoare...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.07.2014, 20:31:55
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
.............
,Misionarul": Ce parere aveti, parinte, despre ecumenism?"
Preotul: - E minunat! ( Stie ca, daca raspunde altfel, isi pierde parohia.)
Enoriasii: Ai vazut? Ce atata ortodoxie? Posturi aspre, canoane, exorcisme... Aici e raiul , aici e iadul. Ne putem numi ortodocsi, problema e sa nu fim...............
OFF TOPIC: Exista astfel de cazuri , ca cel de mai sus ? Pentru ca eu nu prea am auzit de asa ceva.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.07.2014, 21:20:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
OFF TOPIC: Exista astfel de cazuri , ca cel de mai sus ? Pentru ca eu nu prea am auzit de asa ceva.
Am exagerat eu, dar nu prea mult. Caci am auzit ca un preot spunea ca isi pune cipul pe frunte, iar altii tac in aceasta problema. In ce priveste ecumenismul, nu e nevoie decat sa fim atenti la continutul Sfintei Liturghii. Chestia cu ,,unitatea credintei" e inserata inaintea dobandirii Duhului Sfant chiar si in unele carti de rugaciuni. Pentru unii o fi mai importanta... Ecumenismul e implementat in degrade. Putin cate putin, pentru ca omul sa se obisnuiasca cu ajustarile de tot felul si sa nu mai reactioneze. In final, ajungem sa ne inchinam lui Antihrist. Fereasca Dumnezeu!

Last edited by antoniap; 07.07.2014 at 23:15:39.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.07.2014, 04:34:02
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Dialogul dintre preoți și credincioși/necredincioși este foarte necesar, dar cred că bine este ca el să aibă loc în spațiul fizic al bisericii, într-un timp consacrat în acest scop.

Dacă acolo lipsește, este bine să fie și pe internet, însă mă tem că asta ar da apă la moară izolării tot mai mari dintre credincioși și Biserică.

De aceea, cred că o inițiativă mai bună ar fi ca în fiecare parohie să existe întâlniri cu credincioșii în afara slujbelor, în care să se poată discuta liber. Cunosc o astfel de parohie. Poate mai sunt și altele. Patriarhul a cerut, din câte știu, ca preoții să rezerve un timp săptămânal pentru catehizare.

Întâlnirea credincioșilor este necesară nu numai pentru aceasta, ci și ca să se cunoască între ei, să nu mai fim străini unii de ceilalți, să devenim o comunitate veritabilă.

Odată realizate aceste întâlniri, cred că prezența preoților pe internet ar fi benefică chiar pe forumuri ca acesta, nu neapărat pe saituri parohiale, care ar putea deveni o sumedenie de insule izolate.
Pe de o parte, Biserica e bolniță și școală. Or, la doctor și la învățător se cade să meargă cel aflat în nevoi, precum Mahomed la munte. (Câtă vreme omul nu e cu totul invalid, ori pe patul de moarte, desigur - dar chiar și atunci el poate fi adus de semeni, cum aflăm în câteva locuri din Evanghelie.) Până și bebelușul își caută singur țâța, face niscaiva efort pentru a trăi...
Pe de altă parte, ținînd cont de faptul că tot mai mulți oameni își petrec tot mai mult timp pe internet pentru satisfacerea diverselor nevoi, Biserica ne pune la dispoziție și această cale de acces către Hristos, fie ea și indirectă.
Cu toate acestea, cred că rămân decisive cel puțin două lucruri care nu pot fi înlocuite de siteuri ori de alte mijloace ale tehnologiei informatice: comunitatea efectivă a persoanelor credincioase și energia vie a Cuvântului transmisă de preot și receptată în chip deplin doar la fața locului. Ca să nu mai pomenesc de Sfintele Taine care, evident, nu se pot primi de către credincios decât în relația interpersonală concretă, față către față, cu preotul și cu ceilalți credincioși.

Să fiu iertat pentru opinie, dar cred că viața unei familii nu poate fi "consumată" și împlinită exclusiv pe internet, deși acesta poate fi un mijloc/instrument cu destule valențe pozitive, așa cum s-a și precizat deja în comunicatele Patriarhiei precum și pe topic. Așa și în Ecclesia, comunicarea prin media în general nu poate suplini miezul vieții de credință care presupune întâlnirea concretă, în carne și oase, a credincioșilor care formează comunitatea euharistică.

"Unde sunt doi sau trei..."

Last edited by Ioan_Cezar; 08.07.2014 at 04:44:16.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.07.2014, 12:06:10
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Să fiu iertat pentru opinie, dar cred că viața unei familii nu poate fi "consumată" și împlinită exclusiv pe internet, deși acesta poate fi un mijloc/instrument cu destule valențe pozitive, așa cum s-a și precizat deja în comunicatele Patriarhiei precum și pe topic.
Aveti dreptate, "exclusiv pe internet" este gresit ... dar "inclusiv" este de preferat.

Internetul trebuie folosit ca instrument si mijloc de comunicare. Sunt foarte multe teme care nu au legatura cu preocuparile personale ale unui crestin si tin mai mult de Sfanta Traditie care nu este tocmai bine perceputa sau explicata. Temele legate de interpretarea Facerii sau de modul in care desfranarea se re-defineste tinand cont ca in vremurile noastre copii nu se mai logodesc la 14-16 ani si au aparut mijloacele de contraceptie, etc ... sunt teme de larg interes care pot fi abordate in acest cadru mai larg al internetului.

Daca Dumnezeu a lasat ca internetul sa apara ... probabil a considerat ca este folositor si ca trebuie sa-l folosim ...
Pilda talantilor cred ca se aplica foarte bine si in acest caz.

Last edited by AlbertX; 08.07.2014 at 12:38:57.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.07.2014, 12:50:59
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Desigur. Comunicarea dintre noi este astăzi mijlocită masiv de mijloace tot mai sofisticate construite de om. Apoi, majoritatea activităților umane (munca, învățarea, creația, jocul) se desfășoară asistat de computer. O fi bine, o fi rău... Părerile se împart deocamdată și se amestecă....

Totuși, dacă vorbim de Ecclesia, eu nu pot să nu văd în centrul lucrării vindecătoare și sfințitoare a omului HARUL. Când vin în Biserică, creștinii caută har și asistență/îndrumare în folosirea harului. Pâinea noastră cea spre Ființă este Harul. Iar locul unde se găsește acesta din belșug este comunitatea eclesială.

Un site al unei biserici nu poate, cred eu, oferi harul vindecător și sfințitor. Totuși, prin apariția pe internet o biserică iese în întâmpinarea căutătorilor de Dumnezeu, își oferă serviciile, se prezintă, atrage. Biserica atrage, nu dă năvală și nu impune. Se prezintă și arată cine este și ce vrea, iar cel flămînd și cel însetat poate merge acolo unde este comunitatea respectivă cu nădejdea că va primi cele necesare sufletului (adică, în esență, har).

Un site bisericesc îmi pare un semn și o potecă spre locul certei și deplinei împărtășiri de harul lui Dumnezeu.

E drept că harul se coboară și se menține și ca urmare a rugăciunii, postului, milosteniei și a celorlalte fapte bineplăcute Domnului. Însă Botezul are loc în biserică, Spovedania la fel, Nunta și Maslul și Sfânta Liturghie evident se petrec în biserică. Acestea nu pot fi găsite pe internet. Ele se câștigă exclusiv prin participarea directă, personală, concretă.

În concluzie, rolul siteului îmi pare necesar în lumea de astăzi dar statutul lui cred că rămâne în mod fatal unul secundar. Sau, dacă vreți, secundar deși necesar pentru majoritatea oamenilor din zilele noastre. E doar un pas de început și de cultivare a unor aspecte din cadrul vieții de credință, fără însă a o înlocui în miezul ei. Un instrument care trebuie manevrat cu atenție, cu inteligență, cu discernământ.

Last edited by Ioan_Cezar; 08.07.2014 at 12:57:00.
Reply With Quote
Răspunde