Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.10.2015, 22:41:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ce s-a intamplat se intampla oricum mai devreme sau mai tarziu.

Daca educatia e impusa cu forta, este egala cu zero.
Pana la urma nu stiu ce mostenire educationala are ea ca sa fie atat de "deziderabila" pentru tine.

Acum nu ai resursele financiare necesare, nici parintii tai nu o plac pentru ca sa te "sponsorizeze" in directia asta. si nici relatia cu ea pana la urma nu e de asa natura,

Probabil va fi pana la urma ceva care tine de trecut.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.10.2015, 11:51:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce s-a intamplat se intampla oricum mai devreme sau mai tarziu.

Daca educatia e impusa cu forta, este egala cu zero.
Pana la urma nu stiu ce mostenire educationala are ea ca sa fie atat de "deziderabila" pentru tine.

Acum nu ai resursele financiare necesare, nici parintii tai nu o plac pentru ca sa te "sponsorizeze" in directia asta. si nici relatia cu ea pana la urma nu e de asa natura,

Probabil va fi pana la urma ceva care tine de trecut.
Cred că între părinți ei si fată au apărut probleme de comunicare în general. Unii tineri își mănâncă roșcovele, apoi se intorc tot la părinti... Ea are nevoie nu doar de susținere materială, ci și de binecuvântarea lor. Mai ales în zilele noastre e bine ca familia să fie cât mai unită. Cum va suporta șocul dacă și Silviu o părăsește? Ce face dacă ajunge pe mâna unor proxeneti, de exemplu?

O intoarcere grabnică spre viețuirea creștină i-ar putea ajuta pe amândoi. În acest fel, ar câștiga încrederea părinților amândurora. E important, ca ei doi să se iubească cu adevărat și să-și dorească să întemeieze o familie creștină, nu doar să se distreze. Femeia nu e o geantă pe care o arunci după utilizare.

Este de înteles că părinții ei nu sunt de acord cu relații sexuale inainte de căsătorie. Dacă sunt învățati să țină post și dacă ține toată familia, atunci merge. Dar, dacă se manâncă bine și se dau doar sfaturi pentru înfrânare, atunci nu merge. Lăcomia pântecelui se face pricină de desfrânare.

Un sfânt ne învață să fim sfinți, dacă vrem să avem copii sfinți. O lecție vor învăța și părinții ei cu această ocazie. Mândria și trufia apare și la case mai mari, până și pe asceți îi vizitează câteodată. Mândria Îl supără foarte mult pe Dumnezeu, iar celor mândri, chiar dacă se declară creștini, Dumnezeu le stă împotrivă. Nu suntem egalii lui Dumnezeu, nici mai mari ca El. Cel mai mare (în fața lui Dumnezeu) este cel care își cere primul iertare.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.10.2015, 16:09:44
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mtn_silviu Vezi mesajul

Florin,mersii de raspuns. Si ce sa zic, iti dau dreptate in tot, cam asa am gandit si eu. Si eu tintesc cunoasterea.

Poate daca ai avea o cunostinta infinita,ai putea deveni un fel de Dumnezeu,dar nu stiu daca cineva sau ceva a ajuns pana in punctul ala.

Macar tintesc spre cunoastere,sper sa fie calea cea buna.
Nu stim, dar provocarea a fost lansata:

Fiti Fii ai Lui Dumnezeu!

Un Fiu al Lui Dumnezeu nu umbla in necunostinta. Are dragoste pentru tot si toate. Resimte orice suferinta ca si cand ar fi a Lui si are putere de Sus.
__________________

Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.10.2015, 17:17:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cred că între părinți ei si fată au apărut probleme de comunicare în general.
Daca atat ai inteles din toata poveste, 'probleme de comunicare' pai inseamna ca nici tu n-ai mai mult de 18 ani.

Citat:
Unii tineri își mănâncă roșcovele, apoi se intorc tot la părinti...
Dac nu cumva la parinti li se serveau roscove.

Citat:
Ea are nevoie nu doar de susținere materială, ci și de binecuvântarea lor.
Pai da, se pare ca au tot "binecuvantat-o" cat a stat la ei.
De atata binecuvantare si-a luat lumea in cap.

Citat:
Mai ales în zilele noastre e bine ca familia să fie cât mai unită.
E bine, dar daca nu e fiecare se descurca cum poate.

Citat:
Cum va suporta șocul dacă și Silviu o părăsește?
Relatia lor atarna de un fir de pai.
Nu cred ca e moarta dupa el.

Citat:
Ce face dacă ajunge pe mâna unor proxeneti, de exemplu?
Iti plac stirile de la ora 5?

Citat:
O intoarcere grabnică spre viețuirea creștină i-ar putea ajuta pe amândoi. În acest fel, ar câștiga încrederea părinților amândurora.
Parintilor ei poate da.
Parintilor lui, poate dimpotriva..

Citat:
Femeia nu e o geantă pe care o arunci după utilizare.
Sigur ca nu, poti sa o utilizezi toata viata
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.10.2015, 21:31:17
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mă așteptam să scrii oarece și despre mândrie... Suntem frumoși, deștepți și modești și acesta e meritul nostru, nu-i așa?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
adolescenti, ajutor, certuri, famlie, rezolvare

Thread Tools
Moduri de afișare