Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.03.2016, 19:24:32
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Unhappy O situatie disperata...

De vreo cateva saptamani, sunt martor la o situatie destul de grava, iar eu nu stiu ce as mai putea face, de aceea va rog, daca puteti, sa ma ajutati cu niste sfaturi sau sugestii. Am o cunostinta care se afla intr-o depresie profunda. Ea este in varsta si bolnava de cancer mamar. In urma cu 4 luni, sotul ei a murit - iar acest lucru a fost inceputul depresiei sale. Nu are copii, iar rudele sale apropiate nu au grija de ea si nici nu prea o viziteaza. De curand, a aflat de la medicul ei oncolog ca mai are 7 luni de trait. Nu vrea ca rudele ei sa afle aceasta veste proasta. De fiecare data cand ma duc sa o vizitez, ea plange in continuu, imi spune ca nu vede vreun motiv pentru care sa mai traiasca si ca are multe ganduri de sinucidere; imi zice ca nu ii este frica de moarte. Am incercat s-o ajut, atat cat am putut: am purtat nenumarate discutii de natura filosofico-religioasa, am incercat sa o conving ca sinuciderea nu este o optiune buna, am indemnat-o sa se roage mai mult - dar parca toate vorbele trec pe langa ea. Totodata, ea a discutat si cu duhovnicul ei...dar din nefericire, nu prea se vad efectele pozitive.

Eu nu stiu ce as putea sa mai fac. Odata cu trecerea timpului, observ cum depresia ei devine tot mai intensa, iar trupul ei se degradeaza accelerat. Nu o sa pot sa o vizitez saptamanal, facultatea ma impiedica sa fac acest lucru; si imi este teama ca nu cumva ea sa faca vreo prostie. Singurele cuvinte de incurajare pe care i le mai pot spune sunt: "rabdare" si "curaj"; dar de fiecare data imi raspunde: "ce rost mai are sa continui ?".
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.03.2016, 22:31:13
Allexa Allexa is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.10.2015
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Of, poate să te rogi mai mult pentru dânsa în perioada asta... Și noi... Cum o cheamă?
Și să cauți vreo prietenă, alte cunoștințe care o mai pot vizita. Cum se descurcă, cine îi face cumpărăturile, cine îi plătește facturile, cine o ajută prin casă?
__________________
...Și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.03.2016, 22:53:39
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Bluester: în ce oraș locuiește?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.03.2016, 23:29:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

filosofico-religioase...
si chiar are duhovnic?
pentru?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.03.2016, 00:50:41
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
... Singurele cuvinte de incurajare pe care i le mai pot spune sunt: "rabdare" si "curaj"; dar de fiecare data imi raspunde: "ce rost mai are sa continui ?".
Poate dacă ai reus™i să-i insufli put›in interes să se dedice spre o cauză filantropică, adică să ajute pe cineva aflat în nevoie, de pildă să gătească o masă caldă/zi pentru doi copii ai străzii, sau pentru două studente pe care le cunoas™te. În acest caz cel mai dificil este să-i stârnesti interesul până se implică emot›ional; e necesar să simtă si să înteleagă că cineva are nevoie de ea.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 14.03.2016 at 05:22:01.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.03.2016, 08:42:41
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Allexa: Inca are putere de a isi face singura cumparaturile si de a plati utilitatile.O cheama Ioana.

Mihailc: Ea locuieste in Constanta

AlinB: Da, chiar are un duhovnic...din aceleasi motive pentru care avem si noi toti duhovnic.

Va multumesc tuturor pentru implicare.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.03.2016, 09:30:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Vreau sa zic, ce rost are duhovnicul cand nu ai credinta ortodoxa?
Tu o ai, macar cat sa-i aduci aminte, sau sa o inveti, pentru ce traieste si pentru ce moare un crestin ortodox?

De trait pentru ce traia? O pensie derizorie si showuri proaste la tv?

sa te sinucizi pentru ca..urmeaza sa mori?
care e sensul?
sa fii sigur ca nu te mantuiesti?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 14.03.2016 at 09:33:45.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.03.2016, 09:37:59
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Allexa: Inca are putere de a isi face singura cumparaturile si de a plati utilitatile.O cheama Ioana.

Mihailc: Ea locuieste in Constanta

AlinB: Da, chiar are un duhovnic...din aceleasi motive pentru care avem si noi toti duhovnic.

Va multumesc tuturor pentru implicare.
Frica excesiva cauzeaza depresia.Pt a ameliora depresia este nevoie de scadea
aceasta frica excesiva.Pentru aceasta trebuie sa mearga la un psihiatru sa-i dea un tratament.De obicei exista posibilitatea ca un antidepresiv sa accentueze gandurile de suicid, de aceea se recomanda un psihiatru ca sa-i evalueze tipul de depresie.
Exista si varianta unui tratament homeopat:

Vagostabil ( asociere de extracte din plante paducel si roinita cu efect sedativ, saruri de magneziu si de calciu (care diminueaza hiperexcitabilitatea neuromusculara) +

Bien Dormir ( contine extracte naturale de passiflora, musetel si valeriana, avand efect sedativ in stari de agitatie nervoasa)+

Persedon Zi(are valeriana, acid acid valerenic, rhodiola rosea) sau orice alte combinatii pe baza de valeriana + rhodiola rosea + roinita pt stabilizarea sistemului nervors fara efecte secundare.

Exista si variante forte: Persodon Noapte si BienDormir Forte cu Melatonina.

Aceste plante au doar rolul de a atenua frica excesiva, pentru a o putea controla, insa ele nu trateaza depresia(de fapt nici tratamentul psihiatrului
nu trateaza depresia ci doar o tine sub control).

Pentru tratarea depresiei ( in functie de tipul de depresie) trebuie sa se ocupe un psihilog sau un duhovnic-psiholog.

Ca sa scape din starile astea fie merge pe un tratament homeopat (ca cel de mai sus) si apoi multa rugaciune si post.Insa pt a fi in stare de rugaciune
trebuie ca aceea frica excesiva sa fie "taiata".Iar medicamentele psihiatrului
sau tratamentul homeopat fac chiar asta , calmeaza sistemului nervos si ca
efect dispar momentan acele ganduri negre.
Tratamentul homeopat isi face simtit efectul in 2-3 zile si ii tin sub control
astfel de ganduri atat timp cate se face acel tratament.Este important ca dupa ce se simte bine sa nu-l opreasca ci sa-l ia in continuare, pt ca altfel se
va intoarce de unde a plecat.
Deci ar fi doua etape:
1.Diminuarea acestei fricii excesive(prin tratament).
2.Inceputul tratarii depresiei prin rugaciune + post si consult la psiholog(daca
isi permite).

PS: depresiile anxioase isi pot avea originea din copilarie.Adica aceasta frica
excesiva care se manifesta acum, poate sa fie o frica acumulata de subconstient inca din copilarie.

Last edited by Copacel; 14.03.2016 at 09:48:36.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.03.2016, 10:35:54
Misuar Misuar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
De vreo cateva saptamani, sunt martor la o situatie destul de grava, iar eu nu stiu ce as mai putea face, de aceea va rog, daca puteti, sa ma ajutati cu niste sfaturi sau sugestii. Am o cunostinta care se afla intr-o depresie profunda. Ea este in varsta si bolnava de cancer mamar. In urma cu 4 luni, sotul ei a murit - iar acest lucru a fost inceputul depresiei sale. Nu are copii, iar rudele sale apropiate nu au grija de ea si nici nu prea o viziteaza. De curand, a aflat de la medicul ei oncolog ca mai are 7 luni de trait. Nu vrea ca rudele ei sa afle aceasta veste proasta. De fiecare data cand ma duc sa o vizitez, ea plange in continuu, imi spune ca nu vede vreun motiv pentru care sa mai traiasca si ca are multe ganduri de sinucidere; imi zice ca nu ii este frica de moarte. Am incercat s-o ajut, atat cat am putut: am purtat nenumarate discutii de natura filosofico-religioasa, am incercat sa o conving ca sinuciderea nu este o optiune buna, am indemnat-o sa se roage mai mult - dar parca toate vorbele trec pe langa ea. Totodata, ea a discutat si cu duhovnicul ei...dar din nefericire, nu prea se vad efectele pozitive.

Eu nu stiu ce as putea sa mai fac. Odata cu trecerea timpului, observ cum depresia ei devine tot mai intensa, iar trupul ei se degradeaza accelerat. Nu o sa pot sa o vizitez saptamanal, facultatea ma impiedica sa fac acest lucru; si imi este teama ca nu cumva ea sa faca vreo prostie. Singurele cuvinte de incurajare pe care i le mai pot spune sunt: "rabdare" si "curaj"; dar de fiecare data imi raspunde: "ce rost mai are sa continui ?".
Inradevar, o situatie extrem de trista.
Ia tratament? Poate se va face totusi bine.

Sau facut niste descoperiri zilele trecute, combinatie de 2 medicamente existene au eliminat tumorile in 11 zile.
"A pair of drugs can dramatically shrink and eliminate some breast cancers in just 11 days, UK doctors have shown."
http://www.bbc.com/news/health-35775314
Poate ca terapia asta ar putea-o ajuta.

Aproape zilnic apar stiri cu descoperiri majore in domeniul vindecarii acestei boli. In 7 luni, multe lucruri se pot schimba.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.03.2016, 11:12:43
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
De vreo cateva saptamani, sunt martor la o situatie destul de grava, iar eu nu stiu ce as mai putea face, de aceea va rog, daca puteti, sa ma ajutati cu niste sfaturi sau sugestii. Am o cunostinta care se afla intr-o depresie profunda. Ea este in varsta si bolnava de cancer mamar. In urma cu 4 luni, sotul ei a murit - iar acest lucru a fost inceputul depresiei sale. Nu are copii, iar rudele sale apropiate nu au grija de ea si nici nu prea o viziteaza. De curand, a aflat de la medicul ei oncolog ca mai are 7 luni de trait. Nu vrea ca rudele ei sa afle aceasta veste proasta. De fiecare data cand ma duc sa o vizitez, ea plange in continuu, imi spune ca nu vede vreun motiv pentru care sa mai traiasca si ca are multe ganduri de sinucidere; imi zice ca nu ii este frica de moarte. Am incercat s-o ajut, atat cat am putut: am purtat nenumarate discutii de natura filosofico-religioasa, am incercat sa o conving ca sinuciderea nu este o optiune buna, am indemnat-o sa se roage mai mult - dar parca toate vorbele trec pe langa ea. Totodata, ea a discutat si cu duhovnicul ei...dar din nefericire, nu prea se vad efectele pozitive.

Eu nu stiu ce as putea sa mai fac. Odata cu trecerea timpului, observ cum depresia ei devine tot mai intensa, iar trupul ei se degradeaza accelerat. Nu o sa pot sa o vizitez saptamanal, facultatea ma impiedica sa fac acest lucru; si imi este teama ca nu cumva ea sa faca vreo prostie. Singurele cuvinte de incurajare pe care i le mai pot spune sunt: "rabdare" si "curaj"; dar de fiecare data imi raspunde: "ce rost mai are sa continui ?".
sa te rogi pentru ea...mai mult nu cred ca mai poti face ceva
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cancer, depresie, disperare

Thread Tools
Moduri de afișare