Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.02.2008, 19:45:35
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

tot am citit prin ziare cum ca ar trebui sa mincam in functie de grupa pe care-o avem
a incercat cineva asa ceva?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.02.2008, 20:11:25
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Nu, nu am mai incercat, e prima oara cand aud o astfel de idee. Dar tu nicoleta, ai incercat asa ceva? Daca da, ai observat si urmari corespunzatoare? Spune-ne si noua din experienta ta, daca ai facut asta, bineinteles.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.02.2008, 20:31:52
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Nu, nu am mai incercat, e prima oara cand aud o astfel de idee. Dar tu nicoleta, ai incercat asa ceva? Daca da, ai observat si urmari corespunzatoare? Spune-ne si noua din experienta ta, daca ai facut asta, bineinteles.
nu am incercat am zis pt ca eu nu gatesc gras si la sotul meu la analize i-a iesit ca avea transaminazele si colesterolul mare iar eu nu am probleme si ma gandeam poate pt ca avem grupa de sange diferita eu am 0 iar el areA2 si prin reviste scrie ca (A) e tip
ul "vegetarianului" iar (0)cica e grupa "vanatorului"
nu m-a interesat niciodata chestiunile astea dar azi am aflat rezultatele si am inceput sa ma ingrijorez
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.02.2008, 09:22:18
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoletajuravle
prin reviste scrie ca (A) e tipul "vegetarianului" iar (0)cica e grupa "vanatorului"
am citit si eu despre asta, dar nu mai tin minte daca zicea ca astea fac bine grupei respective sau pur si simplu spre asta e inclinat.

sotul meu este gr.O si prefera carnea, iar legumele proaspete samd chiar ii fac rau. Eu sunt "A" si in general ma impac bine cu toate, dar intr-adevar prefer vegetalele.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.02.2008, 11:07:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Da, interesant ,nu am auzit de vreo legatura intre grupa sanguina si alimentatie. Eu spre exemplu am 01 si consum cu multa placere carnea dar dulciurile ma coplesesc. Pot orican sa renunt la obiceiurile alimentare, altfel nu as putea tine toate posturile. Acum nu stiu pe ce se bazeaza teoria de fata !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.02.2008, 12:40:51
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Da, interesant ,nu am auzit de vreo legatura intre grupa sanguina si alimentatie. Eu spre exemplu am 01 si consum cu multa placere carnea dar dulciurile ma coplesesc. Pot orican sa renunt la obiceiurile alimentare, altfel nu as putea tine toate posturile. Acum nu stiu pe ce se bazeaza teoria de fata !
nici eu nu am studiat acesta teorie in amanunt doar am citit ceva articole pe net dar am tot auzit despre ea nu stiu pe ce se bazeaza dar ma gandesc ca trebuie sa existe o logica
fiecare avem o anume grupa de sange si cred ca organismul nostru se comporta diferit fata de unele alimente acuma nu stiu sigur daca are legatura neaparat cu grupa de sange sunt mai multi factori in reactia organismului fata de un aliment
si eu as putea sa renunt la diferite obiceiuri dar numai in post::)
la mine lactatele-s pe locul intai si atunci nu cred as putea sa renunt de tot la ele:p
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.02.2008, 02:36:22
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

SE spune ca Mantuitorul cat timp a fost intrupat pe pamant avea grupa ABIV...S-au facut teste pe Giulgiul de la Torino si pe o icoana din Rusia (daca ati citit Lumea Credintei) o icoana a Mantuitorului din care curgea sange exact in locul unde *Iisus avesese pusa cununa de spini...si pentru sangele de la aceasta icoana a rezultat tot ABIV.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.02.2008, 04:15:49
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoletajuravle
tot am citit prin ziare cum ca ar trebui sa mincam in functie de grupa pe care-o avem
a incercat cineva asa ceva?
Eu am grupa B III
Intradevar este important sa tinem cont de alimentatie in funcite de grupa.
Eu am fost aici la un doctor naturist.
Am facut analiza la singe inainte de a ma prezenta la el.

Am primit sfaturi si lista cu ce trebuie sa maninc : carne de curcan , iepure , si tot ce tine de vinat. Nici gind port vita sau pui.

Multe vegetale infara de rosii.

Sa-mi i-au gindul de la dulciuri mai ales ciocolata.:)
Nu pot sa tin regimul asta strict oricum incerc sa ma abtin de la pork si vita.
Se poate cit pe net: "Eat rigt 4 yoour type"

Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.02.2008, 04:30:10
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoletajuravle
Citat:
În prealabil postat de veilur
Nu, nu am mai incercat, e prima oara cand aud o astfel de idee. Dar tu nicoleta, ai incercat asa ceva? Daca da, ai observat si urmari corespunzatoare? Spune-ne si noua din experienta ta, daca ai facut asta, bineinteles.
nu am incercat am zis pt ca eu nu gatesc gras si la sotul meu la analize i-a iesit ca avea transaminazele si colesterolul mare iar eu nu am probleme si ma gandeam poate pt ca avem grupa de sange diferita eu am 0 iar el areA2 si prin reviste scrie ca (A) e tip
ul "vegetarianului" iar (0)cica e grupa "vanatorului"
nu m-a interesat niciodata chestiunile astea dar azi am aflat rezultatele si am inceput sa ma ingrijorez
Pentru scaderea colesterolului consumati in fiecare zi dimineata pe stomacul gol o lingura de otet de mere pus intr-un pahar la care adaugati o lingurita de miere de albine naturala daca se poate si apa calduta pina la jumatatea paharului dupa care puteti minca.
Cine vrea poate bea si inaintea mesei de seara. O sa scada pofta de mincare colesterolul si ceva kilograme.

Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.02.2008, 11:35:06
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

sotul meu nu este asa gras are 1,75 si 80 de kile m-am cam mirat de rezultate dar poate ca s-a ingrasat brusc inainte avea 68 de kile si s-a strabilizat pe la 70 si apoi iar s-a ingrasat dar dupa nr de kile si dupa felul cum arata nu e gras poate si din cauza ca mananca seara mai mult si ce nu trebuie adica masa de pranz
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul si alimentatia pentru sportivi elcipo Postul 39 14.04.2016 10:32:16
Alimentatia, sufletul si trupul omului sophia Generalitati 22 14.03.2010 02:39:51
Nume Botez (in functie de nume ceftificat si sex copil) Tatic Botezul 3 14.12.2008 22:25:10
UE si alimentatia naturala nicoletajuravle Generalitati 9 21.04.2007 12:42:44