Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.09.2006, 22:12:14
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

"Tu esti Hristosul,Fiul lui Dumnezeu Celui viu".(Matei 16,16).Dar pentru voi,cine este El?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.09.2006, 01:16:01
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

pentru mine El e Prea Dulcea Dragoste :D.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.09.2006, 09:08:30
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este : Prietenul meu adevarat cu care adesea vorbesc,ma cert si ma impac...Parintele meu adevarat care imi poarta neconditionat de grija...aerul,apa,hrana,frumusetea naturii de care ma folosesc si ma bucur fara a da nimic in schimb...este gandul cel bun...ratiunea si speranta...
Este IUBIREA vietii mele fara de care nu pot trai...
EL este TOTUL...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.09.2006, 13:39:20
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit

EL este totul pentru mine:CALEA,ADEVARUL,VIATA.

Inima ce bate-n piept nu este a mea este a
Iubirii Sale fiindca doresc sa ramana-n veci in ea
Stii ca sunt doar un biet pacatos care Te cauta si toate le face cam pe dos
Umblu cu gandul c-am sa Te gasesc si...ma ratacesc!
Scump Iisuse, cauta-ma si gaseste-ma si du-ma la Tine!

Hatrul gand murdar vine nu se da batut de aceea in
Ruga-mi Te implor sa ma ajuti Acasa sa ma mut!
Inima-mi este trista fiindca greseste mereu si
Stand si vazand ca nu inaintez deloc pe cale la
Tine vin ca sa Te rog: ma du Acasa...sau
O minte ca a Ta ajuta-ma sa am, sa am curaj, putere, intelepciune, iubire!
Sa nu te rusinezi cu mine la cea de a doua venire!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.09.2006, 16:02:48
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Hristos este Cel in care ii poti intalni si cunoaste pe toti. Ca acest lucru sa fie posibil - trebuie sa fi si tu in EL.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.09.2006, 16:32:24
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

De dupa majoritatea cuvintelor scrise aici, pe acest topic, transpare atata minciuna, prefacatorie, atata efort de a impresiona pe altii. Dragostea pentru Dumnezeu, credinta in sine, credeti ca se striga prin forumuri si pe la colturile de strada? Eu cred ca Dumnezeu ar vrea un echilibru in toate, "ce e mult nici porcii nu mananca", spune un proverb romanasc, proverb nascut din intelepciunea poporului. Cui folosesc cuvintele acestea atat de penibile, de mincinoase, de prefacute? Pe cine vreti sa mintiti, pe Dumnezeu sau pe noi care le citim? Aratati-va dragostea pentru Dumnezeu prin fapte, nu prin voebe lipsite de continut. Am ajuns si noi ortodocsii, prin unii reprezentanti ai nostri, sa ne facem de ras, am ajuns in unele situatii mai rau ca sectantii si asta numai din orgoliu si dorinte desarte... Pacat ca nu mai avem bun simt, echilibru, masura in ceea ce ar trebui sa facem.
Mi-am imaginat ca pe un forum dintr-acesta voi gasi oameni cu simtul masurii de la care sa am ce invata si cu care sa pot schimba idei, pareri... Dar, ce aberatii mi-e dat sa citesc sambata seara spre duminica!
Iarta-i Doamne ca nu stiu nici ce fac, nici ce gandesc!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.09.2006, 16:49:33
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

silverstar
"transpare atata minciuna, prefacatorie, atata efort de a impresiona pe altii"

Deci sa inteleg ca vezi transparent?:p...
In ceea ce ma priveste am fost extrem de sincera si nu mi se pare deloc o exagerare sa-ti expui parerea sau ceea ce simti vis-a-vis de Hristos si Maica Domnului.Dar asta nu inseamna ca cei care citec simt acelasi lucru sau trebuie sa si vada "pozitiv" ceea ce exprima ceilalti.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.09.2006, 17:01:29
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Silvestar, nu am vrut sa supar pe nimeni cu postarea anterioara. Nu am recurs la versuri, citate, etc. Am incercat doar sa-mi dau un raspuns la acesta intrebare. Nu cred ca au fost vorbe lipsite de continut. Am spus ca nu-i poti cunoste pe altii in Hristos, decat daca esti prezent in El. Ce gasesti nepotrivit in acesta afirmatie? Stiu si sunt de acord cu tine, ca sunt multi care se pierd in declaratii si nu stiu ce inseamna fapta buna.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.09.2006, 17:14:59
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Am spus "de dupa majoritatea cuvintelor..."
Sa va intreb ceva: cati aveti curajul sa va expuneti publicului viata intima? Nici unul. Atunci asa-zisa voastra dragoste pentru Iisus de ce o faceti publica? E cam acelasi lucru. De ce trebuie sa stiu eu cu ce cuvinte iti mangai/iti alinti iubitul/iubita? Este dezgustatoare atata fatarnicie. Macar cei tineri sa inteleaga si sa nu-i imite pe fatarnicii care se despoaie in fata multimii pentru a arata cat de credinciosi sunt...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.09.2006, 17:21:47
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

silverstar
Mi se pare de prost gust sa incepi sa vorbesti despre tine si viata ta din orice punct de vedere asa pe nepusa masa..Dar daca esti intrebat este foarte frumos si normal sa raspunzi intr-un fel...ori spui exact raspunsul la intrebare ori te scuzi ca nu poti sa spui sau in cazul in care nu stii spui :"nu stiu".
In cazul acestui top cred ca oamenii au raspunsla intrebarea autoarei.Daca cineva ar face un top despre viata intima as raspunde si acolo.
Dar pt tine pot sa fac o exceptie si sa raspund chiar aici...numai intreaba-ma,ce vrei sa stii din viata mea intima?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare