Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 27.01.2010, 14:44:10
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Scuze, dar exact asa gandesc si sectantii...eu habar nu am ce au ei in suflet, dar sunt antrenati sa afiseze musai o bucurie/liniste pe chip...sa sara in sprijinul aproapelui...si alte asemenea.

Eu nu cred ca trebuie sa fii asa ca sa convertesti, pentru ca pare o strategie...si de asemenea nici ca ar trebui sa fii cumva pentru un scop de acest gen...asta e pur si simplu premeditare.

Cred ca daca trebuie sa fim cumva, atunci trebuie sa fim pentru ca asa simtim si fara a cauta sa manipulam pe cei din jur...si nicidecum pentru a studia efectele " inbunatatirii noastre" in randul celor de alte confesiuni!!!
La Matei ,cap.5 scrie asa:
"16. Asa sa lumineze lumina voastra inaintea oamenilor, asa incat sa vada faptele voastre cele bune si sa slaveasca pe Tatal vostru Cel din ceruri. "
Si sf.Serafim de Sarov cam acelasi lucru spunea.
Eu am spus ca trebuie sa fie starea noastra naturala ,nu sa jucam teatru. Un crestin in care nu este prefacatorie asa este ,cum era Natanael.
Eu nu am vazut la sectanti ceea ce spui tu ,ci niste priviri inexpresive ,nicidecum blandete afisata.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 24.11.2010, 20:21:01
traiortodox traiortodox is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Mesaje: 1
Implicit

Doamne ajuta si buna seara tuturor.
De ce trebuie sa se numeasca acest thread „Orthodoxy for dummies...”. Este prima bariera in calea noastra de a prezenta si a ne arata comoriile religiei noastre lumii, celorlalti oameni de langa noi de alte confesiuni sau chiar atei. Ai numii pe ceilalti chiar si in gluma dummies sau naivi prostuti, deja i-am catalogat iar pe noi ne-am pus pe un piedestal de pe care nu ne putem cobori dupa oaia cea pierduta. De aceea trebuie sa urmam indemnul de a ne face tuturor toate ca oamenii vazand faptele noastre sa slaveasca pe Dumnezeu si sa urmeze calea cea buna.
Vrem sa ne deschidem trebuie atunci sa ii consideram pe toti egali...ca nu toti stiu care sunt diferentele dintre noi si ei...altii s-au nascut in religia respectiva.
Iertati interventia dar mi se pare mai bine sa nu numim acest thread asa ii ca si cum am preda cunostiinte de Windows cuiva care nu stie...
Inca odata iertare
Reply With Quote
  #103  
Vechi 24.11.2010, 23:09:34
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Popoarele vestice sunt foarte liberale, nu suporta umilirea, ingradirea de nici un fel, sunt mandre si sigure de sine.Au alt mediu de traditie, economic, politic.Legat de slujbe: ei au un program de viata foarte strict si ordonat.

La ei bate clopotul la ora 12.00h si toata activitatea intra in pauza. Este pauza de masa. Poti sa crapi. El inchide si se duce sa manance.Avand slujbele mai scurte, ei pot si sa faca mai multe pe zi si sunt mai flexibili, se pot duce oamenii oricand, dupa lucru, dupa scoala, etc.Au multe activitati chiar si la manastire: scoli, gospodarie, spitale in grija, orfani, batrani, activitati cu migrantii, misiuni in tari sarace, de catehism nu mai spun etc.Si ei au avut si au multa severitate.La ei timpul este limitat si organizat.
Corect.Si asta determina o anumita optica.Puneti aceasta optica directa in comparatie cu acea caracteristica a ortodoxismului ce poarta denumire de ,,Apofatism" si aveti raspunsul la ce trebuie sa explicati celor care nu inteleg.Asta presupune sa va cunoasteti dvs foarte bine Credinta,sa o traiti si sa va dea Cel de Sus har ca sa o puteti predica si altora.

Parerea mea:o combinatie intre scrierile Parintilor Bisericii si The Holy Bible pot sa va ajute mult.Am pus acesta combinatie pt ca(ma refer la protestanti)vor intelege mai usor daca folositi mijlocul nostru comun de analiza in combinatie cu chintesenta explicatiilor din credinta dvs>scrierile Parintilor Bisericii.Si cu ocazia asta puteti explica si notiunea de ,,Traditie".

Ideea este sa puteti ,,explica" ortodoxismul ca traire nu ca dogmatica.Pentru a doua categorie exista carti.Pentru prima categorie exista cei care chiar traiesc Credinta dvs.Tineti cont de faptul ca protestantii,in general,acorda,mai ales in grup,mai mult timp pentru catehism propriu si analiza biblica decat credinciosii ortodocsi.Am constat asta personal.Intrucat la dvs se pune mai mult accent pe ,,traire"(ca doar misticismul nu l-a descoperit Calvin)asta trebuie sa puteti prezenta pentru a putea fi intelesi.Cum spunea cineva aici:exemplul personal.Si avand in vedere aceste aspecte, precum si(din pacate) realitatea cotidiana, cred ca aveti o misiune dificila.

Sa va ajute Cel de Sus

Last edited by Scotsman; 24.11.2010 at 23:55:00.
Reply With Quote
Răspunde