Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.05.2010, 12:50:20
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Vezi tu Doriana ,sunt persoane care au pacatuit mult si nu e asa usor sa fii sigur de mantuire.
Asta e drept. Dar e doar o senzatie. Hristos ne-a spus ca daca ne pocaim vom ajunge in cer. Deci depinde de pocainta omului, constiinta lui il stie mai bine cat e de pocait saupacatos.

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Si voi sectantii care v-ati lepadat de botezul ortodox ar trebui sa va ganditi la acest aspect ,al mantuirii ,caci ati patat haina botezului lui Hristos.
V-at lepadat de botezul propovaduit de Hristos in Evanghelie
Te rog sa nu te superi pe mine ,dar Dumnezeu v-a dat ocazia sa Il cunoasteti intru ortodoxie ,caci Hristos a fost ortodox ,voi ati schimbat ce nu va placea la biserica lasata de El.
Nu ma supar, decat ca vad lucrurile altfel. Si ma bazez pe ceva palpabil, nu pe lucruri auzite de la altii. Hristos e centrul vietii. Exista un moment in care Il intalnesti. Totul e sa ramai cu el. Restul sunt detalii.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.05.2010, 13:02:52
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Asta e drept. Dar e doar o senzatie. Hristos ne-a spus ca daca ne pocaim vom ajunge in cer. Deci depinde de pocainta omului, constiinta lui il stie mai bine cat e de pocait saupacatos.



Nu ma supar, decat ca vad lucrurile altfel. Si ma bazez pe ceva palpabil, nu pe lucruri auzite de la altii. Hristos e centrul vietii. Exista un moment in care Il intalnesti. Totul e sa ramai cu el. Restul sunt detalii.
Eu nu o spun de la mine ,ce ti-am spus despre botez e de la par.Arsenie Boca ,un mare sfant inca necanonizat ,din pacate.
Tu te bazezi pe ce crezi tu ,noi ortodocsii ne ferim de parerea de sine ,un mare neajuns pentru un credincios care vrea sa fie placut lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.05.2010, 13:17:01
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Eu nu o spun de la mine ,ce ti-am spus despre botez e de la par.Arsenie Boca ,un mare sfant inca necanonizat ,din pacate.
Tu te bazezi pe ce crezi tu ,noi ortodocsii ne ferim de parerea de sine ,un mare neajuns pentru un credincios care vrea sa fie placut lui Dumnezeu.
Am tot respectul pentru parintele Arsenie Boca, pentru un ortodox e mai mult decat ok, dar a militat exagerat de mult impotriva celor din alte culte, de multe ori spunand lucruri neadevarate si batjocoritoare. Dumnezeu sa nu-i tina in seama!

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Eu nu o spun de la mine ,.
Exact la asta ma refeream; nu e o parere rezultata in urma experientei, ci imprumutata de la altii. Eu iti doresc sa cauti adanc in constiinta ta, sa te raportezi direct la Dumnezeu si sa poti emite pareri personale responsabile si sa nu mai fie nevoie sa gandeasca altii in locul tau. Caci fiecare om isi apara turta lui si va da socoteala pentru ce zice. Faptul ca sunt sfinti nu inseamna ca tot ce spun e adevarat, ci ca Dumnezeu i-a sfintit. Cum am mai spus, si Sfintii Apostoli au mai gresit si au actionat gresit, Biblia povesteste pe larg despre asta. Cu atat mai mult pot gresi si cei in care noi ne punem nadejdea unei calauziri drepte.

PS Eu nu ma bazez pe ceea ce cred, ci pe ceea ce stiu. Cand pui mana pe o comoara nu mai poti spune ca ti se pare; aurul e in mana ta. [desi comparatia e slabuta, recunosc]
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 21.05.2010 at 13:25:08.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.05.2010, 13:43:22
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Am tot respectul pentru parintele Arsenie Boca, pentru un ortodox e mai mult decat ok, dar a militat exagerat de mult impotriva celor din alte culte, de multe ori spunand lucruri neadevarate si batjocoritoare. Dumnezeu sa nu-i tina in seama!





Exact la asta ma refeream; nu e o parere rezultata in urma experientei, ci imprumutata de la altii. Eu iti doresc sa cauti adanc in constiinta ta, sa te raportezi direct la Dumnezeu si sa poti emite pareri personale responsabile si sa nu mai fie nevoie sa gandeasca altii in locul tau. Caci fiecare om isi apara turta lui si va da socoteala pentru ce zice. Faptul ca sunt sfinti nu inseamna ca tot ce spun e adevarat, ci ca Dumnezeu i-a sfintit. Cum am mai spus, si Sfintii Apostoli au mai gresit si au actionat gresit, Biblia povesteste pe larg despre asta. Cu atat mai mult pot gresi si cei in care noi ne punem nadejdea unei calauziri drepte.

PS Eu nu ma bazez pe ceea ce cred, ci pe ceea ce stiu. Cand pui mana pe o comoara nu mai poti spune ca ti se pare; aurul e in mana ta. [desi comparatia e slabuta, recunosc]
Doriana ,cum afli tu ca ceea ce stii este adevarat ,corect?
Si Hristos spunea :"Nu spun de la mine ,Tatal imi spune ce sa vorbesc"
El este un model pentru noi. ,un model de smerenie .
Cand ma bazez pe ce stiu sfintii parinti , o fac pentru ca ei au trait o viata in sfintenie ,cu adevarat multi dintre ei au avut revelatii divine ,despre ei putem spune ca L-au vazut pe Dumnezeu.
Ei ne vegheaza in ceruri si ne ajuta cand le cerem ajutorul ,iar cei in viata tin lumea cu rugaciunile lor.
Si David spunea "Calea Ta Doamne in sfintenie este"
Mesajele voastre fara exceptie vorbesc despre ceea ce credeti voi ,voi faceti cum simtiti ,asta se cheama inselare si scrie foarte bine sf.Ignatie Briancianinov in cartea pe care o poti lua de pe net"Despre inselare"
Si ortodocsii pot cadea in inselare din prea multa mandrie si atunci cand vor rezultate imediate ,revelatii divine , fara nevointa duhovniceasca .
Voi nu dati doi bani pe sfinti.

Last edited by anita; 21.05.2010 at 13:51:59.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.05.2010, 14:06:15
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Doriana ,cum afli tu ca ceea ce stii este adevarat ,corect?
Sa incerc sa explic: daca tatal tau [mama ta]este langa tine, il cunosti ca te-a nascut si crescut si vine unul si-ti spune: "Mai , esti ratacit, esti orfan si fara parinti", tu il crezi? Te intorci catre tatal tau si te bucuri ca e langa tine si ca ceilalti se inseala in aceasta privinta.

.
Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Cand ma bazez pe ce stiu sfintii parinti , o fac pentru ca ei au trait o viata in sfintenie ,cu adevarat multi dintre ei au avut revelatii divine ,despre ei putem spune ca L-au vazut pe Dumnezeu.
O intrebare: si Sfintii Parinti pe cine se bazeaza? Au si ei oameni pe care ii iau ca modele, sau toata aceasta sfintenie si invatatura o au de la Hristos ?

.
Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Mesajele voastre fara exceptie vorbesc despre ceea ce credeti voi ,voi faceti cum simtiti ,asta se cheama inselare
E normal sa ma bazez pe ceeea ce cred din moment ce Biblia spune "Căci cu inima se crede spre dreptate, iar cu gura se mărturisește spre mântuire" . E vorba de inima mea, nu de a altuia. Nu voi merge in cer prin credinta Sfantului X, ci prin credinta mea personala. Deci ceea ce tu numesti inselare Biblia numeste credinta. inselarea intervine in momentul in care increderea ta nu e in Dumnezeu ci in persoana ta sau a altuia. Credinta in Dumnezeu nu inseala.

."Nu lepădați dar încrederea voastră, care are mare răsplătire." Evrei 10:35

Pe de alta parte, "că cine se îndoiește este asemenea valului mării, mișcat de vânt și aruncat încoace și încolo. Să nu gândească omul acela că va lua ceva de la Dumnezeu." Iacov 1:6,7

Intelegi de ce trebuie sa avem incredere? Pentru ca Dumnezeu cere sa avem incredere si nu-i plac oamenii indoienici.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.05.2010, 14:29:23
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Voi nu dati doi bani pe sfinti.
Avem si noi sfinti de talia parintelui Arsenie, dar nu ii divinizam. Se numesc oameni cu dar de invatatura si rugaciune. Poti invata foarte multe de la ei, cand esti langa ei nu ai mai pleca. Mai sunt si oameni sfinti cu slujba de proorc sau apostol, dar si cu slujba de simplu mirean. Dumnezeu ii vede pe toti la fel daca au credinta in El , chiar daca au daruri. Nu trebuie sa ai daruri ca sa-i fii placut lui Dumnezeu, ci sa ai credinta in El. Darurile sunt pentru slujirea altora. Si tu esti la fel de pretioasa inaintea Domnului ca si cel mai mare sfant. Dumnezeu nu face discriminare. Insa ceea ce apreciaza la noi este faptul ca avem incredere in El.

Cred ca ai dreptate. Ar trebui sa avem un respect mai mare fata de acesti oameni deosebiti care ne ajutat atata duhovniceste. Am fost atat de nedereapta cu parintele meu spiritual, de multe ori l-am suparat tare , dar el a contiunuat sa ma sustina si sa se roage pentru mine desi nu meritam...mi-a fost atat de rusine... Insa , dincolo de toate astea, stiu ca nu i-ar place sa-mi dezlipesc atentia de la Hristos si sa-l iau pe el ca model absolut.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.05.2010, 18:30:30
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit lamurire

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Ce inseamna feedback ? Da feedback divin ?

"feead-back" inseamna sa masori cati pereti s-ar fi putut construi cu materialele vandute la negru de pe un santier si apoi sa te mustre constiinta ca aia mici ai vecinilor nu au gradinita.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.05.2010, 19:26:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Dumnezeu ne va judeca dupa starea in care ne va gasi cand vom parasi acesta lume.
Parintele Arsenie Boca sublinia in una din cartile sale : " Casatoria are multe motive ca sa fie o taina. Cand familia nu va mai fi intemeiata pe Taina , oamenii vor fi o turma de fiare destrabalate ".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.05.2010, 19:59:51
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Parintele Arsenie Boca sublinia in una din cartile sale : " Casatoria are multe motive ca sa fie o taina. Cand familia nu va mai fi intemeiata pe Taina , oamenii vor fi o turma de fiare destrabalate ".
Deci conform parintelui foarte multi dintre parintii nostrii, batrinii, care nu au fost cununati la biserica sunt "o turma fiare destrabalate"?

Ce ne facem Cristi cu citatele acestea,...iarasi le dam apa la moara tinerilor sa se napusteasca asupra batrinilor nostrii?

Toate aceste vorbe care se vor duhovnicesti si care nu creaza pace, iubire si armonie ci dezbinare si ura NU SUNT DE LA DUMNEZEU ci din inchipuiri bolnave, ...parerea mea!

Last edited by andreicozia; 21.05.2010 at 20:03:41.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.05.2010, 20:09:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Deci conform parintelui foarte multi dintre parintii nostrii, batrinii, care nu au fost cununati la biserica sunt "o turma fiare destrabalate"?

Ce ne facem Cristi cu citatele acestea,...iarasi le dam apa la moara tinerilor sa se napusteasca asupra batrinilor nostrii?

Toate aceste vorbe care se vor duhovnicesti si care nu creaza pace, iubire si armonie ci dezbinare si ura NU SUNT DE LA DUMNEZEU ci din inchipuiri bolnave, ...parerea mea!
Gresesti Cozia , Gresesti mult de asta data ! Nu propovadui pacatul , desfranarea , caci platim la fel ca cel ce cade in astfel de pacate . CASATORIA TREBUIE SA RAMANA O TAINA ! ! ! SA NU NE SITUAM IN AFARA TAINELOR LUI DUMNEZEU , IN AFARA BISERICII !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce feedback primiti de la Dumnezeu ? Petre. Pocainta 31 21.06.2012 17:27:24
Credinta sociala sau Inteligenta si incredere personala in Divin? Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 01.02.2011 09:27:11
despre dreptul divin al regelui de a conduce mihailt Generalitati 1 04.04.2009 04:22:50
Cum recunoastem un semn divin? Dan.22 Generalitati 5 08.01.2009 22:56:10
Un nou semn divin: Icoana Maicii Domnului Laurentiu Generalitati 18 11.06.2008 20:50:22