Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 19.05.2007, 21:32:56
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tudor2012
Ai dreptate Liviu. Si pe mine ma cam uimeste dar in acelasi timp nu ma surprinde, cati ar alege ceva lumesc.. si chiar daca nu lumesc.. ceva care are o finalitate. Putini sunt cei care spun ca ar alege "mantuirea" sau "desavarsirea tuturor".
care va sa zica asa, intrebarea ta era pusa ca aflare in treaba; [ar fi trebuit sa imi dau seama, dar continui sa am prostul obicei de a da credit oricui (stiti prezumtia de nevinovatie) pana la proba contrarie.] pai in cazul asta, daca faci cumva vreun clasament, cred ca ar trebui sa dai nota maxima dozei de cola ! :p

apropo, toti ne dorim ceva lumesc, fie ca vrem sa recunoastem asta, fie ca pozam in ceva idealist dar nereal. iar despre cei care isi doresc chestii "fara finalitate", sunt ori visatori ori taietori de frunze la caini.

iar varianta cu "desavarsirea tuturor" - se cam contrazice cu ipoteza pe care ne-ai dat-o, unde ziceai de ceva care dorim sa ni se intample noua personal.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 19.05.2007, 21:48:32
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

masina si benzina
Reply With Quote
  #33  
Vechi 20.05.2007, 14:58:45
tudor2012 tudor2012 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
care va sa zica asa, intrebarea ta era pusa ca aflare in treaba; [ar fi trebuit sa imi dau seama, dar continui sa am prostul obicei de a da credit oricui (stiti prezumtia de nevinovatie) pana la proba contrarie.] pai in cazul asta, daca faci cumva vreun clasament, cred ca ar trebui sa dai nota maxima dozei de cola ! :p
nu am zis ca e o intrebare stupida? cred ca am precizat. da ! am precizat. si nu fac nici un fel de clasament. doar vreau sa vad ce vor oamenii in omparatie cu mine. e ceva gresit?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.05.2007, 15:50:19
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dar tu, tudore, ce vrei ? ca nu ne-ai spus si noua...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 20.05.2007, 15:54:08
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

iar mie intrebarea nu mi s-a parut stupida deloc ! cand am spus de "aflare in treaba" m-am referit la ce fel de raspunsuri tinteai de fapt, ca poate iti dadeam si eu si altii unul mai pe masura!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 20.05.2007, 17:55:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tudor2012
Daca ai fi pus in situatia de a alege orice lucru sa ti se intample, ORICE ! ce ai alege?

stiu ca ii o intrebare stupida.. da tu ce vrei?
As dori din tot sufletul, sa-mi gasesc linistea sufleteasca, tihna necesara rugaciunilor si meditatiei si cel mai important ca sa le rezolv pe toate,sa scap de orasul Bucuresti unde m-am nascut si care a devenit insuportabil din toate punctele de vedere.Un alt vis ar fi sa revad toate manastirile din Moldova .Ar mai fi multe, multe ..... .
Reply With Quote
  #37  
Vechi 20.05.2007, 18:55:31
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cristiboss56: As dori din tot sufletul, sa-mi gasesc linistea sufleteasca, tihna necesara rugaciunilor si meditatiei si cel mai important ca sa le rezolv pe toate,sa scap de orasul Bucuresti unde m-am nascut si care a devenit insuportabil din toate punctele de vedere.Un alt vis ar fi sa revad toate manastirile din Moldova

Draga Cristi, ti-as fi dat dreptatee 100% acum cateva zile, simtind acelasi lucru despre locul in care ma aflu eu acum. Dar Dumnezeu s-a indurat si mi-a deschis ochii, facandu-ma sa citesc despre tristete si akedie. Acolo am inteles a cui lucrare este. Gasesti lucruri interesante in cartea lui Jean Claude Larchet "Terapeutica bolilor spirituale" chiar pe acest site la carti ortodoxe. Am mai inteles cititnd, de ce preotii sunt atat de buni psihologi.

Reply With Quote
  #38  
Vechi 20.05.2007, 19:18:20
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

eu imi doresc f.mult sa particip in anul asta la 3-4 pelerinaje la manatirile din Moldova,de pe valea Oltului pina in jud.Tulcea cu trecere prin Vrancea .in Maramures ,in zona Cimpulung muscel cu trcere prin defileul RucarBran si vreo doua mai mici in zona Cincis si schitul Ghelari SI UNA in m;RETEZAT pe Riul Mare si cu participare la hram la schitul de pe riul mare [hramul e schimbarea la fata ]si la man PRISLOP.Astfel imbin dorinta sufleteasca , caci pelerinajele se fac in beneficiul sufletului,cu vizitarea celor mai frumoase zone din tara pt. ca manastirile sint asezate in cele mai frumoase locuri si cu un peisaj deosedit [cel putin in zonele mentionate]si astfel imi completez si lacunele de necunoastere a unor zone frumoase din tara;intr-un cuvint sa vad vara asta ROMANIA SPIRITUALA SI ROMANIA PITOREASCA.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 20.05.2007, 19:19:34
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Eu as vrea sa vad pentru cateva zile raiul...si dupa aia mi-ar fi de ajuns pentru viitor:)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 20.05.2007, 19:34:41
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Eu as vrea sa vad pentru cateva ore iadul ... si dupa aia mi-ar fi de ajuns pentru viitor!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca vrei sa omori pe aproapele, pe tine te omori spre_rasarit Generalitati 6 21.09.2011 11:21:24
Cum se procedeaza cind vrei sa te spovedesti dar nu ai unde merge? speranta1970 Impartasania (Taina Euharistiei) 13 24.02.2011 21:13:56