Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #12  
Vechi 10.09.2014, 18:47:47
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Cand am schimbat locul unde mergeam Duminica la Sfanta Liturghie, am cautat mult pana sa gasesc o biserica unde sa imi placa slujba cu adevarat. Din pacate, si biserica pe care am ales-o dupa multe cautari, si la care merg de doi ani de zile, este departe de idealul meu. Imi place aici faptul ca preotii slujesc fara graba si cu evlavie, dar sunt foarte multe persoane la slujba si este extrem de greu sa te concentrezi. Am observat ca atunci cand toti cei prezenti la slujba se concentreaza cu adevarat la ce se citeste, trairea pe care o ai se schimba fundamental. Din pacate, la bisericile unde vin multi oameni, inevitabil majoritatea vor fi cu mintea aiurea. As dori sa evit o dezbatere despre dimensiunea eclesiologica a crestinismului, despre faptul ca vrem sa se mantuiasca cat mai multi, etc. și sa va intreb doar daca stiti in Bucuresti vreo biserica unde preotii/preotul sa slujeasca cat de cat cu evlavie si unde sa vina cat mai putine persoane. Multumesc!

edit: scuze pentru „B” din titlul topicului (asa cum inca apare el in lista subiectelor)
Te poti concentra in orice biserica, cu conditia sa nu iei deloc in seama la ce este in jur, sa stai ori cu ochii inchisi, ori sa stai extrem de in fata aproape de altar pentru a nu baga de seama la cei ce vin in timpul slujbei, sa incerci din rasputeri sa te concentrezi pe ce se intampla. Nu e de vina lumea, ci noi suntem de vina cand nu ne putem concentra, daca vrem biserici cu putina lume inseamna ca nu prea suntem sociabili, nu prea iubim oamenii, suntem elitisti, si dispretuim pe cei din jur. Ne dorim o biserica exclusivista, personala, in care preotul sa ne acorde numai noua atentie pentru ca noi suntem mai speciali decat ceilati, suntem mai cu mot. Mantuitorul a primit multimi la el, nu a predicat numai pentru 3 oameni si pe restul i-a trimis pe campii pentru ca il deranjau.
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare