Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.10.2010, 02:11:15
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Exclamation Privitul la tv

De cand vroiam sa se spuna despre asta
pai cine e intradevar cu dunezeu lasa tv de tot
cnosc o faa care a facut asta acu e la manastire
deci orice crestin ar treb s afaca asta
nu numai sufletul si trupul
pt ca induce la pacate
mai intai cu gandul si apoi cu trupul
normal si drept ar trebuie sa fim precum crestinii de inainte
fara tv,muzica si mai ales calculator
da astae normal chiar si noi care intram pe forum treb s alasam cal si cu ajutorul domnului vreau sa fac asta
pr antim asa a spus acestei fete si altor crestini si mie
fara tv calculator muzica si chiar vara sa nu mai mergem la mare e valabil pt fete si baieti
poate unora din voi nu va place dar asta e
doamne ajuta sa ma las de cal tv si muzica lumeasca amin
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.10.2010, 02:12:24
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Privitul la tv

De cand vroiam sa se spuna despre asta
pai cine e intradevar cu dunezeu lasa tv de tot
cnosc o faa care a facut asta acu e la manastire
deci orice crestin ar treb s afaca asta
nu numai sufletul si trupul
pt ca induce la pacate
mai intai cu gandul si apoi cu trupul
normal si drept ar trebuie sa fim precum crestinii de inainte
fara tv,muzica si mai ales calculator
da astae normal chiar si noi care intram pe forum treb s alasam cal si cu ajutorul domnului vreau sa fac asta
pr antim asa a spus acestei fete si altor crestini si mie
fara tv calculator muzica si chiar vara sa nu mai mergem la mare e valabil pt fete si baieti
poate unora din voi nu va place dar asta e
doamne ajuta sa ma las de cal tv si muzica lumeasca amin
Edit/Delete Message
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.10.2010, 10:07:44
coldworld coldworld is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Da,chiar si aici pe forum,sau pe net iin general ,pierdem timpul.
Nu este timp pierdut. Orice iti face placere si nu este pacat, este ceva binevenit.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.10.2010, 13:09:11
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
De cand vroiam sa se spuna despre asta
pai cine e intradevar cu dunezeu lasa tv de tot
cnosc o faa care a facut asta acu e la manastire
deci orice crestin ar treb s afaca asta
nu numai sufletul si trupul
pt ca induce la pacate
mai intai cu gandul si apoi cu trupul
normal si drept ar trebuie sa fim precum crestinii de inainte
fara tv,muzica si mai ales calculator
da astae normal chiar si noi care intram pe forum treb s alasam cal si cu ajutorul domnului vreau sa fac asta
pr antim asa a spus acestei fete si altor crestini si mie
fara tv calculator muzica si chiar vara sa nu mai mergem la mare e valabil pt fete si baieti
poate unora din voi nu va place dar asta e
doamne ajuta sa ma las de cal tv si muzica lumeasca amin
Edit/Delete Message
zici de o fata care e la manastire si nu se mai uita de loc la tv si e foarte bine
numai ca noi suntem in lume nu la manastire si unii sunt singuri,altii casatoriti cu copii si fara ;de tv se pot lasa toti fara probleme ca nu foloseste duhovniceste de loc si nixci pt servici nu cred ca foloseste,pe de alta parte computerul si netul ne trebuie la servici,la locul de munca si-l folosim si acasa,ca asta e viata peste tot aproape se cere calculatorul si cu cat sti mai mult (windows,linux,soft-uri ,internet...) cu atat mai bine,dar cum putem sa invatam daca nu folosim pc-ul si net-ul ?
cred ca in ziua de azi nu putem sa ne lipsim de pc si net pt ca ne trebuie la locul de miunca;in plus pe net gasim gratis o gramada de carti ortodoxe,interviuri,conferinte care ne sunt de folos sufleteste.
-pe de alta parte parintele antim zice fara tv ,pc si mers la mare dar parintele teofil zice ca nu-i pacat daca ne uitam la tv,sau daca folosim pc -ul (normal fara sa privim la spurcaciuni) si parintele arsenie de la techirghio;l zice ca nu-i pacat daca facem plaja la mare.
-stiu eu o maicuta de la techerghiol care mi-a zis ca si ei au acolo pc si net,la parintele iustin parvu stiu sigur ca au pc si net,si la alte manastire se foloseste pc-ul si net-ul.
asa ca E BINE SA NE LASAM DE TOT DE TV DAR PC-UL SI NET-UL CRED CA NE SUNT DE FOLOS LA MUNCA,PT MUNCA SI CHIAR DUHOVNICESTE daca citim numai carti ortodoxe luate gratis de pe net,ascultam numai muzica psaltica sau conferinte si predici ortodoxe luate de pe net.
si chiar si muzica simfonica putem sa ascultam si sa downloadam de pe net..am fost o data la manastirea sambata si era un calugar care vindea carti si icoane si care asculta muzica simfonica la un casetofon....
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.11.2010, 06:44:49
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit Andrei Kuraev - despre efectele televiziunii

<<[...]Procesul aproape stihial de secularizare, care se desfășoară în lumea occidentală de câteva sute de ani, este încurajat activ de elitele informaționale ale veacului XX-lea. Încă înainte de era televiziunii, Chesterton observa că <niciodată până acum nu s-a întâmplat ca oamenii numărați să însemne atât de mult, iar ceilalți să nu însemne nimic. Un ziar declară: "Țara îl urmează pe Ham", iar noi înțelegem că aceasta a fost susținut de trei patroni de ziare>. Ceea ce înseamnă că mecanismele "votului democratic" nu pot fi deloc garant împotriva urcării la putere a grupurilor net anticreștine.

Niciodată nu s-a mai întâmplat ca grupul conducător să dețină asemenea mijloace de control al vieții oamenilor, conjugate cu metode nemaiântâlnite de îndoctrinare. Nu întâmplator, secolul totalitarismului a fost și secolul școlilor de masă, al ziarelor, al radioului și al partidelor politice de masă. Nu poate fi construită o societate totalitară fără a controla gândurile oamenilor. Pentru a controla gândurile și sentimentele oamenilor trebuie să știi să ajungi până la fiecare. campania de lichidare a analfabetismului și de radioficare au fost primele șperacluri pentru "spargerea" cutiilor craniene. Abecedarul asezonat ideologic (căci nu de dragul studierii lui Shakespeare și Dostoievski și-au dus bolșevici campania de lichidare a analfabetismului!) și "farfuria" difuzorului tunând fără încetare îi deprindeau pe oameni cu gândirea "corectă" și cu reacțiile "corecte". Partidul de masă, avându-și celulele și agenții săi pretutindeni, verifica eficiența acestei activități.

Este din mila lui Dumnezeu că Hitler și Stalin au venit în lumea noastră înainte de crearea televiziunii de masă. Altminteri, soarta generației noastre ar fi putut fi cu totul alta.

Televiziunea, încă de la începutul ei, a fost creată special pentru spălarea creierelor. <Omul este capabil să recunoască 24 de cadre pe secundă. Aceasta este viteza de derulare a peliculei la cinematograf. Televiziunea, spre deosebire de cinematograf, parcă ar fi fost creată pentru accesul ascuns la subconștinent, în televiziune s-a stabilit de la început standardul de 25 de cadre pe secundă. De aceea, termenul de al "25-lea cadru", aplicat televiziunii, sună neclar. Este mai bine să folosești termenul de "cardu ascuns" sau "cadru invizibil".>[...]

[...]În planul istoriei terestre creștinismul va pierde cel puțin din motivul că, în competiția sa cu televiziunea Biserica nu poate să nu piardă. Societății atee nu i se va îngădui să devină ortodoxă. Ea va fi oprită în loc undeva în păgânism. Există o mulțime de motive pentru aceasta. Unul dintre ele este că societatea postcreștină nu suportă ca membrii ei să se atașeze prea mult de orice fel de convingeri, mai ales cele bisericești.[...]

[...]"Mi se părea că acestă nostalgie a societăților închise ale strămoșilor noștri îi caracteriza până acum pe conservatori, cu al lor cult al trecutului, și pe al extremiștii de dreapta, convinși de superioritatea rasei lor, și pe fanaticii religioși, care trăiesc și mor conform Bibliei sau Coranului" (Guy Ferhofstadt, Paradoxul globarizării). Așadar, "a trăi conform Bibliei" nu se mai "poartă" în Europa poți nimeri în rândul "fanaticilor religioși", care sunt tot mai mult identificați cu "teroriștii".[...]

[...]Dacă un creștin va încerca să acuze homosexualitatea sau avorturile, va fi pus imediat la zid și condamnat de incorectitudine. Cei ce respectă astăzi "îngustele" precepte creștine au șanse tot mai mici să facă o carieră.

Opinia publică formată de ziare îi privează astăzi pe creștini de dreptul la autoapărare. A critica creștinismul, a-l batjocori cu cuvinte de ocară se poate. Este "libertatea cuvântului și a autoexprimării". Dar, dacă un creștin va îndrăzni să-și exprime indignarea față de potopul de sacrilegii, comportamentul lui va fi taxat ca incorect.

Da, viitorul creștinismului este îngrijorător. Da, noua ordine mondială se inspiră din valori cu totul îndepărtate de cele evanghelice. Da, noile tehnologii le conferă eventualilor viitori asupritori mijloacele pentru urmărirea vieții private a oamenilor. Da, computerizarea și înregistrarea electronică pot ușura munca acestor spioni și prigonitori.

Încercările altora de a-i priva pe creștini de libertate înseamnă că aceștia vor deveni o simplă jucărie în mâinile manipulatorilor? Ori există în om o astfel de profunzime, în care nu pot pătrunde așii tehnologiilor informaționale?[...]>> (Andrei Kuraev, Pecetea lui antihrist, codurile de bare ți semnele vremurilor, Editura Sophia, București 2005, p. 229-230, 232, 233.)
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.11.2010, 08:47:06
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de GheronIosifIsihastul Vezi mesajul
mda, iertati-ma ,nu vreau sa va pierdeti timpul din cauza mea.. tv-ul ucide sufletul nostru si al copiilor nostri.. este unealta lui satan si ne ucide timpul lasat de Dumnezeu pentru pocainta si ca sa nu am aceiasi influenta ca si el va indemn fratilor pe aceasta cale la pocainta ,la plangerea pentru pacate ,la rugaciune si la o viata cat mai curata.. uitatul la tv este inchinare la satana si o continua tradare a lui Hristos si a Maicii Sale.. sa ne uitam asadar in icoana lui Dumnezeu si pomeniti-ma si pe mine in rugaciunile voastre!
Dumnezeu sa va binecuvanteze pe toti si sa va pazeasca de cursele celui rau ale ucigasului de suflet vrajmas!

Nu trebuie sa ne uitam la TV. la emisiuni care ne ucide sufletul . Si pina la urma sufletul ti-l poti ucide si fara sa te uiti la TV. Mergi pe strada si vezi ceva ce nu-ti place si-ti raneste sufletul .Sufletul ti-l poti rani si prin :vaz,si prin auz , si prin alte metode ,pe care fiecare bun crestin le cunoaste .Chiar daca marepet ,traim in secolul vitezei si inevitabil trebuie sa parcurgem si noi generatiile mai "vechi" acest drum al performantei ,nu ne putem pune cenusa on cap ,si sa ne plafonam . Si sunt convinsa ca cei care au adevarata credinta stie cum sa-si fereasca sufletul de "rani" care nu se mai pot vindeca . Doamne Ajuta ! si multa sanatate si pace in suflet .
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.11.2010, 09:46:29
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
daca suntem selectivi..
Am pus in alt post niste linkuri ale lui Virgiliu Gheorghe despre televiziune.. Iti recomand sa le citesti.

Cat despre selectivitate.. aceasta este o ILUZIE.. tot din cartile dumnealui am citit ca deoarece omul intra intr-o stare asemanatoare transei cand priveste televizorului, informatiile nu sunt trecute prin filtrul ratiunii, ci sunt inregistrate direct in subconstient.
Prin insasi natura televiziunii, nu se poate vorbi despre selectivitate!

(De ex.. voi stiati ca o reclama la care NU esti atent isi atinge scopul mai degraba decat una pe care o privesti cu ochi critic? V-ati intrebat ce sens au acele reclame in care nu se pune accentul pe produs si calitatile lui, ci sunt prezentate peisaje, femei atractive etc..? Tocmai din cauza ca in starea de transa in care sta privitorul, el tinde sa asocieze inconstient produsul cu o emotie agreabila, iar ulterior, in magazin, acel produs va declansa emotia placuta simtita la vizionarea reclamei. Si acestea sunt procese inconstiente. Mie imi pare ca cei care cred ca "rezista" influentei televizorului sunt mai degraba naivi.)


Studiile psihologice arata ca un copil nu trebuie sa priveasca DELOC la televizor.
In plus, educarea ortodoxa presupune sa invatatm copilul sensul timpului: timpul nu ne este dat sa ne batem joc de el, ci este cea mai importanta resursa a noastra! O clipa valoreaza enorm si daca o pierzi nu ai cum sa o obtii inapoi, nu ai cum sa o cumperi etc.. Privitul tv este timp pierdut, omorat ec..



In cartile lui Virgiliu Gheorghe am citit ca in sua cam 30% din transmisiunile tv sunt publicitate (fara a o lua in calcul pe cea mascata). Cam 50% emisiuni sunt despre crime, violuri, razboaie, violenta, tragedii naturale, cataclisme etc... Cred ca in Romania lucrurile stau la fel. Din ce a ramas (cam 20%) crezi ca poti alege ceva util?


Cred ca preotii NU se uita la tv. Si cunosc o preoteasa (americana, ce-i drept) care nu numai ca nu se uita deloc la tv, dar nici calculatorul nu are cand sa-l deschida.. Pe altele nu le-am intrebat, dar cred ca nu privesc televizorul pt ca este o activitate inutila si nefireasca.
Si eu sunt mama si nu ma uit la tv ca ar insemna sa-mi neglijez copiii sau atributiile casnice in acel timp.. In rarele ocazii cand am privit vreun film artistic.. sarcinile mele casnice au fost date peste cap..


adevarat.
Doamna esti exagerata dar daca asa crezi fa cum iti dicteaza inima ,daca pe dumneata o publicitate te face sa cumperi produsul promovat ......... ce sa mai zic .Cel ce nu e in stare sa se acomodeze cu ce e in lume si nu stie el sa-si puna frau sa mearga in manastire la ascultare desavarsita .E un pericol daca nu sti sa selectezi ceea cee acolo te sticla .Insa de aci la eliminarea lui ( a tv-ului) e cale lunga
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.11.2010, 12:50:00
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit De ce???

Eu cred ca mass media este responsabila de decaderea tineretului. Goana pentru senzational, oferta comerciala, chiar cu un pret foarte scump pe care il plateste societatea si familia. Cenzura in limita bunului simt, a promovarii firescului, a aspectelor pozitive, cred ca ar fi de real folos. Si nu stiu de ce anumite institutii nu fac nimic in acest sens: Biserica,Familia, Scoala, Politia, Organizatiile de Tineret...Asistam neputinciosi, vedem dezastrul la care ne pregatim sa aderam , prapastia in care ajunge moralitatea ... de ce ? E nepasare, e lasitate, e dezinteres sau primeaza interesele meschine, avantajele marunte, mizere, la care aspira sau beneficiaza unii, cu ce pret? Ma intreb retoric- etnobotanicele ce bine fac? Cum este posibil ca unii semeni de-ai nostri sa-si cladeasca fericirea, bunastarea, pe nefericirea si prabusirea tineretului. Este ingrozitor! ESTE STRIGATOR LA CER!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.11.2010, 21:09:57
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Precum s-a mai zis,daca stim sa selectam si ne uitam la ceva folositor si facem si altceva inafara de uitat la televizor(plimbare,mers la Biserica,rugaciuni,comunicare etc)nu este asa de nociv si rau.Dar precum dau dependenta multe alimente,lucruri asa da si dependenta calculatorul,televizorul si trebuie sa spunem stop atunci.Eu cred ca cine are dependenta de calculator,televizor trebuie sa incearca sa faca si alte lucruri,precum am zis mai sus si sa reduca nr.orelor de uitat la tv,la pc (nu sa-l elimine de tot).Televizorul in unele cazuri este folositor,util,ai ce sa inveti iar in altele cazuri te distruge,este un drog.Totul este la noi,noi trebuie sa stim sa alegem,selectam si sa ne lucram timpul spre folosul nostru.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.11.2010, 22:13:10
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu-marius Vezi mesajul
Doamna esti exagerata dar daca asa crezi fa cum iti dicteaza inima ,daca pe dumneata o publicitate te face sa cumperi produsul promovat ......... ce sa mai zic .Cel ce nu e in stare sa se acomodeze cu ce e in lume si nu stie el sa-si puna frau sa mearga in manastire la ascultare desavarsita .E un pericol daca nu sti sa selectezi ceea cee acolo te sticla .Insa de aci la eliminarea lui ( a tv-ului) e cale lunga
Sunt exagerata eu deoarece iti place tie sa privesti tv? (cam asta ar fi logica).

Eu am renuntat la tv de aproape 5 ani (parca) si nu regret deloc. In primii ani mai citeam stirile pe net, ar si la acelea am renuntat si nu pot spune ca am pierdut ceva.
Doar am castigat timp.

Este adevarat ca sotul meu vroia sa priveasca filme, asa ca uneori inchiriem dvd-uri la care se uita el. Tot este un castig de timp (fata de filmele de la tv intrerupte de publicitate), plus ca alege el ce vrea sa priveasca etc.

Multa lume spune: "nu stii sa selectezi" sau "daca selectezi, nu e pericol".. etc. Eu nu ineleg CE anume sa selectez. Nu gasesc nimic util la tv. Absolut nimic. Daca vreau sa ma informez, citesc, nu privesc tv-ul.

Last edited by anna21; 12.11.2010 at 22:17:37.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu ucide ??? Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 55 23.01.2011 09:54:05
si folosirea prea multa a calculatorului ucide sufletul zriyac Generalitati 20 20.10.2010 23:44:12
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15
Un fel de egoism care ucide! achimovjan Generalitati 10 22.08.2008 08:14:38