Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 17.10.2010, 20:20:22
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Concluzie
Tustrele soluții sunt certe și fără greș.
Altele pentru a ieși dintr-o situație-limită, dintr-un univers concentraționar, din mrejele unui proces kafkian, dintr-un joc de tip domino, labirint sau cameră de anchetă, din teamă și panică, din orice cursă de șoareci, din orice coșmar fenomenal nu știu să existe. Numai acestea trei. însă oricare din ele e bună, suficientă și izbăvitoare.
Luați aminte: Soljenițîn, Zinoviev, Churchill, Bukovski. Moartea consimțită, asumată, anticipată, provocată; nepăsarea și obrăznicia; vitejia însoțită de o veselie turbată. Liberi sunteți să alegeți. Dar se cuvine să vă dați seama că - lumește, omenește vorbind - altă cale de a înfrunta cercul de' fier - care-i în bună parte și de cretă (vezi Starea de asediu a lui Camus: temeiul dictaturii e o fantasmă: frica) - e foarte îndoielnic să găsiți.
Veți protesta, poate, considerînd că soluțiile subînțeleg o formă de viață echivalentă cu moartea, ori mai rea ca moartea ori implicînd riscul morții fizice în orice clipă. Asta așa este. Vă mirați? Pentru că nu l-ați citit pe Igor Safarevici, pentru că încă nu ați aflat că totalitarismul nu e atît închegarea unei teorii economice, biologice ori sociale cît mai ales manifestarea unei atracții pentru moarte. Iar secretul celor ce nu se pot încadra în hăul totalitar e simplu: ei iubesc viața, nu moartea.
Moartea, însă, cine. Singur, a învins-o? Cel ce cu moartea o a călcat.

Nicolae Steinhardt, Jurnalul Fericirii
Sunt de acord cu cele trei solutii de iesire dintr-un univers concentrationar.
Dar toate cele trei solutii presupun o libertate de optiune, adica sa fi in
masura sa iei deciziile neinfluentat si in deplina capacitate de judecata.
Mi se pare ca tu, draga Fani, privesti cipul ca pe un element PASIV, ce ar
contine doar niste date. Nu, cipul final, cel al antihristului, nu va fi pasiv,
ci ACTIV. El va fi capabil sa INDUCA stari si atitudini. Gandeste-te la prima
solutie, ea poate fi usor anihilata daca ti se induce o stare de placere pentru
o anumita mancare, de exemplu; la solutia a doua se poate induce o stare
de anxietate, iar la cea de-a treia o stare de frica, de teama. Eu cred ca se
subestimeaza cercetarile in domeniile psihologiei si ale roboticii. Acestea
doua impreunate cu tehnologia computerelor si a comunicatiilor vor da
suficiente elemente pentru a crea un cip de tip controler. Iar explicatia va
fi ceva de genul: pentru securitatea planetara, acum cand un singur om
poate declansa dezastrul atomic, virusologic sau genetic, cu consecinte
nebanuite, e NECESAR sa controlam fiecare om. Pentru binele nostru al
tuturor, adica. Mintea nu va mai fi complet libera si nu vei mai putea lua
deciziile cele pe care tu le doresti, ci unele induse de starile pe care ti le
provoaca acel cip. Vei spune "bine, dar pot sa nu accept acel cip", da, vei
putea daca stii sigur ce face acela, dar nu ti se va spune adevarul si, pe de
alta parte, esti deja inclinat sa accepti tocmai pentru le-ai acceptat si pe
celelalte, cele pasive, inofensive, si in virtutea inertiei le accepti si pe cele
active.
Concluzie: cipurile prezente sunt pasive, dar ele pregatesc terenul pentru
cele active. Nu ni se dau dintruna cele active tocmai ca sa se evite refuzul
nostru.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 17.10.2010, 20:31:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation Vine timpul si e foarte aproape . . .

" SA FITI DECI PREGATITI SA PUNETI CAPUL PE BUTUC DACA CREDINTA O VA CERE " ( Parintele ARSENIE BOCA )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #63  
Vechi 17.10.2010, 20:57:17
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

sunt 2 probleme diferite, de fapt 2 etape diferite ale aceleiasi probleme


1. actele cu chip ... pasaport, buletin ... carduri bancare

2. chipul implantat in mana sau frunte


acum traim prima etapa ... care pregateste implatarea

si oricum urmatoarea etapa e pe drum ... nu o schimbam noi



trebuie doar sa ne pregatim cu rugaciune si post
Reply With Quote
  #64  
Vechi 17.10.2010, 21:25:55
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Sunt de acord cu cele trei solutii de iesire dintr-un univers concentrationar.
Dar toate cele trei solutii presupun o libertate de optiune, adica sa fi in
masura sa iei deciziile neinfluentat si in deplina capacitate de judecata.
Mi se pare ca tu, draga Fani, privesti cipul ca pe un element PASIV, ce ar
contine doar niste date. Nu, cipul final, cel al antihristului, nu va fi pasiv,
ci ACTIV. El va fi capabil sa INDUCA stari si atitudini. Gandeste-te la prima
solutie, ea poate fi usor anihilata daca ti se induce o stare de placere pentru
o anumita mancare, de exemplu; la solutia a doua se poate induce o stare
de anxietate, iar la cea de-a treia o stare de frica, de teama. Eu cred ca se
subestimeaza cercetarile in domeniile psihologiei si ale roboticii. Acestea
doua impreunate cu tehnologia computerelor si a comunicatiilor vor da
suficiente elemente pentru a crea un cip de tip controler. Iar explicatia va
fi ceva de genul: pentru securitatea planetara, acum cand un singur om
poate declansa dezastrul atomic, virusologic sau genetic, cu consecinte
nebanuite, e NECESAR sa controlam fiecare om. Pentru binele nostru al
tuturor, adica. Mintea nu va mai fi complet libera si nu vei mai putea lua
deciziile cele pe care tu le doresti, ci unele induse de starile pe care ti le
provoaca acel cip. Vei spune "bine, dar pot sa nu accept acel cip", da, vei
putea daca stii sigur ce face acela, dar nu ti se va spune adevarul si, pe de
alta parte, esti deja inclinat sa accepti tocmai pentru le-ai acceptat si pe
celelalte, cele pasive, inofensive, si in virtutea inertiei le accepti si pe cele
active.
Concluzie: cipurile prezente sunt pasive, dar ele pregatesc terenul pentru
cele active. Nu ni se dau dintruna cele active tocmai ca sa se evite refuzul
nostru.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Cred ca venirea Antihristului va insemna intr-adevar o manipulare spirituala de un fel foarte subtil.
Nu cred, insa, ca ea va avea ca suport material un fel de cip material implantat.
Poate ma insel. Insa toata aceasta campanie impotriva cipului mi se pare mai degraba o manevra a celui rau pentru a ne distrage atentia de la adevarata lupta pe care trebuie sa o dam, care este launtrica.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #65  
Vechi 17.10.2010, 21:58:09
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cred ca venirea Antihristului va insemna intr-adevar o manipulare spirituala de un fel foarte subtil.
Nu cred, insa, ca ea va avea ca suport material un fel de cip material implantat.
Poate ma insel. Insa toata aceasta campanie impotriva cipului mi se pare mai degraba o manevra a celui rau pentru a ne distrage atentia de la adevarata lupta pe care trebuie sa o dam, care este launtrica.
Este adevarat ca lupta cea mare e cea launtrica. E adevarat si ca se incearca
sa ni se distraga atentia si sa ne invrajbim intre noi. Intentia e de a se crea
confuzie. E bine ales si momentul, acum cand cipurile sunt doar pasive si te
face sa crezi ca toata zarva e pentru nimic, o bucatica de siliciu ce memoreaza
niste date si care iti sunt chiar folositoare in situatii limita. Adica, ne paruim
pentru apa chioara, ca apa grea e pastrata pentru momentul potrivit, atunci
cand confuzia si ceata va fi deplina.
Cipul activ este cel al FIAREI pentru ca el ne face sa fim ASEMENEA ei, adica
un soi de robotei. Nu in sensul ca ni se va impune ce sa gandim si sa facem,
ci in sensul ca vom fi limitati in a lua anumite decizii, cele ESENTIALE, in rest
vom fi liberi sa facem ce vrem, ca oricum fara Dumnezeu vei vrea doar raul.
Desigur, noi nu vom putea impiedica pe antihrist sa-si duca la indeplinire
planul malefic, dar eu cred ca e bine sa existe macar niste modele de traire
in spirit de jertfa de la care sa putem lua si noi, la o adica, exemplu de urmat.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 18.10.2010, 07:29:11
coldworld coldworld is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 84
Implicit

Eu cred ca, presedintele Romaniei fiind ortodox, nu va permite implantarea de cip-uri in frunte sau in mana dreapta.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 18.10.2010, 10:11:31
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cred ca venirea Antihristului va insemna intr-adevar o manipulare spirituala de un fel foarte subtil.
Nu cred, insa, ca ea va avea ca suport material un fel de cip material implantat.
Poate ma insel. Insa toata aceasta campanie impotriva cipului mi se pare mai degraba o manevra a celui rau pentru a ne distrage atentia de la adevarata lupta pe care trebuie sa o dam, care este launtrica.
Ciao Fani,

Uite marturia celui care a condus proiectul de design si implementare a microechipamentului de identificare, care ulterior a devenit implantabil:

http://www.youtube.com/watch?v=cBVxy...eature=related

Sarmanul om nu a stiut ce a facut. Nu a fost singur, ci a avut o echipa de 100 de ingineri, care au lucrat la acest proiect incepand cu sfarsitul anilor '60. Pe atunci nici macar nu existau computere asa cum le stim noi acum, caci erau si ele la inceputuri si aveau dimensiuni cat casa. Cu toate acestea acesti oameni au realizat, avand la dispozitie o tehnologie primitiva, un microcip cat un sfert de bob de orez. Avea 0,7 mm x 7 mm.

Dupa ani si ani de cercetare si vreun milion de dolari cheltuiti, s-a ajuns la concluzia ca zonele ideale in care ar trebui implantat, pentru reincarcarea microbateriei de la variatiile de temperatura din corpul uman, sunt mijlocul fruntii sub par sau pe mana dreapta. Interesant, pentru ca intreaga echipa era atee si nu citise capitolul 13 din Apocalipsa.

O data ce designul a fost gata, ceea ce a urmat a fost perfectionarea, imbunatatirea performantelor si adaugarea unor noi insusiri, acum posibile dupa o indelunga cercetare. Astfel incat astazi, un astfel de cip acceptat de bunavoie are scopul marsav de a atenta la insesi caracteristicile chipului divin sadit in om, adica:

- libertatea: fara pecete nu vom avea voie sa facem parte din noul tip de societate. Scrie clar ca nu vom mai putea sa cumparam sau sa vindem fara acel ceva pe mana dreapta sau pe frunte care ne va identifica. Vor fi foarte multe limitari: nu vom mai putea plati chiria, banca, intretinerea, benzina, reviziile periodice, scoala copiilor, nu ne vom mai putea angaja nicaieri din moment ce banii vor fi electronici si accesul la contul bancar se va face prin intermediul implantului.
- ratiunea: tehnologia de acum face posibil bruiajul direct asupa creierului spre a induce stari de inconfort, oboseala, indispozitie samd. Fara o minte limpede nu e tocmai usor sa gandesti corect, sa te rogi si sa judeci normal.
- posibilitatea de a iubi: avand mintea bruiata prin intermediul implantului, va fi imposibil sa iesim din acea stare de rau continuu. Poate sa se va manifesta din cand in cand, poate ca nu va fi chiar la inceput, ca sa nu se alarmeze lumea. Oricum, treaba se va manifesta ca o boala a mintii care ne va tine departe unul de altul, ne va face sa ne uram reciproc - stiti bine ca in caz de boala intervine o stare de nervozitate excesiva, de iritare -, ne va fi greu sau imposibil sa ne rugam. Unii spun ca acest device va avea un trigger care va declansa emiterea undelor de joasa frecventa in cazul pronuntarii unor cuvinte ca Dumnezeu, Hristos, Maria, Amin, miluieste samd. Nimic imposibil sau greu de implementat.

Urmariti cateva parti incepand cu linkul de mai sus, pentru ca aici nu mai este vorba de preoti care predica sau de parelnici "alarmisti" care alerteaza lumea "semanand dezbinare". Cel care vorbeste este insusi Carl Sanders, mintea care a facut posibila crearea microcipului implantabil, la cererea CIA & FBI. Om care acum este crestin si caruia ii pare foarte rau de ce a facut, nefiind pe atunci crestin si nestiind pentru ce anume i s-a comandat acest proiect.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 18.10.2010, 12:25:57
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Cipul cu blestem în el și cu hulă sau codul de bare ||......||......||, sunt nocive căci continuă lupta anticristului comunist și masonic și păgân prin tot felul de noi și noi metode împotriva Domnului, spre lagărul comunist cu față inumană, și spre reichul și democrația lui antichrist, și nu democrația românească cinstită ci aia blestemată... slujirea la toleranță, și pentru asta trebuie să devenim intoleranți cu intoleranții... lepădând iertarea și pecetluindu-ne cu politici satanice care ne conduc în impunerea „desăvârșirii” fiarei adică universul mincinos al mândriei și desfrânării și poftelor banilor...

Deci nu e vorba de orice cip și de orice cod de bare ci este un semn, un simbol care dacă-l primești, te învoiești, te lași pecetluit cu el, semnezi, atunci nu faci altceva decât să nu te mai poți pecetlui cu semnul sfintei cruci, căci primindu-l pe mâna dreaptă sau pe frunte sau pe buric sau pe piept sau pe mâna stângă, gata, nu se mai poate căci tu zici că-ți faci cruce dar defapt stârnești o poftă... o ispită... și te blestemi și tragi cu tine pe alții în ispită...

Iar cu celelalte cipuri sau coduri de bare, sunt nocive doar în ideea că sunt folosite de către un stat polițienesc și mafiot care calcă în picioare constituția și libertatea și drepturile oamenilor și ale comunităților de credință, căci prin ele ești un posibil infractor și ești supus urmăririi generale, dar mai mult ești obligat să iei în serios și în seamă „înțelepciunile” de om: votul, cazierul, CV-ul, anamneza, păcatele, operațiunile bancare, asigurările... și astfle ești obligat ca toată viața să le slujești lor, ca să fii și tu după chipul și asemănarea gLumii, adică a lui gLumeail, cel primul în toate prostiile gLumești... Deci iată că astfel se impune în mase a se socoti omul după lume și nu după Dumnezeu, deci se merge după mândriile satanice căci avea rana de moarte vindecată la unul din cele 7 capete și zece coarne, căci părea că e un miel dar vorbea ca un balaure, cele două fiare, și robi și slobozi, și mari și mici și săraci și bogați, își puneau semnul fiarei ca să poată vinde sau cumpăra... suflete, adică un fel de inqqqiziție satanicească... un fel de neocomunism, un fel de globalism... un fel de deșertăciune a deșertăciunii... o lăudăroșenie umano-drăcească pentru a te lipsi de griji și a te băga în bunăstare căci dacă nu acepți să lași să se autointroneze antichrist vei suferi prigoana și tu și copiii tăi... duhovnicești...

E defapt neputincioasele îndrăzniri demonstrate ca puteri și minuni prin îndrăzniri satanicești... că iată poți... poți să hulești și nu ți se întâmplă nimic... și atunci primești semnul pe mână sau pe frunte creyând că nu ți se va întâmpla nimic, că e doar o formalitate... și semnezi ca să-ți fie bine... dar defapt îți semnezi condamnarea la iad... căci aperi și dumneata „raiul” lăcomiei, furtului, hulei și crimei Duhovnicești... când trebuia să aperi pe ceilalți și pe Dumnezeu de tine și de păcatele tale, de neascultarea ta.

Deci te bagă obligator în școala de poliție satanicească și te face mare copoi adulmecător de păcate ca să arzi creștinii ce nu se supun inqqqiziției, noii ordini mondiale...

E desfrâul ascuns, desfrâul ocult... e mândria cu chip de milă și de smerenie, e curiozitatea răului altuia care te elevează crezând că ești mai mare și mai puternic tu... cel care ești marele curios, șeznd și tu pe scaunul cel înalt al satanei... pofta ochiului și trufia vieții... ca să te răzbuni... pe Dumnezeu, firește... e firea drăcească implementată în oameni.

Last edited by vsovivi; 18.10.2010 at 12:28:34.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 18.10.2010, 12:40:46
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Hai să vă zic cât e de simplu:

La auzul unor cuvinte bisericești, sfinte, sfinți, cipul vibrează sau generează niște unde pe care trupul sau creierul sau simțurile le percepe subtil și le asimilează ca pe niște plăceri, și iată deja slujești desfrânării, deci tacticile astea împerechează credința cu desfrânarea... că ăsta e scopul mândriei... grozăvia desfrânării ce se dă sfințenie, deci e vorba de o desfrânarea subtilă sau tactilă și de neluat în seamă... minciunica pe care o socotești că nu contează... un cil ce vibrează plăcut în ureche, dar în timp te transformă frecușul în reptilă... în broscoi al poftelor și plăcerilor carnale... ca un vibrator implatat la nivel de piele, de carne, de vise, care anclanșeză o vibrația, o atingere, o plăcere și gata, o socotești fericire... defapt e o nocivă pedofilie, o mallahie, e o slavă de la oameni că iată ce cip bun ai, ce CV, ce anamneză, ce diplome, ce istorie... deci ești și devi o lăudăroșenie tot mai mare ce trăiești pentru cipul care va fi verificat de „experți” și ți se va da tot felul de medalii și premii în bani ca fiind un individ egoist dar foarte util societății... defapt tu ajungi o mallahienă plină de pofte de goliciuni și o corceală între credință și desfrânare... desfrânata jidoavcă din care iese fiul pierzării... iubitorul avuțiilor folosite pentru desfrânate... pentru pierzările cele halucinante ale sufletului... prin păcătuire și nepăsare...

Dar e vorba că vibrează a blestem... a grozăvie... vibrează în idei malefice, spurcate... rele... motivându-te cu „dreptate” ca să săvârșești răutăți și să te socotești un „fericit” fiu al luminii sau al dreptății... deci un copoi mângâiat și gâdilat la orgoliul canin, trupesc, un câine cu inimă de porc și cu creier de găină ce face lucruri șerpești, viclene și murdare... firește că pentru „Dumnezeu”... doar că acela va fi satana și nu Adevărul. Căci din pricina durerilor vor blesteme pe Dumnezeu, sau pentru minuni și semne mari vor crede că e de la Dumnezeu... și vor semna... se vor învoi... vor primi semnul... exact ca și poporul care cere mereu semne și minuni din cer ca să creadă, poporul cel tare la cerbice...

„29. La fel e cu olarul sezand la lucrul sau
si roata invartind-o cu picioarele;
grija lui vesnica e doar la munca lui
si lucrul si-l socoate bob cu bob;

30. cu mana plasmuieste lutul
si sub picioare-i biruie cerbicea;
inima lui e cum sa-l netezeasca,
iar gandul sau cel treaz, sa curete cuptorul.

31. Toti acestia-si pun nadejdea in mainile lor
si fiecare e indemanatic in meseria lui.” (Eclesiasticul)

Last edited by vsovivi; 18.10.2010 at 13:07:16.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 18.10.2010, 15:56:54
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit Doamne ajuta!

Va trimit comunicatul MAI si adresa la care putem cere pastrarea actelor (cartilor) de identitate in forma actuala.
Atentie: se poate scrie pana in 22 octombrie 2010.Trimiteti mai departe la toti cunoscutii.
Adresa de mail:
legislatie@mai.gov.ro
Banuiesc ca trebuie sa le scriem folosind numele complet si seria si numarul de buletin. Dar, mai intrebati si voi pe duhovnicii nostri.

Saccsiv's Weblog
Românii vor putea opta între CARTE DE IDENTITATE (fara CIP) sau CARTE ELECTRONICA DE IDENTITATE (biometrica cu CIP)? Proiect MAI supus dezbaterii publice
Posted in BULETIN BIOMETRIC, CARTE DE IDENTITATE, CARTE ELECTRONICA DE IDENTITATE, CIPURI by saccsiv on octombrie 12, 2010
Citez din Transparență decizională:
Având în vedere dispozițiile Legii nr. 52/2003 privind transparența decizională în administrația publică, Ministerul Administrației și Internelor este interesat în participarea activă a cetățenilor la luarea deciziilor administrative și în procesul de elaborare a proiectelor de acte normative.
Astfel, Ministerul Administrației și Internelor supune dezbaterii publice proiectul de Lege pentru modificarea și completarea unor acte normative privind evidența persoanelor, actele de identitate ale cetățenilor români, precum și actele de rezidență ale cetățenilor statelor membre ale Uniunii Europene și Spațiului Economic European rezidenți în România.
Ministerul Administrației și Internelor a luat act de propunerile, sugestiile și obiecțiile formulate atât în timpul dezbaterilor care au avut loc în procesul parcurgerii procedurilor de transparență decizională în data de 20 august a.c., cât și prin adresele transmise pe adresa ministerului referitoare la Proiectul de Ordonanță a Guvernului pentru modificarea și completarea Ordonanței de Urgență a Guvernului pentru evidența, domiciliul, reședința și actele de identitate ale cetățenilor români și pentru completarea Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 102/2005 privind libera circulație pe teritoriul României a cetățenilor statelor membre ale Uniunii Europene și Spațiului Economic European.
Prin proiectul de act normativ supus dezbaterii publice se aduc modificări de substanță O.U.G. nr.97/2005, privind evidența, domiciliul, reședința și actele de identitate ale cetățenilor români, pentru crearea cadrului unitar în materia regimului juridic aplicabil actelor de identitate ale cetățenilor români, și sunt amendate o serie de acte normative, respectiv Legea nr.248/2005 privind libera circulație a cetățenilor români în străinătate, Ordonanța de urgență a Guvernului nr.102/2005 privind libera circulație pe teritoriul României a cetățenilor statelor membre ale Uniunii Europene și Spațiului Economic European, Ordonanța Guvernului nr. 69/2002 privind regimul juridic al cărții electronice de identitate, Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal și Ordonanța de Urgență a Guvernului nr.199/2000 privind înființarea Companiei Naționale „Imprimeria Națională” – S.A., pentru corelarea cadrului normativ și instituirea măsurilor organizatorice necesare punerii în circulație a documentelor de identitate și rezidență electronice.
Astfel, principalele modificări pe care le aduce proiectul de act normativ supus dezbaterii publice constă în următoarele:
Prima carte de identitate (CI) sau carte electronică de identitate (CEI) se eliberează la 14 ani, potrivit opțiunii solicitantului.
De la data punerii în circulație a cărții electronice de identitate (CEI), cartea de identitate va avea un format identic cu CEI (fără a conține însă și date în format electronic), tip card, ambele documente fiind emise pentru o perioadă de: 4 ani, pentru persoanele cu vârsta între 14-18 ani, respectiv 10 ani, după împlinirea vârstei de 18 de ani.
De asemenea, în noul proiect de act normativ sunt prevăzute explicit datele cu caracter personal care se introduc în formatul tipărit: numele și prenumele titularului; sexul; cetățenia titularului; data și locul nașterii titularului; semnătura olografă a titularului; fotografia titularului; C.N.P.; domiciliul titularului; aceleași date se vor regăsi și în formatul electronic și, în plus: prenumele părinților titularului; certificate digitale; date biometrice ale titularului, constând în imaginea facială și imaginile impresiunilor papilare a două degete.
Întrucât CI și CEI conțin și alte date decât cele cu caracter personal, forma și conținutul acestor acte de identitate se va stabili prin hotărâre a Guvernului, cu avizul Autorității Naționale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal.
Potrivit noului proiect supus dezbaterii publice, în raport de cele menționate, cetățenii români pot opta pentru eliberarea unei:
a) CI;
b) CEI, fără impresiuni digitale (dar care permite utilizarea semnăturii digitale);
c) CEI, care conține toate facilitățile și datele, inclusiv impresiunile digitale.
De asemenea, sunt prevăzute reguli clare în privința colectării, utilizării și stocării datelor biometrice:
- se colectează numai cu acordul expres al solicitantului sau, în cazul minorilor și al incapabililor, numai cu acordul expres al unuia dintre părinți ori al reprezentantului legal;
- se colectează pentru a fi înscrise în CEI, în scopul verificării autenticității acesteia și identității titularului;
- verificarea identității titularului CEI se va face prin compararea directă a datelor biometrice preluate de la acesta, cu ocazia verificării, și a datelor înscrise în CEI;
- după personalizarea și transmiterea CEI la autoritatea competentă să o elibereze, toate datele stocate în bazele de date de producție se șterg prin procedură automată;
- imaginile impresiunilor papilare colectate cu ocazia depunerii cererii de eliberare a CEI se șterg prin procedură automată imediat după personalizarea documentului;
- se abilitează Guvernul să stabilească procedurile de preluare a datelor biometrice, prin hotărâre, cu avizul ANSPDCP.
Prin acest proiect de act normativ se introduc reguli similare CEI și CI în cazul cărților de rezidență (CR) și cărților electronice de rezidență (CER) eliberate cetățenilor statelor membre UE și SEE și membrilor de familie ai acestora, cu diferențe în ceea ce privește valabilitatea documentelor (până la 5 ani, 5 ani sau 10 ani de la emitere); întrucât CR și CER se pot elibera inclusiv minorilor sub 14 ani, se instituie interdicția eliberării CER cu impresiuni digitale în cazul acestora.
Totodată, potrivit proiectului se abilitează Imprimeria Națională să producă CI, CEI, cărțile de alegător aferente acestora, dovezi de reședință (care vor constitui anexă la actul de identitate, pentru a face dovada adresei de reședință), CR și CER, iar CNUPPE din cadrul Direcției Generale de Pașapoarte să personalizeze aceste documente (mai puțin dovezile de reședință). Proiectul prevede că proiectul-pilot pentru constituirea sistemului informatic de emitere a documentelor electronice se realizează până la data de 31 martie 2011, respectiv că aceste documente se pun în circulație până la data de 1 iulie 2011.
* * *
Textul actului normativ amintit este afișat și poate fi consultat pe pagina de Internet a instituției noastre: www.mai.gov.ro, precum și la Centrul de Relații cu publicul al M.A.I., din Piața Revoluției nr. 1 A, sector 1, București.
Propunerile, sugestiile și opiniile persoanelor interesate cu privire la acest proiect de act normativ sunt așteptate pe adresa de e-mail legislatie@mai.gov.ro, până la data de 22 octombrie 2010.
Iata ce mai putem citi in articolul Românii ar putea opta între CI și actul biometric. Imaginea amprentei se va șterge după personalizare:
Proiectul prevede că proiectul-pilot pentru constituirea sistemului informatic de emitere a documentelor electronice se realizează până la data de 31 martie 2011, respectiv că aceste documente se pun în circulație până la data de 1 iulie 2011.
MAI a supus dezbaterii publice, până în 20 august, proiectul de OUG ce reglementează folosirea cărții de identitate electronice și care prevede inclusiv definiția acestuia.
Ulterior a fost organizată o dezbatere în cadrul căreia mai mulți reprezentanți ai ONG-urilor pentru apărarea drepturilor omului au criticat legislația privind introducerea cărții de identitate electronice, susținând că aceasta contravine prevederilor Constituției și încalcă dreptul la viață privată.
Membrii APADOR-CH au arătat că nu se justifică prelevarea obligatorie de amprente cetățenilor, motivând că oamenii ar fi tratați ca niște infractori. În plus, membrii ONG-ului au precizat că nu există dreptul de opțiune al cetățenilor privind cartea de identitate pe care o vor primi, subliniind că oamenii au toate garanțiile să se îndoiască privind respectarea drepturilor sale.
Nu în ultimul rând, reprezentanții societății civile au criticat faptul că prea multe instituții ale statului au acces la o multitudine de date personale.
Sistemul electronic de identificare a fost criticat și de reprezentanții altor ONG-uri prezenți la dezbatere, unii din ei invocând posibilitatea spargerii codurilor de acces ale cip-ului, alții referindu-se la informațiile insuficiente furnizate, până în prezent, de MAI privind modul de funcționare a acestor carduri electronice, iar alții criticând costurile ridicate ale investiției, într-o perioadă în care prioritățile statului ar trebui să fie altele.
Drept răspuns, comisarul-șef Sorin Bălașa, de la Direcția pentru Evidența Persoanelor și Administrarea Bazelor de Date, a spus, în cadrul dezbaterii, că procesul de amprentare pentru cartea de identitate electronică nu este asemănător celui aplicat infractorilor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tragedie in Germania Hector Stiri, actualitati, anunturi 27 09.08.2013 10:09:09
Preoti pentru Germania Ion Pop Sectiune dedicata profesorilor de religie 55 17.06.2013 11:38:52
Xcellcenter, Germania LapetiteMoc Stiri, actualitati, anunturi 13 24.04.2011 21:39:34
noile buletine cu nr 666 varia Generalitati 34 24.01.2011 13:59:46
Buletine biometrice? colaps Generalitati 81 05.10.2010 11:08:49