Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 29.03.2016, 23:51:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Idea este ca nu-mi recunosc parintii de acum...atat de milostivi si saritori pt verisoara iar eu am fost crescuta intr-o austeritate strigatoare la cer; nu s-au gasit bani si posibilitati pt mine ,nici pt educatie,nici pt intretinere...am fost mai mult un produs nedorit.
Un om avea doi fii. Continuarea este aici, de la versetul 12 inainte.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #162  
Vechi 30.03.2016, 00:05:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Dupa mai multe episoade de telenovela proasta,rezumatul situatiei sta tocmai asa:

Verisoara,care acum a ajuns la distinsa varsta de 45 de ani nu are nici un rost si nici nu se arata vreun semn ca ar fi interesata de vreunul(tipic).

Acum si-a dedicat intreaga existenta si ocupatie bolii care a aparut(ceva afectiuni tiroidiene) dar minimalizand problemele mentale pe care le are, fiind extrem de violenta.

Toate au ramas la fel, ai mei sar cu banii din stanga si dreapta din pensiile lor,iar cand se termina acolo imi trimit fax,mesaj,telefon sa le trimit eu ca nu au de lucruri importante cum ar fi mancare si teste pe la doctori...

Asta in timp ce parintii ei au abandonat-o fericiti in garsoniera ei din Bucuresti,fara bani stiind ca nu este o problema sa traiasca la mila rudelor. Nici problema si nici rusine.

Nu stiu exact ce ma macina si pe mine problema asta atat de tare...
La origini,fara laude ,sunt o persoana generoasa zic eu...nu ma deranjeaza sa ajut oameni chiar straini,necunoscuti -daca au o situatie impresionabila si nu au o iesire de moment. Toti suntem necajiti la un moment dat in viata...dar sa acaperezi oameni asa toata viata este scandalos pt mine.
Batranii,la o varsta sunt cei care trebuiesc ajutati in intelesul meu ,nu invers. Pt ce sa se deplaseze un batran la 75 de ani sa "ajute"o persoana de 45 care este si asa fara ocupatie de mai bine de 10 ani?


Idea este ca nu-mi recunosc parintii de acum...atat de milostivi si saritori pt verisoara iar eu am fost crescuta intr-o austeritate strigatoare la cer; nu s-au gasit bani si posibilitati pt mine ,nici pt educatie,nici pt intretinere...am fost mai mult un produs nedorit.

Acum probabil ca ii mustra constiinta insa din nou isi indreapta atentia catre altcineva.
Pt a cata oara sa ma mai supar,sa mai plang si sa ma simt tradata? Asa au fost toata viata,asa vor fi si de aici in colo cat mai traiesc.
Ferice de cei care au avut parinti buni si iubitori ,asta se vede benefic in alcatuirea lor ca oameni; iubirea cladeste sufletul;indiferenta il ucide.
Iarta si iubeste mult. Iar Dumnezeu iti va rasplati bunatatea. Cel care iarta este cel mai placut inaintea lui Dumnezeu. Problema se poate judeca lumeste si duhovniceste. Daca ai posibilitati, ajuta-i. Pe cei pe care nu-i iubesc parintii ii iubeste Dumnezeu si le da darurile Sale. Dumnezeu a ingaduit ca lucrurile sa fie astfel.

Nimic nu e intamplator. Citeste viata Sfantului Teofil cel Nebun pentru Hristos si atunci parintii tai iti vor parea ingerasi. Acorda-i mai multa importanta lui Dumnezeu. Daca acum au 75 de ani, nu se stie cat vor mai trai. Roaga-te si pentru ei si pentru verisoara ta.

Pe de alta parte, la varsta aceasta, batranii sunt usor de influențat.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 30.03.2016, 01:19:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Problema de fapt nu e verisoara ta, ci cum sa-ti ierti parintii..

Daca nu i-ar da bani verisoarei, situatia ar fi suportabila, dar rana tot acolo, conflictul asta de interese exista ca sa-ti aduca aminte ca ai niste probleme de rezolvat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 30.03.2016, 07:05:16
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Curios, sunt de acord cu Alin.
În plus, bucură-te de faptul ca ai tai își construiesc palat în cer, și nu te întrista ca aici cheltuie din ce nu e al lor...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #165  
Vechi 30.03.2016, 08:16:12
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Mda,pai conform comportamentului parintilor mei ,ar trebui sa-i neglijez pe ei ,cu nevoile lor si sa-mi aleg sa sponsorizez alte rude sau oameni straini.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 30.03.2016, 08:31:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O femeie a suferit o paguba foarte mare si s-a dus apoi la un mare duhovnic sa-si spuna oful. Parintele i-a spus ca i s-a intamplat asa din cauza unui avort. Cu banii respectivi ar fi trebuit sa-si creasca pruncul avortat.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 30.03.2016, 08:39:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mda,pai conform comportamentului parintilor mei ,ar trebui sa-i neglijez pe ei ,cu nevoile lor si sa-mi aleg sa sponsorizez alte rude sau oameni straini.
Nu, pentru că tu ai de respectat poruncile dumnezeiești.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #168  
Vechi 30.03.2016, 10:24:28
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Dupa mai multe episoade de telenovela proasta,rezumatul situatiei sta tocmai asa:

Verisoara,care acum a ajuns la distinsa varsta de 45 de ani nu are nici un rost si nici nu se arata vreun semn ca ar fi interesata de vreunul(tipic).

Acum si-a dedicat intreaga existenta si ocupatie bolii care a aparut(ceva afectiuni tiroidiene) dar minimalizand problemele mentale pe care le are, fiind extrem de violenta.

Toate au ramas la fel, ai mei sar cu banii din stanga si dreapta din pensiile lor,iar cand se termina acolo imi trimit fax,mesaj,telefon sa le trimit eu ca nu au de lucruri importante cum ar fi mancare si teste pe la doctori...

Asta in timp ce parintii ei au abandonat-o fericiti in garsoniera ei din Bucuresti,fara bani stiind ca nu este o problema sa traiasca la mila rudelor. Nici problema si nici rusine.

Nu stiu exact ce ma macina si pe mine problema asta atat de tare...
La origini,fara laude ,sunt o persoana generoasa zic eu...nu ma deranjeaza sa ajut oameni chiar straini,necunoscuti -daca au o situatie impresionabila si nu au o iesire de moment. Toti suntem necajiti la un moment dat in viata...dar sa acaperezi oameni asa toata viata este scandalos pt mine.
Batranii,la o varsta sunt cei care trebuiesc ajutati in intelesul meu ,nu invers. Pt ce sa se deplaseze un batran la 75 de ani sa "ajute"o persoana de 45 care este si asa fara ocupatie de mai bine de 10 ani?


Idea este ca nu-mi recunosc parintii de acum...atat de milostivi si saritori pt verisoara iar eu am fost crescuta intr-o austeritate strigatoare la cer; nu s-au gasit bani si posibilitati pt mine ,nici pt educatie,nici pt intretinere...am fost mai mult un produs nedorit.

Acum probabil ca ii mustra constiinta insa din nou isi indreapta atentia catre altcineva.
Pt a cata oara sa ma mai supar,sa mai plang si sa ma simt tradata? Asa au fost toata viata,asa vor fi si de aici in colo cat mai traiesc.
Ferice de cei care au avut parinti buni si iubitori ,asta se vede benefic in alcatuirea lor ca oameni; iubirea cladeste sufletul;indiferenta il ucide.
Marita-te si incepe sa faci copii multi.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 30.03.2016, 10:30:34
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

In primul rand, in legatura cu situatia prezentata despre verisoara dumneavoastra.

Sunt cazuri când intradevar un om care sufera de o anumita boala nu poate munci, caz in care evident trebuie ajutat.

Insa din ce a spus colega de forum Yasmina nu este cazul cu verisoara sa! Una este sa nu poti munci datorita unei afectiuni fizice sau psihice, si cu totul alta este sa nu vrei sa muncesti .

Trebuie facut diferenta intre doua situatii distincte

-A ajuta un om care efectiv nu poate munci

-Si a lasa un om sa profite de bunatatea ta

Acum ce fac parintii dumneavoastra cu banii lor este treaba lor- sunt oameni majori. Dumneavoastra ca si fiica cel mult puteti incerca sa-i sfatuiti si sa le explicati ca aceea verisoara cauta sa profite de ei- dar decizia de a o sponsoriza sau nu este tot a lor in final.

Insa in momentul in care aceea verisoara incearca (prin intermediul parintilor dumneavoastra) sa profite si de dumneavoastra, atunci normal este sa puneti piciorul in prag si sa nu admiteti asta.
Pana la urma si dumneavoastra aveti o viata inainte, greutati, dorinta de a aveea o familie, etc, si trebuie si normal este sa va ganditi si la dumneavoastra.

Asta in privinta acelei verisoare a dumneavoastra. Ea daca vrea sa munceasca (si din cate ati spus starea sanatatii i-ar permite sa faca o munca mai usoara- nimeni nu-i cere sa se duca pe santier in constructii) trebuie in primul rand sa se gandeasca la modul serios ce fel de meserie sau domeniu de activitate i-ar place.

In privinta relatiilor dumneavoastra cu parintii dumneavoastra, din ce ati spus, am inteles ca existe anumite resentimente.
Aici singura solutie este sa incercati sa uitati si sa treceti peste aceste resentimente si peste ce a fost in trecut.

Ganditi-va la viitor, si incercati sa va bucurati de ce aveti si sa faceti ceea ce va determina sa va simtiti implinita si fericita, atat pe plan profesional, cat si pe plan personal.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 30.03.2016, 10:31:35
Motronea Motronea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2014
Locație: SV Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Impasul meu este urmatorul: fiindca m-a rugat s-o ajut cu banii pt cursuri si am cazut de acord s-o ajut,ar fi de dorit sa se apuce de ceva care sa-i foloseasca si care s-o ajute sa faca bani la randul ei;pentru a nu ma mai vedea dupa alti 2-3ani in aceasi situatie de sponsor.

Inca ceva: nu doreste o scoala postliceala de 2-3 ani ci cauta cursuri de cateva luni!
Imi pare destul de improbabil ca vreun angajator va cadea pe spate in fata unor astfe de cursuri de durata a catorva luni,si asta cand exista o varianta mai buna,aceea a postlicealei.
sa se inregistreze la AJOFM ca persoana in cautarea unui loc de munca.. chiar daca nu are dreptul la indemnizatie poate urma gratuit un curs de calificare/recalificare :)
Reply With Quote
Răspunde