Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 30.03.2016, 10:39:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
În plus, bucură-te de faptul ca ai tai își construiesc palat în cer, și nu te întrista ca aici cheltuie din ce nu e al lor...
Ce dai sub vreo forma de santaj sau ca slabiciune sufleteasca nu cred ca iti construieste palat in cer.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 30.03.2016, 10:40:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Motronea Vezi mesajul
sa se inregistreze la AJOFM ca persoana in cautarea unui loc de munca.. chiar daca nu are dreptul la indemnizatie poate urma gratuit un curs de calificare/recalificare :)
Evident, n-ai citit topicul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 30.03.2016, 10:40:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
O femeie a suferit o paguba foarte mare si s-a dus apoi la un mare duhovnic sa-si spuna oful. Parintele i-a spus ca i s-a intamplat asa din cauza unui avort. Cu banii respectivi ar fi trebuit sa-si creasca pruncul avortat.
Te crezi vazatoare cu duhul?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 30.03.2016, 10:45:27
Motronea Motronea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2014
Locație: SV Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Evident, n-ai citit topicul.
aoleu..trebuia sa il citesc in intregime? :)
Reply With Quote
  #175  
Vechi 30.03.2016, 11:18:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mda,pai conform comportamentului parintilor mei ,ar trebui sa-i neglijez pe ei ,cu nevoile lor si sa-mi aleg sa sponsorizez alte rude sau oameni straini.
Pai se pare ca daca n-ar ajuta pe verisoara ta, n-ar avea nevoie de nimic si tu ai avea sansa de a-i ajuta pe ai tai.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 30.03.2016, 11:18:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Motronea Vezi mesajul
aoleu..trebuia sa il citesc in intregime? :)
Nu, doar cateva postari cat sa-ti dai seama care e problema cu verisoara..daca tot dai sfaturi pentru ea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 30.03.2016, 11:23:49
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Idea este ca nu-mi recunosc parintii de acum...atat de milostivi si saritori pt verisoara iar eu am fost crescuta intr-o austeritate strigatoare la cer; nu s-au gasit bani si posibilitati pt mine ,nici pt educatie,nici pt intretinere...am fost mai mult un produs nedorit.

Acum probabil ca ii mustra constiinta insa din nou isi indreapta atentia catre altcineva.
Pt a cata oara sa ma mai supar,sa mai plang si sa ma simt tradata? Asa au fost toata viata,asa vor fi si de aici in colo cat mai traiesc.
Ferice de cei care au avut parinti buni si iubitori ,asta se vede benefic in alcatuirea lor ca oameni; iubirea cladeste sufletul;indiferenta il ucide.
Oamenii adulti care suntem acum avem in miezul fiintei noastre copiii de acum nu stiu cate zeci de ani..cel putin asa sustinea Freud..daca ma insel eu, rog pe cineva mai documentat sa ma corecteze...:) In sensul ca experientele din copilarie, bune sau rele, au stat la baza si ne-au modelat personalitatea, modul de gandire, etc etc..ne-au facut macar partial ceea ce suntem noi acum.
Daca tu crezi ca exista oameni fara frustrari, fara complexe de inferioritate, fara "daca si parca", te inseli...la unii mai des, la altii mai rar, iese copilul razvratit la suprafata si-si aduce aminte ca in cutare zi n-a primit o bomboana de la parinti si fratele lui a primit-o, ca a fost certat sau poate batut pentru o nota proasta, ca a plans si n-a fost inteles..ca n-a fost drept, ca n-a fost aia sau aia..
Curios lucru..mi-am promis ca la randul meu, cand voi deveni si eu parinte, sa nu repet greselile alor mei..Dar uite ca viata m-a invatat ca sa fii parinte nu-i chiar usor, e poate cea mai grea meserie din lume....Si mai inainte de a fi parinte esti OM, asadar esti supus greselilor..Poate n-am repetat greselile alor mei, dar cu siguranta am facut propriile mele gafe...Cu timpul am inteles ca sunt normale si n-am cum sa upgradez, cel putin in domeniul asta,daca nu gafez si nu invat din propriile mele esecuri...
Cateodata parintii buni si iubitori au copii fricosi, fara personalitate si fara incredere in sine...Crezi ca genul asta de copii ajung ok in viata?Si alti parinti mai taiosi, mai "rai" ca sa zic asa(din pdv al copilului),isi cresc copii descurcareti, indrazneti si inteligenti, care stiu sa-si croiasca un drum in viata...Eu personal am vazut /citit/auzit de n cazuri de copii proveniti din familii cu probleme(alcoolism,divort,lipsuri financiare), care au ajuns oameni in viata...au avut determinarea sa treaca peste minusurile astea, au facut scoli, universitati, etc, si-au gasit job, s-au casatorit...care au plecat in strainatate, care au ramas in tara, dar o duc cu totii bine merci...
Nu exista nici o reteta pentru succes, asta se stie...Dar ca parinte, chestia cea mai buna pe care o poti face pentru copilul tau este sa-i dai incredere in el..sa fii acolo cand cade, sa fii acolo cand se ridica, sa-l lasi sa faca propriile greseli si sa nu-i reprosezi::ti-am spus eu..daca ma ascultai pe mine...", sa-l lasi sa ia decizii sa sa suporte consecintele logice care deriva din ele..intr-un cuvant sa-l pregatesti pt viata...
Pare simplu dar te asigur ca nu e...Sa fii parinte inseamna sa fii bun si iubitor, da..dar mai inseamna si sa-l lasi sa cada si sa se raneasca, sa se ridice si sa-si panseze singur rana, mai inseamna si sa stai deoparte si sa-l lasi sa se descurce singur.Asta nu inseamna ca esti indiferent, te asigur!
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #178  
Vechi 30.03.2016, 11:37:52
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
O femeie a suferit o paguba foarte mare si s-a dus apoi la un mare duhovnic sa-si spuna oful. Parintele i-a spus ca i s-a intamplat asa din cauza unui avort. Cu banii respectivi ar fi trebuit sa-si creasca pruncul avortat.
Asta este cu referire la ce anume din povestea de fata?
Eu am de suferit pt ca as fi facut ceva ingrozitor? Verisoara?
Cine se identifica cu femeia care a facut avortul,ca nu pricep?
Cu ajutorul Domnului eu nu ajuns pana acolo cat despre viata intima a rudelor nu ma pot pronunta...ca d'aia este intima.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 30.03.2016, 11:51:50
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Asta este cu referire la ce anume din povestea de fata?
Eu am de suferit pt ca as fi facut ceva ingrozitor? Verisoara?
Cine se identifica cu femeia care a facut avortul,ca nu pricep?
Cu ajutorul Domnului eu nu ajuns pana acolo cat despre viata intima a rudelor nu ma pot pronunta...ca d'aia este intima.
Unii oameni sufera spre slava lui Dumnezeu, altii din pricina păcatelor proprii. Despre altii e mai, corect sa credem ca sufera spre slava lui Dumnezeu. Asa ca imi cer scuze pentu postarea anterioară.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 30.03.2016, 11:55:45
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Yasmina,
desi nitel cam abrupt, Dr. Mihnea Dragomir a sugerat o cheie de interpretare care mi se pare, din cate inteleg deocamdata, apropiata de tine. Ai meditat la text?
Pe de alta parte, iarta-ma de cugetare, imi trecu prin minte ca parintilor tai le-o fi dor de tine si, pe acest fundal, si-or fi gasit un copil surogat, unul aflat ceva mai aproape, la indemana... Ba chiar or fi infantilizat-o nitel pe verisoara deja cam infantila, crezind ca astfel isi arata iubirea....

Ce zic si io, da nu-i musai sa iei in seama: oare n-ar sta in puterea bunavointei tale sa lasi de-o parte ciudateniile alor tai si sa te centrezi pe ale voastre, adica pe ce va sa fie copilul si parintii? Inteleg ca dansii sunt varstnici, Dumnezeu stie cat or mai avea de trait: ce-ar fi sa te concentrezi asupra imbunatatirii relatiei dintre voi, acum cat sunteti cu totii in viata? Ce-ar fi sa ii rasfeti un pic si sa ii rogi sa te rasfete si ei pe tine? Cum anume? Nu stiu. Tu si ai tai stiti cel mai bine treburile astea sau puteti descoperi impreuna!....:)

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde