Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 05.03.2010, 12:59:09
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Cu asta n-ai răspuns la întrebare. Eu înțeleg că doare, dar e o problemă serioasă, evidențiată de multe ori chiar de Biserica Ortodoxă. Atâtea milioane de avorturi în România nu pot fi puse pe seama budiștilor ori hindușilor într-o țară cu 86% ortodocși!

Domnule se pare ca reveniti la vechea tactica a sectarilor, cand nu mai au argumente se leaga de pacatele oamenilor, aici normal vorbeam despre invatatura de credinta daca este cea adventista adevarata sau daca este cea ortodoxa, nu vorbeam de gradul in care romanii sau alte popoare isi insusesc credinta in viata lor
dumneata parca nu cunosti societatea si lumea in care traiesti, parca ai fi teleportat temporar pe pamant si nu cunosti realitatea
Ortodocsii sunt si ei minoritari in aceasta tara, cei 87% se declara ortodocsi dar nu sunt practicanti, deci nu pun invatatura ortodoxa in practica asa ca nu sunt corecte comparatiile dumitale si afirmatiile care insinueaza ca ortodoxia ar indemna la avort, nu domnule, aia care fac avort nu prea dau pe la biserici si nu au o conduita morala pt ca asa ii invata societatea capitalista copiata din occident
si pana una alta si Statele Unite colcaie de crestini nou-testamentali, e lumea lor si nu cred ca putem lua SUA ca etalon al moralitatii
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #402  
Vechi 05.03.2010, 13:07:26
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Etalonul este toată Scriptura, aceasta conținând chiar interpretarea dată de Hristos și de apostoli, trebuind doar s-o aplici.



Și nu te pune pe gânduri că se confirmă din mai multe surse?

Poi tocmai ca ma pune pe ganduri cum aplicand aceeasi metoda se ajunge la invataturi diferite, si penticostalii au etalon doar Scriptura si totusi nu cred ca se cuvine sa tina sabatul tu avand acelasi etalon nu crezi ca se cuvine sa practici vorbirea in limbi, si exemplele pot continua
acest lucru imi demonstreaza ca fiecare isi ia ce vrea din scriptura si argumenteaza pe baza scripturii ca intelegerea lui este corecta si inspirata
mda..
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #403  
Vechi 05.03.2010, 13:19:39
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Încerci în van să ascunzi milioane de avorturi confirmate de statistica națională îndărătul unui caz de avort adventist (deocamdată neconfirmat).
Trice...te rog frumos nu ma acuza de ceea ce faci tu, nu ascund nimic....recunosc tot ceea ce se intampla, ti-am spus eu ceva? Da, am spus doar ca e foarte ciudat faptul ca voi dati afara pacatosii din comunitate...si ii lasati tot printre romanii aia pacatosi, dupa care veniti si ne adresati intrebari de genul " Dar de ce nu se schimba, dar de ce mai pacatuiesc...dar de ce, dar ce faceti voi ca sa nu mai pacatuiasca, ce face BOR?

Cred ca cel care ascunde de aici, esti numai tu...care esti invatat sa nu recunosti nimic si sa arunci numai prostii inspre altii...cand tu se vede ca nu iti cunosti gradina!

Si ce daca se fac avorturi, nu e tot decizia lor pana la urma...trebuie sa ii judeci tu, si sa acuzi si Biserica si intreaga Ortodoxie?

Ce tot atata o dai cu neconfirmatul...care unul, tu nici macar nu stii ce fac cei din comunitatea ta, si stai si ne vinzi noua basme...incearca sa nu iti mai ridici in slavi comunitatea, ca nu tine...mai intai incearca sa ii cunosti, si apoi sa vorbesti!
  #404  
Vechi 05.03.2010, 13:24:17
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu ai auzit bine, încearcă pe viitor să închizi sursele de zgomot perturbator. Excluderea (care nu e "urgentă") este o măsură de ultimă instanță, dar nici aceasta nu înseamnă bararea accesului la Biserică și activitățile ei. Și fii liniștită, nu aveți voi nevoie să vă "bateți capul" cu persoanele excluse de adventiști (nici n-ați putea-o face, nu vă bateți capul nici cu persoanele-problemă binecunoscute din B.O.), acestea participă mai departe la programul bisericii ori în cel mai rău caz abandonează credința.
Dar de ce ii excludeti, care e aceea...ultima instanta? Si adica ei unde pleaca dupa aceasta ultima instanta, data de voi?

Pai BOR nu exclude pacatosii pentru ca e acolo mereu pentru momentul in care vor decide si ei sa paraseasca pacatul....asta inseamna Biserica, nu un club...din care dai afara membrii care iti strica imaginea, nu ti se pare?

Parca spuneai ca Biserica lui Hristos sunt toti care cred in Hristos...si atunci cum adica voi dati afara din Biserica?

Se vede ca sunteti total in afara a ceea ce trebuie sa fie crestinismul...si nu puteti intelege lucrurile, si va contraziceti rau de tot...cand uitati sa mai jucati rolul adventistului bun si bland!!!

Pe pastor cine il da afara cand pacatuieste, sau el nu pacatuieste...cui ii spune ca pacatuieste, ca sa se poata decide de catre comunitate sa fie dat afara in ultima instanta???
  #405  
Vechi 05.03.2010, 14:14:38
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Zici ca comunitatea(cacofonie intentionata) adventista e ultima si cea mai tare comunitate crestina.De vin oamenii asa abundent, cer sa fie botezati si sunt asa de plini de fericire.Eu cred ca mananci "rahat" mult cand ne spui lucrurile astea.Si lucrurile de fapt nu stau chiar asa si nu sunt asa de roz precum par.Comunitatea adventista este o secta imputita , in care adunatura generala e de oameni perversi.

P.S:Ia spune-ne de unde esti tu de e asa in floare adventismul.
Câte păcate ți-ai făcut în postul ăsta cu dezlegare la dește, dar mai ales cu slobozire la gură, nu te mai spală nici vidanjera. On topic, omule!
  #406  
Vechi 05.03.2010, 14:16:26
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Ortodocsii sunt si ei minoritari in aceasta tara, cei 87% se declara ortodocsi dar nu sunt practicanti, deci nu pun invatatura ortodoxa in practica asa ca nu sunt corecte comparatiile dumitale
Am trăit s-o văd și pe asta! Deci s-a dus pe râpă și argumentul majorității (mai rămâne argumentul vechimii și s-au terminat argumentele).
Dacă nu sunt practicanți și mai fac și crime (avorturi) de ce nu vă delimitați de ei? Criminalii n-au ce căuta în Biserica lui Hristos.

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
nu sunt corecte comparatiile dumitale si afirmatiile care insinueaza ca ortodoxia ar indemna la avort
N-am insinuat asa ceva.

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
pana una alta si Statele Unite colcaie de crestini nou-testamentali, e lumea lor si nu cred ca putem lua SUA ca etalon al moralitatii
Nici nu le-am luat ca etalon, nu știu de unde tragi asemenea concluzii.
  #407  
Vechi 05.03.2010, 14:18:07
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Dar de ce ii excludeti, care e aceea...ultima instanta? Si adica ei unde pleaca dupa aceasta ultima instanta, data de voi?

Pai BOR nu exclude pacatosii pentru ca e acolo mereu pentru momentul in care vor decide si ei sa paraseasca pacatul....asta inseamna Biserica, nu un club...din care dai afara membrii care iti strica imaginea, nu ti se pare?

Parca spuneai ca Biserica lui Hristos sunt toti care cred in Hristos...si atunci cum adica voi dati afara din Biserica?

Se vede ca sunteti total in afara a ceea ce trebuie sa fie crestinismul...si nu puteti intelege lucrurile, si va contraziceti rau de tot...cand uitati sa mai jucati rolul adventistului bun si bland!!!

Pe pastor cine il da afara cand pacatuieste, sau el nu pacatuieste...cui ii spune ca pacatuieste, ca sa se poata decide de catre comunitate sa fie dat afara in ultima instanta???
Dacă vrei să ai comentarii pertinente, informează-te mai întâi și apoi postează. Sau măcar întreabă, că nu e rușine, altfel te umpli de penibil postare de postare prin afirmațiile nefondate pe care te grăbești să arunci pe net. Chiar e nevoie ca eu - un "eretic" să-ți dau sfatul ortodox de a vorbi cu măsură?

- După ultima instanță, nu pleacă nicăieri (daca aleg ei), participă în continuare la serviciile divine ale Bisericii (dar asta am mai spus-o, fii atentă pe viitor).
- Credința trebuie dovedită cu fapte, altfel cum te mai poți numi "credincios"?
- Pastorul este și el om, poate greși. Dacă face fapte reprobabile poate fi exclus și el de către membrii comunității din care face parte.
  #408  
Vechi 05.03.2010, 14:22:33
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Asta e concluzia dumitale? Normal că nu propovăduiește avortul, dar întrebarea rămâne: de ce într-o țară majoritar ortodoxă există atâtea milioane de avorturi?
daca nu erau te mai intrebai?in america stii cite se fac [cunosti o statistica de acolo?]si tot ortodoxii or fi si pe acolo?cele ce fac avorturi nu fac la indemnul si sfatul preotilor[de fapt asta sta in gat sectarilor preotii si sfintele taine ] dar insusi MANTUITORUL a zis" ori de cate ori cadeti ridicati-va si va curatiti "pentru ca firea omului este slaba si in biserica cei pacatosi vin la doctor sa se trateze de pacate si prin sfintele taine si rugaciunea bisericii se pot mantui ,pe cind sectarii nu mai au aceasta posibilitate
  #409  
Vechi 05.03.2010, 14:23:56
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Auzi Trice...dar "Biserica lui Hristos" l-ar fi dat afara pe Sfantul Petru...dapa ce ar fi gresit si a 3 a oara...pentru ca asta era deja o ultima instanta la adventisti, nu?

A ramas el demn de Biserica Apostolica in fata lui Dumnezeu, i s-a aratat oare vreo usa, vreun comitet, a fost retrogradat, a incetat sa mai fie Apostol...ca eu nu am vazut asa ceva in Biserica lui Hristos, sa dai afara oameni pentru ca nu tolerezi pacatul...si ca daca nu il dai afara, inseamna ca il tolerezi si trebuie sa ii dai dupace in loc de iertare si sustinere?


Nu stiu ce sa zic, dar voi o tot dati cu pacatosul care trebuie sa nu mai pacatuiasca dom'le, nu mai e loc de alte discutii...si nici toleranta la voi, dar oare nu ar trebui sa intelegeti si ce inseamna Biserica lui Hristos, si sa parasiti erezia, ratacirea si inchipuirea?

Singura erezia e cea care il face pe eretic sa se auto-excluda din Biserica, si asta numai pentru ca refuza Adevarul, si crede intr-o erezie...pe care ajunge sa o vada drept Adevar, atat...in rest lucrurile sunt asa cum le-a lasat Dumnezeu!
  #410  
Vechi 05.03.2010, 14:31:21
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Dacă vrei să ai comentarii pertinente, informează-te mai întâi și apoi postează. Sau măcar întreabă, că nu e rușine, altfel te umpli de penibil postare de postare prin afirmațiile nefondate pe care te grăbești să arunci pe net. Chiar e nevoie ca eu - un "eretic" să-ți dau sfatul ortodox de a vorbi cu măsură?

- După ultima instanță, nu pleacă nicăieri (daca aleg ei), participă în continuare la serviciile divine ale Bisericii (dar asta am mai spus-o, fii atentă pe viitor).
- Credința trebuie dovedită cu fapte, altfel cum te mai poți numi "credincios"?
- Pastorul este și el om, poate greși. Dacă face fapte reprobabile poate fi exclus și el de către membrii comunității din care face parte.
Da, credinta e intr-adevar dovedita din plin de fapte bune si frumoase, insa nu trebuie sa fie dovedita ca sa o vada ceilalti...si mai e un aspect, esti tu sigur ca vezi faptele credinciosilor, toate faptele...toti credinciosii, ca am impresia ca tot bati numai in lipsa lor si esti foarte multumit de aceasta varianta trunchiata?

Si daca pastorul se ascunde de comunitate, si ea nu stie ce face pastorul...cum se poate hotari ceva, si cum se evalueaza corect credinta lui?

Cum s-a numit Sfantul Petru pe timpul cat a pacatuit, nu a mai fost credincios...ca nu inteleg?

Vad ca stabiliti cam multe sentinte, reguli, obligatii (deja pare foarte fortata si calculata rau treaba asta cu faptele bune care trebuie sa se vada)...

Dar ia mai zi-ne si ce face Ortodoxia bun, ce lucruri frumoase ai vazut in ea, ce fapte bune, ce ti-a placut...ca prea ai o fixatie cu avorturile astea, care sunt intalnite si la tine in comunitate dupa cum se vede..

Poate poti enumera si ceva fapte bune ale credinciosilor ortodocsi...sa vad daca mai poti fi obiectiv, si nu numai instruit sa fii altfel decat trebuie?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 21:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42