Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 23.01.2015, 09:59:58
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

pai oare din ceo peste 80% declarati ortodocsi, oare cati la suta sunt cei despre care vorbesti?
Te inteleg si ai dreptate. Ar fi ideal cum zici tu. Dar nu e, pentru ca din acei multi oameni declarati ortodocsi nu stiu daca mai mult jumatate sunt cazurile frumoase si ideale care au si o traire cu adevarat ortodoxa.
Dragoste de Dumnezeu poti sa ai si daca te protejezi.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
  #92  
Vechi 23.01.2015, 10:08:11
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Da, poți, dar așa mai de departe....
Mai din cap, din sentimentalisme, din închipuiri, din sclifoseală.
E o modă drăguță asta cu Dumnezeu, nu? Hai să ne dăm și noi în ea, că dă bine.

Nu, oameni buni, de o mie de ori nu! Ce susțineți voi aici e inadmisibil. Vă mințiți cu bună știință, vă înșelați sufletul și voiți să vă numiți creștini totodată.
Dragoș a precizat foarte clar și fără dubii despre ce e vorba. Mai bine cugetați la vorbele lui, că sunt drepte.
  #93  
Vechi 23.01.2015, 10:11:12
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Mai oameni, daca Dumnezeu vrea sa dea opii celor care folosesc metode contraceptive, atunci pur si simplu metodele contraceptive vor esua.
Citat:
Asa ca daca Dumnezeu vrea neaparat sa ne dea copii, o Va face, indiferent ce metode contraceptive folosim (in afara de abstinenta totala).
Dumnezeu nu incalca liberul arbitru al omului. Daca omul din liber-arbitru
nu-si doreste copii, atunci Dumnezeu ii va respecta liberul-arbitru.
Problema este ca in acest caz , omul prin liberul-arbitru se interpune intre Dumnezeu si nasterea de prunci, acesta este pacat impotriva Duhului Sfant.
Si uite asa, omul prin liberul-arbitru face pacat strigator la cer.

Pacatul omului impotriva sa, este pacat.
Pacatul omului impotriva Duhului Sfant este pacat strigator la cer.

Corina, nu stiu de unde ai invaturile astea, dar te asigur ca nu sunt ortodoxe.

Citat:
Pur si simplu. Nu-s nici alea 100% sigure. Si am auzit de cazuri in care prezervativul s-a rupt
Asta pt ca pe langa fabrica de prezervative, trebuie sa traiasca si fabrica de
suzete, care are aceiasi actionari ca si cea prezervative.
Citat:
si cazul uni foste colege e facultae in care pastilel contraceptive au esuat.
Asta pt ca la N pastile, 10 % sunt rebuturi.

Dar daca tu nu vrei copii din liber-arbitru, Dumnezeu iti respecta liberul-arbitru.Insa tu ca sa nu faci copii(adica sa-ti impui propria vointa impotriva
Legilor Dumneziesti) trebuie sa folosesti metode pentru a preveni aparitia
pruncului pe lume:
  • abstinenta sexuala,
  • contraceptia,
  • avortul
iar Dumnezeu pentru ca iti respecta liberul-arbitru te lasa sa faci ce vrei, insa aceste metode sunt pacate impotriva Legilor Dumnezeiesti.Cum scanteia
Dumnezeiasca a vietii vine de la Duhul Sfant, rezulta ca aceste metode
sunt pacate impotriva Duhului Sfant.

Insa odata cu liberul-arbitru, Dumnezeu iti da si responsabilitatea actiunilor
tale.Adica te lasa sa faci ce vrei, dar esti responsabila pentru ceea ce faci.

Atunci cand iti asumi deciziile prin liber-arbitru, tine minte si urmatorul verset
pt ca are legatura stransa cu liberul-arbitru si iti atrage atentie cu odata cu deciziile pe care
le ei, iti asumi si responsabilitatea acestor decizii:
Uite ce spune Hristos:
"
Cine este nedrept, să fie în continuare, cine este intinat sa se întineze și mai departe; cine este fara prihana sa traiasca si mai departe fara prihana. Si cine este sfânt, să se sfințească si mai departe. Iata, Eu vin curând și răsplata Mea este cu Mine, ca să dau fiecăruia după fapta lui. Eu sunt Alfa și Omega, începutul și sfârșitul, primul și ultimul
"

Last edited by oaie_cugetatoare; 23.01.2015 at 10:13:33.
  #94  
Vechi 23.01.2015, 10:13:37
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Cred ca am uitat sa pun ghilimele. Dar ori v-ati facut ca nu intelegeti ori intentionat ati dorit sa scoateti din context,... pe viitor va rog sa fiti mai atent. Varianta corecta era:



Este evident ca ma refeream la metodele de protectie si nicidecum nu puneam la indoiala Voia lui Dumnezeu, cum gresit ati interpretat. Vad ca permanet aveti chef de harta, asta sade bine unui evlavios ca Dvs ? Observ ca ati inceput sa numarati virgulele si ghilimelele, e foarte interesant. Faceti si corectura de text ? Oricum, multumesc pentru observatie.

P.S.
Dl. Ioan_Cezar, multi barbati dupa o anumita varsta nu mai au nevoie de "metode de protectie" ca oricum nu le mai foloseste la nimic, deci daca asta ati vrut sa insinuati ... sunt de acord cu Dvs. Femeile in schimb nu au aceasta problema, prin urmare, ar fi indicat sa se protejeze, mai ales de bolile venerice.

Dupa cum stim actul sexual facut fara scopul de a face copiii, ci doar de dragul placerii partenerului sau a propriei placeri este considerat a fi desfranare. Deci problema e mai complicata.
Mai multe pe aceasta tema se pot citi aici - Patima desfrânării si biruirea ei în viziunea spiritualitătii ortodoxe
Hai, las-o baltă... Dacă nu vrei să pricepi ce e de priceput, ai măcar bunul simț și nu mai flecări.
Citește ce ți-a scris Dragoș și pune la inimă, dacă ai cap...
  #95  
Vechi 23.01.2015, 10:40:14
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Astfel, ai putea spune ca si abstinenta in scopul impiedicarii procreerii este destul de grava.
Bingo !.

Citat:
Si, din nou, pastila anticonceptionala nu provoaca avort! (am recitit aberatia asta pe undeva zille astea). Daca e abortiva, atunci cum de sute de femei raman insarcinate in timp ce iau pastile anticonceptionale? Nici macar pastila e a doua zi nu are efect abortiv; daca reusesti sa o iei dupa ce deja a avut loc fecundatia, ajuta la fixare sarcinii.
Asa ca, unde e crima aia?
Orice pacat impotriva Duhului Sfant(vezi postul meu anterior) este de fapt
o crima, pt ca orice pacat strigator la Cer este o crima.

Intamplare adevarata, cu parintele Cleopa:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortu...e-avort-11.htm

A,da si inca ceva.Folosirea anticonceptionalelor este avort pe cale chimica.
Adica, Dumnezeu pedepseste la fel ca si in cazul avortului clasic.
Cum este pedepsa ? Vezi in linkul de mai sus.

PS: sa nu crezi ca Dumnezeu ne va judeca dupa codul nostru penal, ci dupa
Legile Sale.Hristos spune:
"
Căci gândurile Mele nu sunt gândurile voastre, și căile voastre nu sunt căile Mele, zice Domnul.
Ci cât sunt de sus cerurile față de pământ, atât sunt de sus căile Mele față de căile voastre și gândurile Mele față de gândurile voastre."
  #96  
Vechi 23.01.2015, 13:14:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Mai oameni, daca Dumnezeu vrea sa dea opii celor care folosesc metode contraceptive, atunci pur si simplu metodele contraceptive vor esua. Pur si simplu. Nu-s nici alea 100% sigure. Si am auzit de cazuri in care prezervativul s-a rupt si cazul uni foste colege e facultae in care pastilel contraceptive au esuat.

Asa ca daca Dumnezeu vrea neaparat sa ne dea copii, o Va face, indiferent ce metode contraceptive folosim (in afara de abstinenta totala).

In aceeasi logica, putem foarte bine sa facem si avorturi. Daca Dumnezeu vrea, va face ca avortul sa esueze. Intr-un numar deloc neglijabil de cazuri, asta s-a intamplat. Supravietuitorii avortului (perfect sanatosi sau cu infirmitati inca de la nastere) au mai multe asociatii in lume.

De fapt, folosind pilula sau steriletul, chiar asta facem: avorturi. Cand spunem "pilula a esuat" sau "steriletul a esuat" vorbim de cineva care a supravietuit avortului in ciuda incercarilor noastre.

Dar putem face nu doar avorturi in aceeasi logica, ci putem si fura. Daca lui Dumnezeu nu-i place, ne va impiedica furtul.

Ei bine, logica asta imi aminteste de un binecunoscut banc in care reprezentanti ai celor trei mari religii monoteiste isi laudau, fiecare, dumnezeul lui. Cea mai mare minune a facut-o dumnezeul lui Itic, care gasise un portofel doldora pe jos intr-o zi de sambata. Cand s-a uitat mai bine, in jurul lui, dar numai in jurul lui, se facuse marti si putea sa-l ia de jos si sa-l bage in buzunar.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #97  
Vechi 23.01.2015, 13:45:10
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Nu e bine aia sau ailalta, ca-i pacat, ca-i curvasareala, ca-i desfranare ... Teoria ca teoria, dar practica ne omoara.
Diversitatea de opinii este binevenita, mai ales cand printre noi sunt si niste frustrati sexual. Ca sa te poti mantui, in primul rand trebuie sa fii sanatos,... iar prezervativul tine mai mult de igiena intima, mai ales la femeile active sexual.

Oameni buni, mentalitatea s-a mai schimbat, traim in alte vremuri ... s-a inventat de prea mult timp prezervativul ... inteleg foarte bine de ce unii dintre voi doresc sa nu-l folosesca, probabil ca e un "act de credinta" ...

Last edited by AlbertX; 23.01.2015 at 13:54:35.
  #98  
Vechi 23.01.2015, 13:57:16
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Papistașule când ai de gând să încetezi?
  #99  
Vechi 23.01.2015, 14:33:34
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Papistașule când ai de gând să încetezi?
ovidiu_b, papistas sa-i spui lu tactu, nu mie, ai inteles mesajul ? Ai impresia ca ne tragem de sireturi ? Magarule !

Last edited by AlbertX; 23.01.2015 at 14:36:20.
  #100  
Vechi 23.01.2015, 14:38:01
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu, nu am înțeles. Te simți cumva papistaș?
Subiect închis