Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 23.01.2015, 00:52:05
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
crinrin, tu cati copii ti-ai propus sa nasti, cati o da Dumnezeu ?
Dar cum altfel, frate?
Înțeleg că omul este cel care dă viața, nu Dumnezeu? După ce filosofie e aceasta?
Ori copiii vin de la Dumnezeu, și atunci se numește împotrivire față de Dătătorul de viață dacă avortăm sau folosim contraceptive,
ori copiii nu vin de la Dumnezeu și atunci te rog să îmi faci puțină cateheză, ca între frați creștini. O primesc cu bună voie, dacă va fi convingătoare, justă, adevărată.

Eu cred că nici un copil nu apare exclusiv prin exercitarea funcției sexuale de către părinți, ci doar cu Voia lui Dumnezeu. Fii bun și lămurește-mă cum crezi că e de fapt.
  #82  
Vechi 23.01.2015, 01:52:59
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Dar cum altfel, frate?
Înțeleg că omul este cel care dă viața, nu Dumnezeu? După ce filosofie e aceasta?
Ori copiii vin de la Dumnezeu, și atunci se numește împotrivire față de Dătătorul de viață dacă avortăm sau folosim contraceptive,
ori copiii nu vin de la Dumnezeu și atunci te rog să îmi faci puțină cateheză, ca între frați creștini. O primesc cu bună voie, dacă va fi convingătoare, justă, adevărată.

Eu cred că nici un copil nu apare exclusiv prin exercitarea funcției sexuale de către părinți, ci doar cu Voia lui Dumnezeu. Fii bun și lămurește-mă cum crezi că e de fapt.
Cred ca am uitat sa pun ghilimele. Dar ori v-ati facut ca nu intelegeti ori intentionat ati dorit sa scoateti din context,... pe viitor va rog sa fiti mai atent. Varianta corecta era:

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
crinrin, tu cati copii ti-ai propus sa nasti, "cati o da Dumnezeu" ? Tu nu folosesti metode de protectie ?
Este evident ca ma refeream la metodele de protectie si nicidecum nu puneam la indoiala Voia lui Dumnezeu, cum gresit ati interpretat. Vad ca permanet aveti chef de harta, asta sade bine unui evlavios ca Dvs ? Observ ca ati inceput sa numarati virgulele si ghilimelele, e foarte interesant. Faceti si corectura de text ? Oricum, multumesc pentru observatie.

P.S.
Dl. Ioan_Cezar, multi barbati dupa o anumita varsta nu mai au nevoie de "metode de protectie" ca oricum nu le mai foloseste la nimic, deci daca asta ati vrut sa insinuati ... sunt de acord cu Dvs. Femeile in schimb nu au aceasta problema, prin urmare, ar fi indicat sa se protejeze, mai ales de bolile venerice.

Dupa cum stim actul sexual facut fara scopul de a face copiii, ci doar de dragul placerii partenerului sau a propriei placeri este considerat a fi desfranare. Deci problema e mai complicata.
Mai multe pe aceasta tema se pot citi aici - Patima desfrânării si biruirea ei în viziunea spiritualitătii ortodoxe

Last edited by AlbertX; 23.01.2015 at 02:21:02.
  #83  
Vechi 23.01.2015, 08:03:37
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

1. "Protecția" în scopul împiedicării procreerii este crimă, la fel ca avortul.
2. "Protecția" în scopul feririi de boli venerice este curvăriseală sau preacurvăriseală (depinde de "statutul" marital al subiectei) pe față.
Tu despre ce tâmpenii vorbești AlbertXule??
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #84  
Vechi 23.01.2015, 08:41:34
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Mai oameni, daca Dumnezeu vrea sa dea opii celor care folosesc metode contraceptive, atunci pur si simplu metodele contraceptive vor esua. Pur si simplu. Nu-s nici alea 100% sigure. Si am auzit de cazuri in care prezervativul s-a rupt si cazul uni foste colege e facultae in care pastilel contraceptive au esuat.

Asa ca daca Dumnezeu vrea neaparat sa ne dea copii, o Va face, indiferent ce metode contraceptive folosim (in afara de abstinenta totala).
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
  #85  
Vechi 23.01.2015, 08:48:07
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Logica ta e greșită.
O logică ce te ferește de păcatul crimei este: dacă Dumnezeu vrea să-mi dea copii, îmi dă. Dacă nu, nu. Dar NU fac păcate.

În plus, nu'ș dacă ești conștientă, bunga-bunga nu e obligatorie.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #86  
Vechi 23.01.2015, 08:59:58
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
1. "Protecția" în scopul împiedicării procreerii este crimă, la fel ca avortul.
Am mai zis ca a zice ca protectia este o crima la fel de grava ca avortul este incorect dpdv logic. Astfel, ai putea spune ca si abstinenta in scopul impiedicarii procreerii este destul de grava.
  #87  
Vechi 23.01.2015, 09:07:20
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dacă doar d'aia, da, ai dreptate.
Metoda "calendarului" este la fel de criminală ca și folosirea prezervativului, de ex.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #88  
Vechi 23.01.2015, 09:27:17
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

dragos, ete ca poate pentru unii bunga bunga cum ii zici tu, e obligatorie. Zau, cati crezi tu ca sunt atat de crestini incat, casatoriti fiind, sa nu aiba contacte intime? Serios acuma...
Unii poate inca nu sunt pregatiti sa aiba copii, altii poate vor sa aibe un acoperis deasupra capului al lor inainte sa aiba copii, altii poate vor sa le ofere copiilor mai mult decat nimic... asta nu inseamna ca gata, daca nu vreau acum fac copil, nu mai am relatii cu sotul/sotia mea ca deh, poate ne trezim cu un copil, cand exista atatea metode contraceptive.
Si, din nou, pastila anticonceptionala nu provoaca avort! (am recitit aberatia asta pe undeva zille astea). Daca e abortiva, atunci cum de sute de femei raman insarcinate in timp ce iau pastile anticonceptionale? Nici macar pastila e a doua zi nu are efect abortiv; daca reusesti sa o iei dupa ce deja a avut loc fecundatia, ajuta la fixare sarcinii.
Asa ca, unde e crima aia?
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
  #89  
Vechi 23.01.2015, 09:39:09
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu vorbesc de cei care sunt și doresc să ducă o viață creștinească, cu frică și dragoste de Dumnezeu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #90  
Vechi 23.01.2015, 09:58:32
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dacă tu sau altcineva se îndulcește cu păcatul, consolându-se cu ideea că mai sunt și alții ca ei, asta nu înseamnă absolut deloc că e normal.
Sau că nu e păcat.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Subiect închis