Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.07.2015, 18:18:08
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit Carte-psihologie

A citit cineva cartea "Poti sa iti vindeci viata" de Louise Hay? Ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.07.2015, 02:51:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Avand in vedere profilul forumului, titlul suna deja suficient de suspect.

Probabil inca o carte heirupista de tipul "fii propriul tau psiholog".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.07.2015, 04:23:17
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Am inteles. De asta am intrebat; nu stiam daca sa o citesc sau nu, daca nu e cumva impotriva religiei ortodoxe. Stiu 2-3 persoane ortodoxe care o recomanda, printre care si o persoana publica, si m-am bucurat la inceput, mi se parea buna, dar dupa aia am inceput sa am dubii. In carte scrie ca prin iubire si iertare dizolvam resentimente adanci adunate in interiorul nostru, resentimente care provoaca boli, si astfel ne putem vindeca si de boli incurabile chiar. Si prin asta, si prin alimentatie sanatoasa, repetarea de afirmatii pozitive. Eu nu am citit-o toata, doar primele doua capitole, nah sunt exercitii psihologice cred, sa iti scrii fricile pe foaie, sa iti imaginezi ca dusmanul tau e pe o scena si nu mai stiu ce.
Am cautat pe google despre louise hay si cred ca face parte din miscarea new age,cu care Biserica nu e de acord, dar tptusi sunt si persoane ortodoxe care o recomanda si multe alte persoane care spun ca s au vindecat.

Last edited by Alexandra1andreea; 19.07.2015 at 04:58:32.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.07.2015, 10:58:45
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Am inteles. De asta am intrebat; nu stiam daca sa o citesc sau nu, daca nu e cumva impotriva religiei ortodoxe. Stiu 2-3 persoane ortodoxe care o recomanda, printre care si o persoana publica, si m-am bucurat la inceput, mi se parea buna, dar dupa aia am inceput sa am dubii. In carte scrie ca prin iubire si iertare dizolvam resentimente adanci adunate in interiorul nostru, resentimente care provoaca boli, si astfel ne putem vindeca si de boli incurabile chiar. Si prin asta, si prin alimentatie sanatoasa, repetarea de afirmatii pozitive. Eu nu am citit-o toata, doar primele doua capitole, nah sunt exercitii psihologice cred, sa iti scrii fricile pe foaie, sa iti imaginezi ca dusmanul tau e pe o scena si nu mai stiu ce.
Am cautat pe google despre louise hay si cred ca face parte din miscarea new age,cu care Biserica nu e de acord, dar tptusi sunt si persoane ortodoxe care o recomanda si multe alte persoane care spun ca s au vindecat.
Tu ia tot ce este bun din cartea aia, sunt lucruri care poti fi si de folos. Uite de exemplu cand ai zis ca " prin iubire si iertare dizolvam resentimente adanci adunate in interiorul nostru, resentimente care provoaca boli, si astfel ne putem vindeca si de boli incurabile chiar " asta este un lucru minunat, tu acuma stii ca numai cu ajutorul lui Dumnezeu putem ierta nu cred ca ar fi o problema sa o citesti, tu ia ce este de folos pentru mantuirea ta :)
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.07.2015, 22:29:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Am inteles. De asta am intrebat; nu stiam daca sa o citesc sau nu, daca nu e cumva impotriva religiei ortodoxe. Stiu 2-3 persoane ortodoxe care o recomanda, printre care si o persoana publica, si m-am bucurat la inceput, mi se parea buna, dar dupa aia am inceput sa am dubii. In carte scrie ca prin iubire si iertare dizolvam resentimente adanci adunate in interiorul nostru, resentimente care provoaca boli, si astfel ne putem vindeca si de boli incurabile chiar. Si prin asta, si prin alimentatie sanatoasa, repetarea de afirmatii pozitive. Eu nu am citit-o toata, doar primele doua capitole, nah sunt exercitii psihologice cred, sa iti scrii fricile pe foaie, sa iti imaginezi ca dusmanul tau e pe o scena si nu mai stiu ce.
Am cautat pe google despre louise hay si cred ca face parte din miscarea new age,cu care Biserica nu e de acord, dar tptusi sunt si persoane ortodoxe care o recomanda si multe alte persoane care spun ca s au vindecat.
Faptul ca cineva e botezat ortodox nu inseamna neaparat ca are bine implementate notiunile de bine si de rau.

Iertarea e o valoare universala, dar da roade limitate smulsa din contextul crestin.
S sa nu uitam, Hristos nu ne-a cerut doar sa iertam dusmanii, ci sa-i iubim.
NU cred ca ai sa gasesti asa ceva in cartea respectiva.

E bine sa maninci sanatos dar e greu de spus ce inseamna "sa maninci sanatos".
Sunt boli care au legatura cu alimentatia sau se pot remedia prin alimentatie/post dar exista tendinta de a transforma asta intr-un soi de miracol.

Sigur, sa te vindeci de ura si de un mod de viata nesantos e un lucru bun. Dar daca ai impresia ca asta e tot ce ai nevoie, e foarte gresit.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.07.2015, 02:05:41
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Pe mine alimentatia gresita, stresul, tinerea de minte a raului, etc ma termina, mi s-a dereglat si tiroida din cauza asta. Plus ca, tin sa spun ca de 4 luni ma lupt cu o anexita, cosmaruri, nopti nedormite, dureri. Am fost la 4 medici diferiti imi tot dadeau 7 zile antibiotic dar imi era bine doar pe durata tratamentului. La doua zile dupa ce terminam tratamentul iar reveneau durerile. Pana cand acum o luna (dupa ce 3 ani de zile nu am fost deloc intr-o Biserica) am fost la Sfanta Liturghie, m-am spovedit si m-am impartasit. Si vreau sa spun ca mi au disparut niste stari de panica pe care le aveam de multi ani. Nu mi-a venit sa cred. I-AM SPUS SI MAMEI SI BUNICII. Ele stiau ca asa e. Si ca linistea pe care o gasesti in biserica nu se compara cu nimic. Si dupa ce m-am gandit si razgandit, si am renuntar la niste lucruri materiale de care eu eram foarte atasata dar imi faceau rau, m-am gandit la un tratament pentru mine, am fost la farmacie, l-am cumparat, si anexita mi-a trecut. Bine mai am diar usoare intepaturi, dar zona s-a desumflat, durerile au disparut. De fapt Dumnezeu mi-a pus in minte ce tratament sa imi iau, dupa 6 consultatii la 4 medici diferiti si atatia bani cheltuiti pe consultatii+tratament.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.07.2015, 02:10:25
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Pana la urma nici nu stiu cu cat te ajuta o carte de genul asta, ma mai plictisesc, nu merg la biserica, din cauza ca la mine in sat nu te poti concentra la slujba, ba te analizeaza babele si te barfesc, ba are cineva ceva de zis, nu imi place. Si cand m am spovedit am fost in oras si mi-a placut foarte mult. Toata lumea se ruga, nu iti purta nimeni de grija, fiecare avea ceva pe suflet.

De fapt si parintele Arsenie Papacioc spunea ca sportul ajuta foarte mult, postul, si multe alte invataturi bune. Nu stiu ce mai caut in alta parte, cred ca din cauza ca am neglijat rugaciunea in ultimele zile.

Last edited by Alexandra1andreea; 20.07.2015 at 02:41:53.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.07.2015, 01:21:29
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
A citit cineva cartea "Poti sa iti vindeci viata" de Louise Hay? Ce parere aveti?
-e o carte eretica, new-age-ista, tipa [Louise Hay] crede in reincarnare
-mai bine nu citesti deloc carti de genul asta, iti strica mintea
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.07.2015, 10:17:05
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

cartile de genu nu au prea mult de-a face cu psihologia de fapt. nici cu ortodoxia. intr-adevar sunt scriseunele lururi care ajuta, lucruri general valabile; si cam atat.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.07.2015, 18:26:33
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Multumesc pentru lamuriri.
Reply With Quote
Răspunde