Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.11.2010, 21:23:14
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Sfanta Treime

Am o nelamurire , cand ma inchin lui Hristos ma inchin si Tatalui si Duhului Sfant si implicit la fiecare in parte .Cele 3 Persoane ale Sfintei Treimi nu pot exista individual nu?
Deci Iisus este Dumnezeu intrupat ,stiu ca am citit undeva unde spune ca :''Eu si Tatal una suntem ''.Si cand ne inchinam Tatalui ne inchinam ne inchinam si Fiului si Sfantului Duh .caci cele 3 nu pot exista individual .Daca gresesc va rog corectati ma .Astept raspunsuri
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)

Last edited by Templier Knight; 29.11.2010 at 21:30:03.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.11.2010, 21:38:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Am o nelamurire , cand ma inchin lui Hristos ma inchin si Tatalui si Duhului Sfant si implicit la fiecare in parte .Cele 3 Persoane ale Sfintei Treimi nu pot exista individual nu?
Deci Iisus este Dumnezeu intrupat ,stiu ca am citit undeva unde spune ca :''Eu si Tatal una suntem ''.Si cand ne inchinam Tatalui ne inchinam ne inchinam si Fiului si Sfantului Duh .caci cele 3 nu pot exista individual .Daca gresesc va rog corectati ma .
Nu greșiți. În toată lucrarea Lor, cele trei ipostasuri ale lui Dumnezeu sunt împreună. Noi avem în vedere mereu un aspect sau altul al lui Dumnezeu, de exemplu: ca și Creator, Salvator sau Inspirator, cazuri în care ne adresăm unui ipostas, altuia sau celui de al treilea. Dar, la urma urmei, în toate este vorba de Unul Dumnezeu.
Când noi spunem "Tatăl nostru", nu ne referim numai la Dumnezeu Tatăl, deși pe El Îl avem în vedere în primul rând. Deasemenea, când spunem "Împărate Ceresc" nu ne referim numai la Sf Spirit, deși pe El Îl avem în vedere în primul rând. Probabil că de cele mai multe ori Îl avem în vedere pe Fiul, care ne este mai accesibil și ne vine mai ușor să ne rugăm Cuiva care are chip.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.12.2010, 17:50:55
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Am o nelamurire , cand ma inchin lui Hristos ma inchin si Tatalui si Duhului Sfant si implicit la fiecare in parte .Cele 3 Persoane ale Sfintei Treimi nu pot exista individual nu?
Deci Iisus este Dumnezeu intrupat ,stiu ca am citit undeva unde spune ca :''Eu si Tatal una suntem ''.Si cand ne inchinam Tatalui ne inchinam ne inchinam si Fiului si Sfantului Duh .caci cele 3 nu pot exista individual .Daca gresesc va rog corectati ma .Astept raspunsuri
Asa este. Tatal, Fiul si Duhul Sfant sunt trei Persoane distincte, dar unite, inseparabile. Aceasta e o Taina mare, cea mai mare.
Fiul S-a intrupat pentru a ne ridica la Tatal. Noi devenim fratii Fiului, ne unim cu Hristos prin Duhul Sfant si astfel Tatal Fiului este si Tatal nostru.
In rugaciunea Tatal nostru ne adresam Tatalui, dar uniti cu Fiul, prin Duhul Sfant.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Treime: 1=3 Va_iubesc Despre Sfanta Scriptura 56 24.10.2022 22:56:35
Sfanta Treime PuiMicGeorgiana Diverse Sarbatori 3 08.06.2014 22:58:57
De ce Sfanta Treime si nu Sfanta Patrime sau mai mult ? nesperatu Dogmatica 46 23.01.2013 16:02:52
Trinitatea sau Sfanta Treime chujo30 Intrebari utilizatori 0 21.03.2011 16:56:13
Despre SFANTA TREIME ARHANGHELUL Despre Sfanta Scriptura 19 21.07.2009 19:42:28