Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.11.2011, 21:50:41
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

ovidiu, raoul...... va rog lasati polemica...... sa ne rezumam strict la parintele arsenie boca.... macar azi.... poate au fost useri de pe forum la mormantul sau astazi..... asteptam de la ei impresii si vesti noi.... Doamne ajuta.....
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.11.2011, 21:59:06
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Ovidiu,am cartea si am si citit-o. Vrei sa-i fac poza?
Nu a zis nimeni ca nu sunt utile,insa tot la o manastire am auzit si eu prima oara ca doar o carte a scris parintele Arsenie. Apoi m-am documentat si chiar este adevarat. Nu zic ca nu or fi bune,insa nu este 100% mana parintelui acolo,si stii cum e,chiar si o virgula conteaza. Nu am zis nimic cu rautate,si eu il iubesc pe parintele,insa trebuie sa acceptam si adevarul. Eu prefer carti ale sfintilor parinti scrise chiar de ei,am mult mai mare incredere (sa-mi fie cu iertare).
Esti informat gresit...am "Cuvinte Vii" in fata si cuprinsul cartii este chiar scrisul parintelui asa cum l-a lasat dansul.

Dragule titlurile fiecarui capitol sunt creatiile parintelui, inclusiv continutul lor...cunosc oameni care l-au cunoscut si l-au avut duhovnic si care au avut mamuscrisul "Cararea Imparatiei" inainte de a fi editat. Abtine-te de la comentarii inutile.

Parintele Petru Vanvulescu fost ucenic de a parinelui imi este duhovnic - o spun doar ca sa elimin orice suspiciune. Paritele Petru vorbeste foarte mult de Parintele Arsenie...si toate relatarile coincid cu ceea ce am citit in carti.

uite aici ai dovada: http://www.arsenieboca.ro/opera/opera.html

Last edited by ovidiu b.; 28.11.2011 at 22:32:35.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.11.2011, 23:01:14
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Bogdan,eu stiam ca doar o carte a scris,atat. Ca or fi doua sau trei... nu am de unde stii Ideea e ca nu tot ce e la vanzare e scris de mana parintelui. Iertare,nu am vrut sa supar pe nimeni.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.11.2011, 10:09:05
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Bogdan,eu stiam ca doar o carte a scris,atat. Ca or fi doua sau trei... nu am de unde stii Ideea e ca nu tot ce e la vanzare e scris de mana parintelui. Iertare,nu am vrut sa supar pe nimeni.

Doamne-ajuta!
Esti confuz rau de tot...o data spui ca tu stii de o carte...acum spui ca or fi 2 sau 3...apoi ca nu toate cartile sunt scrise de mana parintelui. Pai Marturii despre parinele normal ca nu sunt scrise de mana parintelui, dar restul cartilor "Din invataturile Parintelui Arsenie Boca" - sunt ceea ce paritele ne-a lasat scris...cartile sunt editate cu binecuvantarea unui Prea Sfintit, iar continutul cartilor este adunat de Parintele Arhimandrit Serafim Popescu care a slujit impreuna cu Parintele Arsenie la Manastirea Brancoveanu de la Sambatade Sus. Ideile tale sunt gresite...toate cartile pe care le-am vazut pe la librarii, pangarele bisericilor sau manastirilor sunt folositoare.

ps: modul de exprimare a paritelui este unul special si autentic, este cam greu sa invetezi ceva peste...bate la ochi imediat.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.11.2011, 10:18:55
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sfaturi ale parintelui din "Tinerii, familia si copiii nascuti in lanturi"
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.11.2011, 15:42:39
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Esti confuz rau de tot...o data spui ca tu stii de o carte...acum spui ca or fi 2 sau 3...apoi ca nu toate cartile sunt scrise de mana parintelui. Pai Marturii despre parinele normal ca nu sunt scrise de mana parintelui, dar restul cartilor "Din invataturile Parintelui Arsenie Boca" - sunt ceea ce paritele ne-a lasat scris...cartile sunt editate cu binecuvantarea unui Prea Sfintit, iar continutul cartilor este adunat de Parintele Arhimandrit Serafim Popescu care a slujit impreuna cu Parintele Arsenie la Manastirea Brancoveanu de la Sambatade Sus. Ideile tale sunt gresite...toate cartile pe care le-am vazut pe la librarii, pangarele bisericilor sau manastirilor sunt folositoare.

ps: modul de exprimare a paritelui este unul special si autentic, este cam greu sa invetezi ceva peste...bate la ochi imediat.
El a scris una singura: Cararea Imparatiei! Am spus prin absurd sa mai existe una,doua... dar in niciun caz atatea cate sunt prin librarii si au un pret de nimanui nu-i vine sa le cumpere. Si nu-l ridica pe acel parinte la nivelui Sfantului Arsenie Boca. Or fi carti folositoare,ti-am spus ca si eu o am si am citit-o pe cea cu Tinerii,familia si copiii nascuti in lanturi... Insa urmatoarea pe care o voi cumpara va fi cararea Imparatiei. Si atat. Prefer alte scrieri autentice ale sfintilor parinti,nicidecum fragmente "culese" si reproduceri dupa bunul lor plac unde,cu sau fara intentie,s-a mai pierdut din esenta originala. Asta e tot ce am vrut sa spun. Sunt scrieri ale altora,bazate pe invataturile parintelui,atata tot. Acceptati lucrurl acesta. NU am afirmat ca sunt nefolositoare!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.11.2011, 20:43:00
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
El a scris una singura: Cararea Imparatiei! Am spus prin absurd sa mai existe una,doua... dar in niciun caz atatea cate sunt prin librarii si au un pret de nimanui nu-i vine sa le cumpere. Si nu-l ridica pe acel parinte la nivelui Sfantului Arsenie Boca. Or fi carti folositoare,ti-am spus ca si eu o am si am citit-o pe cea cu Tinerii,familia si copiii nascuti in lanturi... Insa urmatoarea pe care o voi cumpara va fi cararea Imparatiei. Si atat. Prefer alte scrieri autentice ale sfintilor parinti,nicidecum fragmente "culese" si reproduceri dupa bunul lor plac unde,cu sau fara intentie,s-a mai pierdut din esenta originala. Asta e tot ce am vrut sa spun. Sunt scrieri ale altora,bazate pe invataturile parintelui,atata tot. Acceptati lucrurl acesta. NU am afirmat ca sunt nefolositoare!

Se pare ca esti incapatanat rau de tot....citeste ce am scris mai sus...sa ma repet de o suta de ori chiar nu are sens. Tu nici macar nu ai cartile si vii cu tot felul de afirmatii si pareri prsonale false.

1. Cuvinte vii, 2. Cărarea Împărăției, 3. Biserica de la Drăgănescu Capela Sixtină a ortodoxiei românești, 4. Părintele Arsenie – Omul îmbrăcat în haina de in și Îngerul cu cadelniță de aur! 5. Ridicarea casatoriei la rang de taina...sunt carti autentice ale parintelui.

Margaritare Duhovnicesti este o carte cu foarte multe invataturi. Am extras foarte multe invataturi de folos...poate intri de curiozitate sa vezi ce buna e cartea...vezi in semnatura mea. Aceste invataturi nu le gasesesti in nici o alta carte.

Si restul cartilor din seria "Din Invataturile Parintelui Arsenie Boca" (ex Tinerii, familia si copiii...) sunt tot scrieri ale dansului - din notitele dansului adunate de parintel Serafim. Orice carte ai deschide este evident modul de exprimare si limbajul inconfundabil al parintelui. Nu parintele Serafim a scris dupa cum l-a taiat capul ca ar fi zis parintele Arsenie.

De unde pana unde am ridicat pe Parintele Serafim Popescu la nivelul Parintelui Arsenie. Am precizat foarte clar "continutul cartilor este adunat de Parintele Arhimandrit Serafim Popescu care a slujit impreuna cu Parintele Arsenie la Manastirea Brancoveanu de la Sambatade Sus". Cartile nu le-a scris parintele Serafim...cuvintele din carti sunt ale Parintelui Arsenie...parintele Serafim doar le-a adunat si le-a editat.

ps: sper sa fi fost destul de clar acum...

Last edited by ovidiu b.; 29.11.2011 at 21:07:01.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.11.2011, 21:44:16
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cateva informatii despre intentiile canonizarii Parintelui Arsenie Boca
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.11.2011, 21:44:49
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Proiect pentru canonizarea părintelui arsenie!

Cateva informatii despre intentiile canonizarii Parintelui Arsenie Boca.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.11.2011, 07:11:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Inedit: Parintele Arsenie Boca – Comentariu la Pateric
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parintele Arsenie Boca 06dec Mari Duhovnici si predicile lor 34 07.12.2013 18:02:21
PARINTELE ARSENIE BOCA elena4018 Mari Duhovnici si predicile lor 76 04.12.2013 17:31:22
Parintele Arsenie Boca marlene Stiri, actualitati, anunturi 23 31.12.2009 12:44:31
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 15:57:47