Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.06.2010, 06:27:08
absolutep0wer absolutep0wer is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.03.2009
Mesaje: 31
Implicit Cum trebuie sa mancam pentru a fi sanatosi

Ce ar trebui să consumăm zilnic pentru o sănătate ca la carte? Pește, cel puțin de 2 ori pe săptămână dar sa fie foarte proaspat. În funcție de modul de pregătire, un pește are un conținut variabil în grăsimi.

Pentru a beneficia la maximum de acizii săi grași esențiali, nimic nu este mai bun decât un pește pregătit în folie. Carne: da, dar nu prea multă! - carnea este o excelentă sursă de proteine, fier și vitamine (B și B12), dar și de... grăsimi.

Pentru o sanatate ca la carte,n-ar trebui sa lipseasca din alimentatia noastra cele 5 categorii de alimente de mai jos:

Peste, un aliment foarte protector - peste cel putin de 2 ori pe saptamina si rigurozitate in ceea ce priveste prospetimea lor. In functie de modul de pregatire, un peste are un continut variabil in grasimi. Pentru a beneficia la maximum de acizii sai grasi esentiali, nimic nu este mai bun decit un peste pregatit in folie.

Carne: da, dar nu prea multa! - carnea este o excelenta sursa de proteine, fier si vitamine (B si B12), dar si de... grasimi. Nu trebuie deci sa mincam de mai mult de 2 ori pe saptamina. Carnea alba, iepurele, pasarea sau vitelul sunt cel mai usor de digerat.

Fructe si legume aproape la discretie - o alimentatie sanatoasa ar trebui sa integreze cel putin 2 pina la 4 portii de fructe si 3 pina la 5 portii de legume zilnic.

Lactate: nu este nevoie de prea multe - trebuie sa incercam sa diminuam consumul de lactate si sa trecem la brinzeturi slabe si putin fermentate: beaufort, brinza de capra, comté etc. Dintre toate varietatile de lapte, cel de vaca este cel mai indigest.

Cereale - Cerealele se potrivesc foarte bine cu legumele care contin mai mult de 80% umiditate. Incearca asocierea cu morcovii sau cu prazul iarna sau cu ardeii iuti, dovleceii sau rosiile vara.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.06.2010, 07:07:54
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de absolutep0wer Vezi mesajul
Ce ar trebui să consumăm zilnic pentru o sănătate ca la carte? Pește, cel puțin de 2 ori pe săptămână dar sa fie foarte proaspat. În funcție de modul de pregătire, un pește are un conținut variabil în grăsimi.

Pentru a beneficia la maximum de acizii săi grași esențiali, nimic nu este mai bun decât un pește pregătit în folie. Carne: da, dar nu prea multă! - carnea este o excelentă sursă de proteine, fier și vitamine (B și B12), dar și de... grăsimi.

Pentru o sanatate ca la carte,n-ar trebui sa lipseasca din alimentatia noastra cele 5 categorii de alimente de mai jos:

Peste, un aliment foarte protector - peste cel putin de 2 ori pe saptamina si rigurozitate in ceea ce priveste prospetimea lor. In functie de modul de pregatire, un peste are un continut variabil in grasimi. Pentru a beneficia la maximum de acizii sai grasi esentiali, nimic nu este mai bun decit un peste pregatit in folie.

Carne: da, dar nu prea multa! - carnea este o excelenta sursa de proteine, fier si vitamine (B si B12), dar si de... grasimi. Nu trebuie deci sa mincam de mai mult de 2 ori pe saptamina. Carnea alba, iepurele, pasarea sau vitelul sunt cel mai usor de digerat.

Fructe si legume aproape la discretie - o alimentatie sanatoasa ar trebui sa integreze cel putin 2 pina la 4 portii de fructe si 3 pina la 5 portii de legume zilnic.

Lactate: nu este nevoie de prea multe - trebuie sa incercam sa diminuam consumul de lactate si sa trecem la brinzeturi slabe si putin fermentate: beaufort, brinza de capra, comté etc. Dintre toate varietatile de lapte, cel de vaca este cel mai indigest.

Cereale - Cerealele se potrivesc foarte bine cu legumele care contin mai mult de 80% umiditate. Incearca asocierea cu morcovii sau cu prazul iarna sau cu ardeii iuti, dovleceii sau rosiile vara.
Pestele poate fi de crescatorie. Stii oare ca si pestilor li se administreaza hormoni de crestere si antibiotice.
Somonul este hranit cu tablete de diverse culori preluate din E-uri care-i schimba culoarea in functie de preferinta consumatorului.
Dumnezeu cu Mila Sa!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.06.2010, 08:20:14
Callyope Callyope is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.12.2009
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Pestele poate fi de crescatorie. Stii oare ca si pestilor li se administreaza hormoni de crestere si antibiotice.
Somonul este hranit cu tablete de diverse culori preluate din E-uri care-i schimba culoarea in functie de preferinta consumatorului.
Dumnezeu cu Mila Sa!
Incearca peste oceanic, atunci!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.06.2010, 08:49:06
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Pai ar trebui sa mancam natural,natural si iarasi ...natural!
In primul rand cred ca ar trebui sa fim abonati la piata saptamanal si sa papam cat mai multe fructe,legume,branzeturi aduse de tarani si nu cele din supermarketuri.
Deasemenea,sa nu ne lipseasca pe zi un pumnisor,nu mai mult de seminte,nuci,alune.
De baut apa,minim 2-3 litri pe zi si sucuri naturale care sunt excelente prin sursa de vitamine pe care o contin.
Ar trebui sa calcam cat mai des in magazinele de produse naturiste,unde putem gasi tot felul de produse folositoare,printre care si ulei de gatit (de exemplu eu folosesc ulei de struguri pentru prajit si cel de masline pentru salate).
De evitat sucurile care se gasesc in comert,produse gen fast food,tocaturi,mezeluri,prajeli,produse care contin tot felul de coloranti si E-uri (din pacate nu vom mai gasi aproape nici unul fara astfel de otravuri,asa ca ar fi bine sa ne invatam sa citim pe etichete ce contin mai exact).
Folositi untul romanesc si nu cel strain pentru ca,daca nu stiati,romanii fac unul din unturile cele mai pure si e si accesibil ca pret.De margarina nu mai vorbesc...fugiti de ea ca Aghiutza de tamaie!
In privinta carnii nu stiu ce sa va spun pentru ca eu am renuntat la ea de ceva ani si imi e foarte bine asa(ciupercutzele pentru mine sunt grozave atunci cand simt nevoia de ceva mai satios),dar,pentru cei care mananca,cred ca totusi pestele slab e cel mai indicat si sanatos.
Zaharul,iarasi ar fi de preferat sa fie inlocuit cu mierea.
Nu mai vorbesc de renuntat la tigari,alcool si cafea.Cu exceptia ca un paharel de vin natural sau tarie mai merge la ceva timp,cu masura,evident! :)
Cu painea iarasi e complicat in ziua de astazi pentru ca si in ea baga conservanti.Mie personal imi place cea de secara cu seminte.
Cam asta...daca imi mai aduc aminte cate ceva,voi completa! :)
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.06.2010, 09:18:13
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Exclamation carnea de porc

Poate stiu altii sa explice stiintific ceea ce am constatat empiric. Am renuntat la carnea de porc acum vreo 20 de ani (orice produs ce contine carne de porc). Eram studenta si am observat ca intotdeauna dupa ce mancam carne de porc mintea se lenevea si ma facea sa revin mereu la cartile deja parcurse. Nu la fel se intampla dupa spanac, de exemplu (care imi place foarte mult), sau dupa ce mancam orice alt fel de carne. Asa ca am renuntat la porc si nu ne-am mai intalnit decat acum vreo cativa ani, de Craciun. Cat de rau m-am simtit in timpul acelor sarbatori, nu va pot explica. Rau din toate punctele de vedere: indiferenta, letargie, indigestie. Cumplit. Asa ca am revenit la vechea decizie: nimic cu carne de porc.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.06.2010, 09:41:29
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Nu inteleg de ce va feriti de grasime...
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.06.2010, 14:27:45
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de absolutep0wer Vezi mesajul
Ce ar trebui să consumăm zilnic pentru o sănătate ca la carte?
Renuntarea la anumite alimente poate fi una dintre solutii, dar nici ea nu garanteaza succesul. Personal am renuntat definitiv la carne, cu exceptia pestelui, insa nu inlocuind consumul carnii, ci pentru ca asa simt eu nevoia.

Eu am ajuns la concluzia ca toate, absolut toate alimentele sunt benefice organismului, inclusiv carnea, daca se evita excesul si fiecare isi "asculta" propriul organism fata de nevoile pe care le are. (Nu ma refer aici la preparatele mai mult sau mai putin sofisticate si care, cu cat sunt mai mult prelucrate, cu atat devin mai nocive, ci la alimentele de baza.)

Si ar mai fi ceva, foarte important din punctul meu de vedere:starea de impacare, de multumire pentru multul sau putinul pe care il avem intr-un anume moment.

Spun asta gandindu-ma la rugaciunea de multumire adusa lui Dumnezeu atat inainte dar si la terminarea mesei. Nu o data mi s-a intamplat ca, avand la masa foarte putin, dar traind starea de impacare si multumire, sa constat ca am avut parte de una dintre cele mai imbelsugate mese. De cate ori insa nu mi s-a intamplat sa simt o foame cumplita si, grabindu-ma sa ma asez la o masa plina de bunatati, sa nu-mi tihneasca mancarea, ba chiar uneori sa-mi fie si rau. Din proprie experienta pot spune ca, cu cat creste rugaciunea, cu atat scade nevoia organismului de a manca, de a se lega doar de cele materiale.

„Sănătatea este o stare pe deplin favorabilă atât fizic, mintal cât și social, și nu doar absența bolilor sau a infirmităților” defineste wikipedia.

Daca ar fi sa analizez fiecare aliment in parte, simt cum ma cuprinde groaza, datorita riscurilor la care ma expun, indiferent ce as consuma. Dar daca am grija sa asigur acel echilibru emotional mai intai de toate, starea de multumire si recunostinta, cred eu ca as putea depasi mult mai usor multele obstacole.

Cei care spuneau ca trebuie sa mancam pentru a trai si nu sa traim pentru a manca, aveau mare dreptate.

Ps:Imaginile atasate apartin fotografului englez Car Warner care a creat o serie de fotografii utilizand alimentele.
Imaginile lui arata grote din sandwich-uri, paduri, plaje, soare si cascade facute din fructe, legume si branza.
Attached Images
File Type: jpg bucatarie italiana legume, paste, branza.jpg (46,9 KB, 44 views)
File Type: jpg brocoli, mazare, usturoi, paine, conopida.jpg (64,0 KB, 29 views)
File Type: jpg fructe de mare, morcovi, paine.jpg (44,1 KB, 33 views)
File Type: jpg foi de varza, cartofi, paine.jpg (45,4 KB, 27 views)
File Type: jpg paine.jpg (49,0 KB, 27 views)

Last edited by carmina; 13.06.2010 at 14:56:16.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.06.2010, 17:35:17
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul

Ps:Imaginile atasate apartin fotografului englez Car Warner care a creat o serie de fotografii utilizand alimentele.
Imaginile lui arata grote din sandwich-uri, paduri, plaje, soare si cascade facute din fructe, legume si branza.
A-ti bate joc de mincare chiar si prin poze este UN PACAT DE MOARTE!
Atentie deci ce promovam!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.06.2010, 17:42:07
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
A-ti bate joc de mincare chiar si prin poze este UN PACAT DE MOARTE!
Atentie deci ce promovam!
Ar fi putut sa dea unui om nevoias.
Putea, in schimb, sa faca poze cu chipsuri, cola si alte chimicale ca daca le irosesti pe alea nimeni nu se supara.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.06.2010, 17:55:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Nu la fel se intampla dupa spanac, de exemplu
Ați observat și o creștere a forței musculare în asemenea împrejurări ? O tensiune în mușchii bicepși, care devin neliniștiți după scurt timp de la ingestia unui prânz bogat în spanac ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa mancam sanatos! Melissa Postul 523 14.07.2019 16:35:08
Otrava pe care o mancam anna21 Generalitati 108 14.02.2012 06:20:29
Mai mancam porc ...sau.. sunsray Spiritualitatea ortodoxa 22 13.12.2011 09:55:36
rugaciuni pentru nasterea de prunci sanatosi lidiap Rugaciuni 10 10.05.2010 23:51:06
ANI MULTI SI SANATOSI SPRE BINELE TUTUROR,PARINTE aez Generalitati 4 08.08.2008 06:55:06