Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.03.2010, 02:34:28
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Smile

Se vede prea bine atitudinea unor 'crestini" chiar si de pe acest forum..astazi..dupa 1500 de ani..:))Este clar ca sarmana Hypatia putea avea soarta cruda povestita..Da-le putere deplina radicalilor de astazi..si sa vezi cat de repede ajungem la executii in public..flagelari..si altele..
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.07.2010, 13:33:27
Daniel Popovici Daniel Popovici is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2010
Mesaje: 9
Implicit

Pentru ciprian22 si Dumitru73:
1. Din cate se vede scris in datele istorice, totusi numele Sf. Chiril clar nu este amestecat ca si autor moral al crimei si nici evreii nu sunt "mielusei".
2. De unde pana unde religie = extremism si fanatism, iar lipsa religiei (sau poate "religie non crestina") = "inteligenta"???
Am vazut extremisti si fanatici in toate grupurile de oameni, mai ales intre fanii care idolatrizeaza formatii, artisti, sau te miri ce, printre rock-eri, printre betivi, printre tot felul de "open mind" moderni.
De ei nimeni nu se leaga, ba chiar sunt incurajati sa se desfasoare cum le place. De unde pana unde crestinii sunt oaia neagra, iar restul victime? Se stie bine ca au fost atrocitati in toate taberele istoriei. Oricum scaparile, daca au fost, cu siguranta n-au avut binecuvantarea unor sfinti, cum vor sa inoculeze unii ideea.
Si pentru atrocitati nu religia e de vina, ci mai degraba politicienii care au cautat argumente religioase pentru scopurile lor.

De unde pana unde religia crestina=extremism islamic si poate ca Extremism islamic (=crestinism) = pacifism nepalez cu valente ecologiste? Sunt nivele si limbaje total diferite, DE CE LUCRURILE SE AMESTECA IN MINTEA UNORA? POATE CA VOIT!

PS. Pana cu cateva sute de ani in urma arta se impletea cu religia, arta avea ca rost doar cultul si venerarea (crestina sau necrestina). Toata arta din religie a izvorat. Arta de dragul artei e o gaselnita de 4-500 de ani. Sa stiti ca in crestinism [inca mai] exista multa cultura de valoare.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.07.2010, 14:29:24
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel Popovici Vezi mesajul
Pentru ciprian22 si Dumitru73:
1. Din cate se vede scris in datele istorice, totusi numele Sf. Chiril clar nu este amestecat ca si autor moral al crimei si nici evreii nu sunt "mielusei".
2. De unde pana unde religie = extremism si fanatism, iar lipsa religiei (sau poate "religie non crestina") = "inteligenta"???
Am vazut extremisti si fanatici in toate grupurile de oameni, mai ales intre fanii care idolatrizeaza formatii, artisti, sau te miri ce, printre rock-eri, printre betivi, printre tot felul de "open mind" moderni.
De ei nimeni nu se leaga, ba chiar sunt incurajati sa se desfasoare cum le place. De unde pana unde crestinii sunt oaia neagra, iar restul victime? Se stie bine ca au fost atrocitati in toate taberele istoriei. Oricum scaparile, daca au fost, cu siguranta n-au avut binecuvantarea unor sfinti, cum vor sa inoculeze unii ideea.
Si pentru atrocitati nu religia e de vina, ci mai degraba politicienii care au cautat argumente religioase pentru scopurile lor.

De unde pana unde religia crestina=extremism islamic si poate ca Extremism islamic (=crestinism) = pacifism nepalez cu valente ecologiste? Sunt nivele si limbaje total diferite, DE CE LUCRURILE SE AMESTECA IN MINTEA UNORA? POATE CA VOIT!

PS. Pana cu cateva sute de ani in urma arta se impletea cu religia, arta avea ca rost doar cultul si venerarea (crestina sau necrestina). Toata arta din religie a izvorat. Arta de dragul artei e o gaselnita de 4-500 de ani. Sa stiti ca in crestinism [inca mai] exista multa cultura de valoare.
E ca si cum ai spune "comunismul este bun, doar ca a fost aplicat gresit", "nazismul este la fel de bun, doar ca a avut nenorocul sa-l aiba pe Hitler in frunte".

PS. arta se impletea cu religia datorita ingradirilor puse de aceasta, nu datorita religiozitatii artistilor.
Sa inteleg ca daca arta nu are lagatura cu religia nu are valoare?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.07.2010, 14:54:42
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

vedeti cine sunt cei din spatele studiourilor de film americane si atunci nimic nu va mai mira.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.07.2010, 15:10:20
mihaigr mihaigr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit Crestinii adevarati sunt cei care fac voia lui Dumnezeu

"Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri." (Ev. Matei 7:21).
Cuvintele de mai sus le-a spus insusi Mantuitorul - Iisus Hristos, care ne-a avertizat ca doar cei care fac voia lui Dumnezeu sunt cu adevart crestini, iar voia lui Dumnezeu, marturisita de religia Crestina si mai ales Ortodoxa, este iubirea fata de Dumnezeru si fata de oameni: " iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta și din tot sufletul tău și din toată puterea ta și din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuți" (Ev. Luca 10:27), este iertarea aproapele nostrul, chiar si pe dusmani sa nu ne razbunam ci din contra sa le facem bine: "Iar vouă celor ce ascultați vă spun: Iubiți pe vrăjmașii voștri, faceți bine celor ce vă urăsc pe voi;"(Ev. Luca 6:27), un exemplu clar ramane viata lui Iisus, nici cand era batjocorit, sau chiar rastingnit nu a ripostat in vreun fel ci din contra spunea "Părinte, iartă-le lor, că nu știu ce fac." (Ev. Luca 23:34).
Nu sunt crestini cei care fac crime si alte rautati chiar daca se folosesc de numele lui Dumnezeu pentru a justifca faptele lor, acestia nu sunt decat "Lupi in blana de miel", nu exista argument in invatatura crestina sa faci crima. Ori ceea ce e prezentat intr-un astfel de film incearca sa strice imagina crestinismului cum au mai incercat si in alte filme. Ori crestinismul adevarat nu indemnat pe om decat la bine.

Last edited by mihaigr; 15.07.2010 at 15:12:08.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.07.2010, 16:38:59
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
vedeti cine sunt cei din spatele studiourilor de film americane si atunci nimic nu va mai mira.
Cred ca nici ei nu se mai feresc in a spune ca sunt evrei ...
Dar ce legatura are asta cu subiectul filmului?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.07.2010, 09:15:08
Daniel Popovici Daniel Popovici is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2010
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
E ca si cum ai spune "comunismul este bun, doar ca a fost aplicat gresit", "nazismul este la fel de bun, doar ca a avut nenorocul sa-l aiba pe Hitler in frunte".

PS. arta se impletea cu religia datorita ingradirilor puse de aceasta, nu datorita religiozitatii artistilor.
Sa inteleg ca daca arta nu are lagatura cu religia nu are valoare?
Arta are valoare si fara religie, dar nu are profunzime si suflet - e o chestie superficiala, ca multe "spectacole" ce se mai vad prin lume - spoiala, cum zicea Eminescu.
Arta a aparut si s-a mentinut ca manifestare religioasa inca din epoca de piatra. Oamenii erau religiosi cu toata fiinta lor si nici nu le trecea prin cap ideea ca se poate gandi non-religios (citeste si pe Eliade daca nu ma crezi, sau aminteste-ti daca l-ai citit candva)

Si daca unii percep orice forma de manifestare religioasa drept extremism (am spus ca e ghiveci si lipsa de discernamant in mintea multora care se mai dau si fuduli), trebue sa jignim o mare majoritate, pana la urma (ca se spune ca nu e OK sa jignesti pe x si y), sa-i lovim identitatea cu neadevaruri istorice?
Si daca unii isi manifesta gena killer din genom gasind ca argument religia (idei din UNELE religii), toate formele de religie sunt o apa si un pamant? Putem pune semnul "=" intre toate? Eu vad mari diferente atat intre religii, cat si intre religie si apucaturile unor indivizi (marxisti sau nazisti, sau nationalisti evrei, mai nou) care au creat forme de despotism.
Maniu zicea "sa nu ne transformam din asupriti in asupritori" - se pare ca evreii cam asta au tendinta sa faca, iar a spune ca nu tin la poporul lor (naionalism dupa unii) e o minciuna. Si sa nu-mi spuna cineva ca nu se ajunge si la excese uneri din prea multa iubire a propriului popor.
Este clar ca nu exista dovezi istorice precum ca femeia ar fi fost omorata din ordinul lui Chiril, ci sub comanda unui anume Petru. Se pare ca inainte de moartea ei au murit la fel de violent si crestini de mana necrestinilor, atunci si acolo (fara a pune la socoteala 300 de ani de persecutii nedrepte care ar fi facut "si oaia sa muste de atata lup", doar crestinii aveau cultul martirilor si nu le pasa daca sunt martirizati). Se pare ca Biblioteca din Alexandria a fost distrusa de Omar pe la anul 600, iar povestea cu Teodosius (care de fapt s-a opus distrugerii unor valori culturale pagane in epoca lui) e o ipoteza. Se pare ca incultura si dobitocismul crestinilor e un fals si un mit existent cu predilectie in mintea evreilor, fara baze reale.

Totusi nu mi-ai raspuns decat evaziv si la mai putin de jumatate din textul pe care l-ai citat.
Ce facem cu toate formele de extremism si fanatism cu care ne confruntam azi, in lumea moderna? ce facem cu problemele destramarii familiilor si cu copiii crescuti de altcineva decat parintii lor? le ignoram? Tot la extremism duc, tot extremism SUNT si nimanui nu-i pasa. Le incurajam prin filme !!! (preferam vanatoarea de vrajitoare: "Crestinii sunt de vina!, Evreii, mai nou musulmanii sunt de vina!, Ungurii sunt de vina!, Masonii, etc.", in Italia: "Romanii sunt de vina!" - nu va este cunoscut sloganul? Cred ca e vechi de 5000 de ani)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.07.2010, 09:20:03
Daniel Popovici Daniel Popovici is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2010
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Cred ca nici ei nu se mai feresc in a spune ca sunt evrei ...
Dar ce legatura are asta cu subiectul filmului?
Am inteles ca Orestes cel real si cei condusi de el erau iudei. In film se prezinta acest lucru?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.07.2010, 14:59:47
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
vedeti cine sunt cei din spatele studiourilor de film americane si atunci nimic nu va mai mira.
Bineinteles, e mult mai usor sa dau vina pe evrei si masoni in loc sa te mane curiozitatea sa afli daca nu cumva ce crezi e gresit.

Nu de alta, dar filmul e productie spaniola. Iata:

http://www.imdb.com/title/tt1186830/

Atat de masoni sunt aia in SUA, ca filmul nici nu a prea fost difuzat pe acolo, de frica fundamentalistilor crestini americani. Mai bine, ca poate le veneau idei.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.07.2010, 15:36:06
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel Popovici Vezi mesajul
Am inteles ca Orestes cel real si cei condusi de el erau iudei. In film se prezinta acest lucru?
1. Eu nu am comentat faptele din film decat daca sunt prezente in relatarile istoricilor.
2. De la "am inteles" pana la a fi lucru dovedit e cale lunga.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
agora, crestinism, film

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Participarea crestinilor la razboi laurastifter Morala Crestina 50 05.01.2012 11:43:24
Persecutia crestinilor dillema Religia Islamica 83 08.06.2011 10:11:50
Libertatea crestinilor Fani71 Despre Biserica Ortodoxa in general 179 30.12.2009 11:42:56
Despre persecutarea crestinilor patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 7 04.01.2009 06:05:48
Pacatele crestinilor Florin-Ionut Generalitati 6 14.09.2008 14:56:29