Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.02.2010, 20:01:30
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
Fr. Stephen despre omul modern si identitate:
Din pacate nu am atata dragoste si rabdare sa si traduc, insa textul pe care l-am subliniat mi se pare foarte important si ar trebui toti sa ne gandim la faptul ca nu intotdeauna identitatea ne e data de comuniunea cu Christos, asa cum ar fi de dorit, ci de apartenenta la un grup, prin aceasta delimitandu-ne de toate celelalte grupuri. Si chiar daca acest grup este "bun", aceasta identitate ramane falsa, fiind construita nu in Christos ci pe baza unor simple mecanisme psihologice de apartenenta la grup fara traire.

Treaba noastra ar fi nu sa ne delimitam de altii ci sa ne impartasim in Christos.
Foarte adevarat mi se pare acest citat.Ar trebui sa evitam sa facem din apartenenta la un grup un pasaport de buna purtare.
Noi suntem chemati la cea mai aleasa comunitate:Biserica,Trupul lui Hristos,comunitatea cu sfintii.Suntem chemati....Dar asta nu inseamna ca suntem inauntru.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.09.2010, 06:43:42
truthseeker truthseeker is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.09.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Astazi este cu mult mai greu decat atunci.
Tocmai tensiunile si starea vremii lor ii inflacarau si mai mult pe crestini in rugaciuni si nevointe.
Iar rodul rugaciunilor fierbinti se simtea in inima fiecaruia.

Astazi, peste tot este libertate (la noi, cel putin). Am ajuns sa credem ca putem trai crestineste si fara nevointe, fara rugaciuni de noaptea, fara metanii, fara osteneli in a iubi pe toti, etc.

Am primit libertatea, dar nu prea am stiut ce sa facem cu ea.
Mai mult ne'am pierdut pe noi insine, decat ne'am descoperit. Mai mult la greu se descopera omul pe sine insusi.

Slava Domnului ca inca mai exista crestini parca nebuni pentru Hristos si Biserica lui.
Aceia care pot pati orice de la om, de la lume si de la diavol, insa tot nu isi parasesc randuiala si dragostea.
Dumnezeu ne incearca si cu bine si cu rau.. trebuie sa fim rabdatori si recunoscatori pentru ceea ce Dumnezeu ne da fie ca este un lucru bun sau un necaz..e mai usor pentru un drept-credincios sa isi pastreze evlavia cand are necazuri si cauta ajutor la Dumnezeu decat atunci cand toate merg bine si este fericit cu ceea ce are pentru ca uita sa fie umil si pentru ca este ispitit de lucrurile din jurul sau. primii care vor fi trasi la raspundere in Ziua Judecatii vor fi cei bogati..
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.09.2010, 11:18:01
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthseeker Vezi mesajul
Dumnezeu ne incearca si cu bine si cu rau.. trebuie sa fim rabdatori si recunoscatori pentru ceea ce Dumnezeu ne da fie ca este un lucru bun sau un necaz..e mai usor pentru un drept-credincios sa isi pastreze evlavia cand are necazuri si cauta ajutor la Dumnezeu decat atunci cand toate merg bine si este fericit cu ceea ce are pentru ca uita sa fie umil si pentru ca este ispitit de lucrurile din jurul sau. primii care vor fi trasi la raspundere in Ziua Judecatii vor fi cei bogati..
Ești musulman ?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parerea mea luciamanta Despre Biserica Ortodoxa in general 13 26.06.2010 22:52:17
parerea dumneavoastra Anamaria_anca Generalitati 12 11.03.2010 18:57:39
parerea mea Order66 Din Vechiul Testament 254 24.12.2009 00:35:13
PAREREA VOASTRA ! cristiboss56 Botezul 51 20.08.2008 16:51:03
spuneti-va parerea alexa.oni Generalitati 12 06.01.2008 15:40:38