Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.03.2010, 00:36:29
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit Lauda pe Domnul !

Am fost frati in atatea batalii si constructii verbale,am jucat in aceiasi echipa sau in echipe adverse.Ne-am ajutat sa ne clarificam pe noi insine si unii pe altii ,prin multa blandete sau prin aprinsa fermitate.
Va invit sa facem o mica pauza de folosire a cuvantului doar in sensul sau rationalist,de explicare si dialog ,si sa folosim acest minunat vehicol pentru a ne ridica un pic sufletul cu toata speranta catre Creator .

Asa ca daca cineva simte nevoia sa dea glas vreunei multumiri catre Domnul ,as dori,cu cuvintele sale, sa o spuna din inima sa,aici,spre zidirea tuturor.

Laudat fii Doamne pentru multa ta indurare si dragoste de oameni ,caci nimeni nu este mai rabdator ca Tine cu cei nestiutori si neputinciosi ca noi!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.03.2010, 01:16:53
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu vreau sa II multumesc ptr tot ce am in viata de la EL am. Din toate rahaturile in care m-am bagat El m-a scos, inclusiv in depresia de care sufar se lupta cu mine sa ma ajute. Ii datorez viata si ma bucur ca v-am cunoscut pe voi de la care am invatat foarte multe. Am invatat sa nu mai raspund la atac atat de vehement cum o faceam odata pana sa intru pe acest site si am invatat foarte multe de la voi, cei care Il iubiti pe Dumnezeu. Zi de zi astept cu nerabdare sa vad ce ati mai discutat.
Va doresc multa sanatate si sa ne bucuram impreuna de SFANTA TREIME.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.03.2010, 01:48:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Parintele meu spune ca in fiecare zi trebuie sa-I aducem slava lui Dumnezeu, deoarece atunci cand spunem "Slava Tie, Doamne!"primim binecuvantarea Lui, iar acatistul de multumire "Slava lui Dumnezeu pentru toate!" se cuvine sa fie rostit la fiecare izbanda.
Slava lui Dumnezeu pentru toate in toate zilele vietii noastre!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.03.2010, 03:30:53
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Ii multumesc Lui Dumnezeu ca mi-a dat viata, multumesc pentru familia in care a oranduit sa vin pe lume, pentru tara in care m-am nascut, pentru toti oamenii pe care i-am cunoscut, pentru toti cei care m-au ajutat si mai ales, pentru toti cei care m-au ranit si mi-au facut rau (lucrand astfel catre maturizarea mea si inteleptirea mea)

Multumesc Domnului pentru ca sunt sanatoasa si cu toate simturile nevatamate, multumesc pentru frumusetea naturii care ne inconjoara, pentru toti oamenii si pentru cum are grija de noi toti

Dar mai ales, si mai presus de toate Ii multumesc Domnului pentru iubirea sa fara de margini pentru noi pacatosii, pentru iertarea sa si pentru ca ni L-a daruit pe unicul sau Fiu, pe Domnul Nostru Iisus Hristos si ne-a dat sansa mantuirii sufletelor noastre.

Amin
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.03.2010, 09:17:36
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Slava Tie, Doamne, pentru tot! Dar mai ales pentru faptul ca m-ai invatat sa transform suferinta in prilej de intalnire cu Tine, sa traiesc necazul nadajduind la Bucuria Ta, sa stiu ca sunt "adancul pacatului" si totusi sa ma simt cel mai iubit copil al Tau. Slava Tie, Doamne, pentru jertfa de pe cruce! Slava Tie, Doamne, pentru Biserica Ta, in care Te daruiesti noua atat de real, de palpabil, de total in Sfanta Impartasanie! Slava Tie, Doamne, pentru oamenii din jurul meu prin care ma inveti rabdarea, smerenia, dragostea si jertfirea. Slava Tie, Doamne, ca m-ai auzit din iadul cel mai dedesubt si ai scos din stricaciune viata mea. Acum Tu esti marginea doririlor si intarirea mea si TIe slava inalt, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh!
Sau cum imi place mie sa ii spun: Sarut mana Doamne!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.03.2010, 23:54:25
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit Doamne mantuieste pe cei bine credinciosi

Nimic bun nu simt in mine, si sufletul meu ,sub povara pacatului ,nu gaseste cuvinte sa te laude Doamne !
Totusi am o mica raza de bucurie in tristetea mea ,nu pentru mine ,ci pentru ceilalti. Ma bucur ca exista totusi oameni mult mai apropiati de Dumnezeu ca mine,si ma bucur de fiecare data cand adevarul si sfintenia incep sa rodeasca intr-un semen al meu.Ma bucur pentru ca inteleg ca se poate. Si ma bucur pentru ca Domnul isi arata lucrarea Sa si chipul Sau in unii din acesti micuti care ne inconjoara.
Asta imi da speranta si mie ca neputinta nu este de neinvins.
Si imi aminteste de indemnul din titlu ,care se aude la sf Liturghie,si care pare enigmatic cumva.Adica nu ne rugam pt noi pacatosii si robitii,ci pt niste terte persoane care chiar merita.Cel putin eu asa inteleg..
Poate cineva sa imi explice mai bine aceasta ruga:"Doamne mantuieste pe cei bine credinciosi"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.03.2010, 01:09:25
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Slava intru Cei de Sus Lui Dumnezeu!

Si eu Ii multumesc nespus de mult Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos Cel in Sf. Treime Preamarit, dar si Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu si pururea Fecioarei Maria, cat si tuturor Sfintilor si puterilor ceresti (Sf. Ingeri), pentru tot ajutorul primit (enorm de mare/mult), pt. toate binefacerile si purtarea de grija (incomensurabile, daca se poate spune astfel). De asemenea si pt. nenumaratele minuni pe care le-a facut Bunul Dumnezeu cu mine, in atatea ocazii si imprejurari, direct sau prin intermediul Preasfintei Nascatoare si al Sfintilor (in special, Sf. Spiridon al Trimitundei, Sf. Nectarie, Sf. M. Mc. Mina, Sf. Ierarh Nicolae al Mirelor Lichiei, Sf. Cuv. Parascheva de la Iasi, Sf. Cuv. Teodora de la Sihla, Sf. Dimitrie Basarabov, Sf. Ecaterina, Sf. Elsabeta - mama Sf. Ioan Botezatorul, Sf. Ciprian si Iustina, Sf. Imparati Constantin si Elena, Sf. Antonie Cel Mare, Sf. Ierarh Vasile Cel Mare, Sf. Arhangheli Mihail si Gavriil, Sf. Gheorghe, Sf. Pantelimon, Sf. Ap. si Ev. Ioan, Sf. Ap. Andrei (Cel intai chemat), Sf. Ap. Petru si Pavel, Sf. Serafim de Sarov, Sf. Matrona a Rusiei, Sf. Varvara si Sf. Elizabeta noua martira a Rusiei, Sf. Luca al Crimeei, Sf. Sofronie de la Essex, Sf. Sidwell (o Sfanta copila, de prin partile Angliei, care a sfarsit ucisa, la varsta de aprox 12 ani, din invidia mamei sale vitrege), Sf. Martiri Brancoveni, Sf. Par. Arsenie Boca, precum si tuturor celorlalti Sfinti care mi-au ajutat; dar si Sf. Par. Cleopa Ilie, Paisie Aghioritul & Porfirie, Symeon de la Essex (recent mutat la Domnul), si poate, unor preoti mai deosebiti, cum ar fi, de ex. si Par. Iustin Parvu de la Petru Voda, Par. Irineu de la Antim, Par. Calistrat & Hrisostom de la Barnova/Vladiceni, Par. Chrysostomos Michaelides din Londra - acestia toti, inca in viatza) - pt. toate binefacerile si pt. tot ajutorul, datorez si (sper ca) voi purta vesnica, adanca recunostinta!...

Last edited by cherub; 13.03.2010 at 12:10:15.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.03.2010, 19:12:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Poate cineva sa imi explice mai bine aceasta ruga:"Doamne mantuieste pe cei bine credinciosi"
Eu cred ca, prin aceasta rugaciune, cerem mantuirea tuturor ortodocsilor, adica a celor care tin dreapta credinta cu gandul, cu vorba si cu fapta. Cred ca aceasta este o rugaciune, dar, indirect, este si un indemn. Cred ca este si indemn sa fim cat mai buni crestini, ca sa putem fi acoperiti si noi de mila lui Dumnezeu revarsata peste cei bine credinciosi, pentru rugaciunile preotilor.

Aceasta rugaciune ne indeamna la un examen al constiintei. Sunt eu bine credincios? In ce masură? Iata pentru cei bine credinciosi, biserica se roaga. De aceste rugaciuni sunt lipsiti cei care s-au despartit de dreapta credinta. In Biserica Ortodoxa, preotul se roaga pentru ortodocsi in primul rand. Eu asa inteleg.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.03.2010, 22:25:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Ii multumesc Lui Dumnezeu ca mi-a dat viata, multumesc pentru familia in care a oranduit sa vin pe lume, pentru tara in care m-am nascut, pentru toti oamenii pe care i-am cunoscut, pentru toti cei care m-au ajutat si mai ales, pentru toti cei care m-au ranit si mi-au facut rau (lucrand astfel catre maturizarea mea si inteleptirea mea)

Multumesc Domnului pentru ca sunt sanatoasa si cu toate simturile nevatamate, multumesc pentru frumusetea naturii care ne inconjoara, pentru toti oamenii si pentru cum are grija de noi toti

Dar mai ales, si mai presus de toate Ii multumesc Domnului pentru iubirea sa fara de margini pentru noi pacatosii, pentru iertarea sa si pentru ca ni L-a daruit pe unicul sau Fiu, pe Domnul Nostru Iisus Hristos si ne-a dat sansa mantuirii sufletelor noastre.

Amin
Frumos ai scris Maria ! Se vede sufletul sincer si curat . Sa fi binecuvantata ! Permite-mi si mie sa-I multumec Bunului Dumnezeu ca m-a rabdat atat si mai ales ca mi-a daruit o familie atat de minunata si unita ! Slava lui Dumnezeu pentru toate !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.10.2010, 15:02:14
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit Cum ii dau lauda eu Lui

Il laud pe Domnul cum ma pricep prin rugaciune , insa eu incerc sa-L laud si sa ii multumesc pentru tot ce face pentru mine astfel: de cate ori pot ofer bucate saracului ...chiar si copilului de rom...citesc batranilor care nu mai vad si zac aruncati si uitati intr-un camin ...intr-o vreme stateam cu copiii care ....si le citeam povesti (stiti ce cumplit este sa vezi cum se stinge un puiut?)...si de fiecare data m-a durut...apoi adun catei , pisicute...ca sunt tot creatiile Lui si le ingrijesc spre a-i da slava, lauda Lui...ca si El m-a scos din bezna nefiintei si ma vrea OM pe drumul spre acasa...A,...si ma straduiesc MEREU sa iau ce este bun de la toti si din toate...
Si ACUM hai da-ti cu piatra carcotelii, zicand ca m-as lauda....dar NU uitati...EU STIU BINE....nu sunt decat tzarana talpii Lui....
ps. si ii multumesc TATALUI CERESC si cand sunt lovita....alinarea lui ....este atat de dulce....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
psalmii de laudă... myself00 Generalitati 2 13.06.2012 01:23:27
Cu ce fel de cantari trebuie sa-i aducem lauda lui Dumnezeu? petrut-angel Secte si culte 57 11.12.2011 01:45:48
Spre lauda Maicii Domnului + cristiboss56 Rugaciuni 37 21.11.2009 13:59:11
IPS Serafim Joanta ii lauda pe musulmani mihailt Biserica Ortodoxa Romana 31 14.05.2009 20:18:40
rugaciunea de lauda bncusu Rugaciuni 2 10.10.2008 19:31:27