Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.11.2010, 15:52:11
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit am nevoie de un acatist

Poate cineva sa-mi spuna despre un acatist, sau un sfant, care face minuni pentru a face o persoana care in urma cu putin timp ma iubea sa ma iubeasca din nou la fel de mult? Nici nu stiu daca exista asa ceva. dar merita sa incerc. va multumesc. Doamne ajuta!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.11.2010, 16:34:07
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

orice sfant fata de care ai tu o anumita aplecare....de care te simti catusi de putin legat intr-un fel sau altul.......daca iubesti persoana respectiva cu adevarat nu te ruga sa te iubeasca din nou ci roaga-te sa ii lumineze Dumnezeu mintea si sufletul...odata cu aceasta luminare te va iubi din nou dar nu poti stii in ce fel....lasa-l pe Dumnezeu sa le randuiasca chiar daca iti vine greu....in paralel cu rugaciunile pt persoana respectiva cauta sa te apropii de Hristos ca sa iti poti fi de folos si tie si persoanei respective...daca nu te apropii de EL nu o sa te ajuti nici pe tine nici pe ea.....sper sa se rezolve problema cat mai repede....stiu ca trebuie rabdare....o rugaciune foarte puternica care pe mine m-a ajutat enorm e Paraclisul Maicii Domnului
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.11.2010, 17:50:58
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
orice sfant fata de care ai tu o anumita aplecare....de care te simti catusi de putin legat intr-un fel sau altul.......daca iubesti persoana respectiva cu adevarat nu te ruga sa te iubeasca din nou ci roaga-te sa ii lumineze Dumnezeu mintea si sufletul...odata cu aceasta luminare te va iubi din nou dar nu poti stii in ce fel....lasa-l pe Dumnezeu sa le randuiasca chiar daca iti vine greu....in paralel cu rugaciunile pt persoana respectiva cauta sa te apropii de Hristos ca sa iti poti fi de folos si tie si persoanei respective...daca nu te apropii de EL nu o sa te ajuti nici pe tine nici pe ea.....sper sa se rezolve problema cat mai repede....stiu ca trebuie rabdare....o rugaciune foarte puternica care pe mine m-a ajutat enorm e Paraclisul Maicii Domnului
multumesc mult de tot pentru raspuns, ma bucur ca mi-a raspuns cineva....
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.11.2010, 18:21:39
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
multumesc mult de tot pentru raspuns, ma bucur ca mi-a raspuns cineva....
cu multa placere :D....Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.11.2010, 20:51:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Poate cineva sa-mi spuna despre un acatist, sau un sfant, care face minuni pentru a face o persoana care in urma cu putin timp ma iubea sa ma iubeasca din nou la fel de mult? Nici nu stiu daca exista asa ceva. dar merita sa incerc. va multumesc. Doamne ajuta!
Pai ce vrei tu , bucurie neasteptata se cheama , si cine oare ne este noua de folos , de mare folos in toate cele bune dorite de noi , decat Preasfana Fecioara Nascatoare de Dumnezeu si Pururea Fecioara Maria ? Asa ca frate draga , citeste cu dragoste si multa incredere : Acatistul Maicii Domnului " Bucurie Neasteptata " ! Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.11.2010, 22:08:51
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Smile Ecaterina

Si nu uita ca dragostea se dobandeste prin a oferi dragoste, nu doar a cere. Daca nu te mai iubeste are un motiv, incearca sa iti dai seama unde ai gresit, si indrepata ce se poate indrepta.
Evindent mijlocirea unui Sfant sau a Maicii Domnului e de mare folos, dar nu spune acatistul ca o formula magica.
Roaga-te Sfintei Ecaterina, pe multi i-a ajutat sa-si gaseasca linistea, si jumatatea, sa se impace cu familia si prietenii. Dar sa fie rugaciune sau acatist, facut din inima, nu cu ganduri negustoresti ("Ei, eu m-am rugat tie, ti-am aprins lumanare, tu acum indeplienste-mi dorinta", ca nu merge!)

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.11.2010, 22:29:58
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Poate cineva sa-mi spuna despre un acatist, sau un sfant, care face minuni pentru a face o persoana care in urma cu putin timp ma iubea sa ma iubeasca din nou la fel de mult? Nici nu stiu daca exista asa ceva. dar merita sa incerc. va multumesc. Doamne ajuta!
Mai draga, uitasi de Sfantul Nectarie???
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.11.2010, 23:09:31
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Mai draga, uitasi de Sfantul Nectarie???
:)) o moldoveanca vorbeste olteneste. :) nu uitai. dar am nevoie de toti sfintii...
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.11.2010, 23:23:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
:)) o moldoveanca vorbeste olteneste. :) nu uitai. dar am nevoie de toti sfintii...
Sfânta , Sfintelor :Preasfânta Născătoare de Dumnezeu ! Citește, Cristi, ce ți-am spus mai sus, dar nu uita povața unui alt user :dragostea cere dragoste , și adaug :multă dăruire și încredere ! Atenție la dragostea falsă, născută doar din plăcerea carnală , căci nu-i decât chemarea spre desfrâu. În rest, pace, bucurie , nădejde și multă CREDINȚĂ !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.11.2010, 23:36:02
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sfânta , Sfintelor :Preasfânta Născătoare de Dumnezeu ! Citește, Cristi, ce ți-am spus mai sus, dar nu uita povața unui alt user :dragostea cere dragoste , și adaug :multă dăruire și încredere ! Atenție la dragostea falsă, născută doar din plăcerea carnală , căci nu-i decât chemarea spre desfrâu. În rest, pace, bucurie , nădejde și multă CREDINȚĂ !
E o dragoste sincera. e un inger de fata, frumoasa, cuminte, inteligenta si cel mai important, e credincioasa. ea e viata mea, pentru ea as renunta la viata mea. mereu ma rog ca orice rau pe care il pateste sa vina la mine, toata suferinta sa vina la mine, pentru ca eu suport, doar sa-i fie ei bine. Doamne ajuta.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Caut un acatist... ioana_ema Rugaciuni 27 28.02.2014 15:03:20
Acatist thefaith Maslul 27 07.02.2010 19:01:55
Acatist pvasile22 Resurse ortodoxe on-line 10 13.12.2008 13:23:28
acatist terry Generalitati 2 17.11.2007 18:33:47
Acatist m11h43la Umanitare 1 22.09.2007 20:31:16