Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 10.03.2012, 17:19:16
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Evident că e vorba de chipul lui Hristos, după cum a și precizat; nu doar de niște calități. Însă chipul acesta dumnezeiesc dintr-un om ți se revelează, cu adevărat, numai când îl iubești, cunoscându-i taina sufletului.
... e vorba de teologie inalta. Cand putem ca pacatosi sa cunoastem chipul lui Hristos in oricine il vedem? Si acesta ti se reveleaza cand il iubesti pe Hristos. Iar taina sufletului omului tot Dumnezeu o arata omului, dar nu oricarui om, ci mai degraba unui om la un neam - asa de drept trebuie sa fie acela. Ca si eu, de cate ori cad si am cazut in inselare, numai asa, ca am citit carte de teologie inalta si apoi imi imaginez, oare cum ar fi ce am citit, uitand ca imaginatia e podul dracilor.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 10.03.2012, 17:52:33
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate, Dumnezeu S-a făcut om și a devenit accesibil oricăruia dintre noi, oricât de păcătoși am fi. Nu-I place să rămână într-o transcendență totală, inaccesibilă. Chipul Lui îl poți regăsi în orice om, chiar și în cel mai păcătos, dacă poți lăsa deoparte zgura păcatelor lui, dacă poți, adică, să faci distincția dintre om și păcatul pe care-l face. Asta înseamnă cuvintele: „Iubește-l pe păcătos dar urăște păcatul lui”.

Și în momentul în care reușești să faci aceasta, adică să nu-l mai judeci, îi acorzi încredere, îi arăți poate chiar lui însuși că nu e așa de rău cum crede el, scoți, adică ce e mai bun din el având încredere în faptul că există acea sămânță bună în fiecare. Și ce e bun în tine se întâlnește cu ce e bun în el. Iar ce e bun în fiecare dintre noi nu este altceva decât pecetea chipului lui Hristos în sufletul nostru, cum explica de nenumărate ori Părintele Galeriu, spunând: Tatăl este Protochipul, Fiul (Hristos) este Chipul, iar noi suntem „după chipul”.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 10.03.2012, 18:53:35
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Frate, Dumnezeu S-a făcut om și a devenit accesibil oricăruia dintre noi, oricât de păcătoși am fi. Nu-I place să rămână într-o transcendență totală, inaccesibilă. Chipul Lui îl poți regăsi în orice om, chiar și în cel mai păcătos, dacă poți lăsa deoparte zgura păcatelor lui, dacă poți, adică, să faci distincția dintre om și păcatul pe care-l face. Asta înseamnă cuvintele: „Iubește-l pe păcătos dar urăște păcatul lui”.

Și în momentul în care reușești să faci aceasta, adică să nu-l mai judeci, îi acorzi încredere, îi arăți poate chiar lui însuși că nu e așa de rău cum crede el, scoți, adică ce e mai bun din el având încredere în faptul că există acea sămânță bună în fiecare. Și ce e bun în tine se întâlnește cu ce e bun în el. Iar ce e bun în fiecare dintre noi nu este altceva decât pecetea chipului lui Hristos în sufletul nostru, cum explica de nenumărate ori Părintele Galeriu, spunând: Tatăl este Protochipul, Fiul (Hristos) este Chipul, iar noi suntem „după chipul”.
In momentul in care.... cineva ar reusi sa vada chipul lui Hristos in tot omul, s-ar face sfant sau ar fi sfant deja. Exact ceea ce spuneam mai sus.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 13.03.2012, 08:09:50
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Aduc in fata o postare a userului Alexandru Anastasiu - despre inselare.
Pe mine m-a cutremurat aceasta relatare si cred ca fiecare ar putea avea de invatat din ea:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=923

(continuarea e in mesajele 924 si 926 pe aceeasi pagina)

(mi s-a parut interesant ca personajul inselat credea ca este in comuniune cu ingerii, mergea la biserica, postea, citea rugaciuni, se inchina la icoane, folosea aghiasma etc... el credea ca se sfinteste, dar se indracea pt ca ii lipsea smerenia! Iar mesajele vrasmasului deghizat in inger erau despre iubire si pace. Interesant, nu?)

Last edited by anna21; 13.03.2012 at 16:24:33.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 13.03.2012, 20:11:48
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Alta postare interesanta raspunde la intrebarea:"Pot "mucenicii" ereticilor(papiști,stiliști,monofiziți,uniați,etc. ) să se mântuiască?"
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=928
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=929
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=930

Pana acum cel mai complet raspuns gasit la intrebarea mai sus mentionata. Merita citit, chiar daca este destul de lung.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 13.03.2012, 20:12:10
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Domnul Alexandru, are o gramada de posturi frumoase pe acest site. Toata stima.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 16.03.2012, 03:15:53
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
???
Sa vezi pe Hristos in cineva? E asa ceva posibil?
Am fost haraziti, dintru inceput, sa vedem pe Hristos in semenul nostru, in aproapele.
Si s-ar fi cuvenit sa o facem, copii credinciosi.
Insa din pricina caderii protoparintilor, pe care o purtam in noi ca pe o rana vie,
din neostoita noastra pasiune de a pacatui neincetat, in tot chipul,
din cumplita noastra mandrie care ne copleseste si ne deformeaza stihiile in mare strambatate:

abia ne mai amintim de El, rastignindu-L...

Si nu, nu e posibil sa Il vedem pe Hristos cata vreme ne mentinem asa
nevoind cu nici un chip sa castigam cu adevarat pe Duhul Sau Cel Sfant.

Nu renuntam la ale noastre, asta-i tot.
Cautam o viata tihnita, succesul, ascunsi dupa masti nesfarsite si disimulari felurite... Si-n timpul liber ne indeletnicim cu mantuirea, in imaginatia noastra deformata.
Vai mie, ca am scris gandindu-ma cine sunt, de fapt... Vai mie, fratilor si surorilor... Vai mie cine am ajuns, de fapt...

Last edited by ioan cezar; 16.03.2012 at 03:26:20.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 16.03.2012, 13:40:57
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...2&postcount=20

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=121

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=122

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=123

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=124

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=125
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 17.03.2012, 06:31:48
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit să sperăm că cei confuzi nu îi vor mai confuza în continuare pe ceilalți

Una din cele mai bune postări citite în ultima vreme pe acest forum:

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Am citit de mai multe ori postarile acestea despre deznadejde, crezand ca ceva imi scapa, nu inteleg sau inteleg exact pe dos!

Din nefericire citesc cu groaza ca cineva doreste incercarea deznadejdii pentru ca, il citez:
"Sa vedem insa cum e cand incadram deznadejdea in succesiunea de etape ale insusirii harului!"


De unde pana unde asa ceva?
Dupa cum a postat si Glykys, deznadejdea este un pacat mare, o rana de moarte adusa sufletului.

Pai cum ramane cu ceea ce a spus Iisus: "tine mintea in iad si NU DEZNADAJDUI"

Doamne fereste sa cazi in deznadejde.
Doamne fereste de asa ceva.


Cat despre etapele dobandirii Harului, se reduc la una: smerenia.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 17.03.2012, 10:20:16
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit Cea mai buna postare: N.Priceputul

"Fără să mă gândesc prea mult, poate și sub influența unor întâmplări recente, cred că unul dintre cele mai mari păcate este avortul, care este și o trădare. O trădare îngrozitoare, a unei ființe atât de mici și de neajutorate, care are atâta nevoie de ocrotirea pântecelui în care s-a zămislit și de care atârnă viața sa. E cumplit ca tocmai mama, de care pruncul are disperată nevoie ca să trăiască și care în perioada embrionară este întregul lui univers, să-l trădeze atât de grav, dându-i moartea în chinuri în locul vieții și a dragostei.

Poate că cea mai mare virtute (sau așa o văd eu, la momentul ăsta) este curajul. Pentru că fără curaj nu poți fi credincios, nu te poți încrede cu adevărat în Dumnezeu, nu poți să te lepezi de toate ale lumii și de toate ale tale ca să-ți încredințezi viața lui Hristos.

Trebuie să fii nebun pentru asta, adică să te negi pe tine însuți, să te lepezi de toate ca să te prinzi de mâna întinsă a Domnului. Iar a avea curaj nu este altceva decât a asculta îndemnul repetat al lui Hristos: „Nu vă temeți!”. Adică nu din noi vine aceasta, ci de la El. Curajul nu e nebunesc în sensul propriu al cuvântului (care ar însemna să te arunci în prăpastie fără a crede că Dumnezeu te prinde), ci e o desăvârșită încredere în Domnul.

Totuși, nu prea sunt adeptul clasamentelor. Iată că, gândindu-mă, îmi vine în minte o altă virtute și nu știu dacă pe asta nu o admir și mai mult. Deși parcă toate sunt unul și același lucru până la urmă, având aceeași sursă: dragostea și credința. Mă gândesc la jertfa de sine de care dau dovadă unii, cum ar fi cei care au toată viața grijă, cu dumnezeiască îngăduință și milă, de o persoană handicapată. Renunță, practic, la viața lor, ca să-i fie aceluia sprijin, ca și acela să poată trăi și să se bucure, atât cât poate, de viață.

Smerenia, fără îndoială, este și ea tot pe primul loc, ca să zic așa. Ea stârnește admirația cu atât mai mult cu cât sufletul celui la care o constați este mai mare. Se întâlnește la persoanele care fac mult bine, însă socotesc că n-au făcut nimic, cum sunt mamele cu mulți copii, care au trăit toată viața prin și pentru copiii lor, într-o uitare de sine aproape desăvârșită, ne-mai-având impresia că au jertfit ceva. Fac binele cu atâta naturalețe, ca pe o datorie intrinsecă, ca pe o chemare lăuntrică, simțind că n-ar putea să facă altfel.

Deci, din nou legătura, căci văd smerenia legată de dragoste. Ea se dobândește și atunci când ai milă de cel sărman, când îți asumi și împărtășești cu el starea lui de sărac și murdar, de bolnav și, poate, nebun, de disprețuit."

Multumim,D-le N.Priceputul foarte frumos si de folos!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum poate cineva sa isi stearga propria lui postare ? mbarboi Reguli generale de utilizare a forumului 11 13.02.2013 18:30:35
buna costan bianca Umanitare 21 10.12.2010 16:27:25
Buna Liliane Generalitati 22 31.08.2010 18:56:23
Buna llaurentiu Stiri, actualitati, anunturi 2 14.10.2008 22:09:55
POSTARE agapius Generalitati 0 21.09.2007 19:48:02