Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.07.2009, 12:44:19
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Exact windorin, asa spun si eu. De aceea sunt asa putini duhovnici adevarati.
Nu sunt formati pentru asta si nu stiu ei insisi ce si cum sa faca.
Iar noi nu stim nici atat ce sa cautam.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.07.2009, 12:52:34
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Exact windorin, asa spun si eu. De aceea sunt asa putini duhovnici adevarati. Nu sunt formati pentru asta si nu stiu ei insisi ce si cum sa faca. Iar noi nu stim nici atat ce sa cautam.
Nu stim ce sa cautam pentru ca nu ne'am nevoit a afla. Scrierile sfintilor, rugaciunea zilnica, slujbele, Evanghelia, toate acestea ne vor dezvolta un simt al duhovnicescului, un dor de viata sfanta, iar in momentul in care Domnul ne va randui sa intalnit un parinte duhovnic ce a inmultit harul, inima noastra il va simti, il va indragi si il va iubi mult.

Nu sunt putini duhovnici, doar ca noi nu avem simturile dezvoltate, in a simti vrednicia si nevointa acelora. Sunt atat de simpli, de neluati in seama, de ascunsi prin vreo biserica de dupa blocuri, ori capela de spital. Stii cum se spune: "Adanc pe adanc cheama" (Psalm) Asa ca, nu poti simti parintele, pana ce nu simti mai intai tu dorul de Dumnezeu.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.07.2009, 13:04:10
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@windorin
Dar noi ne ducem la duhovnic pentru problemele noastre sufletesti. Ce legatura are cititul de scripturi pe care le mentionezi tu?
Se spune ca duhovnicul este psiholog, terapeut. Unii preoti stiu sa fie asa, altii nu.
Nu ne ducem la duhovnic numai sa ne invete teologie si scripturi, ci mai ales cand de ne plange sufletul. Si unii nu stiu ce sa faca atunci cu noi si cu sufletul nostru. Nu stiu sa ne mangaie si sa ne ajute practic. In afara de scripturi si rugaciuni.
Sau poate ca ceea ce se spune prin articole nu este corect si nu trebuie sa mergem pentru asta la duhovnic ci la psiholog.
Asta este dilema mea.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.07.2009, 14:41:34
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@windorin
Dar noi ne ducem la duhovnic pentru problemele noastre sufletesti. Ce legatura are cititul de scripturi pe care le mentionezi tu?
Se spune ca duhovnicul este psiholog, terapeut. Unii preoti stiu sa fie asa, altii nu.
Nu ne ducem la duhovnic numai sa ne invete teologie si scripturi, ci mai ales cand de ne plange sufletul. Si unii nu stiu ce sa faca atunci cu noi si cu sufletul nostru. Nu stiu sa ne mangaie si sa ne ajute practic. In afara de scripturi si rugaciuni.
Sau poate ca ceea ce se spune prin articole nu este corect si nu trebuie sa mergem pentru asta la duhovnic ci la psiholog.
Asta este dilema mea.
Tu ai un duhovnic sau măcar un preot la care să mergi la spovedanie și să-ți dea canon sau sfânta împărtășanie?
Dacă nu ai, îți înțeleg frământrile și întrebările.Spunea cineva (nu-mi amintesc acum cine) că, atunci când mergi pe calea credinței trebuie să fii pregătit să accepți lucruri pe care nu le vei înțelege decât atunci când din punct de vedere duhovnicesc vei fi pregătit"cele nearătate și cele ascunse ale înțelepciunii Tale mi-ai arătat mie"(ps.5o)
Mergem la duhovnic,la psiholog dacă simțim nevoia,unii merg și pe la bioenergeticieni sau la vrăjitori dar până la urmă puterea de a depăși cele mai grele momente ale vieții este în noi căci pentru neliniștile și necazurile noastre numai noi suntem vinovați.
Dohovnicul îți înlesnește comunicarea cu Dumnezeu și te ajută să înțelegi ce trebuie să faci pentru a te vindeca.Vindecarea depinde în mare măsură de tine însuți.

Last edited by dorinastoica14; 21.07.2009 at 14:43:36.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.07.2009, 17:47:25
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@costel - N-are nimeni un tipar pentru duhovnic. Tocmai asta este problema. Nu stim ce sa cautam de fapt. Si cred ca nici duhovnicii insisi nu sunt f.lamuriti asupra "institutiei" lor, de aceea este asa greu de gasit un duhovnic adevarat.
Daca ar exista un manual despre cum sa te indragostesti si sa iubesti, te rog sa ma crezi ca nu l-as citi. Daca viata este traita, nu ai nevoie sa mai citesti despre iubire.

Daca ar exista un tipar pentru dohovnic, ma tem ca as ramane fara parinte. Eu nu ajung la medic pentru ca am citit despre o boala, ci pentru ca sufar, sau in cel mai fericit caz pentru un control. Ce lume minunata am avea daca oamenii ar merge la duhovnic pentru un control spiritual!

Duhovnicii, nu cei improvizati, stiu ce au de facut. Ei nu-si dau cu parerea. Ei se roaga pentru tine si asa primesc cuvantul necesar tie ca sa rodesti.

Nu stiu, eu nu mi-am propus sa ies intr-o zi prin cartier si sa ma indragostesc in ziua respectiva. La fel nu mi-am spus sa merg sa fac un tur pe la biserici, sa vad mai multi preoti ca sa-mi aleg un duhovnic. Si cu toate astea am si sotie, am si duhovnic.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.07.2009, 22:16:10
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Bine spus!
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.07.2009, 22:43:23
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@windorin. Dar noi ne ducem la duhovnic pentru problemele noastre sufletesti. Ce legatura are cititul de scripturi pe care le mentionezi tu? Se spune ca duhovnicul este psiholog, terapeut. Unii preoti stiu sa fie asa, altii nu. Nu ne ducem la duhovnic numai sa ne invete teologie si scripturi, ci mai ales cand de ne plange sufletul. Si unii nu stiu ce sa faca atunci cu noi si cu sufletul nostru. Nu stiu sa ne mangaie si sa ne ajute practic. In afara de scripturi si rugaciuni. Sau poate ca ceea ce se spune prin articole nu este corect si nu trebuie sa mergem pentru asta la duhovnic ci la psiholog. Asta este dilema mea.
Cele spuse de mine, indemnurile din ultimul meu mesaj, sunt pentru a ne dezvolta simtul gasirii duhovnicului potrivit. Avand o minte si o inima sensibila la duhovnicesc (regasit in Scrierile Sfintilor, in Scriptura, rugaciune, etc) ne va fi usor sa tresarim la vederea parintelui pe care inima noastra il doreste si il cere, in chip tacut, in noi.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.08.2011, 16:37:07
georgeta_33 georgeta_33 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2008
Mesaje: 1
Implicit am mare nevoie de un duhovnic

Cum mi-am gasit duhovnicul? Absolut intamplator .Am mers intr-o seara la slujba la Sf. Ciprian. Ma simteam rau , nu dormeam . Era un preot calugar care ii tinea locul parintelui. Am incercat sa vorbesc cu el dar m-a repezit. M-a bufnit plansul.Am vrut sa plec. M-a intors din drum , m-a intrebat daca port cruce la gat , i-am zis ca da . Mi-a zis " bine, sa te duci duminica la biserica ". M-am uitat urat la dumnealui. Duminica o vecina m-a luat cu dumneaei la o biserica din apropiere. Si.....
Am fost binecuvantata cu un duhovnic extraordinar vreme de 7 ani , din pacate Dumnezeu
l-a luat prea curand dintre noi.Si nu stiu unde sa gasesc un alt duhovnic cu atata dragoste , bunatate si intelegere.Isi facea intotdeauna timp sa asculte ,indiferent cat de obosit era in special pe cei mai tineri .Avea o vorba :"indiferent ce probleme ai , inainte sa faci vreo prostie , vii si ne sfatuim ". Singura data cand nu mi-a raspuns la telefon a fost in ziua mortii sale.Nu pot spune ca nu m-a certat sau ca nu mi-a dat canoane , dar nu m-am simtit niciodata judecata si condamnata fara scapare. Ma facea sa inteleg de ce imi da canonul , unde am gresit si cum ma va ajuta acel canon sa imi indrept greseala . Mi-a deschis inima spre credinta , dar nu m-a lasat niciodata sa cad in habotnicie . Desi m-am mutat in Bucuresti faceam tot posibilul sa ajung la dumnealui. Ultimii 5 ani au fost foarte grei pentru mine , dar l-am avut intotdeauna alaturi , nu m-a lasat niciodata sa ii judec si sa ii urasc pe cei care imi faceau rau . Din contra , m-a pus sa aprind lumanari si sa ma rog pentru sanatatea si binele lor .Numai ca incercarile pentru mine s-ar parea ca nu s-au terminat , simt ca incep sa fac prostii -am deznadajduit, am fost suparata pe Dumnezeu , pe soarta.Nu m-am mai spovedit de aproape un an . Am mare nevoie de un duhovnic .
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.08.2011, 18:09:44
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeta_33 Vezi mesajul
Cum mi-am gasit duhovnicul? Absolut intamplator .Am mers intr-o seara la slujba la Sf. Ciprian. Ma simteam rau , nu dormeam . Era un preot calugar care ii tinea locul parintelui. Am incercat sa vorbesc cu el dar m-a repezit. M-a bufnit plansul.Am vrut sa plec. M-a intors din drum , m-a intrebat daca port cruce la gat , i-am zis ca da . Mi-a zis " bine, sa te duci duminica la biserica ". M-am uitat urat la dumnealui. Duminica o vecina m-a luat cu dumneaei la o biserica din apropiere. Si.....
Am fost binecuvantata cu un duhovnic extraordinar vreme de 7 ani , din pacate Dumnezeu
l-a luat prea curand dintre noi.Si nu stiu unde sa gasesc un alt duhovnic cu atata dragoste , bunatate si intelegere.Isi facea intotdeauna timp sa asculte ,indiferent cat de obosit era in special pe cei mai tineri .Avea o vorba :"indiferent ce probleme ai , inainte sa faci vreo prostie , vii si ne sfatuim ". Singura data cand nu mi-a raspuns la telefon a fost in ziua mortii sale.Nu pot spune ca nu m-a certat sau ca nu mi-a dat canoane , dar nu m-am simtit niciodata judecata si condamnata fara scapare. Ma facea sa inteleg de ce imi da canonul , unde am gresit si cum ma va ajuta acel canon sa imi indrept greseala . Mi-a deschis inima spre credinta , dar nu m-a lasat niciodata sa cad in habotnicie . Desi m-am mutat in Bucuresti faceam tot posibilul sa ajung la dumnealui. Ultimii 5 ani au fost foarte grei pentru mine , dar l-am avut intotdeauna alaturi , nu m-a lasat niciodata sa ii judec si sa ii urasc pe cei care imi faceau rau . Din contra , m-a pus sa aprind lumanari si sa ma rog pentru sanatatea si binele lor .Numai ca incercarile pentru mine s-ar parea ca nu s-au terminat , simt ca incep sa fac prostii -am deznadajduit, am fost suparata pe Dumnezeu , pe soarta.Nu m-am mai spovedit de aproape un an . Am mare nevoie de un duhovnic .
Spovedește-te neapărat, căci fără mărturisirea păcatelor și împărtășirea cu sfintele taine suntem ținte ușoare în fața diavolului și a ispitelor sale. Nimeni nu răspunde la judecată, pentru păcatele noastre decât noi înșine...fără scuze, și fără timp de gândire sau pocăință. Pe pământ ne căim în zadar pentru păcatele săvârșite, dacă nu le și mărturisim. Așadar, pune-te pe treabă și caută-ți de urgență un părinte duhovnic ca să mergi la spovedanie. Nu uita să te rogi la Maica Domnului să-ți scoată-n cale duhovnicul potrivit, căci te va ajuta negreșit.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.08.2011, 18:03:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_copila Vezi mesajul
Parintele Cleopa, fiind intrebat de un crestin cum sa gaseasca un duhovnic potrivit lui, a zis ca nu noi trebuie sa-l gasim pe duhovnic, ci el trebuie sa ne gasesca pe noi.
Parintele Rafael Noica spunea intr-una din conferintele sale, ca e bine sa ne rugam Domnului sa daruiasca tututor crestinilor cuvant de mantuire.

Avand in vedere aceste cuvinte, putem spune ca si duhovnicul isi gaseste ucenicii, ca urmare a unei astfel de rugaciuni. Dumnezeu vede intr-o anumita persoana omul potrivit sa graiasca cuvantul dumnezeiesc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vreau sa imi schimb duhovnicul oanamiki26 Generalitati 77 08.11.2017 17:18:27
Mai potrivit xanixade Homosexualitatea 2 03.04.2012 23:08:02
Mi-a plecat duhovnicul :( onyx235 Generalitati 15 23.07.2011 04:20:55
Ce sa fac sa ma apropii de cel potrivit ptr.mine? anisoara Generalitati 15 12.06.2011 23:07:51
Cum sa ne alegem duhovnicul tigerAvalo9 Generalitati 18 15.04.2010 22:16:35