Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.11.2012, 12:28:24
Floare alba's Avatar
Floare alba Floare alba is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Voi nu aveti astfel de antipatii pentru persoane care practic nu v-au facut nimic, dar dintr-un anumit punct de vedere nu-i prea puteti ierta?
Eu, una, nu am astfel de antipatii. Cel mai mult ma marcheaza oamenii cu care intru in contact. Familie, neam, prieteni apropiati, chiar serviciu.

Incerc sa fiu corecta, blanda, toleranta dar nu intotdeauna imi reuseste. Si ma trezesc in opozitie cu mine insami. Dar ma iert. De ce nu i-as ierta si pe cei care imi gresesc? Cu ce sunt eu mai buna ca ei? Cine sunt eu sa-i judec? Cel mult dezaprob comportamentul si anumite actiuni, dar niciodata nu ma lansez in judecati de valoare. Nu stiu eu ce-a fost in sufletul omului in momentul acela. Da, m-a ranit, poate nici nu si-a dat seama. Sau poate ca a facut-o intentionat, dar poate ca am meritat-o, poate ca si eu i-am gresit candva fara sa vreau si acum isi plateste polita. Este un lant de greseli si polite de platit care poate duce la nesfarsit. Unul din cei doi trebuie sa-l rupa. Eu am ales sa fiu eu. Nu-mi place sa platesc polite.

Eu cred ca noi nu putem ierta si nu putem cere iertare din mandrie. Vad asta atat la mine, cat si la cei din jurul meu. Si bineinteles ca o vad mai mult la ei decat la mine! Dar asta e o alta poveste. Un alt pacat, iar noi vorbim aici despre atitudini crestine. Dar zic, daca n-am fii atat de mandri, n-am face multe alte pacate.
__________________
Mulțumesc puterilor cerești că m-am învrednicit a crede, că mi s-a facut această neasemuită onoare și din tot sufletul rostesc, strigând cu lacrimi ca la Marcu 9, 24: „Cred, Doamne! Ajută necredinței mele”. (Părintele Nicolae Steinhardt)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 27.11.2012, 13:51:28
Floare alba's Avatar
Floare alba Floare alba is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Haideti sa va povestesc o intamplare, legat de topic si de ceea ce spuneam mai inainte.

Acum cateva zile am fost acuzata public (in fata a vreo 5-6 colegi) de o colega de serviciu ca i-am furat iaurtul din frigider. Am fost cu atat mai surprinsa cu cat ma intalnisem cu ea mai devreme in bucatarie, doar noi doua, si nu spusese nimic. Se pare ca a ales "sa ma faca de ras" de fata cu colegii mei. Reactia mea a fost una fireasca, am crezut ca nu am auzit bine si am rugat-o sa repete. "De ce mi-ai furat iaurtul din frigider?" Intradevar, cu o zi in urma luasem un iaurt din frigider, insa luasem iaurtul meu. I-am spus si ei acest lucru, insa bineinteles ca nu am convins-o. Si mi-am dat seama ca orice as spune nu o voi convinge. Atunci am ales sa-i spun ca-mi pare rau de situatia creata si ca ar trebui sa mai cerceteze cum s-au petrecut lucrurile. Nu stiu daca a mai cercetat, era foarte convinsa de adevarul ei. A plecat cu promisiunea de a nu mai pune vreodata ceva in frigider "ca sa nu mi le iei tu".

Acum stau si ma intreb daca am actionat bine. Eu cred in continuare ca da, desi colegii mei m-au "acuzat" ca am fost prea in defensiva, ca ar fi trebuit sa iau atitudine. Ca a atentat la onoarea mea. "Cum ai putut sa primesti acuze nefondate?". In final mi-a fost mila de ea. Si nici macar nu-i port pica. Dar ea poate intr-o zi va vrea sa-si plateasca polita, fiind convinsa ca a suferit o nedreptate din partea mea si ca merit "pedeapsa" ei. Sper sa nu se intample, iar daca se va intampla, sper sa am destul discernamant sa trec repede peste situatie.
__________________
Mulțumesc puterilor cerești că m-am învrednicit a crede, că mi s-a facut această neasemuită onoare și din tot sufletul rostesc, strigând cu lacrimi ca la Marcu 9, 24: „Cred, Doamne! Ajută necredinței mele”. (Părintele Nicolae Steinhardt)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 27.11.2012, 14:10:31
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Floare alba Vezi mesajul
Haideti sa va povestesc o intamplare, legat de topic si de ceea ce spuneam mai inainte.

Acum cateva zile am fost acuzata public (in fata a vreo 5-6 colegi) de o colega de serviciu ca i-am furat iaurtul din frigider. Am fost cu atat mai surprinsa cu cat ma intalnisem cu ea mai devreme in bucatarie, doar noi doua, si nu spusese nimic. Se pare ca a ales "sa ma faca de ras" de fata cu colegii mei. Reactia mea a fost una fireasca, am crezut ca nu am auzit bine si am rugat-o sa repete. "De ce mi-ai furat iaurtul din frigider?" Intradevar, cu o zi in urma luasem un iaurt din frigider, insa luasem iaurtul meu. I-am spus si ei acest lucru, insa bineinteles ca nu am convins-o. Si mi-am dat seama ca orice as spune nu o voi convinge. Atunci am ales sa-i spun ca-mi pare rau de situatia creata si ca ar trebui sa mai cerceteze cum s-au petrecut lucrurile. Nu stiu daca a mai cercetat, era foarte convinsa de adevarul ei. A plecat cu promisiunea de a nu mai pune vreodata ceva in frigider "ca sa nu mi le iei tu".

Acum stau si ma intreb daca am actionat bine. Eu cred in continuare ca da, desi colegii mei m-au "acuzat" ca am fost prea in defensiva, ca ar fi trebuit sa iau atitudine. Ca a atentat la onoarea mea. "Cum ai putut sa primesti acuze nefondate?". In final mi-a fost mila de ea. Si nici macar nu-i port pica. Dar ea poate intr-o zi va vrea sa-si plateasca polita, fiind convinsa ca a suferit o nedreptate din partea mea si ca merit "pedeapsa" ei. Sper sa nu se intample, iar daca se va intampla, sper sa am destul discernamant sa trec repede peste situatie.
Este cu adevarat foarte neplacut sa fii acuzat pe nedrept si sa nu ai cum sa-ti dovedesti nevinovatia... Si acesta e un caz usor, Doamne fereste de altele grave!
Vezi, daca tineai post ai fi putut sa dovedesti ca nu tu ai mancat iaurtul... (am glumit, nu te supara) ... dar n-ar fi rau sa incepi postesti si sa te rogi la Sf Mare Mucenic Mina sa se afle adevarul si colega ta sa nu te mai banuiasca
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 27.11.2012, 14:30:06
Floare alba's Avatar
Floare alba Floare alba is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Vezi, daca tineai post ai fi putut sa dovedesti ca nu tu ai mancat iaurtul... (am glumit, nu te supara) ... dar n-ar fi rau sa incepi postesti si sa te rogi la Sf Mare Mucenic Mina sa se afle adevarul si colega ta sa nu te mai banuiasca
Doamne ajuta!
Asa este, toate se leaga intre ele. Un pacat aduce alt pacat sau alte pacate.
__________________
Mulțumesc puterilor cerești că m-am învrednicit a crede, că mi s-a facut această neasemuită onoare și din tot sufletul rostesc, strigând cu lacrimi ca la Marcu 9, 24: „Cred, Doamne! Ajută necredinței mele”. (Părintele Nicolae Steinhardt)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 27.11.2012, 14:36:51
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Voi nu aveti astfel de antipatii pentru persoane care practic nu v-au facut nimic, dar dintr-un anumit punct de vedere nu-i prea puteti ierta?

Eu cred ca va referiti mai degraba la disconfortul creat de astfel de persoane ,nu antipatie
Daca avem antipatie ar trebui sa mai lucram cu noi insine.
Mai ales in post e posibil ca diavolul sa ne bage si astfel de idei in cap
Mi se intampla sa gresesc cateodata in evaluarea cuiva ,evident sa gandesc ceva negativ si cand intalnesc acea persoana sa ma rusinez.

Last edited by anita; 27.11.2012 at 14:39:30.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.02.2013, 21:17:39
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi se spune uneori că sunt prea retrasă, tăcută, poate chiar încruntată. Azi de exemplu nu am fost prea comunicativă cu colegii și am preferat să merg singură la masă. Sunt cam îngândurată și aș vrea să îmi pun ordine în gânduri.
Pot fi acuzată de impolitețe sau de o atitudine ne-creștină față de ceilalți? Sper că nu...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre pretentiile mari pe care le avem fata de ceilalti andrei_im Generalitati 12 29.03.2012 11:44:10
Bin laden a fost ucis, Statele Unite au avut o atitudine crestina ??? guardian knight Generalitati 33 04.05.2011 20:18:57
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Secte si culte 443 04.08.2010 15:38:35
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Generalitati 5 03.05.2010 15:24:13