Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.08.2014, 23:13:05
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Din pacate nu este vina lor ca spun asta...
Totusi,uneori risti sa nu vezi padurea din cauza uscaturilor.
Eu am vazut multi preoti devotati ,si am incredere ca cei mai multi sunt dedicati chemarii lor
Dar ,daca nu ai credinta deja in tine, e adevarat ca acest aspect negativ nu te atrage ,ci te indeparteaza de biserica. Daca insa ai credinta 'de acasa',si vii cu ea la biserica, atunci,orice ai vedea acolo , esti mai intelegator si mai tolerant, cauti sa ascunzi raul, si sa subliniezi binele si calitatile acelui preot. Caci tu cu ochii credintei vezi doar chemarea preotiei ,si nu oamenii cu defectele lor

Scopul acestui thread e sa arate ca,desi nu exista credinta in lume , datorita si unor aspecte obiective precum cel subliniat de tine ,dar si subiective , ce tin de interiorul fiecaruia ,cu toate acestea, e uimitor sa constati ca exista anumite legaturi de iubire si respect intre oameni ,care acestea dovedesc ca oamenii practica de fapt poruncile ,dar ignora afirmarea explicita a credintei. Ei nu stiu de ce au nevoie de iubire ,nu stiu ca acesta e de fapt Dumnezeu care demonstreasza astfel ca cuvintele Sale sunt adevarate si ca El e printre noi ,si se leaga de un preot care nu isi face datoria,crezand ca aceea e credinta
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.08.2014, 23:57:04
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Eu nu am prejudecati,si nu ma uit de unde vine o fapta buna. Stiu doar ca fara har nu poti fi desavarsit ,dar poti avea dragoste ,chiar in forma ei mai limitata
Prima dovadă că ai prejudecăți este să fii convins că nu ai; totuși, poate că ai dreptate la limite.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.08.2014, 00:31:03
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Prima dovadă că ai prejudecăți este să fii convins că nu ai; totuși, poate că ai dreptate la limite.
Ce spui tu,poate fi cel mult o dovada de mandrie, ca m-as mandri ca nu am prejudecati. Dar nu e o prejudecata , caci sunt convins ca am si eu prejudecatile mele,care insa nu le cunosc la acest moment . Am zis doar ca in ceea ce priveste pe ceilalti nu am prejudecati,caci imi sunt dragi toti, pentru ca stiu ca Hristos este in toti,macar in stare potentiala " sta la usa si bate" . Oricine face o urma de fapta buna ,prin El o face, iar nu prin iscusinta lui persdonala . Iar atunci cand raul predomina in natura umana , si indurarea devine mai mare.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.09.2014, 22:02:31
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Oare cum te porti purta bine in viata de zi cu zi, cu ceilalti oameni ? Oare numai eu imi pun intrebari din astea, venite din complexul ca nu stiu sa ma port? Nu sunt acestea caracteristice tuturor oamenilor ,in dorinta lor de a se adapta la comunitate ?
Este aceasta preocupare una lumeasca?
Se presupune neaparat ca adaptarea implica sa faci si compromisrui spre a fi placut?
Credinciosul cum se integreaza in societate si se deosebeste el prin ceva de ceilalti?
Nu cred ca doar afirmarea credintei sale este un demarcaj suficient,trebuie sa si dovedeasca niste calitati,ca ceilalti sa il aprecieze pentru sentimentele transmise in jur,si sa respecte astfel credinta care ne poate face mai buni
Cu ce te poate ajuta credinta ,Biblia,urmarea tainelor,citirea cartilor sfintilor ,pentru a iti gasi caklea cea mai potrivita intre cei din jurultau
Oare cum este fiecare din voi in viata reala !
Reply With Quote
Răspunde